10 tipů na nejlepší deníky miminek

Deníky miminek

10 tipů na nejlepší deníky miminek

Očekáváte miminko a rádi byste si zaznamenali první okamžiky jeho života nejen v telefonu a na fotografiích, ale i na papír? K tomu skvěle poslouží deníky miminek, které vám pomohou vytvořit krásnou knížku pro miminko plnou fotografií, vzpomínek a třeba i upomínkových předmětů. Na trhu je jich opravdu mnoho, ale každý deník je trochu jiný. Ty nejkrásnější, nejpraktičtější a nejoblíbenější jsme shrnuli do našich tipů.

10 tipů na nejlepší deníky miminek

Nádherná, kvalitní, podrobně zpracovaná

1. Jak rostu – Kniha pro zaznamenávání mého dětství

Mezi ty nejkrásnější vzpomínkové knihy pro rodiče a deníky miminek jednoznačně patří kniha Moniky Kopřivové – Jak rostu. Je určena rodičům dětí od narození a největší prostor je zde věnován dětem do tří let. Nechybí ale i další stránky, kam můžete postupně i s dětmi zaznamenávat vzpomínky na celé jejich dětství, až do 18 let. Kniha má krásnou grafiku a ilustrace, které vám s tvořením deníku miminka pomohou. Počítá se s tím, že by měla vydržet generace, proto je vydána v pevné vazbě a celkově je velmi kvalitní – pevné stránky apod. Kniha má celkem 128 stránek a vydalo ji nakladatelství Familium.

Do obchodu

Kniha vzpomínek pro vás i vaše dítě

2. Moje první tři roky života

Deníky miminek jsou na trhu již několik let a jejich obliba stále roste. Vydávají je různí nakladatelé a knihy mají různou podobu. Mezi ty nejhezčí patří i Moje první tři roky života s roztomilým miminkem na obálce. Tento deník má 80 stránek a je vydáván v pevné vazbě, takže dost vydrží. Díky tomu do něj můžete vlepovat fotografie i psát poznámky a vzpomínky na to, jak váš drobeček přišel na svět a jak ho první tři roky objevoval. Bude to jednou krásná vzpomínka nejen pro vás, rodiče, ale i pro vaše dítě, až trochu povyroste. Knihu vydalo nakladatelství Slovart a její cena patří do střední kategorie.

Do obchodu

Praktický deník miminka s mnoha vychytávkami

3. Holčička: Moje první vzpomínky

Nejnovější přírůstek mezi deníky miminek je tato kniha z nakladatelství Esence – Holčička: Moje první krůčky. Je určena rodičům holčiček a umožňuje zapisovat si poznámky a vzpomínky od narození dítěte až do jeho tří let. Kromě toho, že má prakticky zpracovanou grafiku a ilustrace, které pomohou tvořit krásný deník i méně kreativním maminkám, obsahuje i praktické kapsy, kam můžete vkládat různé vzpomínkové „předměty“, jako je CD z ultrazvuku, páska na ruku z porodnice, první zoubek atd. Kniha je vázána v pevné vazbě a má 96 stran.

Do obchodu

Levnější varianta pro méně náročné rodiče

4. Deníček našeho miminka

Pokud hledáte deník miminka, který vám poskytne dostatek prostoru pro zápisy, fotografie, otisky nožiček apod., ale nechce se vám dávat velké sumy za drahé ilustrované deníky, je tady šikovná varianta – Deníček našeho miminka od Ivany Auingerové z nakladatelství CPress. Deník má 48 stran v pevné vazbě a do hřebu je vlepena stužka, na kterou můžete zavěsit flashdisk s fotografiemi a dalšími vzpomínkami, které by se do deníčku nevešly.

Do obchodu

Jemné ilustrace a praktické vychytávky pro uchování vzpomínek

5. Deník našeho miminka

Také nakladatelství Alpress vydalo Deník našeho miminka – krásnou knihu, jejíž obsah budete tvořit vy, rodiče. Deník má jemnou grafiku i ilustrace, které vaše ručně psané poznámky, vzpomínky i vlepované fotografie krásně oživí a doplní. Do knihy můžete vlepovat nejen fotografie, ale i první vlásky a další vzpomínkové předměty, které se vážou k vašim dětem. Tato kniha má praktickou kroužkovou vazbu, u které nehrozí, že se vám v průběhu let rozlepí, a celkem 60 pevných stran, na kterých můžete zaznamenávat vzpomínky.

Do obchodu

Nádherně ilustrovaný deník pro uchování vzpomínek

6. Deník našeho děťátka

Chaukiss je ilustrátorka, která tvoří nádherné obrázky i různé upomínkové předměty, plakáty, přáníčka atd. Její tvorba zasáhla i do deníků miminek, a tak vznikl unikátní Deník našeho děťátka, který když držíte v ruce, víte, že ho musíte mít. Obsahuje 67 nádherně ilustrovaných stran, na které můžete psát vzpomínky na první roky vašeho miminka, vlepovat fotografie atd. Kniha má sice vyšší cenu, ale jedná se skutečně o originální dílko. Takový deník miminka nebude mít každý.

Do obchodu

Deník miminka pro první roky životního dobrodružství

7. Mé první roky

Také Mementerra vydala nádherné album/deník pro miminko (Mé první kroky), do kterého můžete zapisovat vzpomínky na první dny, měsíce a roky jeho života, vlepovat fotografie, otisky nožiček, ručiček apod. Toto album patří opět mezi ty dražší, ale je velké, pevné a překrásně ilustrované a vydrží vám dlouhé roky. První kapitola zaznamenává už průběh těhotenství a narození vašeho miminka. Můžete si sem nalepit i fotky z ultrazvuku. V dalších kapitolách pak můžete tematicky zaznamenávat, jak vaše dítě roste, vyvíjí se a objevuje svět. Stránky alba jsou krásně ilustrované a díky praktické grafice vás sami povedou k tvorbě vzpomínek.

Do obchodu

Unikátní deník miminka od Tam & zpět

8. První kroky  

Tam & zpět je společnost, která se zabývá vydáváním praktických pětiletých deníků, kam si můžete po dobu pěti let zaznamenávat, co se vám událo každý den. První kroky je deník určený rodičům miminek a je novinkou, která si teprve hledá místo na knižním trhu. Nemá sice ilustrované stránky, jako jiné deníky, ale má jiné vychytávky – Kromě toho, že můžete po dobu tří let pod sebe zaznamenávat každý den vašeho dítěte, můžete také vyplňovat tematické otázky vztahující se k věku dítěte apod. Tento deník vás povede ke kreativně tvořeným záznamům, které si jednou budete rádi pročítat vy i vaše děti.

Do obchodu

Jedinečný nádherní deník miminka od českého výrobce

9. První knížka pro miminko

Na Bylobylibo pak můžete sehnat další z jedinečných deníků miminka – První knížka pro miminko, který je vyráběn ve dvou variantách – v růžové pro holčičky a v modré pro kluky. Obsahuje 80 stran z kvalitního papíru s nádhernými ilustracemi, které vám pomohou tvořit deníček pro vaši ratolest, nebo pro vás samotné, jako vzpomínku na jejich první roky života. Můžete sem opět psát, vlepovat fotografie, obrázky dětí a další vzpomínky. Kniha je velkoformátová, vázaná a desky jsou vyrobeny z papíru a plátna. Cena tohoto deníku miminka je opravdu vyšší než u ostatních, ale pokud hledáte jedinečný dárek pro nastávající rodiče, nebo si chcete sami dopřát luxusní deník pro své miminko, toto je skvělá volba.

Do obchodu

Praktický průvodce těhotenstvím a prvními roky dítěte pro maminku

10. Máma zápisník od 0 do 6 let

A na závěr bychom rádi ukázali ještě jednu zajímavost – deník miminka trochu jinak. Máma zápisník myslí více na maminky a přináší deníček kabelkového formátu, kam si můžete zapisovat zajímavosti, vzpomínky, míry a váhy a další zajímavé údaje, které budou sloužit mamince jako praktická pomůcka, kdyby na něco zapomněla, ale zároveň jako hezká vzpomínka pro miminko. Design tohoto deníku vytvořila Diana Stern. Využívat jej můžete až do 6 let dítěte, v podstatě po celé školkové období, až do nástupu do první třídy.

Do obchodu

Jak vybírat deník pro miminko?

Vybírat deníky miminek se může zdát snadné. Jakmile však zadáte do vyhledávače konkrétní slova, vypadne na vás množství nabídek, ve kterých není jednoduché se orientovat. Každý deník je trochu jiný – některý je určen jen pro zapisování poznámek, do jiného můžete lepit i fotografie apod. Pojďme se podívat, jak deníky miminek vybírat, aby co nejlépe sloužily jako krásná vzpomínka vám i vašim dětem.

Podle velikosti

Na co se zaměřte nejprve, je velikost deníku. Někdo má rád malý formát, maximálně ve velikosti A5, aby se pohodlně vešel do knihovny. Takové deníky miminek jsou, ale obvykle se do nich jen píše, fotografií se tam vejde málo. Velkoformátové deníky jsou v tomto praktičtější, protože do nich můžete nalepovat fotografie, otisky dětských nožiček atd. Většina takových deníků má pak velikost alb na fotografie, proto je pro ně potřeba vybrat v knihovně více místa.

Podle věku dítěte

Většina deníků miminek se vyrábí tak, abyste do nich mohli zapisovat od narození dítěte. Některé se ale soustředí už na období těhotenství, takže tam nalepíte i fotografie z ultrazvuku, zapíšete pocity v těhotenství atd. Deníky miminek se vyrábí cca do tří let dítěte, ale můžete narazit i na takové, které jsou graficky uzpůsobené až do jejich školních let nebo dokonce do dospělosti.

Podle pohlaví

Některé deníky miminek jsou tvořeny tak, aby je mohli využívat rodiče dětí obou pohlaví. Najdete ale i takové, které jsou výhradně pro chlapečka nebo pro holčičku. Ty pak mají většinou barevně odlišný design – růžová/modrá, a to jak na obalu deníku, tak uvnitř.

Co od deníku očekáváte

Knížku pro miminko, resp. deník miminka vybírejte vždy podle toho, co všechno s ním chcete vytvářet. Pokud do něj chcete hlavně lepit fotografie, ke kterým tu a tam něco napíšete, je vhodnější klasické fotoalbum pro lepení fotek. Pokud ale chcete hodně psát vzpomínky na to, jak vaše miminko rostlo a rozvíjelo se, pak je vhodnější deník. Tam můžete psát delší texty i krátké poznámky, lepit fotografie a obrázky, některé deníky mají i praktické kapsy, do nichž lze uložit vlásky, první zoubek nebo CD se záznamem z ultrazvuku atd.