nejlepsi hracky pro deti do 1 roku

Nejlepší hračky pro děti do 1 roku

10 tipů na hračky pro ty nejmenší děti a miminka

Vybírat hračky pro děti do 1 roku může být někdy dost náročné. Chrastítek a kousátek mají jistě už dost. Jakou tedy vybrat hračku, aby byla vhodná i pro ty nejmenší, potěšila je a pomohla dětičky zabavit? A co kdyby navíc uměla podpořit jejich vývoj?

Zaměřili jsme se tentokrát na nejlepší hračky pro děti do 1 roku a vybírali takové, aby potěšili děti i rodiče. V našem výčtu najdete hračky pro zábavu a rozvoj miminek od narození až do 12 měsíců. Kromě těchto tipů v článku najdete i návod, jak hračky pro miminka vybírat.

10 tipů na nejlepší hračky pro děti do 1 roku

Rozvíjíme smysly

1. SmartMax – Sada magnetických hraček

Ideální hračka pro děti do 1 roku, to je SmartMax – Rozvíjíme smysly. Obsahuje čtyři magnetické tyčky, které jsou pro větší bezpečnost obaleny gumovým povrchem, a čtyři magnetické koule. Ty mají tvar kytiček a pomáhají rozvíjet u dětí smyslové vnímání. Děti mohou poznávat různé povrchy na omak, různé barvy, tvary (okvětních lístků, zatím ne tvary geometrické) a navíc má každá koule z jedné strany obličej s jinou emocí. Koule mají různé výplně, takže se s nimi dá zachrastit a dítě může rozeznávat i různé zvuky. To pro něj dělá hru zábavnější. Vedle rozvoje smyslů si dítko může trénovat koordinaci oka a ruky. Tato hra je vhodná pro děti od 6 měsíců, ale děti si ji užijí ještě i ve dvou letech. Zábavy je s ní totiž opravdu spousta.

Do obchodu

Seznorický vláček

2. Clemmy baby vláček

Plno zábavy si děti do jednoho roku užijí i s touto mašinkou a vagónky Clemmy baby, které mají každý jinou barvu, jsou různě měkké a mají odlišný povrch. Mohou je osahávat, řadit za sebe, jezdit s nimi a rozvíjet jemnou motoriku. Vedle vláčků obsahuje stavebnice i kostky, které se dají na vláčky skládat, nebo se z nich dá stavět samostatně, třeba věž. Tato hra je určena pro děti od 6 do 36 měsíců a její výhodou je i možnost umýt jednotlivé dílky v myčce. Nemusíte se tak bát, když dítě strčí hračku do pusy a bude ji cucat.

Do obchodu

Veselé hraní v kuličkách

3. Dětský suchý bazének s míčky

Jestli existují dokonalé hračky pro děti do 1 roku, pak jsou to jednoznačně bazénky, ve kterých jsou míčky. Nemusíte chodit do zábavních center. Takový suchý bazének pořídíte jednoduše domů, třeba od značky Elis Design. Bazénky jsou tam k dostání v různých designech, barvách, s míčky i bez nich. Vhodné jsou pro děti od půl roku. Mohou se v nich povalovat, vyhazovat míčky, osahat si jejich tvar, pokud koupíte míčky různobarevné, mohou se tak učit i barvy. Navíc máte jistotu, že když se potřebujete na chvíli od dítěte otočit k plotně, nikam vám neuteče. Elis Design vyrábí bazénky z netoxického materiálu, z polyuretanové pěny o dostatečné šířce 5 cm. Potah se dá sundat a vyprat v pračce, což jistě každá maminka ocení.

Do obchodu

Zábava do kočárku pro nejmenší

4. Oball – Odnímatelná hrazdička na kočárek

Když je řeč o těch nejmenších, neměli bychom zapomínat, že spoustu času tráví také ve svém kočárku. Aby se nenudili, i když ještě nemohou sedět a koukat ven na okolí, můžeme jim na boudičku zavěsit různá chrastítka nebo zvířátka. Námi ověřenou variantou je pak odnímatelná hrazdička na kočárek od značky Oball. Oball je sám o sobě pružný a měkký, a pro děti příjemný do ruky. Mohou ho mačkat a zkoumat, aniž by se poranily. Na hrazdičku se dají zavěsit další hračky. Součástí této hrazdičky jsou chrastítka ve tvaru slona a lva. Připnout ji můžete na kočárek, na vajíčko, nebo ji jen tak položit na deku a nechat miminko, ať tvary zkoumá. Tato hračka je vhodná pro děti již od narození.

Do obchodu

Hračka pro novorozence

5. Kolotoč nad postýlku – Chicco

Stejně jako hrazdička a zavěšená zvířátka v kočárku, můžete miminko už od narození zabavit i v postýlce. Skvělé hračky pro nejmenší jsou kolotoče nad postýlku, které můžete nejprve nechat vypnuté, aby si na ně miminko zvyklo. Když ho přestane bavit pozorovat hračky, které se houpou, můžete kolotoč pustit. Hračky se budou točit a kolotoč bude hrát hudbu, která bude chvíli zábavou a pomůže zároveň děťátko uspat. Tyto kolotoče nad postýlku vyrábí řada firem. Nás nadchly ty od značky Chicco, protože jsou jednoduché, hračky nemají příliš křiklavé barvy a nebudou tak miminka děsit. Hudba hraje až 20 minut a místo písně se na nich dá zapnout i bílý šum, který uspí téměř každé miminko. Navíc vydávají jemné světlo, takže můžete v pokojíčku nebo v ložnici bez obav zhasnout. K dostání jsou v různých barvách.

Do obchodu

Hrací deka nesmí chybět

6. Ingenuity – deka na hraní s hrazdičkou

Když už píšeme o závěsných zvířátkách, nesmíme zapomenout na oblíbené hrazdičky a hrací deky. I ty se dají sehnat v různých barvách, designech a variantách. Nás nadchla hrací deka s hrazdičkou od značky Ingenuity, protože je vyrobena v jemných barevných tónech, deka je polstrovaná, nechybí jí polštářek a celá hrazdička má kolem tyček zkřížených nad dekou měkký polstr. Díky měkkosti a polštářku si miminka od narození mohou pohovět, trénovat otáčení na bříško nebo zvedání hlavičky. Hru si užijí se zavěšeným zvířátkem, dřevěným i silikonovým kousátkem, chrastítkem a s bezpečným zrcátkem. Hračky se dají také odejmout a dát dítěti do ruky, nebo můžete místo nich zavěsit jiné, až původní hračky dítě omrzí. Tuto deku můžete pořídit v různých barvách a designech, takže si na své přijdou kluci i holčičky.

Do obchodu

Houpání pro malé děti

7. Dětská houpačka – kolébka

Jedinečným dárkem pro miminka je houpačka – kolébka od Elis Design. Je to ručně vyrobená dřevěná houpačka, která je velice stabilní. Děti ji využijí i v pozdějším věku. Pro miminka je ale ideální jak pro zábavu, tak na odpočinek. Aby se jim v kolébce dobře leželo, je vyplněna propletenými bavlněnými copy. Dřevo je výběrové, do hladka obroušené a bez chemického ošetření. Proto je vhodné opravdu i pro ty nejmenší. Bavlněné copy jsou vyplněny umělým peřím, takže se nemusíte obávat případné alergie.

Do obchodu

Jednoduchá lety ověřená hračka

8. Stohovací pyramida NATTOU

Kdo by neznal oblíbenou hračku – stohovací pyramidu, tedy pevnou tyčku, na níž dítě může navlékat kroužky nebo jiné tvary, různých barev a velikostí? Nám se líbí ta od značky NATTOU, neboť je vyrobena z kvalitního silikonu testovaného podle EU norem, můžete ji umýt, vzít ven i vložit do bazénku na zahradě. Děti od šesti měsíců si na ní mohou trénovat koordinaci ruky a oka, motoriku, poznávat, který kroužek je větší či menší, učit se barvy atd. Tato hračka je sice velice jednoduchá, představuje však širokou škálu zábavy. Neměla by proto chybět v žádném dětském pokojíčku.

Do obchodu

Barevné skládání

9. Skládací a učící pohárky

Stavění komína z kostek nebo kelímků jistě znáte. Co takhle malou obměnu ve formě pohárků? Poskytnou totiž nejen možnost, stavět známý komín – dokonce různými způsoby, ale také mnoho další zábavy a poučení. Stavebnice obsahuje čtyři koule složené vždy ze dvou pohárků různých velikostí a barev. Dítě je může rozkládat a skládat dohromady, na sebe může na sebe stavět jak pohárky, tak celé koule, učit se barvy, tvary, ale také trénovat koordinace, motoriku a rozvíjet svou fantazii. Tyto učící koule jsou ideální hračky pro děti do 1 roku, neboť se s nimi nebude ani chvilku nudit.

Do obchodu

#Hračka na podporu lezení a objevování

10. Pohyblivé hračky Explore & More Skip Hop

Hračky pro děti do 1 roku, které nás nadchly, jsou z řady Explore & More od SKIP HOP. Třeba jejich pohyblivá včelka je určena dětem od šesti měsíců a okamžitě zaujme – svítí, přehrává několik písniček a jezdí. Nastavit se na něm dají dva typy jízdy. První je určená pro miminka, která se teprve začínají plazit – včelka jezdí v kruzích, motivuje je v plazení, ale je stále v dosahu. Pro děti, které už lezou lépe, můžete přepnout na druhou fázi, kdy je ježek motivuje k „větší výpravě“ po pokojíčku. Včelka při nárazu do nábytku vydává veselý zvuk, umí objet překážku a rozvíjí tak u dětí pohyb, motoriku i rozvoj smyslů.

Do obchodu

Na co dát pozor při výběru hračky pro roční dítě?

Vybrat nejlepší hračky pro děti do 1 roku se může zdát jednoduché, ale faktem je, že ne každá hračka je vhodná pro tak malé děti. Také záleží na tom, zda kupujete hračku pro novorozeně, miminko od 3 měsíců nebo od 6 měsíců. Nyní se podíváme, na co bychom měli při výběru hraček pro miminka dávat pozor.

Základní parametry hraček pro nejmenší

Pamatujte na to, že miminka vše dávají do pusy, zkoumají pohmatem, nemají ještě dostatečnou koordinaci a mohla by si nevhodnou hračkou snadno ublížit. Existují proto základní pravidla, jaké hračky kupovat/nekupovat.

  • Hračky by neměly mít žádné malé části, které by dítě mohlo spolknout nebo vdechnout
  • Neměly by mít ostré hrany, být přehnaně těžké a tvrdé – dítě si může hračku zvednout nad sebe. Když mu pak spadne na obličej, může se zranit
  • Pokud kupujete hračky látkové, měly by mít certifikát a měly by být označené jako odolné proti ohni
  • Hračky by měly být pratelné či omyvatelné
  • Barvy na hračkách nesmí obsahovat olovo
  • Dávejte pozor, aby plastové i jiné hračky v sobě neměly žádné škodliviny
  • Pokud je hračka na baterie, měly by být dostatečně zakryté, aby se k nim dítě nedostalo

Pozor na uši a oči

Hračky, které vydávají zvuky, nebo dokonce blikají, jsou jistě atraktivní, ale dejte pozor na to, aby miminku neuškodily. Příliš hlasité zvuky, pískání, hraní písniček, to všechno by mohlo miminko vyděsit, ale především by mohlo poškodit jeho sluch. Dívejte se při nákupu na to, zda jde zvuk na hračkách snížit, nebo zda není příliš hlasitý.

Pozor dávejte i na blikající a svítící hračky. Příliš ostré světlo nemusí být pro miminka vhodné. Může poškodit zrak a opět dítě i vyděsit. I když budete dítě hlídat, aby si nedávalo hračku až k očím, nemusíte případnému poškození zraku předejít.

Nyní už víte, na co si dát při výběru hraček pro dítě do 1 roku pozor. Díky naším tipům jistě vyberete ty nejlepší, které budou děti bavit a pomohou jim v rozvoji. A pokud hledáte tipy na dárek pro roční dítě, můžete se podívat na náš další článek.