vitaminy pro deti

Vitamíny pro děti

Jaké doplňky stravy jsou vhodné a důležité pro děti?

Jako rodiče, chcete zákonitě dopřát svému potomkovi to nejlepší. Ať už jde o výchovu, domácí prostředí nebo výživu. V každé sféře však existuje plno názorů, plno přístupů a pokud jde o výživu, tak i neomezené množství (často protichůdných) informací. A co teprve pokud jde o různé doplňky stravy a vitamíny. Prodejci se předhání v marketingových kampaních a snaží se nám prodat kde co. Jak je to tedy s doplňky stravy a vitamíny pro děti?

Rozhodně platí čím méně, tím lépe – u zdravých dětí obzvlášť! Než se začnete dívat po speciálních vitamínech, ujistěte se, že vaší ratolesti dopřáváte důležité živiny z potravy. Vyváženou a bohatou stravu vitamíny v pilulkách nenahradí!

Existují však vitamíny, kterých máme v dnešní době nedostatek všichni (jako např. u vitaminu D, který přirozeně získáváme díky slunečnímu záření) a suplementaci doporučují pediatři již od narození1ČLÁNEK: Význam vitaminu D v pediatrické praxi. Dále existují vitamíny, které je vhodné suplementovat během určitých situací nebo na podporu imunity. V každém případě je důležité si o daném produktu zjistit více informací, než jej na základě reklamy nakoupíme, případně se poradit s pediatrem.

Dávejte pozor na různé multivitamíny, které mimo ty „dobré“ látky, obsahují také plno přidaného cukru (cukr se může skrývat za různými „krycími“ názvy jako je např. glukózový sirup apod.). „Vitamín“, který můžete svému dítěti s dobrým úmyslem každý den podávat, tak může mít podobný efekt jako sladký bonbon. Pamatujte, že účelná suplementace není od toho, aby dítěti chutnala. Chcete-li dát dítěti něco zdravého a sladkého, dejte mu raději ovoce.

5 nejlepších vitamínů pro děti

Přinášíme vám 5 tipů na vitamíny pro děti, které určitě stojí za zvážení. Ke každému suplementu se můžete dočíst potřebné informace, na základě kterých můžete učinit své rozhodnutí.

#1 Klíčový vitamin pro dětskou imunitu

Vitamin D pro děti

Vitamín D je jedním z klíčových vitamínů pro naše zdraví – nejen pro děti. V dnešní době jej však máme standardně nedostatek. Vitamín D totiž přirozeně získáváme skrze pokožku vlivem slunečního záření. V zimě se nám však mnoho sluníčka na pokožku ani nedostane a ruku na srdce, kolik času na sluníčku trávíme v létě? My dospělí pravděpodobně mnohem méně než děti, i tak se však dnešním dětem dostatek vitamínu D nedostává2ČLÁNEK: Význam vitaminu D v pediatrické praxi. Proto vám již váš pediatr zpravidla doporučí podávat miminku vitamin D v kapičkách.

TIP: Srovnávali jsme několik produktů vitaminu D pro děti. Přečtěte si jaké vitaminy D pro děti doporučujeme.

Na trhu existuje spousty produktů pro suplementaci vitamínu D. Pro děti doporučujeme vitamín D v podobě oleje, který můžete jednoduše přidat do jídla nebo pití.

Zajímavost: Lidé/děti s tmavší pokožkou, tmavšími vlasy a celkově tmavší pigmentací vstřebávají vitamin D hůře (pomaleji), než lidé/děti se světlejší pokožkou 3PODCAST: Cukrfree Podcast #10: MUDr. Jana Čepová o vitamínech a doplňcích stravy. Geograficky se totiž lidé s tmavší pigmentací vyskytovali na místech s vyšším slunečním zářením a jejich pokožka se na tyto podmínky adaptovala. Oproti tomu lidé se světlejší kůží se vyskytovali především v severských oblastech, kde potřebovali získat potřebný vitamín z mnohem menší dávky sluníčka.

Do obchodu

#2 Palivo našeho organismu

Vitamin C pro děti

S vitamínem C je to trochu složitější. Funguje v podstatě jako palivo, kterého potřebujeme více ve stresových situacích (což může být stres samotný a nebo také nemoc, konzumace cukrů či vyšší fyzický výkon), kdy jednoduše potřebujeme více energie4PODCAST: Cukrfree Podcast #23 – PharmDr. Lucie Kotlářová o vitamínu C. V klidném harmonickém období vitamínu C spotřebujeme mnohem méně a proto si často vystačíme s céčkem, které přijímáme z potravin. Každý lidský organismus je navíc jinak citlivý na stres a má jinou spotřebu vitamínu C. Je proto těžké předpokládat, zda nám vitamin C stačí přijímat z pestré stravy (ze stravy jsme schopni vstřebat jen omezené množství5PODCAST: Cukrfree Podcast #23 – PharmDr. Lucie Kotlářová o vitamínu C) nebo je potřeba suplementovat. Nejvhodnější je hladinu vitaminu C čas od času měřit za pomocí testovacích proužků. Zároveň je rozumné vitamin C nasadit během chřipkových období apod.

Tip: Poslechněte si rozhovor s doktorkou PharmDr. Lucií Kotlářovou o vitamínu C.

Vitamín C zásadně přispívá fungování našeho imunitního a kardiovaskulárního systému. Z průzkumu paní doktorky PharmDr. Kotlářové vyplývá, že nedostatek vitamínu C u dětí, je v dnešní době naprosto běžný. Z testovaných 150 dětí mělo 23 % hluboký nedostatek vitamínu C a pouze 11 % dětí mělo hladinu vitamínu C v pořádku6PODCAST: Lucie Kotlářová o vitamínu C – průzkum (30:06). Průzkum dále ukazuje, že zvýšený nedostatek mají především děti starší 6 let, tedy děti školou povinné. Ten může být způsobený právě zvýšenou zátěží v podobě nově získaných povinností, ale zároveň také fakt, že rodiče nemají stravu svých dětí tolik pod dohledem.

Nejlepším a nejlépe vstřebatelným vitamínem C na trhu je jeho lipozomální forma, která vám umožní doplňovat vitamín i ve vyšších dávkách dle potřeby7ČLÁNEK: Jakou formu vitamínu C si vybrat?. Vřele doporučujeme přípravek Lipo C Askor a jeho verzi pro děti. Součástí standardního balení jsou i testovací proužky, díky kterým bude mít přehled o hladinách svého vitaminu C celá rodina.

Do obchodu

#3 Tuky důležité pro vývoj mozku

Omega-3 pro děti

Omega-3 nenasycená mastná kyselina je důležitá pro vývoj dětského mozku, očí a nervového systému. Tělo není schopné vytvářet si ji samo a je proto důležité přijímat dostatek z potravy. Bohaté na omega-3 jsou především ryby a jiné mořské plody, které však bohužel nejsou četnou položkou v jídelníčku běžného dítěte.

Pro organismus je zásadní poměr kyselin omega-3 a omega-6. V ideálním případě by měl být vyrovnaný (cca. 1:2). V běžné stravě však zásadně převyšuje omega-6 (který se chová prozánětlivě) a protizánětlivého omega-3 je spíše po málu. Lidé často konzumují spoustu omega-6 skrze smažená jídla a nezdravé tuky a potraviny bohaté na omega-3 zařadí jen zřídka.

Tip: Přečtěte si více o důležitosti poměru omega-3 a omega-6.

Pokud víte, že vy a nebo vaše dítě konzumujete málo ryb oproti jiným tukům, suplementace omega-3 je na místě. Na trhu existují přípravky s omega-3 speciálně vyvinuté pro děti. Např. Viridian Viridikid Omega 3 je vyroben z rostlinných tuků a neodpudí tak děti klasickým rybím aromatem. Je dokonce dochucený vanilkovým a pomerančovým olejem a tak pro vaše děti suplementace „rybího“ oleje nemusí být utrpením.

Do obchodu

#4 Všechny důležité vitamíny v jednom

Multivitamín pro děti

Hledáte-li multivitamin, který jednoduše obsahuje „od všeho něco“ a zajistí tak, že vašemu dítěti nebude žádný důležitý minerál nebo vitamín ve stravě chybět, na trhu existuje spousta možností. My však doporučujeme vyhnout se těm, které obsahují zbytečně přidaný cukr a zastávají spíše bonbony s přídavkem vitamínů, než-li čistě prospěšný multivitamín.

Měl by obsahovat především výše zmíněné vitamíny C a D, dále vitamíny B, E, hořčík, železo… Jednotlivé produkty se svým přesným složením liší, v každém případě volte takové, které neobsahují chemická aditiva, cukr nebo jiná sladidla. Spolehnout se můžete např. na značku Viridian s Viridikid Multivitaminem nebo na čistě přírodní složení kapslí Terranova Health.

Pozn. Pokud vašemu dítěti běžně dopřáváte množství sladkostí, přidaný cukr v multivitamínech nebude takový problém. V takovém případě můžete alespoň obyčejné bonbony nahradit právě těmi multivitaminovými.

Do obchodu

#5 Imunitní posila

Kolostrum pro děti

Je vaše dítě neustále nemocné? Není na tom nic špatného. Organismus malého dítěte si teprve vytváří svou imunitní obranyschopnost a zpravidla právě nástup do školky spouští ono nemilé kolečko neustálého marodění. Imunitní systém je však možné podpořit. Perfektním pomocníkem v chřipkových období i sezónních alergií je kozí kolostrum (mlezivo).

A co že je to kolostrum? Jedná se o tekutinu vylučovanou samicemi savců bezprostředně po porodu mláděte. Tato tekutina obsahuje biologicky aktivní látky, díky kterým si mládě buduje svou obranyschopnost. Kozí mlezivo obsahuje desítky jedinečných účinných látek a díky nim také kozy patří k nejzdravějším savcům vůbec.

Nám lidem pak perfektně slouží na podporu imunity, regenerace a přispívá k revitalizaci oslabeného nervového systému. Spousta maminek si kolostrum nemůže vynachválit právě během chřipkových období a při nástupu dětí do školky8DISKUZE: Máte zkušenosti s Colostrum?. U výběru kolostra je důležité hledět i na původ mleziva. K dostání jsou totiž i velmi levná kolostra, která však nemusí obsahovat tolik prospěšných látek, jako kolostra pocházející od koz z volného chovu na českých farmách.

Kvalitní a eticky odebírané mlezivo si můžete zakoupit v kapslích od značky Betula. Ve svém sortimentu nabízí jak klasické kozí a kravské kolostrum, tak kolostum v malých tabletkách speciálně pro děti.

Tip: Přečtěte si více o kolostru na blogu Betula.

Do obchodu

Jak přirozeně podpořit zdraví svých dětí?

Aby výše zmíněné doplňky stravy fungovaly, je nutné dát dítěti především pevný zdravý základ. Pokud vaše rodina bude dennodenně konzumovat fast food a děti budou trávit většinu času za počítačem, suplementace toho nejkvalitnějšího Céčka vás nezachrání. Co tedy dělat pro to, abyste vašim dětem poskytli ty nejlepší základy? Máme pro vás pár jednoduchých tipů, kterých se můžete držet.

Konzumovat zásadně přirozené potraviny, které nejsou průmyslově zpracované (kvalitní ovoce, zelenina, maso, sýry…)

Vyhnout se přidaným cukrům a omezit sladkosti a vysoce průmyslově zpracované potraviny

Pitný režim založený na vodě a neslazeném čaji

Nekupovat dětem sladké a dochucované nápoje

Zabezpečit dětem dostatek pohybu

Nemít na dítě příliš vysoké nároky – nestresovat ho

Pokud možno, zajistit kvalitní a dlouhý spánek – když není potřeba vstávat do školky/školy, nebudit předčasně

Učit ho vytváření zdravých návyků (např. neponocovat)

detem prikladem

Samozřejmě, tyto body nelze dodržovat stoprocentně. Každý rodič ví, že uchránit dítě nástrahám cukru, fast foodu a jiných lákadel je skoro nemožné. Uspávání dětí také není procházka růžovou zahradou, pokud zkrátka spát nechtějí, nedonutíte je. Důležité však není tyto body striktně dodržovat neustále, ale alespoň většinu času. Pokud dětem půjdete sami příkladem, budete doma vařit ze zdravých potravin a nebudete jim neustále za odměnu nabízet zmrzlinu, už potom tolik nevadí, když dostane jednou za čas od babičky nejakou sladkost. Zlatý zdravý poměr je 80:20. Když budete 80 % času zdravé návyky dodržovat a v tom zbylém klidně polevíte, bude mít vaše dítko perfektní základ do zdravého dlouhého života.