nejlepsi vlackodrahy

Nejlepší vláčkodráha

Naše tipy na kvalitní vláčkodráhy pro děti

Hledáte vláčkodráhu pro vaše děti a přemýšlíte, kterou vybrat? Na trhu je v dnešní době nepřeberné množství dětských sad s kolejemi a vláčky. Která je však ta nejlepší vláčkodráha, s níž si vaše dítě nejvíce vyhraje? A co takhle možnost kombinace a dokupování dalších dílů a příslušenství? Na to všechno jsme se podívali v dnešním článku.

Máme pro vás tipy na nejlepší vláčkodráhy podle našich zkušeností. Můžete samozřejmě vybrat i jiné značky. Ty, které zmiňujeme, jsme však vyzkoušeli a osvědčily se nám. Všechny značky, které zmiňujeme, nabízí více sad a možností, takže berte vždy námi vybranou vláčkodráhu jako možný tip. A pokud tápete, jak vláčkodráhu vybírat, mrkněte na druhou část našeho článku.

5 tipů na nejlepší vláčkodráhy

Vláčkodráha s venkovskou cestou jako kvalitní základ sbírky

1. Vláčkodráhy Bigjigs

Dřevěné vláčkodráhy mají tu výhodu, že i když zvolíte jednu sadu, obvykle má firma mnoho dalších dílů, které je možné postupně dokupovat. Nám se jako základ pro dřevěnou vláčkodráhu osvědčil tento od značky Bigjigs. Jedná se o dřevěnou sadu s kolejnicemi, vláčkem, mostem, stromy, domečky i postavami, připomínající vlak na venkově. Díky tomu, že Bigjigs má plno dalších doplňků, jsme naši vláčkodráhu snadno rozšířili. Navíc pokud nevíte, jaký dárek pro vaši ratolest doporučit babičkám, tetičkám apod., je doplněk k vláčkodráze skvělou volbou. Tato krásná dřevěná vláčkodráha zabaví vaše děti na dlouhé hodiny, ale navíc pomůže rozvíjet jemnou motoriku, logické myšlení, prostorovou orientaci a představivost.

 • 80 dílků vláčkodráhy
 • Vyrobena z kvalitního dřeva
 • Možnost dokupovat další díly
 • Možnost párovat ji s dalšími vláčkodráhami od jiných značek
 • Dítě může sestavit dráhu dle předlohy, nebo si vymýšlet vlastní

Do obchodu

Dřevěná vláčkodráha pro nejmenší

2. Vláčkodráha PolarB

PolarB je značka, která se specializuje na dřevěné hračky a výrobky pro děti té nejvyšší kvality. Přitom vše pořídíte za velmi rozumné ceny. To platí i v případě této velké sady – dřevěné vláčkodráhy s 90 dílky, která je krásná na pohled, bezpečná pro děti a vyhrajou si s ní i ty opravdu malé. Nejlepší vláčkodráha by měla mít dostatek kolejí, domečky, stromy, dostatek vagonků a samozřejmě lokomotivu. To všechno vláčkodráha PolarB splňuje. Má bohaté příslušenství, a nádherné pastelové barvy, v nichž je provedená, se hodí do každého dětského pokoje, ať už máte doma nadšeného mašinfíru nebo malou slečnu průvodčí.

 • Kvalitní krásná vláčkodráha v pastelových barvách
 • Možnost vybírat různé velikosti/množství dílků
 • Možnost dokupovat další příslušenství
 • Lze kombinovat s jinými vláčkodráhami
 • Vydrží i nepříliš jemné zacházení (např. těch nejmenších)
 • Doporučována od 3 let věku

Do obchodu

Skvělá dřevěná vláčkodráha s možností rozšiřování

3. Woody – Osmička s vláčkem

Ty nejlepší vláčkodráhy vyrábí i firma Woody. Od nich máme doma set „osmička s vláčkem“, což je ideální jako základní vláčkodráha pro nejmenší, ke které se opět dá dokupovat další příslušenství. Můžete tak vybírat jen koleje, nebo domečky, vláčky atd. I tato vláčkodráha je vhodná ke kombinaci s jinými značkami, vždy je však nutné hlídat si rozteč kolejí. Vláčkodráha Woody je vhodná pro děti od 3 let a mašinka s vagonky je propojená pomocí magnetů. Je potřeba ji pohánět mechanicky, tedy dítko si s ní jezdí samo. I tato stavebnice je skvělá na rozvoj koordinace, představivosti, logického myšlení a jemné motoriky.

 • Základní sada se 40 dílky
 • Možnost dokupovat další sady nebo jednotlivé prvky – domky, vláčky, postavy, stromy atd.
 • Možnost kombinovat s dráhou jiných značek
 • Rozvíjí kreativitu, jemnou motoriku atd.
 • Možnost stavět dráhu dle předlohy nebo podle vlastní představivosti

Do obchodu

Nádherné vláčkodráhy dostupné i s prineznovskými motivy

4. Brio World Disney

Oblíbené vláčkodráhy, které můžeme doporučit, jsou jednoznačně od značky Brio. Ta vyrábí různě velké sady, kde se můžete od částky pár set vyšplhat až na několik tisíc. Záleží na tom, jak velcí jste nadšenci, nebo jak moc milují vláčky vaše děti. My jsme však do našich tipů nevybrali jejich „klasickou“ vláčkodráhu, ale sadu určenou především dětem, které milují Diseny a princeznovské motivy, ale zároveň si vyhrají s autíčky a vláčky.

Brio World Disney Princess je vláčkodráha s princeznovským zámkem inspirovaným Disney pohádkami. Nechybí zde vláček v pastelových barvách s vagonky, postavičky a samozřejmě krásný zámek. Tuto vláčkodráhu mohou děti využívat samostatně, nebo připojit k dalším sadám či samostatným kolejím od stejné značky. Pokud má vaše dítě doma sourozence, mohou tak vytvořit velký vlakový svět.

 • Krásná vláčkodráha pro dívky (ale i kluky)
 • Pohádkový zámek se dá otevřít
 • Uvnitř zámku jsou vnitřní prostory pro hraní si se třemi postavičkami, jež jsou součástí sady
 • Možnost kombinovat s dalšími sadami Brio, kolejemi atd.
 • Možnost propojit s jinými sadami – nutno hlídat rozteč kolejí

Do obchodu

Vláčkodráha s mostem a několika mašinkami

5. Vláčkodráhy WoTo

Mezi nejoblíbenější a nejlépe hodnocené vláčkodráhy patří i ty pod názvem WoTo. My jsme vybrali sadu se 49 dílky, v níž kromě kolejí a mostu najdete i dva vláčky s vagonky, dvě autíčka, stromky, domečky, figurky i dopravní značky. Dítě tak může kombinovat vláčky s autíčky a vytvářet si vlastní svět, nebo se řídit předlohou. WoTo vláčkodráha od značky ECO TOYS je vyrobena z kvalitních, pevných a bezpečných materiálů a je ideální pro děti od tří let. Moje děti si s touto vlčkodráhou hrály už zhruba od jednoho a půl roku. Je však třeba hlídat malé části – kolečka apod., aby se neuvolnila. U této vláčkodráhy jsem se ale bát nemusela, je velmi precizně vyrobená.

 • Dřevěná vláčkodráha o 49 dílcích
 • Možnost stavět dle předlohy i podle vlastních představ
 • Kvalitní, pevná, z těch nejlepších materiálů
 • Možnost dokupovat další dílky a sady
 • Možnost kombinace s jinými sadami

Do obchodu

Jak vybrat vláčkodráhu?

Jaká je nejlepší vláčkodráha a jakou vybrat? Tyto otázky si pokládá většina rodičů, když podobný typ hraček vybírají. Zvolit můžeme plastové, dřevěné, na baterky, do elektřiny atd. My jsme se zaměřili především na ty, které nejsou propojené s elektřinou a jsou tedy bezpečné i pro nejmenší děti. Poskytují dostatek zábavy a rodičům umožní dokupovat další sady a příslušenství, podle přání a představ dětí. Pojďme se podívat, jak vláčkodráhu vybrat.

Jaký zvolit materiál?

Pro nás je jednoznačně nejlepší vláčkodáha dřevěná. Je totiž dostatečně pevná, takže vydrží i drsnější zacházení menších dětí. Setkat se však můžete s různými materiály. Vláčkodráhy se vyrábí kompletně v plastu, někdy s kovovými prvky, nebo kompletně ve dřevě, kdy jsou dřevěné i samotné vláčky a vagonky. My jsme si vyzkoušeli jak kompletně dřevěnou vláčkodráhu, která vydržela roky, tak vláčkodráhu, kde byly dřevěné koleje a domečky kombinované s plastovými mašinkami a vláčky. V tomto případě se jednalo o kvalitní výrobu, takže vydrželo obojí. Měli jsme však doma i vláčkodráhu kompletně v plastu a ta nevydržela ani rok. Koleje se lámaly, vláček na baterky přestal jezdit. Zvolit materiál můžete samozřejmě podle svých preferencí a podle toho, jak sada vypadá, jaké má doplňky apod. Za nás však doporučujeme dřevěnou vláčkodráhu, maximálně s plastovými vagonky.

Mašinky na baterky či mechanické?

Pokud zvolíte plastové mašinky, budete mít možnost mechanických – tedy těch, které děti pohání rukou, nebo mašinky na baterky. Ty jsou skvělé, protože je děti mohou zapnout a nechat jezdit, pozorovat je, upravovat jim koleje apod. Jsou však vhodnější pro větší děti, cca od 5 let. Pokud máte děti menší, doporučujeme spíše dřevěné mašinky, které se pohání mechanicky. Dítě si tak alespoň procvičí jemnou motoriku a koordinaci pohybu.

Možnost dokupování dalších dílů

Zvolíte-li některou z dřevěných vláčkodráh, pravděpodobně budete mít možnost dokupovat další části, ať už samostatné dílky, nebo sady kolejí, domečků atd. Ke koupi jsou sady různé velikosti, ale mně se osvědčilo koupit jednu základní a k té pak přikupovat další části podle přání dětí. Tak nám doma přibylo depo, velké nádraží, mosty atd. My jsme v našem výběru zmínili hlavně značky, které umožňují rozšiřování a dokupování o další díly.

Kombinace s jinými značkami

Nejlepší vláčkodráhy je možno navíc kombinovat i mezi sebou. Pokud zvolíte dřevěnou vláčkodráhu, a pohlídáte si rozteč kolejí, zjistíte, že je možné mezi sebou kombinovat i různé značky – výrobce. To vás pak nebude nijak omezovat a pokud jeden výrobce nemá např. depo, můžete jej dokoupit u jiného.

Já osobně mám doma milovníky vlaků a vláčkodráhy jsme vyzkoušeli na mnoho způsobů. Máme doma několik značek – výrobců a kombinujeme je mezi sebou. Osvědčily se nám dřevěné vláčky na mechanický pohon a velký úspěch u nás měla i plastová lokomotiva na baterky, která svítila a jezdila sama. Věříme, že i vy brzy zjistíte, jaká je nejlepší vláčkodráha pro vaše děti a užijete si s ní plno zábavy, tak jako my.