nositko nebo satek

Nosítko nebo šátek?

Co je vhodnější pro nošení malých dětí? Výhody a nevýhody obou možností

Chystáte se své miminko nebo malé dítě nosit ale netušíte, zda zvolit nosítko nebo šátek? Hledáte, která varianta má jaké výhody? Věřte, že nejste jediné. Spousta maminek před početím nebo čerstvě po narození miminka, řeší tuto otázku. V dnešním článku si rozebereme všechny výhody a nevýhody každé varianty a poradíme, podle čeho se pro šátek nebo nosítko rozhodnout.

Zvolte šátek nebo ergonomické nosítko

V první řadě je nutno říct, že je důležité svůj výběr zaměřit mezi šátek a ergonomické nosítko. Doporučujeme jakákoliv „visítka“ a neergonomicky řešená nosítka úplně vyřadit z hledáčku (o tom jak rozeznat nosítko od „visítka“ jsme již psali dříve). Budete-i vybírat pouze mezi šátkem a ergonomickým nosítkem, ani jedním neuděláte vyloženě chybu a dobře vám poslouží. Každá varianta má však své výhody a nevýhody a může tak vyhovovat různým lidem více či méně.

Výhody a nevýhody šátku a nosítka

Šátek

  • Vhodný na delší přesuny a pohyb po městě
  • Vhodnější pro novorozence a předčasně narozené děti
  • Správně uvázaný šátek je pohodlnější než nosítko – vždy se přizpůsobí miminku i nosící osobě
  • Možnost využít různé úvazy šátku (miminko nosit na zádech, na boku, apod.)
  • S cvikem, je daleko snazší správně zavázat šátek, než správně nastavit nosítko
  • Nižší pořizovací cena
  • Jednodušší výběr
  • Některým rodičům může uvazování šátku dělat problém
  • Uvázání šátku trvá déle než nasazení nosítka

Nosítko

  • Vhodné na kratší přesuny a pro situace, kdy dítě musíte častěji sundávat a opět usazovat
  • Jednoduché nasazení (zabere pár vteřin)
  • Praktické, pokud si chcete nošení častěji střídat s partnerem
  • Na trhu existují nosítka s možností křížení popruhů, která jsou pohodlnější a ergonomičtější pro vaše záda
  • Nosítko často disponuje také nějakou kapsičkou či drobným úložným prostorem
  • Méně vhodné pro novorozence a předčasně narozené děti
  • Nosítko může po delší době táhnout/škrtit na zádech
  • Variabilita produktů na trhu může komplikovat výběr toho správného
  • Vyšší pořizovací cena

Jak se rozhodnout mezi šátkem a nosítkem?

Věk a váha miminka

Při výběru nosítka nebo šátku je důležité zohlednit především miminko samotné. Pro malá miminka (tedy novorozence a především ty předčasně narozené) je mnohem vhodnější šátek. Spolehlivě se malému miminku přizpůsobí a hezky kopíruje tvar jeho zádíček. Spousta rodičů má však obavy, že nejsou schopni šátek správně uvázat a proto volí nosítko nebo s nošením vyčkávají, až bude miminko větší.

Nosítko pro novorozence však není vyloženě špatná volba. Existují nosítka, která jsou navržena speciálně pro novorozence a jsou lepší alternativou pro rodiče, kteří si při vázání šátku dostatečně nedůvěřují. Je totiž důležité, aby měla maminka z nošení a šátku dobrý pocit. Pokud bude nervózní a bude mít pocit, že něco udělala špatně – nebude důvěřovat, že šátek miminko udrží, miminko to dost možná vycítí a také se nebude cítit dobře. Může pak plakat čistě z tohoto důvodu. V takovém případě je určitě lepší správně nastavené ergonomické nosítko.

Velmi oblíbeným řešením je také návštěva poradkyně pro nošení dětí či pomocného kurz, kde vám správné úvazy šátku vysvětlí školení profesionálové. Vy se poté můžete cítit mnohem sebejistěji. Věřte, že uvázání šátku s miminkem není tak složité, jak se na první pohled zdá.

Délka a frekvence nošení

Zohlednit byste měli především to, jak a jak často plánujete nosítko či šátek využívat. Šátek je jednoduše pohodlnější, přizpůsobí se jak vám, tak miminku, nenamáhá tolik vaše záda a proto je perfektní na delší obchůzky, procházky, apod. Bohužel však úvaz šátku trvá déle, než nasazení nosítka. Rychlejší úvaz šátku chce cvik a na některých místech nemusí být vůbec praktické dítě ze šátku sundávat a opět zavazovat. Na kratší přenášení je tedy vhodnější nosítko, které jednoduše sundáte a opět nasadíte – jako batoh.

Kdo bude nosit?

V některých rodinách nosí miminko čistě jen maminka, někde občas vypomůže tatínek a jinde se zase velmi často a angažovaně rodiče střídají. Věříme, že existují i případy, kdy nosí především tatínek. Ať už je to jakkoliv, je potřeba se nad tím dopředu zamyslet, protože pokud si chcete miminko střídat, a tedy často nasazovat a sundávat, je mnohem praktičtější nosítko. Je také běžné, že tatínkové zkrátka šátek uvázat neumějí ani po několikátém vysvětlování, a to je další důvod, který nahrává nosítku. Při výběru konkrétního nosítka pak dohlédněte na jeho dobrou nastavitelnost – obzvlášť pokud jste s pratnerem/partnerkou výškově velmi rozdílní. Je důležité, aby byl rozsah povolení a utažení všech popruhů co největší.

Na druhou stranu, pokud oběma partnerům vyhovuje šátek, je to úplně nejsnazší řešení situace, kdy jsou partneři výškově a váhově velmi rozdílní. Šátek se zkrátka přizpůsobí všem.

Variabilita úvazu

Hledáte-li nosící nástroj, který vám umožní vaše dítě nosit na více způsobů (tedy na břichu, na boku, na zádech), pak je šátek jednoznačně vítěz. S šátkem vytvoříte jakýkoliv úvaz, který je v nosící praxi možný. Pokud chcete miminko uvázat na záda, pak si jej můžete uvázat výš, než kdyby jste si jej na záda nasadili v nosítku, a miminko tak vidí přes vaše ramena. I s nosítkem lze miminko nosit na zádech, ale ne všechna nosítka jsou na to uzpůsobená a z osobní zkušenosti rozhodně pro tento typ nošení preferujeme šátek.

Taktéž pokud máte dvojčata, je šátek schůdnější variantou pro nošení obou dětí – jedno na vepředu a druhé vzadu. Toho sice můžete dosáhnout i s dvěma (tomu uzpůsobenými) nosítky, ale šátek je v této situaci zkrátka praktičtější.

Nabídka produktů na trhu

Ne vždy je široká nabídka produktů na trhu čirou výhodou. Šátků na nošení a nosítek je na trhu opravdu spousta. U šátku si volíte barvu, velikost a materiál s vědomím toho, že ať už vyberete jakýkoliv, zcela jistě do něj miminko pohodlně uvážete. Jednoduše si tak šátek na nošení můžete pořídit ještě předtím, než bude miminko na světě.

Nosítka jsou v tomto pravý opak. Určitě doporučujeme si jich pár vyzkoušet (různé značky, různé metody zapínání) a až poté se rozhodnout pro koupi jednoho. Vyzkoušet si můžete nosítko u kamarádky či rodinných příslušníků, pokud nějaké mají a nebo využít půjčovny nosítek.

Každé postavě a každému miminku zkrátka sedne jiné nosítko a tak i pokud vám kamarádka bude tvrdit, že jedna značka je ta nejlepší na světě, vám může nejvíce vyhovovat zcela úplně jiné.

Pořizovací cena

Koukáte-li především na cenu, šátek je jasná mnohem ekonomičtější volba, která vám vystačí po celou dobu, kdy chcete miminko nosit. Za rozumné peníze můžete mít šátků více a používat je i třeba podle toho, jaký na sobě zrovna máte outfit. Šátek nebo nosítko se na nějakou dobu zkrátka stane součástí vašeho šatníku a tak jistá variabilita v jejich barevnosti určitě není na škodu.

Nosítka jsou o něco dražší, ale naprosto oprávněně. Nejedná se už „jen o kus látky“. Je to důkladně promyšlený produkt, který je průběžně vyvíjený tak, aby byl co nejergonomičtější pro vaše miminko i záda. Do nosítka je rozumněší zainvestovat, než-li pořizovat nějaká levnější „visítka“, která by mohla vašemu miminku i uškodit.

Kombinace nosítka a šátku

Máte-li aktuálně dilema, zda zvolit nosítko nebo šátek, aniž byste s nošením zatím měli zkušenost, nezoufejte. Většina rodičů co nosí své miminko, má zpravidla doma jak nosítko, tak šátek. Tím, že každá varianta je vhodnější pro jiné situace, je dobré mít doma možnosti na výběr. Když potřebujete s miminkem hodně manipulovat, využijete nosítko, a když víte, že jej ponesete delší dobu, tak zase šátek. Nebo také jeden z rodičů může preferovat spíše šátek a druhý nosítko a proto se vám zkrátka může hodit obojí.

Dobrá rada pro „nosiče“ začátečníky, je pořídit si nejprve šátek. Pro novorozence je šátek stejně vhodnější. A po nějaké době (třeba ve 3. měsíci věku miminka), pořídit i nosítko. Věříme, že v nosící rodině se zkrátka jednou za čas budou hodit oba produkty.