noseni ditete

Ergonomické nosítko vs. neergonomické „visítko“

Jak na ergonomické nošení dětí?

Nošení dětí je v současné době mezi rodiči velice populární. Není to však jen tak nějaký trend. Stojí za ním plno opodstatněných výhod a benefitů, které miminku přináší. Především se jedná o lidskou přirozenost – miminko se potřebuje cítit v bezpečí a známá vůně a kontakt s maminkou (či tatínkem) mu pocit bezpečí pomáhá udržet. Nošení v šátku či nosítku navíc simuluje pozici plodu v děloze. Nošené děti bývají zpravidla spokojené a méně plačtivé1ČLÁNEK: O nošení dětí a vytvoří si silnější pouto s nosícím rodičem.

Ergonomické nošení dětí je taktéž vhodné pro zdravý vývoj páteře a kyčlí2ČLÁNEK: Pozitiva a negativa fenoménu nošení. Je však důležité zvolit doopravdy ergonomické nosítko – nikoliv tzv. visítko, které dítěti neposkytuje důležitou oporu tam, kde je potřeba. Jak poznat ergonomické nosítko? Jak jej odlišit od „visítka“?

Ergonomické vs. neergonomické nosítko

S nosítky se na trhu rozth pytel. Najdeme různé typy nosítek od spousty výrobců. Jak rozlišit ty správné ergonomické od těch, co by vašemu miminku mohly dlouhodobě dokonce uškodit?

ERGONOMICKÉ NOSÍTKO

 • Dítě je otočené obličejem k rodiči
 • Zádová opěrka je látková
 • Dostatečná opora pro nožičky – až ke kolínkům
 • Dítě má v nosítku nohy přikrčené – do písmene M
 • Dítě má v nosítku zakulacená zádíčka
 • Výška a šířka zádové opěrky je nastavitelná
 • Dokáže dobře rozložit váhu i těžšího dítěte
 • Nošení by mělo být pohodlné jak pro dítě tak pro rodiče – jsou doslova „tělo na tělo“ a rodič má tak volné ruce

NEERGONOMICKÉ „VISÍTKO“

 • Dítě je otočené zády k rodiči
 • Zádová opěrka je pevná polstrovaná
 • Dítě visí v nosítku za rozkrok
 • Dítěti visí nohy volně dolů
 • Zádíčka dítěte nejsou zakulacená
 • Dítě je prohnuté dozadu -snaží se opřít o tělo rodiče
 • Nošení může být pro rodiče velmi nepříjemné, tělo dítěte se odklání a je nutné ho přidržovat

Proč je důležité, aby bylo miminko čelem k rodiči?

To, že máme miminko v ergonomickém nosítku otočené čelem k nám, má své opodstatnění. Mimo to, že se tak dítě jednoduše dostane do správné polohy (kulatá zádíčka, nohy s dostatečnou oporou do písmene M) je totiž poloha výhodná i z psychologických důvodů.

Nejmenší děti mohou mít problém s velkým množstvím podnětů a v nosítku, které je staví ke světu čelem, jsou jim plně vystaveny a není se kam schovat. To může být pro miminka náročné. V ergonomickém nosítku jsou v úkrytu na hrudi maminky (či tatínka), ale pokud chtějí, nosítko jim umožní i rozhled ven.

TIP: Zajímá vás více o tom, jak vybrat nosítko a které konkrétní značky nosítek nejsou pro dítě vhodné? Přečtěte si článek na webu mamadodeste.cz: 8 tipů, které pomohou s výběrem nosítka.

Další možnosti nošení dětí

Šátek na nošení dítěte

Velmi často se také setkáte s rodiči, kteří své miminko nosí uvázané v šátku. Tato varianta je běžná především u menších dětí a novorozenců. Je nutné umět šátek správně uvázat, poté se jedná o plně ergonomickou metodu nošení.

satek belenka

Turistické krosny na dítě

Mezi různými způsoby nošení dítěte můžete narazit i na krosny na dítě. Krosničky však neslouží ke stejnému účelu jako šátky a ergonomociká nosítka. Zatímco nosítka nám slouží již od narození miminka k běžnému nošení po venku i doma, krosna je dělaná spíše pro větší děti cca od 6 měsíců – je potřeba, aby již udržely hlavičku bez opory a měly zvládnuté sezení bez držení.

Tyto krosny pak slouží rodičům k turistickým aktivitám, kdy mohou vzít prcka s sebou na pobyt na horách a přitom moci zdolávat i náročnější pěší túry. Skvěle fungují i pro starší děti, které již zvládají chodit, ale dlouhé cesty je mohou unavit, proto mohou střídavě nosit a šlapat po svých. Krosničky jsou zpravidla vybaveny i úložným prostorem a hydrovakem, suplují tedy i turistický batoh.

Závěr

Rozhodnete-li se své miminko nosit, nevybírejte nosítka pouze podle ceny. Pokud chcete pro sebe i své miminko to nejlepší, zaměřte se na podstatná kritéria, která mohou mít vliv na vývoj vašeho dítěte. Ani za ergonomická nosítka člověk neutratí majlant a výrazně ušetříte i pokud pořídíte nosítko z druhé ruky.