jak poznat ovulaci bez testu

Jak poznat ovulaci bez testu?

Ovulace, jak ji poznat a její fyzické projevy

K ovulaci dochází u každé ženy jen na jeden den v rámci menstruačního cyklu. Je to moment, kdy vajíčko opouští vaječník a následně skrze vejcovod putuje do dělohy. Samotná ovulace je doprovázena několika dny označovanými jako plodné dny. Během nich je nejvyšší šance k oplodnění vajíčka spermií a tedy k početí miminka. Ať už se o početí právě snažíte anebo se naopak chcete nechtěnému těhotenství vyhnout, vyplatí se mít ve svých plodných/neplodných dnech přehled. Jak tedy poznat ovulaci? A jak ovulaci poznat bez testu?

Jak spolehlivě poznat plodné dny?

Nejspolehlivějším způsobem, jak poznat ovulaci a plodné dny, je využití ovulačního testu. K výběru správného testu doporučujeme přečíst náš dřívější článek – Nejlepší ovulační testy. Ať už zakoupíte přístroj na měření bazální teploty, který vás bude udržovat v obraze dlouhodobě nebo levnější jednorázový test, o vašich šancích k početí vás informuje spolehlivě a během chvilky. V dnešním článku se však více zaměříme na to, jak poznat ovulaci bez testu.

test ovulace

Jak poznat ovulaci bez testu?

Udržujte si přehled o svém cyklu

Pokud tak již neděláte, doporučujeme začít používat některou z mobilních aplikací, které nabízejí menstruační kalendář (např. Flo, Clue). V aplikaci si poctivě zaznamenávejte své menstruační cykly (nebo dokonce různé projevy během cyklu) a pozorujte, jak jsou pravidelné, jak jsou dlouhé a jak se během jaké fáze cyklu cítíte.

Aplikace s menstruačním kalendářem vám obvykle spočítají předpokládané datum vašich plodných dní a ovulace. Toto datum by mělo sloužit pouze orientačně. Aplikace odhaduje den ovulace na základě statistických průměrných dat a vaší délky cyklu. Každé tělo je však jiné a skutečné datum vaší ovulace se může lišit (dokonce i napříč vašimi cykly). Nespoléhejte proto na tyto aplikace s určováním vašich neplodných dní jakožto antikoncepci. Neplodné dny v aplikaci nemusí odpovídat těm skutečným!

Vzdělávejte se o svém cyklu

Úplně nejlépe svému tělu v rámci menstruačního cyklu porozumíte, když pochopíte každou ze čtyř fází ženského cyklu (folikulární fáze, ovulace, luteální fáze, menstruace). Různé hladiny hormonů v každé z těchto fází mají vliv na fyzickou a kreativní energii, chuť k sexu, ale i odlišné predispozice k různým dovednostem. Plánování aktivit na základě menstruačního cyklu je více než doporučované. Porozumíte-li tomu, jak se jednotlivé fáze na vašem těle projevují, mnohem snáze poznáte, že u vás právě dochází k ovulaci. Chcete-li se o těchto fázích dozvědět více, rozhodně doporučujeme k přečtení knihu Cyklická žena.

Poslouchejte své tělo

I pokud na sobě různé fáze cyklu nepoznáte a nechce se vám téma studovat do hloubky, existuje pár fyzických projevů, podle kterých ovulaci můžete poznat i bez hlubší znalosti. V kombinaci s poznatky o orientačním datu ovulace z menstruačního kalendáře lze ovulaci snadněji vypozorovat.

Fyzické projevy ovulace

  • Zvýšená bazální teplota těla (je možné ji měřit běžným teploměrem v ústech/vaginálně nebo využít některý z přístrojů na měření plodných/neplodných dní)
  • Výtok při ovulaci je čistější s konzistencí vaječného bílku
  • Větší citlivost a vzrušivost
  • Prsa mohou být citlivá na dotek
  • Může se objevit nadýmání
  • Můžete cítit i ovulační bolesti

Využijte ovulační kalkulačku

Nevedete-li menstruační kalendář a rády byste si orientační datum ovulace spočítaly podle průměrné délky vašeho cyklu – využijte naši ovulační kalkulačku. Po zadání dvou jednoduchých údajů dostanete odhadované datum vaší ovulace a všech plodných dní. Na výsledek z kalkulačky opět nespoléhejte jakožto na antikoncepci. Budete-li však pozorovat své tělo během období, kdy vám kalkulačka vypočítá plodné dny, můžete vaše plodné dny snadno odhadnout.

Zapojte měřící přístroje, které již používáte

Existují přístroje přímo určené k měření plodných a neplodných dní. Mezi ty nejlepší patří NaturComp. Poslouží skvěle jako antikoncepce i jako váš pomocník při pokoušení se o miminko. Se sledováním menstruačního cyklu vám však mohou pomoci i jiné trackovací přístroje, které nejsou určené primárně pro určení plodných/neplodných dní. Je dokonce možné, že nějaký takový doma právě vlastníte. Patří mezi ně různé chytré hodinky, fitness náramky a skvělý je na tomto poli i Oura Ring – prsten určený primárně na sledování kvality spánku. Na základě bazální teploty zde jasně uvidíte, kdy u vás k ovulaci dochází.

Nejčastější dotazy ohledně ovulace

Jaký je rozdíl mezi ovulací a plodnými dny?

Jak jsme již zmínili, ovulace trvá pouze den (cca 12 – 24 hodin), zatím co tzv. plodných dní může být v rámci jednoho cyklu několik (cca 5). Jak je to možné? Spermie v děloze totiž přežijí až několik dní a tak je možné úspěšně otěhotnět i po pokusech několik dní před samotnou ovulací. Jako plodné dny se zpravidla označují 3 dny před ovulací, ovulace a den po ní. Mluvíme-li o ovulaci, máme na mysli pouze proces sestupování vajíčka, který netrvá déle jak den.

Může dojít k otěhotnění mimo ovulaci?

Bez ovulace není možné otěhotnět. Možná jste ale slyšely o ženách, které otěhotněly po pohlavním styku během menstruace nebo naopak až po předpokládané ovulaci a to se stát opravdu může. Jakto? Jak jsme již zmínili, spermie v děloze může přežít i několik dní a oplodnit vajíčko jakmile dojde k ovulaci. Některé ženy mají kratší cyklus a tím pádem u nich k ovulaci může docházet dříve. Pokud tedy dojde k nechráněnému pohlavnímu styku v posledních dnech menstruace, pravděpodobnost početí může být vysoká.
Zároveň je potřeba myslet na to, že některé ženy mají ovulaci později v cyklu a každý měsíc může přijít jiný den. Někdy může být opožděná a žena tak snadno nabude dojmu, že je již po ovulaci.

Probíhá ovulace v těhotenství?

V těhotenství k ovulaci nedochází a v podstatě se zastaví celý menstruační cyklus.

Probíhá ovulace po porodu během kojení?

Hned po porodu k ovulaci ani k menstruaci nedochází. Jista si můžete být alespoň prvních pár měsíců po porodu. Dále už je to naprosto individuální. Je dobré vědět, že kojení neimplikuje absenci ovulace a může se tak stát, že otěhotníte znovu i několik měsíců po porodu. Je sice pravdou, že pokud kojíte dlouhodobě (WHO doporučuje alespoň 2 roky1ČLÁNEK: Jak kojit?), vaše první menstruace po porodu se dostaví pravděpodobně později, než u žen, které kojit přestanou po pár měsících (není to však zaručené). Nikdy však nevíte, zda se první menstruace právě neblíží a pamatujte, že menstruace je až poslední fáze cyklu. Proto nejdřív dojde k ovulaci a až poté k menstruaci.
Ve zkrátce tedy – to že kojíte a nemenstruujete neznamená, že nemůžete otěhotnět.