nejlepsi praci prasky pro miminka

Prací prášek (vhodný) pro miminka

5 tipů na ekologický prací prášek pro miminka

Najít vhodný prací prášek pro miminka, který nebude dráždit jejich jemnou a citlivou pokožku, ale zároveň si poradí s odolnými skvrnami, bez namáčení a předepírání, to je poměrně oříšek. Prášky, které jsou k dostání běžně v obchodech, se sice „tváří“ jako určené miminkům, ale ve skutečnosti jsou/mohou být plné chemie.

My jsme se tentokrát zaměřili na ekologické prací prášky, které jsme měli možnost i sami vyzkoušet, a to nejen pro nás – dospělé, ale i pro naše děti. Ty nejlepší jsme zahrnuli do našeho článku pěti nejlepších pracích prášků pro miminka.

V druhé části článku nechybí ani pár rad navíc, jak prací prášek pro miminka vybírat a na co si při tom dát pozor.

5 tipů na nejlepší prací prášek pro miminka

Ideální pro miminka, šetrný k prádlu

1. Mulieres – Koncentrovaný prací gel BIO (bez vůně)

Když jsme hledali co nejkvalitnější a pokud možno 100 % přírodní a BIO prací prášek nebo gel, vhodný pro jemnou, citlivou, alergickou, a především dětskou pokožku, vyzkoušeli jsme i prací gel Mulieres a od té doby patří mezi naše úplně nejoblíbenější. Tyto gely obsahují 99,97 % přírodních látek, výborně perou i výrazné skvrny – např. od dětské stravy nebo znečištění v oblasti plenek. Baleny jsou v ekologickém recyklovaném kartonovém obalu a jedno balení vám vydrží přibližně na 37 praček – pokud nedáváte gelu více a dodržujete doporučené dávkování. Osobně jsem si oblíbila ty s vůněmi, ale úplně nejlepší je pro miminka bez parfemace. Výrobce dbá nejen na přírodu, ale i na uživatele své drogerie. Proto není divu, že jejich prací gel získal význačné ocenění Natural Detergent made with Organic, které uděluje Ecocert.

 • Téměř 100 % přírodní a BIO výrobek
 • Hypoalergenní, šetrný k miminkům i k přírodě
 • Z nejkvalitnějších přírodních surovin
 • Pro všechny typy látek a druhy prádla
 • Pro ruční praní i pro pračku
 • Pro teploty od 30 do 60 °C
 • Možno sehnat bez vůně i s přírodními vůněmi
 • Složení – voda, glycerin, olivové mýdlo, ocet, sorban draselný, bezonát sodný, kyselina citronová

Do obchodu

Silný k prádlu, citlivý k dětské a alergické pokožce

2. Sonett – Univerzální tekutý prací gel na bílé i barevné prádlo Sensitive

Dalším pracím gelem, který můžeme doporučit a který se nám skvěle osvědčil, je od německé značky Sonett. Jedná se o univerzální tekutý prací gel, který se dá použít na všechny druhy prádla, ať už je barevné či bílé. Na rozdíl od výše uvedeného Mulieres gelu jej můžete využít i při mnohem vyšších teplotách – až 95 °C, a tak se zbavíte skutečně i těch nejodolnějších skvrn. Dětské příkrmy ani nehoda mimo plenku už nebude žádným problémem. Alespoň u nás nebyl. Tento prací gel je 100 % přírodní a vhodný je nejen pro dětskou pokožku, ale i pro alergiky a lidi, kteří jsou citliví na chemické prací prášky a gely. Není parfémovaný, ale pokud nechcete výrazně vonící prádlo, není nutné k němu přidávat ani aviváž. Díky svému složení bude vaše prádlo s tímto gelem měkké a příjemné, aniž by dráždil pokožku těch nejmenších.

Více informací z našeho testování se dozvíte v článku Recenze pracího gelu Sonett.

 • Hlavní čistící složkou je čisté rostlinné mýdlo z řepkového nebo slunečnicového oleje
 • Nedráždí pokožku a neškodí přírodě
 • Vhodný pro miminka, alergiky a další citlivou pokožku
 • Vhodný pro všechny druhy prádla, barevné i bílé
 • Lze prát v teplotách od 30 do 95 °C
 • Přibližně 27 dávek/praček v balení 2 litry
 • Nevýhoda – v tvrdé vodě je nutné přidat změkčovač
 • Obsahuje mýdlo z řepkového nebo slunečnicového oleje, cukrový tenzid, alkoholový sulfát kokosového oleje, rostlinný alkohol (ethanol), sířený ricinový olej, citrát, vodu

Do obchodu

Účinný, bělící a šetrný k pokožce i k přírodě

3. Tierra Verde – Prací prášek pro miminka na bílé prádlo a látkové pleny

Také prací prášek z řady BIO produktů značky Tierra Verde, která se soustředí i na další účinné, a přitom k přírodě šetrné ekologické produkty, patří rozhodně do našeho TOP výběru pracích prášků. Tento je určen výhradně na bílé prádlo a látkové pleny, takže ho ocení i maminky, které „látkují“. Výrobek je složený z rozemletých mýdlových ořechů, olivového mýdla a jemné sody, díky čemuž je vhodný na všechny druhy látek a popere se i s nejhoršími a nejodolnějšími skvrnami. Přitom stačí do pračky přidat jen jednu lžíci tohoto prací prášku. Vhodný je nejen pro citlivou pokožku a alergiky, ale především pro miminka, a to už od novorozeňat. A pokud vás tato značka nadchne stejně jako nás, můžete zkusit i jejich prací prášek pro miminka na barevné prádlo.

Více informací z našeho testování se dozvíte v článku Recenze pracího prášku Tierra Verde.

 • Prášek oceněn význačnou cenou EcoGarantie
 • Výrobek pocházející z České republiky
 • Uskladněn v ekologické dóze šetrné k přírodě
 • Vhodný pro bílé prádlo a látkové pleny
 • Ideální pro miminka – i novorozeňata, alergiky a citlivou pokožku
 • Dóza s 850 g prášku vystačí cca na 56 praček
 • Vhodný pro teploty od 40 °C
 • Složení – uhličitan sodný, perkarbonát sodný, silikát, hydrogenuhličitan sodný, citronan sodný, prášek z mýdlových ořechů (BIO), prášek z olivového mýdla

Do obchodu

Ekologické praní pro alergiky i miminka

4. Tru Earth – Baby eco prací pásky

Jednou z inovací, která nás v rámci praní prádla pro děti a miminka nadchla, jsou ekologické prací pásky od značky Tru Earth. Neobsahují žádné chemické složky ani optické zjasňovače. Použít je můžete jak v pračce, tak při ručním praní, což oceníte hlavně ve chvíli, kdy je potřeba nejprve „přemáchnout“ dětské prádlo v ruce. V balení nehledejte gel ani prášek. Jedná se o ekologické prací pásky, které jsou vhodné pro alergiky, citlivou pokožku i pro prádlo těch nejmenších miminek. Šetrné jsou tyto pásky i k přírodě – ve vodě se totiž zcela rozpustí a je přitom jedno, jakou teplotu voda má. Používají se jednoduše – stačí přidat pásek mezi prádlo do bubnu. Nevýhodou je pouze případ, kdy máte mastné nebo opravdu odolné skvrny. Pak je lepší nejprve použít odstraňovač skvrn. Výhodou těchto pásků je i snadné dávkování – když perete jen pár kousků, přidáte do bubnu jen polovinu pásku.

 • Vhodné na bílé i barevné prádlo
 • Velmi ekologické praní – pásky se ve vodě zcela rozpustí
 • Vhodný pro teploty vysoké i nízké – použití od teploty 30 °C
 • Neobsahuje chlor
 • Ideální pro alergiky, miminka a citlivou pokožku
 • Jedno balení vydrží 64 praček i více, pokud u menšího množství prádla pásku přepůlíte
 • Obsahuje přírodní látky, jako přírodní glycerin, pottasium sorbate, light mineral oil, sodium gluconate, glycereth cocoate, sodium salts a další.

Do obchodu

Na všechny druhy prádla a ideální i pro dětskou pokožku

5. BIO – D – Tekutý prací gel s vůní levandule

Abychom také doporučili něco, co vám prádlo nejen dobře vypere, ale i krásně provoní, zmíníme Bio – D tekutý prací koncentrovaný gel s vůní levandule. Ten je vhodný na všechny druhy prádla – i to jemné, a to jak na barevné, tak bílé prádlo. Ideální je díky svému přírodnímu složení pro alergiky, jemnou pokožku a samozřejmě i pro miminka. Jemná vůně levandule má navíc uklidňující účinek, takže budou miminka klidná a bude se jim dobře usínat. Vůni levandule v gelu zajišťují éterické oleje. Tento prací gel mimo jiné získal i řadu ocenění, jako HCS, Vegan Society nebo Best Buy label.

 • Vhodný pro citlivou pokožku, miminka i alergiky
 • Na bílé i barevné prádlo – i na jemné materiály, jako je kašmír
 • Obal je 100 % recyklovatelný – šetrný k přírodě
 • 1 l balení vystačí na 25 praček
 • Vhodný pro praní v ruce i v pračce
 • Ideální pro všechny prací teploty, od 30 °C výše
 • Žádné chemické přísady ani optické zjasňovače
 • Jeho složení jsou rostlinné tenzidy, soli z kokosu, kyselina citrónová, linalool, éterický levandulový olej atd.

Do obchodu

Jak vybírat prací prostředky vhodné pro miminka?

Vyrážky, zarudnutí pokožky, pálení… Možná už to znáte a možná už i víte, kde se stala chyba. Pokud s tím teprve doma bojujete a nedaří se vám přijít na to, co vaše miminko tak trápí, měli byste zpozornit. Může to být totiž i nevhodným pracím prostředkem, v němž oblečení pro své miminko perete. I když kupujete prací prášek pro miminka, v běžném obchodě může být plný chemie. Ta nám dospělým obvykle problém nedělá a užíváme si zářivé barvy i krásnou vůni prášku nebo aviváže. Miminka však mají velmi citlivou pokožku, která reaguje na každý podnět. Mohou tak vadit parabeny, konzervanty, syntetická barviva i intenzivní parfemace. Pojďme se proto podívat, jak prací prášek pro miminko vybírat a na co si přitom dávat pozor.

Jaké účinky a vlastnosti by měl mít prací prášek pro miminko

Prací prášek pro miminka by měl být v první řadě jemný a neměl by obsahovat chemické přísady dráždící jemnou pokožku dítěte. Proto vždy hledejte takové prací prostředky, které jsou ideálně ekologické – šetrné nejen k pokožce, ale i k přírodě, jsou hypoalergenní a vhodné jak pro citlivou pokožku, tak pro děti/miminka. To, že je prášek určený pro miminka, popř. přímo pro novorozence, by mělo být uvedeno na obalu, nebo, když jej objednáváte na internetu, bývá tato informace součástí popisku produktu. Někdy to zde ale uvedeno není, a přesto je prací prášek pro miminka vhodný. Proto doporučujeme současně číst nejen popisky, ale i složení přípravku. Níže si pak ukážeme, na co dát pozor a co by v něm být nemělo.

Prací prášky a gely s parfemací

My dáváme přednost pracím prostředkům, které nemají parfemaci. V nabídce řady firem, které se zabývají výrobou ekologických a BIO prostředků, najdete i varianty pracích prášků pro miminka s jemnou parfemací. Většinou jsou k dispozici v různě velkých baleních. Pokud tedy chcete, aby vaše prádlo vonělo, zkuste nejprve menší balení. Když budete vědět, že parfemace miminkům nevadí, můžete objednat balení větší. Pokud však sáhnete po produktu z našeho TOP výběru, nebo budete dávat pozor, aby vůni způsobovaly jen éterické BIO oleje, pak by se neměla žádná nežádoucí reakce u miminka objevit.

Teplota praní a dezinfekce prádla

Prací prášek pro miminko ale musí být také vysoce účinný, měl by si poradit s vysoce odolnými skvrnami, a především prádlo dezinfikovat. Proto vždy čtěte pozorně příbalové informace, do jaké prací teploty je prášek vhodný. Některé jsou ideální spíše pro nižší teploty – 30 a 40 °C, jiné jsou vhodné i pro teploty na vyvářku.

Prášek, gel, nebo…

V nabídce značek, které se zabývají výrobou ekologických pracích prášků najdete nejen klasické prášky na praní a máchadla, změkčovače atd., ale také prací gely, a dokonce prací pásky. V podstatě je jedno, po čem sáhnete, protože někomu vyhovuje klasický prací prášek, jiný dává přednost gelu. To je stejné, jako u prášku či gelu pro vaše vlastní prádlo. Navíc řada firem vyrábí jeden a tentýž prostředek – stejné vlastnosti i účinky – ve verzi prášku i gelu. Novinkou mohou být prací pásky, které se přidávají rovnou k prádlu a v pračce se zcela rozpustí. Jsou proto ekologické a díky přírodnímu složení šetrné k přírodě. Pro někoho může být navíc používání pracích pásků/proužků mnohem pohodlnější. Žádný rozsypaný pásek, vylitý gel. Menší zátěž to je i pro naše pračky.

Co by prací prášek pro miminko neměl obsahovat

Co by prací prášek pro miminko rozhodně obsahovat neměl, to jsou chemikálie, které se objevují v běžných prášcích na praní a zvyšují jejich účinek, zlepšují kvalitu prádla, pomáhají ho udržovat dlouhou dobu „jako nové“, jak známe z reklamy atd. Pro miminko a také pro alergiky a osoby s citlivou pokožkou však nejsou vhodné a co si budeme povídat, dobře nedělají ani přírodě. Pojďme si proto shrnout, co hledat na příbalovém letáku pracího prostředku a co by na něm být rozhodně nemělo.

 • Umělá barviva
 • Umělá parfemace
 • Umělé zjasňovače a další prostředky, které udržují dobrý stav prádla a zářivé barvy
 • Triklosan – narušuje hormonální rovnováhu
 • Parabeny – zvýrazňují vůni prostředku, ale narušují hormonální rovnováhu
 • Minerální oleje a přísady z ropy – obvykle se přidávají jako konzervanty
 • Fenol/Fenyl – často se používá jako dezinfekční látka, ale dětské pokožce může škodit

Aviváž není máchadlo

I když vyberete aviváž, kde jsou jen přírodní extrakty a éterické vonné oleje, může se stát, že budou pokožku miminka dráždit. Pokud použijete prací gel – ten je obvykle vhodnější na méně znečištěné prádlo – většinou už není potřeba používat aviváž. Pokud se přesto bez aviváže neobejdete, vyměňte ji za máchadlo. To se postará o to, aby byly z prádla odstraněny zbytky pracího prostředku, a navíc zneutralizuje pH pracího prášku. Máchadlo opět volte přírodní – klidně může být stejné BIO značky, jako vámi zvolený prací prášek. Pak může obsahovat i jemnou parfemaci, která nebude umělá, ale ze zmíněných přírodních silic.