vajicko pro miminko

Vajíčko pro miminko

5 tipů na nejlepší autosedačky pro novorozence

Jste v očekávání a hledáte vajíčko pro miminko, které bude maximálně bezpečné, pohodlné a snadné na manipulaci? Na trhu je řada autosedaček pro novorozence, od kousků za pár stovek až po vymazlené autosedačky za tisíce. Vybrat z nich tu nejlepší může být pořádný oříšek. My jsme vám tento výběr usnadnili. Prošli a vyzkoušeli jsme spousty vajíček a autosedaček a vybrali pět, které se řadí mezi ty nejlepší na trhu.

S námi bude vaše miminko cestovat bezpečně a pohodlně zároveň. A vy oceníte, když se budete moci soustředit na jízdu a řízení, protože budete vědět, že váš poklad je v bezpečí.

Nejlepší vajíčko pro miminko v roce 2024

#1 Extra lehká, extra bezpečná

AVIONAUT Pixel

Krásné, bezpečné a maximálně pohodlné pro děti i rodiče je vajíčko pro miminka AVIONAUT Pixel. Tato méně známá značka sedaček se zaměřila nejen na styl a bezpečnost, ale i na pohodlí během přenášení. Má totiž jen 2,5 kg. Této váhy je docíleno použitím kompozitních materiálů a karbonových vláken. Je určena pro miminka od narození do 13 kg (od 40 do 86 cm) a splňuje nejpřísnější evropskou normu i-Size. Tato autosedačka je sice lehká, ale velmi pevná a skvěle absorbuje nárazy. EEP – Expandovaný pěnový polypropylen uvnitř sedačky je lehký, prodyšný a ohebný, a navíc výrazně snižuje otřesy.

 • Unikátní vložka PIXEL vyvinutá ve spolupráci s autoritou v oboru fyzioterapie a vývoje dětí
 • Podporuje správnou fyziologii kojence při cestování
 • Připevnění sedačky do auta pomocí základny IQ ISOFIX
 • Zacvaknutí do základny je rychlé a snadné – pomocí systému Click´n´Drive
 • Pětibodové bezpečnostní pásy
 • Snímatelný a pratelný potah
 • Hluboké boční opěrky
 • Ergonomické držadlo pro pohodlnější přenášení

Zjistit aktuální cenu

#2 Stylová, pohodlná a prodyšná

ZOPA X1 Plus

Vajíčko pro miminka, které má výborná hodnocení a je oblíbené u mnoha rodičů, je i ZOPA X1 Plus. Jedná se o autosedačku určenou od narození do 80 cm, vybavenou novorozeneckou vložkou. Nemusíte se tak bát přepravovat ani ta nejmenší miminka. Pohodlí a bezpečnost zároveň jim poskytne záhlavník z paměťové pěny chránící proti bočnímu nárazu. Proti tomu chrání i systém SIP. Tato autosedačka splňuje veškerá kritéria normy i-Size ECE R129. Bezpečnostní pásy jsou opatřeny měkkým polstrováním, takže dítě drží upevněné v sedačce, ale zároveň jsou pohodlné.

 • Pro miminka od narození do 80 cm (13 kg), nechybí ani novorozenecká vložka
 • Vybavena systémem SIP
 • Praktická stříška chrání proti větru i slunci
 • Vysoká cirkulace vzduchu a prodyšný materiál – miminko se nebude tolik potit
 • Pratelný potah
 • S adaptéry MAXI-COSI se dá upevnit na 80 % kočárků, které najdete na trhu

Zjistit aktuální cenu

#3 Bezpečná, pohodlná, maximálně oblíbená dětmi i rodiči

Cybex GOLD Aton

Mezi nejlepší vajíčka pro miminko jednoznačně patří autosedačka Cybex GOLD Aton, která je vhodná pro novorozence od 45 cm až do 87 cm, popř. do 13 kg váhy. Je vybavena nejnovějšími bezpečnostními technologiemi a splňuje požadavky standardu i-Size. Tato autosedačka pro miminko je uzpůsobená k přepravě dětí proti směru jízdy, jak by správně měly jezdit do věku 15 měsíců. Díky vyjímatelné vložce je ideální i pro předčasně narozené děti. Díky systému LSP a skořápce pohlcující energii je maximálně bezpečná. Pohodlí vašemu miminku dopřejí nastavitelná opěrka hlavy, polstrované měkké pásy a velká sluneční stříška.

 • Pro děti od 45 do 87 cm
 • 11 nastavení výšky – roste s dítětem
 • Extra dlouhá životnost díky přizpůsobení velikosti dítěte
 • Lineární ochrana proti bočním nárazům (LSP)
 • Pratelný kryt
 • Kompatibilní s kočárky Cybex, GB a dalšími systémy
 • K dispozici v mnoha barevných variantách

Zjistit akutální cenu

#4 Lehké na přenos, pohodlné pro jízdu

Maxi Cosi Tinka

Pokud hledáte extra bezpečné, a přitom pohodlné vajíčko pro miminko, doporučujeme autosedačku Maxi Cosi Tinka. Její váha je jen 3,2 kg, takže se vám v ní bude miminko dobře přenášet. Díky systému ISOFIX ji rychle a jednoduše připevníte do auta. Bezpečnost sedačky odpovídá standardu i-Size. Vajíčko je opravdu pohodlné a rodiče jistě ocení jeho klid a spokojenost. Bezpečnostní pásy mají měkké polstrované kryty a pro ty nejmenší nechybí vyjímatelná vložka.

 • Od narození do 12 kg dítěte
 • ISOFIX pro rychlé a bezpečné připevnění v autě
 • Odnímatelné a omyvatelné potahy
 • Lehká do ruky – snadno se přenáší
 • Kompatibilní s většinou kočárků od MAXI-COSI
 • Tři barevné varianty

Do obchodu

#5 Autosedačka pro děti 2v1

BabyGO Autosedačka ISO 360

Tato autosedačka pro miminka od BabyGO je rostoucí, a kromě bezpečnosti a pohodlí vám ušetří starosti s koupí nové sedačky na opravdu dlouhou dobu. Obsahuje totiž v jednom systému vajíčko pro miminko a autosedačku pro děti až do 18 kg. Je otočná o 360 °, takže v ní dítě může jezdit podle nařízení proti směru jízdy, ale i po směru. Bezpečnost a snadné upevnění zajišťuje ISOFIX a opěrná noha, díky kterým není nutné sedačku do auta ještě pásat. Miminku přináší pohodlí odnímatelná vložka pro novorozence, ale i výškově nastavitelná opěrka hlavy, polohovací systém a nastavitelné pásy opatřené měkoučkým polstrováním.

 • Pro miminka od narození do 18 kg
 • Vajíčko a autosedačka – 2v1
 • ISOFIX a opěrná noha pro lepší fixaci sedačky
 • Velmi dobrá ochrana proti bočnímu nárazu
 • Protiskluzové, polstrované a nastavitelné popruhy
 • Vysoce prodyšný potah – lze ho sejmout a vyprat

Zjistit akutální cenu

Jak vybrat vajíčko pro miminko?

Vybrat vajíčko pro miminko je velice zodpovědná záležitost, která by se neměla podceňovat. Ti nejmenší jsou totiž při jízdě autem ohroženi nejvíce. Nejde jen o ochranu proti nárazu. Dbát byste měli i na správnou polohu miminka – čím menší, tím více by ve vajíčku mělo ležet, na upevnění sedačky – do jednoho roku dítěte vždy proti směru jízdy (ideálně však do 15 měsíců), na otřesy, které může miminku způsobovat nejen náraz, ale i jízda autem atd.

V dnešní době už většina rodičů ví, na co se (alespoň přibližně) u výběru vajíčka pro miminko soustředit. Přesto se najdou tací, kteří dávají přednost nízké ceně před bezpečností. V našem testu vyhrála i vajíčka pro miminko, která nejsou příliš drahá, a přesto splňují ty nejpřísnější normy. Na cenu jsme však při jejich výběru vůbec nehleděli a neměli byste ani vy. Pojďme si ukázat, jak vybrat vajíčko pro miminko a na co zaměřit pozornost.

Přísná norma i-Size

V první řadě se vždy dívejte na to, zda vajíčko pro miminko odpovídá normám i-Size. Jedná se o normu platící od roku 2013, která upřesňuje, jak dlouho musí dítě jezdit proti směru jízdy, kdy je nutné použít systém ISOFIX pro sedačky určené dětem do 15 měsíců atd. Pokud autosedačka pro děti tuto normu splňuje, chrání dostatečně proti bočnímu i čelnímu nárazu, má lepší ochranu hlavy a více chrání páteř miminka.

Pětibodový prostroj – pásy

Vajíčko pro miminko by vždy mělo mít pětibodový ochranný systém, tedy nastavitelné pásy zapínající se do přezky umístěné mezi nožičkama dítěte. Poznáte je podle typického tvaru Y. Nastavit podle výšky dítěte se dají nejen dva pásy, které jdou přes ramena, ale i spodní, který vede mezi nohama dítěte a kterým pak snadno dotáhnete a zpevníte celý zádržný systém. Dbejte na to, aby měly popruhy polstrované návleky a miminko netlačily ani nedřely. Ideální je, když jsou zároveň protiskluzové.

Výškově nastavitelná a polohovatelná sedačka i pásy

Nastavitelnost pásu už jsme zmínili. Důležité je ale i nastavení sedačky podle velikosti miminka. Výškově nastavitelná by měla být opěrka hlavy, která má chránit proti bočnímu nárazu a zároveň dbát na správnou polohu dítěte. Vajíčko pro miminko by mělo jít co nejvíce položit, aby mělo dítě dostatečně stabilizovanou páteř. Čím více v sedačce sedí, tím více se může jeho páteř poškodit.

autosedacky pro novorozence

Speciální vložka pro novorozence

Autosedačka pro novorozence by měla mít speciální vložku, která se dá odejmout. Je určena těm nejmenším miminkům – ideální je i pro ta předčasně narozená. Jednak pomáhá bezpečně dítě upevnit do autosedačky a také zvyšuje pohodlí miminka při jízdě.

Ochrana proti bočnímu nárazu

Ochranu proti bočnímu nárazu jsme již zmínili. Vždy si zjistěte, zda tuto ochranu autosedačka pro miminko má. Poznáte to i podle hlubokých opěrek hlavy a speciálním záhlavníkům.

Upevnění proti směru jízdy

Podle normy i-Size by měli děti proti směru jízdy jezdit do 15 měsíců. Proto je důležité, aby vybrané vajíčko pro miminko mělo co nejvyšší váhovou toleranci. Obvykle se uvádí do 13 kg, ale může být i vyšší nosnost. Sedačky se základnou upevněné ISOFIXEM mají výhodu, že se dají otáčet podle potřeby. Tím umožňují přepravu dětí proti směru jízdy co nejdéle.

ISOFIX pro bezpečné ukotvení sedačky v autě

Dříve se vajíčko pro novorozence do auta upevňovalo jen pomocí pásů. To však nepřinášelo dostatečnou bezpečnost. Díky systému ISOFIX je autosedačka upevněná k sedadlu auta skutečně pevně a bezpečně, a někdy není nutné ani pásy použít. Ideální je, když je v protější části ještě podpěrná noha, kterou zapřete o podlahu auta.

ISOFIX pomáhá autosedačku upevnit bezpečně, ale zároveň s ní i snadno manipulovat. Do i-Size normy byl přidán hlavně proto, že rodiče často upevňovali sedačku špatným způsobem, a tudíž dítě dostatečně nechránila. ISOFIX chybnou instalaci neumožní a dítě tak přepravujete vždy bezpečně.

Co je dobré, aby ještě mělo vajíčko pro miminko

Základní kameny bezpečné přepravy vašeho miminka jsme již probrali. Než ale vyberete to nejlepší vajíčko přímo pro vaše miminko, pojďme si ukázat ještě pár tipů, které vám zpříjemní manipulaci s vajíčkem a miminku pohodlné cestování.

Stříška

Stříška na vajíčku pro miminko slouží nejen jako stínítko proti slunci, ale brání částečně i větru pronikat k dítěti a v případě nutnosti poskytne požadovaný klid před chaosem zvenku.

Dobrá cirkulace vzduchu v materiálu

Pokud je vajíčko pro miminko vyrobeno z dostatečně prodyšného materiálu, bude se dítě méně potit. Jízda pro něj bude příjemnější a nehrozí, že po vyndání „ofoukne“.

Snímatelný a pratelný potah

Děti v autosedačce mohou zvracet, slintat, zapatlají si ji sušenkami nebo jiným jídlem, pokud je na cestě i krmíte. Pak oceníte možnost potah sundat a vyprat v pračce.

Upevnění na kočárek – kompatibilita

Pokud hodláte s miminkem jezdit na nákupy do různých nákupních center, nebo chcete jezdit po výletech a netahat s sebou celý kočárek, oceníte kompatibilitu vajíčka pro miminko s konstrukcí ke kočárku. Některé sedačky na konstrukci snadno přicvaknete – jsou už na to připraveny. K jiným se dá dokoupit speciální nástavec (adaptér) na přichycení ke konstrukci.

Ergonomické držadlo

Pokud vajíčko pro miminko přenášíte, oceníte jeho lehkou váhu a ergonomické držadlo. Může se zdát, že nošení miminka nic není. Jenže naopak. I maličké miminko se ve vajíčku pěkně pronese. Pokud se držadlo uchopí pevně, neklouže a nebolí z něj ruce, je to rozhodně pohodlnější (pro rodiče) i bezpečnější (pro dítě).