Nastal čas, kdy vaše ratolest začíná být školou povinná a nastupuje v září poprvé do školy? Pak jistě řešíte zásadní otázku, a to jak vybrat aktovku pro prvňáčka? Výběr aktovky se zprvu může jevit jako velká věda, stačí však následovat pár důležitých zásad a s výběrem školního batohu nemůžete šlápnout vedle. V dnešním článku se tomu podíváme na zoubek! Věříme, že po přečtení půjde výběr aktovky pro vaše dítě jako po másle.
Aktovka nebo školní batoh?
Na trhu školních tašek jsou dvě základní kategorie – batohy a aktovky. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Aktovka je zpevněná, jak ze spod, tak na bocích, její zapínání je jednoduché a vnitřní prostor není členěný. Batohy jsou oproti tomu měkčí, nedrží tvar, mají zpravidla více přihrádek a zapínání většinou na zipy. Na trhu existuje také několik hybridních batůžků – zkrátka „něco mezi“ batohem a aktovkou. Patří mezi ně batohy se zpevněným dnem, které mohou být pro některé tím nejlepším kompromisem (batoh se zpevněným dnem je např. Ergobag Prime). Pro účely jednoduššího třídění v tomto článku tyto hybridní batohy řadíme do kategorie se školními batohy.
Hlavní výhody aktovky vs. batohu
Aktovka
- Je stabilní, na zemi stojí prázdná i plná
- Zpevněné dno zabraňuje provlhnutí a ušpinění (často má dno i plastové nožičky)
- Pro prvňáčka je přehlednější – jedna hlavní komora
- Jednoduché otevírání umožňuje malému dítěti rychlý přístup ke všem věcem
- Sešity se v aktovce tak snadno nepokrčí
- Hlavní komora mívá přepážku, která umožní nastavit těžiště co nejblíže k zádům
- Aktovka se správným anatomickým tvarováním je ideální školní taškou pro prvňáčka
Batoh
- Plný batoh je zpravidla stabilní
- Na trhu jich existuje větší množství
- Batohy jsou průměrně lehčí než aktovky
- Dětem se často líbí více designy batohů
- Jsou členitější, některým dětem to může vyhovovat více – obzvlášť jak porostou, nebudou jednoduchost hlavního prostoru tolik potřebovat – batoh pak ocení více organizované děti
- Školní batoh se správným anatomickým tvarováním může být také vhodnou školní taškou pro prvnáčka
Poté co se rozhodnete pro jedno nebo druhé, dejte si pozor na marketing názvosloví těchto produktů. Některé značky mohou školní batoh označit jako aktovku jen z toho důvodu, aby se lépe prodával. Stěžejní tedy není to, jak je taška výrobcem pojmenovaná, ale především to, zda má pevnou konstrukci či nikoliv.
Ověření výrobci aktovek vhodných pro prvňáčky: Hama (Step by step), Oxybag, Herlitz, Stil, Belmil, Ars Una, Spirit
Ověření výrobci školních batohů vhodných pro prvňáčky: Ergobag, Bagmaster, Hama, Boll, Spirit, Ars Una, Topgal
I u ověřených značek se však různé modely liší. Například Step by Step nabízí hned několik oblíbených variant aktovek vhodných pro prvňáčky: Space, Cloud, Giant, Grade a 2in1 plus. Proto zvažte důkladně také následující parametry:
Ergonomie zad
Naprosto nejdůležitějším parametrem při výběru školní aktovky (či batohu) je ergonomie zad. Důležitá je jak výška zad, tak anatomické tvarování, které kopíruje zakřivení páteře. Nevhodně zvolená aktovka by mohla mít negativní vliv na vývoj páteře a pohybové návyky dítěte. Pokud se stane, že aktovka dítě někde tlačí, jeho tělo to bude kompenzovat jinde (bude uhýbat před bolestí a aktivují se svaly, které dostanou tělo do nerovnováhy). Při dlouhodobém přetěžování těchto svalů si dítě může vypěstovat nevhodné držení těla a svalovou dysbalanci. Z toho důvodu opravdu dbejte na to, aby aktovka dítěti seděla tak jak má a i po nějaké době nošení komunikujte s dítětem, zda je mu aktovka pohodlná a nikde jej netlačí.
U nošení aktovky velmi záleží také na tom, jak často a dlouho ji má dítě opravdu na zádech. Vozíte-li dítě do školy autem a aktovku tedy nasadí jen na dobu, kdy jde z parkoviště do dveří své třídy, pak aktovka nebude mít velký vliv na jeho držení těla. Pokud však chodíte do školy delší dobu pěšky, případně je nutné dojíždět autobusem, určitě se vyplatí investovat do ideálně řešeného zádového systému. Určitou ergonomii zad by měla aktovka pro dítě splňovat v každém případě, i pokud máte školu hned za barákem.
Anatomické tvarování zad
Jak by tedy mělo vypadat správné anatomické tvarování zad? Důležitá je opora (polstrování) v lopatkové části zad a na bedrech. Dbejte na to, aby polstrování bylo dostatečně tvrdé a zároveň pohodlné. Správně anatomicky tvarovaná aktovka, která dítě nebude nikde tlačit umožní dítěti správné držení těla během celé doby, kdy ji má na sobě.
Výška zad
Výška zad by měla odpovídat délce zad vašeho dítěte (což je samozřejmě trochu oříšek, obzvlášť když dítě neustále roste). V ideálním případě je však výška zad batohu identická s délkou zad od křížové kosti k ramenům. Z toho vyplývá, že ne každému dítěti sedne ta stejná aktovka – vybraný kousek může splňovat veškeré obecné požadavky na nejlepší aktovku, ale pokud je váš prvňáček drobného vzrůstu, nemusí mu perfektně sednout, ba naopak. Rozhodně je tedy potřeba brát v potaz výšku dítěte.
Školní batohy jsou obecně vhodnější spíše pro větší děti, takže pokud máte vyššího prvňáčka (přes 120 cm), tak můžete s klidem sáhnout po ergonomicky řešeném školním batohu. Pro drobnější prvňáčky jsou však ideální menší aktovky.
V následující tabulce uvádíme několik příkladů konkrétních modelů vhodných pro daný vzrůst dítěte.
Aktovky a batohy podle vzrůstu dítěte:
Aktovky a batohy vhodné pro drobné děti: U dětí vysokých do 116 cm se jedná především o baťohy s posuvným systémem. Mezi nejoblíbenější patří: Ergobag Prime, Step by Step Grade, Topgal Aira
Aktovky a batohy vhodné pro průměrné děti (116-125 cm): Herlitz Loop, Bagmaster Lumi, Oxybag Premium Light (od 121 cm výšky)
Aktovky a batohy vhodné pro větší děti (125-130 cm): Baagl Zippy, Bagmaster Alfa, Boll Schoolmate, Oxybag Premium
Některé školní aktovky a batohy mají možnost nastavitelné výšky zad. U takových batohů je možné upravit velikost zádového panelu a ramenních popruhů. Aktovka tak může růst s vaším prvňáčkem až do 4. třídy. Mezi takové školní batohy patří např. Ergobag Prime nebo Boll School mate.
Váha
I váha školní aktovky je zásadní pro budoucí vývoj a držení těla prvňáčka. Určitě se vyplatí vybírat v kategorii lehkých školních aktovek. Bohužel, často je poměrně těžký samotný obsah, který dítě v aktovce musí nosit – z toho důvodu se snažte maximálně ulehčit na váze aktovky.
Aktovky pro prvňáčky, které na trhu najdete, nesmí dle normy přesahovat 1200 gramů1NORMA: ČSN 79 6506 – což je na jednu stranu skvělé, protože se vám nemůže stát, že byste koupili opravdu těžkou tašku, ani pokud byste výběru nekladli velkou pozornost. Nezbývá než jen vybírat podle individuálních preferencí a tělesné konstrukce dítěte. Čím většího drobka máte, tím spíš byste měli vybírat tašku do školy, co možná nejlehčí.
Větší a silnější děti snesou vyšší váhu aktovky. Dítě by nemělo dlouhodobě na zádech nosit vyšší zátěž, než je desetina jeho váhy2ČLÁNEK: dTest. Jaká je vhodná váha aktovky pro vaše dítě si tedy můžete zhruba spočítat – myslete však na to, že váha batohu se s učebnicemi a sešity ještě zvýší.
Školní batohy jsou v průměru lehčí než aktovky (nemají pevnou konstrukci, která je nejtěžším prvkem aktovek). Nabízelo by se tedy pro drobné děti pořídit kvůli váze spíše lehčí batoh. Jak jsme však zmínili, batohy jsou vyráběny spíše ve větších velikostech, proto stejně doporučujeme poohlédnout se spíše po velmi lehké a malé aktovce nebo si prohlédnou hybridní školní batohy se zpevněným dnem. Nejdůležitějším bodem při výběru ať už aktovky či batohu, zůstává jak taška sedí na zádech. Pokud sedí perfektně a je správně seřízená, nikdy dítěti nebude připadat, že má těžkou tašku. Proto pokud máte možnost, doporučuje vždy aktovku či batoh před koupí vyzkoušet.
Ultra lehké aktovky: Hama aktovka pro prvňáčky (750 g), Herlitz Ultralight (730 g)
Reflexní prvky
Reflexní prvky by na školní aktovce pro prvňáčka určitě neměly chybět. Jsou důležité, aby bylo vaše dítě vždy přehledně vidět i ve špatných světelných podmínkách. Naštěstí jsou v dnešní době téměř standardem a jen těžko najdete aktovku určenou pro prvňáčky, která na sobě nemá žádné odrazové prvky.
Nový batoh do druhé třídy?
Rodiče malých školáků běžně řeší koupi aktovky pro první stupeň dvěma různými způsoby. Buďto koupí jednu perfektně padnoucí aktovku pro malého prvňáčka, která mu vydrží rok až dva a poté kupují další větší školní batoh, který opět perfektně padne již většímu dítěti. Další možností je koupě jedné trochu větší aktovky (ideálně s nastavitelnými zády) již pro prvňáčka a počítá se s tím, že dítě časem do aktovky doroste a využije tak jeden model mnohem déle.
Jaká varianta je lepší? Každá má samozřejmě své výhody. Koupí jedné větší aktovky ušetříte a výběr nové nemusíte řešit delší dobu. Na druhém stupni si pak dítě svůj školní batoh vybere pravděpodobně samo. Jednu aktovku po celý první stupeň si můžete dovolit obzvlášť v případech, kdy je vaše dítě už od první třídy nadprůměrně vysoké nebo pokud dítě nemá dlouhou cestu do školy (vozíte jej např. autem) a tedy aktovku nemá dlouhou dobu na zádech.
Kupovat vždy novou aktovku podle potřeb dítěte (kdykoliv kdy značně povyroste) je samozřejmě pro zdraví dětské páteře nejideálnější, ale může se více prodražit. Pokud máte dětí více věkem blízko od sebe, můžete situace využít ekonomicky ve svůj prospěch a kupovat novou aktovku podle aktuálních potřeb nejstaršímu sourozenci a mladší mohou dědit – pokud tedy zůstane v zachovalém stavu a mladší sourozenci s tím nebudou mít problém.
Chytré prvky
Školní batohy mají v dnešní době spoustu vychytávek. Nepovažujeme je jako prioritní kritéria toho, jak vybrat aktovku pro prvňáčka, ale je dobré o nich vědět. Při výběru můžete vám sympatické vychytávky zohlednit a zaměřit se na batohy, které požadované funkce nabízí.
- Výškově nastavitelná záda – jak jsme již zmínili, je možné zakoupit školní aktovky, jejichž výška zad a ramenních popruhů se dá upravit. To vašemu dítěti umožní pohodlně aktovku používat více let (najdete např. u Ergobag Prime).
- Odvětrávání – dítě se díky nim bude méně potit, v létě mu nebude takové horko na záda.
- Přepážka v hlavní komoře – přepážka umožní nastavit těžiště co nejblíže zádům.
- Kapsa na láhev s pitím a svačinu – je praktické, když dítě může nosit jídlo a nápoje odděleně od učení.
- Pevné dno s nožičkami – pro lepší stabilitu a ochranu před vlhkem a špínou.
Design
Design by měl být až tím posledním rozhodovacím parametrem. Je nám však jasné, že v očích většiny dětí, bude právě vzhled aktovky rozhodující a budou jednoduše vyhledávat batoh se svou nejoblíbenější filmovou postavičkou nebo takový, který se jim barvami zalíbí. Pravdou je, že názor svého dítěte při výběru jeho první vlastní aktovky byste také neměli úplně upozadit. Koupě krásné nové aktovky, která se dítěti opravdu líbí, jej může více motivovat a přimět, aby se na první školní den těšilo.
Ideálně tedy dejte dítěti na výběr, ale pouze z nabídky již vámi vyfiltrovaných modelů, které jsou vhodné pro jeho postavu a které splňují všechny ergonomické požadavky.
Plánujete-li dítěti pořizovat jednu aktovku na delší dobu (třeba celý první stupeň), buďte opatrní i s výběrem modelů s konkrétními pohádkovými postavičkami. To co dítě považuje za absolutně nejlepší pohádku v první třídě, ve čtvrté už může být úplně mimo a ještě vás bude prosit, aby jste pořídili aktovku novou, protože to co nosí už čtvrtým rokem je zkrátka „trapné“.
TIP: Prohlédněte si výběr nejlepších školních batohů pro prvňáčky a nejlepších aktovek pro prvňáčky na recenzním webu bagbag.cz.
Doufáme, že vám náš článek usnadnil vaše rozhodování o tom, jak vybrat aktovku pro prvňáčka. Věříme, že když zohledníte námi doporučené vlastnosti a zároveň budete výběr dostatečně konzultovat se svým dítětem, nemůžete šlápnout vedle. Zkuste také navštívit pro Vás nejbližší prodejnu s taškami do školy, kde si můžete společně s vaším budoucím školákem udělat pěkný den a společně tašku vyzkoušet. Ať už vyberete batoh nebo aktovku, model by měl malému školákovi především perfektně sedět na zádech.