jak vybrat aktovku pro prvnacka

Jak vybrat aktovku pro prvňáčka?

Tipy jak správně vybrat školní tašku a na co se zaměřit

Nastal čas, kdy vaše ratolest začíná být školou povinnou a nastupuje v září poprvé do školy? Pak jistě řešíte zásadní otázku, a to jak vybrat aktovku pro prvňáčka? Výběr aktovky se zprvu může jevit jako velká věda, stačí však následovat pár důležitých zásad a s výběrem školního batohu nemůžete šlápnout vedle. V dnešním článku se tomu podíváme na zoubek! Věříme, že po přečtení půjde výběr aktovky pro vaše dítě jako po másle.

Aktovka nebo školní batoh?

Na trhu školních tašek jsou dvě základní kategorie – batohy a aktovky. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Aktovka je zpevněná, jak ze spod, tak na bocích, její zapínání je jednoduché a vnitřní prostor není členěný. Batohy jsou oproti tomu měkčí, nedrží tvar, mají zpravidla více přihrádek a zapínání většinou na zipy. Na trhu existuje také několik hybridních batůžků – zkrátka „něco mezi“ batohem a aktovkou. Patří mezi ně batohy se zpevněným dnem, které mohou být pro některé tím nejlepším kompromisem (batoh se zpevněným dnem je např. Ergobag Prime). Pro účely jednoduššího třídění v tomto článku tyto hybridní batohy řadíme do kategorie se školními batohy.

Hlavní výhody aktovky vs. batohu

Aktovka

 • Je stabilní, na zemi stojí prázdná i plná
 • Zpevněné dno zabraňuje provlhnutí a ušpinění (často má dno i plastové nožičky)
 • Pro prvňáčka je přehlednější – jedna hlavní komora
 • Jednoduché otevírání umožňuje malému dítěti rychlý přístup ke všem věcem
 • Sešity se v aktovce tak snadno nepokrčí
 • Hlavní komora mívá přepážku, která umožní nastavit těžiště co nejblíže k zádům
 • Aktovka se správným anatomickým tvarováním je ideální školní taškou pro prvňáčka

Batoh

 • Plný batoh je zpravidla stabilní
 • Na trhu jich existuje větší množství
 • Batohy jsou průměrně lehčí než aktovky
 • Dětem se často líbí více designy batohů
 • Jsou více členitější, některým dětem to může vyhovovat více – obzvlášť jak porostou, nebudou jednoduchost hlavního prostoru tolik potřebovat – batoh pak ocení více organizované děti
 • Školní batoh se správným anatomickým tvarováním může být také vhodnou školní taškou pro prvnáčka

Poté co se rozhodnete pro jedno nebo druhé, dejte si pozor na marketing názvosloví těchto produktů. Některé značky mohou školní batoh označit jako aktovku jen z toho důvodu, aby se lépe prodával. Stěžejní tedy není to, jak je taška výrobcem pojmenovaná, ale především to, zda má pevnou konstrukci či nikoliv.

Ověření výrobci aktovek vhodných pro prvňáčky: Hama, Oxybag, Herlitz, Stil, Emipo, Belmil, Ars Una, Spirit

Ověření výrobci školních batohů vhodných pro prvňáčky: Ergobag, Bagmaster, Hama, Boll, Spirit, Schneiders, Ars Una

I u ověřených značek se však různé modely liší, proto je důležité přihlédnout k následujícím parametrům.

Ergonomie zad

Naprosto nejdůležitějším parametrem při výběru školní aktovky (či batohu) je ergonomie zad. Důležitá je jak výška zad, tak anatomické tvarování, které kopíruje zakřivení páteře. Nevhodně zvolená aktovka by mohla mít negativní vliv na vývoj páteře a pohybové návyky dítěte. Pokud se stane, že aktovka dítě někde tlačí, jeho tělo to bude kompenzovat jinde (bude uhýbat před bolestí a aktivují se svaly, které dostanou tělo do nerovnováhy). Při dlouhodobém přetěžování těchto svalů si dítě může vypěstovat nevhodné držení těla a svalovou dysbalanci. Z toho důvodu opravdu dbejte na to, aby aktovka dítěti seděla tak jak má a i po nějaké době nošení komunikujte s dítětem, zda je mu aktovka pohodlná a nikde jej netlačí.

U nošení aktovky velmi záleží také na tom, jak často a dlouho ji má dítě opravdu na zádech. Vozíte-li dítě do školy autem a aktovku tedy nasadí jen na dobu, kdy jde z parkoviště do dveří své třídy, pak aktovka nebude mít velký vliv na jeho držení těla. Pokud však chodíte do školy delší dobu pěšky, případně je nutné dojíždět autobusem, určitě se vyplatí investovat do ideálně řešeného zádového systému. Určitou ergonomii zad by měla aktovka pro dítě splňovat v každém případě, i pokud máte školu hned za barákem.

Anatomické tvarování zad

Jak by tedy mělo vypadat správné anatomické tvarování zad? Důležitá je opora (polstrování) v lopatkové části zad a na bedrech. Dbejte na to, aby polstrování bylo dostatečně tvrdé a zároveň pohodlné. Správně anatomicky tvarovaná aktovka, která dítě nebude nikde tlačit umožní dítěti správné držení těla během celé doby, kdy ji má na sobě.

jak vybrat aktovku pro prvnacka

Výška zad

Výška zad by měla odpovídat délce zad vašeho dítěte (což je samozřejmě trochu oříšek, obzvlášť když dítě neustále roste). V ideálním případě je však výška zad batohu identická s délkou zad od křížové kosti k ramenům. Z toho vyplývá, že ne každému dítěti sedne ta stejná aktovka – vybraný kousek může splňovat veškeré obecné požadavky na nejlepší aktovku, ale pokud je váš prvňáček drobného vzrůstu, nemusí mu perfektně sednout, ba naopak. Rozhodně je tedy potřeba brát v potaz výšku dítěte.

Školní batohy jsou obecně vhodnější spíše pro větší děti, takže pokud máte vyššího prvňáčka (přes 120 cm), tak můžete s klidem sáhnout po ergonomicky řešeném školním batohu. Pro drobnější prvňáčky jsou však ideální menší aktovky.

V následující tabulce uvádíme několik příkladů konkrétních modelů vhodných pro daný vzrůst dítěte.

Aktovky podle vzrůstu dítěte:

Aktovky vhodné pro drobné děti: Ergobag Prime, Hama Step by Step Light 2, Bagmaster Lim,

Aktovky vhodné pro průměrné děti:
Baggymax Fabby, Bagmaster Espon, Hama pro prvňáčky

Aktovky a batohy vhodné pro větší děti:
Bagmaster Alfa, Boll Schoolmate, Oxybag Premium

Některé školní aktovky a batohy mají možnost nastavitelné výšky zad. U takových batohů je možné upravit velikost zádového panelu a ramenních popruhů. Aktovka tak může růst s vaším prvňáčkem až do 4. třídy. Mezi takové školní aktovky patří např. Bagmaster Polo.

Váha

I váha školní aktovky je zásadní pro budoucí vývoj a držení těla prvňáčka. Jednoznačně – čím lehčí aktovku vyberete, tím lépe. Bohužel, často je poměrně těžký samotný obsah, který dítě v aktovce musí nosit – z toho důvodu se snažte maximálně ulehčit na váze aktovky.

Aktovky pro prvňáčky, které na trhu najdete, nesmí dle normy přesahovat 1200 gramů1NORMA: ČSN 79 6506 – což je na jednu stranu skvělé, protože se vám nemůže stát, že byste koupili opravdu těžkou tašku, ani pokud byste výběru nekladli velkou pozornost. Na druhou stranu, proč kupovat aktovku vážící 1200 g (což je opravdu na hraně), když na trhu existují ergonomické odlehčené modely s váhou kolem 800 g?

Větší a silnější děti snesou vyšší váhu aktovky, ale pokud je váš prvňáček velmi drobný, rozhodně hledejte ty nejlehčí aktovky na trhu. Dítě by nemělo dlouhodobě na zádech nosit vyšší zátěž, než je desetina jeho váhy2ČLÁNEK: dTest. Jaká je vhodná váha aktovky pro vaše dítě si tedy můžete zhruba spočítat – myslete však na to, že váha batohu se s učebnicemi a sešity ještě zvýší.

Školní batohy jsou v průměru lehčí než aktovky (nemají pevnou kosntrukci, která je nejtěžším prvkem aktovek). Nabízelo by se tedy pro drobné děti pořídit kvůli váze spíše lehčí batoh. Jak jsme však zmínili, batohy jsou vyráběny spíše ve větších velikostech, proto stejně doporučujeme poohlédnout se spíše po velmi lehké a malé aktovce nebo si prohlédnou hybridní školní batohy se zpevněným dnem.

Ultra lehké aktovky: Hama Step by Step (750 g), Baggymax Trikky (650 g), Herlitz Ultralight (730 g)

Reflexní prvky

Reflexní prvky by na školní aktovce pro prvňáčka určitě neměly chybět. Jsou důležité, aby bylo vaše dítě vždy přehledně vidět i ve špatných světelných podmínkách. Naštěstí jsou v dnešní době téměř standardem a jen těžko najdete aktovku určenou pro prvňáčky, která na sobě nemá žádné odrazové prvky.

Nový batoh do druhé třídy?

Rodiče malých školáků běžně řeší koupi aktovky pro první stupeň dvěma různými způsoby. Buďto koupí jednu perfektně padnoucí aktovku pro malého prvňáčka, která mu vydrží rok až dva a poté kupují další větší školní batoh, který opět perfektně padne již většímu dítěti. Další možností je koupě jedné trochu větší aktovky (ideálně s nastavitelnými zády) již pro prvňáčka a počítá se s tím, že dítě časem do aktovky doroste a využije tak jeden model mnohem déle.

Jaká varianta je lepší? Každá má samozřejmě své výhody. Koupí jedné větší aktovky ušetříte a výběr nové nemusíte řešit delší dobu. Na druhém stupni si pak dítě svůj školní batoh vybere pravděpodobně samo. Jednu aktovku po celý první stupeň si můžete dovolit obzvlášť v případech, kdy je vaše dítě už od první třídy nadprůměrně vysoké nebo pokud dítě nemá dlouhou cestu do školy (vozíte jej např. autem) a tedy aktovku nemá dlouhou dobu na zádech.

Kupovat vždy novou aktovku podle potřeb dítěte (kdykoliv kdy značně povyroste) je samozřejmě pro zdraví dětské páteře nejideálnější, ale může se více prodražit. Pokud máte dětí více věkem blízko od sebe, můžete situace využít ekonomicky ve svůj prospěch a kupovat novou aktovku podle aktuálních potřeb nejstaršímu sourozenci a mladší mohou dědit – pokud tedy zůstane v zachovalém stavu a mladší sourozenci s tím nebudou mít problém.

Chytré prvky

Školní batohy mají v dnešní době spoustu vychytávek. Nepovažujeme je jako prioritní kritéria toho, jak vybrat aktovku pro prvňáčka, ale je dobré o nich vědět. Při výběru můžete vám sympatické vychytávky zohlednit a zaměřit se na batohy, které požadované funkce nabízí.

 • Výškově nastavitelná záda – jak jsme již zmínili, je možné zakoupit školní aktovky, jejichž výška zad a ramenních popruhů se dá upravit. To vašemu dítěti umožní pohodlně aktovku používat více let (najdete např. u aktovky Bagmaster Polo).
 • Odvětrávání – dítě se díky nim bude méně potit, v létě mu nebude takové horko na záda.
 • Přepážka v hlavní komoře – přepážka umožní nastavit těžiště co nejblíže zádům.
 • Kapsa na láhev s pitím a svačinu – je praktické, když dítě může nosit jídlo a nápoje odděleně od učení.
 • Pevné dno s nožičkami – pro lepší stabilitu a ochranu před vlhkem a špínou.

Design

Design by měl být až tím posledním rozhodovacím parametrem. Je nám však jasné, že v očích většiny dětí, bude právě vzhled aktovky rozhodující a budou jednoduše vyhledávat batoh se svou nejoblíbenější filmovou postavičkou nebo takový, který se jim barvami instantně zalíbí. Pravdou je, že názor svého dítěte při výběru jeho první vlastní aktovky byste také neměli úplně upozadit. Koupě krásné nové aktovky, která se dítěti opravdu líbí, jej může více motivovat a přimět, aby se na první školní den těšilo.

Ideálně tedy dejte dítěti na výběr, ale pouze z nabídky již vámi vyfiltrovaných modelů, které jsou vhodné pro jeho postavu a které splňují všechny ergonomické požadavky.

Plánujete-li dítěti pořizovat jednu aktovku na delší dobu (třeba celý první stupeň), buďte opatrní i s výběrem modelů s konkrétními pohádkovými postavičkami. To co dítě považuje za absolutně nejlepší pohádku v první třídě, ve čtvrté už může být úplně mimo a ještě vás bude prosit, aby jste pořídili aktovku novou, protože to co nosí už čtvrtým rokem je zkrátka „trapné“.

TIP: Prohlédněte si výběr nejlepších školních batohů pro prvňáčky a nejlepších aktovek pro prvňáčky na recenzním webu bagbag.cz.

Doufáme, že vám naš článek usnadnil vaše rozhodování o tom, jak vybrat aktovku pro prvňáčka. Věříme, že když zohledníte námi doporučené vlastnosti a zároveň budete výběr dostatečně konzultovat se svým dítětem, nemůžete šlápnout vedle.