Bývá vaše dítě často nemocné? Nebo snad pátráte po tom, jak posílit imunitu u dětí před chřipkovou sezónou? Prevence nemoci, a tedy posilování imunity, je velmi důležitá a rozhodně doporučujeme pečovat o zdraví dítěte i v případě, že žádnými problémy netrpí. Co dělat, aby vaše dítě bylo dlouhodobě zdravé a odolné vůči nemocem?
10 tipů jak posílit imunitu u dětí
1. Pohyb
Zdravý a přirozený pohyb je důležitou součástí prevence nemocí v každém věku. Aktivní jedinec má mnohem menší riziko výskytu některých civilizačních onemocnění. Ačkoliv u malých dětí se pravděpodobně neobáváte onemocnění srdce či cukrovky 2. typu, zdravé návyky, které k těmto nemocem vedou, se utváří právě v prvních letech života a v dospívání. Aktivní děti bývají mnohem méně náchylné i k sezónním nemocem a dle studií mají celkově méně absencí (z důvodu nemoci) ve škole 1ČLÁNEK: Active Kids Have Fewer Sick Days.
U malých dětí není naštěstí potřeba příliš zasahovat. Děti jsou samy přirozeně aktivní, hned co se naučí lozit a prvních pár let budete řešit velmi opačný problém, a to jak je udržet v klidu. Jakmile se však stanou školou povinnými, je důležité na jejich dostatek pohybu začít vědomě myslet.
Jak podpořit dítě ve zdravém pohybu:
- Od malička trávit čas aktivně, chodit na procházky, na hřiště – netrávit většinu volného času doma
- Od malička učit dítě sporty jako jízdu na kole, kolečkových bruslích, lyžovat, apod.
- Pokud dítě jeví zájem, zapsat jej do sportovních zájmových kroužků (nikdy jej však nenutit, mohlo by to mít opačný efekt)
- Podporovat dítě v tom, aby netrávilo dlouhodobě čas v sedě (např. u počítače), učit jej pravidelně se protahovat
- Jít příkladem, trávit čas aktivně jako rodina
2. Zdravá a pestrá strava
Nikoho jistě nepřekvapí ani to, že obrovský vliv na dětskou imunitu má samotná strava. Určitě dítěti v ničem nepomohou smažené a vysoce průmyslově zpracované potraviny ani vysoké dávky cukru, které se dnes skrývají snad všude (slazené nápoje, sušenky, cereálie, zdravě se tvářící tyčinky nebo hotové omáčky k jídlu).
Navíc určitě nestačí se pouze vyhýbat těm vyloženě nezdravým potravinám, ale především přijímat v každodenní stravě dostatek důležitých vitamínů a minerálů. V praxi to znamená zařazovat do stravy množství zeleniny, ovoce a konzumovat především jednoduše upravené základní potraviny jako maso, vajíčka, sýry, apod.
Chápeme, že donutit dítě sníst velké množství zeleniny je někdy nadlidský úkol a udržet jej, aby se na rodinné oslavě nepřejedlo čokoládou od všech babiček a tetiček je taky docela oříšek. Pamatujte však na to, že strava nemusí být 100% perfektní, aby na ní dítě prospívalo. Stačí upravovat jídelníček po malých krůčcích. Doma se snažit o zdravou chutnou stravu, zajímat se o složení potravin, které nakupujete, zavést pravidla ohledně mlsání, nemít doma jednoduše přístupné sladkosti, pít neslazenou vodu… a když si náhodou někde na cestě dáte celá rodina příležitostně hranolky z mekáče, nic tak hrozného se nestane (v McDonaldu navíc můžete k hranolkám zakoupit salát, který se postará alespoň o základní dávku vitamínů a vlákniny).
Jak se (ne)stravovat pro posílení imunitního systému;
- Zařadit ovoce a (hlavně) zeleninu několikrát během dne
- Konzumovat především základní potraviny (zelenina, maso, vajíčka, sýry, luštěniny…) – jednoduše upravené (vyhnout se smažení na oleji)
- Stravovat se pestře – dobré znamení pestré stravy je barevný talíř plný zeleniny
- Zajímat se o složení potravin, které nakupujete
- Jíst do sytosti a nepřejídat se
- Vyhnout se konzumaci velkého množství cukru
- Omezit smažené potraviny
- Vyřadit instantní a velmi průmyslově zpracovaná jídla
3. Vitamíny a doplňky stravy
Na předchozí bod navážeme vitamíny a doplňky stravy pro děti. Samozřejmě je vždy žádoucí přijímat všechny důležité živiny přirozeně stravou. Jsou však situace, kdy si vhodnými doplňky můžeme pomoci.
Např. pokud u svého dítěte zjistíte zásadní nedostatek nějakého vitamínu či minerálu (v dnešní době má např. velké procento dětí školního věku deficit vitaminu C, což má přímý vliv na nemocnost daných dětí2PODCAST: Cukrfree – PharmDr. Lucie Kotlářová o zdraví dětí). Doplňky přijdou vhod i pokud máte problém dítě přesvědčit ke konzumaci některých potravin, jako je třeba zelenina. Existují také různé přírodní preparáty, které mají pozitivní vliv na dětskou imunitu a je vhodné je brát např. po nemoci nebo před chřipkovou sezónou (např. probiotika pro děti po dobrání antibiotik).
Doplňky stravy na podporu imunity i dětí:
- Probiotické doplňky pro děti – vhodné během a po léčbě a antibiotiky, při střevních potížích, ale i preventivně (poraďte se se svým lékařem)
- Liposomální vitamin C – jeden z nejdůležitějších vitamínů, co se imunity týká, doporučujeme zvýšit dávkování vždy během nemoci, liposomální C má nejlepší vstřebatelnost
- Kozí kolostrum (případně kravské) – jedná se o mlezivo, první mateřské mléko po porodu, které obsahuje nejvíce imunitních látek, oblíbený doplněk na posílení imunity u dětí
- Vitamin D – další důležitý vitamin pro správnou funkci imunitního systému, vhodné suplementovat pokud nemůžete trávit čas během dne na sluníčku nebo při deficitu
TIP: Více jsme se tématu vitamínů a doplňků věnovali v článku Vitamíny pro děti. Také si můžete přešíst naše srovnání probiotik pro děti a srovnání vitaminů D pro děti.
4. Zdravý pobyt na sluníčku v přírodě
Ne všechny zdroje vitamínů najdete v potravinách. Např. takový vitamin D se nám v těle tvoří především při pobytu na sluníčku – tedy dopadá-li na naši kůži UV záření. Vitamín D je pro dětskou imunitu velmi důležitý a proto doporučujeme brát v potaz i to, kolik času tráví vaše dítě venku. Být zavřený doma po tmě zdravotně neprospívá nikomu, ale při pobytu na sluníčku je důležitý určitý balanc. Pokud vaše dítě tráví naopak několik hodin na přímém slunci, je to skvělé pro jeho produkci vitamínu D, ale určitě byste jej měli vybavit bezpečným dětským opalovacím krémem a pokrývkou hlavy.
Imunitu a zdraví posiluje i samotný pobyt v přírodě. Bylo několikrát prokázáno, že příroda má blahodárný vliv na lidskou psychiku3ČLÁNEK: How can nature benefit my mental health?. Výlety do přírody je důležité zařazovat především, pokud žijete ve větším městě a nemáte příležitost trávit mnoho času ani v parku.
5. Dlouhodobé kojení
Tou nejzdravější možnou stravou, jakou může malé miminko pozřít, je mateřské mléko. Reaguje přímo na potřeby miminka a pokud miminko onemocní, i mléko změní své složení tak, aby správně stimulovalo imunitní systém. Je to v podstatě zázračná tekutina.
Kojení má vliv i na dlouhodobou imunitu dítěte, a čím déle budete kojit, tím lépe. WHO doporučuje kojit alespoň do 2 let dítěte4 ČLÁNEK: Jak kojit?, ale nemusíte skončit jen u toho. Spousta laktačních poradkyní vám doporučí kojit až do samoodstavu5IG: Laskavě k dětem (je-li to možné a vám příjemné).
Naše články na téma kojení:
6. Dostatek spánku
Mezi aspekty, které mají vliv na imunitu dětí patří i spánek. Kvalitní, pravidelný a dostatečně dlouhý spánek je jedním ze tří hlavních pilířů zdraví. Pokud však někdo řeší svou spánkovou hygienu, tak jsou to spíše dospělí. Dospělí, kteří se snaží napravit své špatné návyky, které si během života vytvořili.
U dětí často nemusíte žádné problémy se spánkem řešit (nepočítáme dlouhé uspávání miminka, to k životu čas od času zkrátka patří). Problémy se spánkovým deficitem se u dětí mohou zpravidla dostavit se školní docházkou a během dospívání. Každopádně učit své dítě zdravé spánkové návyky můžete začít v každém věku.
Jak dosáhnout co nejkvalitnějšího spánku u dětí?
- Naučte se chodit spát vždy ve stejný čas
- Alespoň hodinu před spaním nekoukejte do displejů (mobil, tablet, televize…)
- Nenechte dítě pít kofein (colové nápoje, zelený nebo černý čaj), případně straší děti by měly vědět, že by čaj neměly pít večer před spaním
- Udržujte v pokoji na spaní teplotu kolem 18°C (u malých miminek 20 – 22°C), ve vyšší teplotě se usíná hůře
- Večer používejte jemné osvětlení, ideálně bez modré složky
- Nejezte alespoň 2-3 hodiny před spaním
- Snažte se v dětském pokoji na noc vytvořit dostatečnou tmu, pokud do okna svítí pouliční světlo, pořiďte zatmavovací závěsy
- Snažte se dítě naučit, aby neponocovalo, ale zase jej nenuťte chodit spát na sílu příliš brzy, pokud se mu nechce spát
7. Umývání rukou a zdravé ušpinění
Veďte dítě k umývání rukou, především po použití toalety nebo po návratu z venku (především z města, po jízdě MHD apod.). Určitě není potřeba co chvíli dezinfikovat ruce, to by bylo spíše na škodu. Dezinfekci používejte jenom výjimečně, např. po návratu od doktora s plnou čekárnou nebo pokud nemáte k dispozici vodu na umytí špinavých rukou.
Ideálně kupte domů nějaké zdraví nezávadné mýdlo (zajímá-li vás non-toxic). Myslete také na to, že je zdravé nedržet dítě daleko od všech nečistot světa. Naopak, nechcete jej se ušpinit – především pokud si hrajete v přírodě. Ruce od bláta, listí ve vlasech a písek za nehty – to vše je zdraví spíše prospěšné. Ukazuje se, že mikroby nacházející se v blátě pomáhají s posílením zdravého imunitního systému6ČLÁNEK: Mud Play for Kids. Stejně tak dítěti pomůže přicházet pravidelně do styku se zvířaty nebo mít domácího mazlíčka doma7ČLÁNEK: Get a Pet To Boost Your Child’s Immune System.
8. Psychika dítěte
Nezapomínejte na to, jak významnou roli pro celkové zdraví hraje psychika. Stres totiž významně ovlivňuje produkci hormonu kortizolu v našich tělech a dlouhodobě zvýšená hladina kortizolu se časem podepíše i fyzickém zdraví.
Co se týká dětí a stresu, nepředpokládejte automaticky, že dětství je bezstarostné a že ty vaše nic netrápí. Stres může být na dítě vyvíjen ze strany školy (pocit, že není dostatečně dobré), ze strany spolužáků (nezapadá do kolektivu, šikana?) nebo i různé situace a změny doma.
Pokud vaše dítě vypadá spokojeně a nepozorujete žádné změny chování, není potřeba se tímto bodem příliš zabývat. Ale pokud je dítě častěji nemocné, unavené a demotivované, zkuste si otevřeně promluvit. Děti, které jsou ve stresu ze školy/spolužáků mají tendenci, ať už vědomě či nevědomě, „předstírat“, že jim není dobře. Buď se zkrátka chtějí škole za každou cenu vyhnout a tak nemoc zahrají nebo je jim reálně fyzicky špatně z představy, že musí do školy (svírá se žaludek, nevolnost, oslabená imunita). Doporučujeme v těchto situacích jednat velmi opatrně, nezlobit se na dítě a nenutit jej k odchodu do školy, a to i v případě, že doopravdy „simuluje“.
Dlouhodobě se snažte situace, které dítě stresují řešit společně a pokud máte pocit, že je situace vážná, nebo že sami situaci nemáte pod kontrolou, neváhejte se spojit s dětským psychoterapeutem.
9. Medikace jen když je potřeba
Když nastoupí nemoc, některé léky vašemu dítěti mohou opravdu doslova zachránit život nebo alespoň významně zkrátit trvání nemoci. Není potřeba dávat utlumování léky od bolesti na každou rýmu a už vůbec ne antibiotika na každé zakašlání. Nadužívání antibiotik je problém posledních doby a je hrozbou jak pro účinnost antibiotik tak pro imunitní systém jedinců, kteří antibiotika nadužívají.
Každá antibiotika by vám měl předepsat lékař. Pokud máte osobně pocit, že vašemu dítěti jeho pediatr předepisuje antibiotika zbytečně a příliš často, můžete vždy změnit lékaře. Každý jeden lékař má svoje postupy a ne se vším, co vám navrhne/doporučí musíte souhlasit. Pokud se však rozhodnete neuposlechnout svého lékaře, doporučujeme si alespoň vyslechnout názor jiného lékaře v oboru.
10. Eliminace škodlivých vlivů
A v neposlední řadě, snažte se eliminovat veškeré škodlivé vlivy kolem dítěte. Primárně mezi ně patří cigarety a cigaretový kouř. Pasivní kouření vašemu dítěti může dlouhodobě velmi uškodit, proto se snažte si svůj nikotinový zlozvyk nechávat na soukromé chvíle mimo domácnost.
To, že pasivní kouření škodí, ale většina z nás již dávno ví. Mimo tyto zřejmé škodliviny však existují i jiné látky, které sice nezpůsobí škodu hned, ale postupně a kumulativně, používají-li se dlouhodobě. Mohou to být chemické látky v pracích prášcích a čistících prostředcích. Konzervační látky v hygienických potřebách nebo chemikálie na konvenčních jednorázových plenách. Doporučujeme nakupovat tyto prostředky vědomě, informovat se o jejich složení a preferovat ty přírodní. V případě, že vaše dítě trpí ekzémy a alergiemi neznámého původu, určitě doporučujeme drogerii v kategorii non-toxic.
Dodržováním těchto bodů zajistíte svému dítěte predispozice pro pevné zdraví. Určitě vše nejde dělat vždy na sto procent – z toho si nedělejte hlavu. Vytvoříte-li si zdravé návyky, nevadí když jednou za čas jejich dodržování porušíte.