Každá máma prožívá mateřskou dovolenou jinak. Některé ženy mají štěstí na pohodový průběh šestinedělí a manžela s flexibilní pracovní dobou. Jiné maminky se mohou potýkat s poporodními depresemi nebo stát před výzvou péče o dítě jakožto matky samoživitelky. Každá žena má mateřskou dovolenou různě dlouhou a každá by mohla vyprávět svůj vlastní intenzivní příběh, který se bude diametrálně lišit od zážitků jiných. Na čem se ovšem jistě všechny maminky shodnou je fakt, že mateřská dovolená rozhodně není dovolená a ačkoliv své děti milujeme nade vše, někdy zkrátka balancujeme na hranici toho, abychom se z toho všeho nezbláznily. Co dělat na mateřské dovolené a jak si zachovat zdravý rozum?
V dnešním článku vám přinášíme tipy, jak si udržet psychickou pohodu na mateřské s batoletem a co dělat, abychom nezakrněly, nezanedbaly a neomezily svůj život jen a pouze na roli maminky. Prvních pár měsíců s miminkem bude zaručeně intenzivních (ale naplňujích a obohacujících!). Postupem času však můžete cítit, že potřebujete nutně čas sama pro sebe. Že vám chybí vaše práce a nachytáte se jak závidíte manželovi, že může s kamarády večer na pivo, kdežto vy musíte kojit a uspávat. Jak tedy dopomoct tomu, abyste zůstala veselou a pečující mámou a nevyhořela?
12 tipů co dělat na mateřské dovolené a nezbláznit se z toho
1. Vytvořte si ranní rituál
Vytvořte si ranní rituál, kterého se budete každé ráno držet. Ať už to bude v 7 ráno kdy dítě ještě (a nebo zase) spí anebo až v 11 před obědem, vyhraďte si pár minut na činnosti, které pro sebe chcete každé ráno udělat. Tak jako si každé ráno vyčistíte zuby, zařaďte postupně i jiné činnosti, díky kterým se budete cítit více jako člověk. Může to být ledová sprcha (úžasná na posílení imunitního systému) a péče o pleť. Může to být opláchnutí obličeje a úprava vlasů nebo krátká ranní jóga.
Jakmile se z těchto malých činností ráno stane zvyk, bude daleko jednodušší je uchovat i v době, kdy máte pocit, že vám svět padá na hlavu. Ne nadarmo se říká, že zvyk je železná košile. Pokud vám tedy záleží na tom, abyste ani během mateřství nezanedbaly svůj vzhled, naučte se ty nejdůležitější pečující činnosti zapracovat do ranního rituálu. Pokud se chcete nadále věnovat své práci alespoň trochu (např. jako OSVČ) zkuste v rámci ranního rituálu odpovědět na důležité maily. Ačkoliv pravděpodobně nestihnete úplně vše, co byste si představovaly (a někdy se ranní rituál může odsunout až na pozdní odpoledne), věřte že 5 minut denně se v dlouhodobém horizontu nastřádá a vám mohou dodat krapet psychické pohody nebo třeba udržet boční přivýdělek k mateřské.
2. Nebojte se požádat o pomoc
Jakmile je dítě dostatečně velké na to, abyste s ním nemusela trávit každou minutu dne, využijte hlídací sílu babiček a dědečků. Nebojte se je poprosit o pomoc i v situacích, kdy hlídání nepotřebujete nutně, ale chcete si zkrátka udělat chvilku sama pro sebe – případně chvilku pro sebe s partnerem. Prarodiče jsou ve většině případů rádi za každou chvilku strávenou s vnoučátkem a tak je škoda toho nevyužít. Získaný čas můžete uplatnit jakkoliv si usmyslíte. Můžete jej využít pro některý z dalších zmíněných tipů z našeho článku a nebo můžete jen bezmyšlenkovitě koukat do zdi – ušlechtilejšími slovy: „meditovat“. I všudypřítomné ticho je totiž na mateřské „dovolené“ nadmíru ozdravné.
3. Naučte se nový jazyk
Pokud hledáte činnost, která udrží vaše mozkové závity v kondici, ale nemusíte do ní investovat spoustu času denně, můžete se zkusit po malých krůčcích učit nový jazyk (nebo zlepšovat ten, který již ovládáte). V čase, kdy hlídají prarodiče anebo váš malý rošťák spí, se můžete věnovat studiu online jazykového kurzu. Jazyk se dá pohodlně studovat z domu, vlastním tempem, třeba jen 5 minut denně (ideální jsou pro tyto účely např. onlinejazyky.cz). Pokud patříte mezi ty, co si vždycky chtěly zlepšit angličtinu, ale nikdy nebyl čas, využijte mateřskou. Nabyté znalosti vám pak mohou skvěle posloužit při nástupu do zaměstnání po mateřské – k povýšení či lepší pozici.
Je to perfektní nenáročná činnost na trénink vašich mozkových závitů. Pokud máte strach, že na mateřské tzv. zakrníte, není na škodu si naordinovat i nějaké jiné cíle mimo „suchá plena“, „spokojené dítě“ a „uklizená domácnost“. Pokud vás vzdělávání vždycky bavilo, dopřejte si jej po troškách i na mateřské.
TIP: Kurzy na onlinejazyky.cz jsou přímo postavené na tom, že online kurz studujete pár minut denně, po delší dobu, svým vlastním tempem.
4. Zajděte na cvičení/plavání pro miminka
Existuje spousta lekcí pro rodiče s malými dětmi na rozvoj pohybových dovedností. Mezi rodiči získalo značnou oblibu plavání pro miminka. Plaveckých lekcí se společně s vaším dítětem můžete účastnit již od 6. měsíce věku.
Lekce plavání přinesou do vašeho života hned několik výhod. Jednak budete s miminkem příjemným způsobem rozvíjet jeho pohybové dovednosti, naučí se plavat již v útlém věku a vy nemusíte mít do budoucna o své dítě strach, když upadne do hlubokého bazénu. Zároveň si však na hodinách plavání zacvičíte i vy jako rodiče a pokud máte vodu rádi, bude to pro vás všechny nezapomenutelný zážitek a později třeba společný koníček.
TIP: Doporučujeme např. plavecké kurzy pro miminka Plaváček.
5. Zajděte si na cvičení pro maminky (s hlídáním)
I vy si zasloužíte svou hodinku cvičení týdně. Pokud jste již byly zvyklé před otěhotněním pravidelně cvičit, je pro vás zřejmě postupný návrat ke cvičení samozřejmostí. Cvičit však můžete začít i pokud jste úplný začátečník. Jak to ale v počátcích mateřství zkombinovat s péčí o miminko?
Pokud vám zrovna nevyjde hlídání, poohlédněte se ve svém městě po sportovních lekcích s hlídáním nebo po speciálních cvičeních pro maminky, kde jsou děti vítány. Hlídání bývá často zařízeno formou hracího koutku pod dohledem zodpovědné osoby, která na děti během vaší lekce dohlíží. Tento hrací koutek bývá na dohled od místa, na kterém samotná lekce probíhá, takže o svého malého broučka nemusíte mít strach
Lekce pro maminky s dětmi jsou zas většinou vyřešeny tak, že maminky cvičí a děti se plazí/pobíhají okolo. Děti však rozhodně nejsou ignorovány a mohou se do cvičení zapojit. Mohou vás napodobovat, můžete je využít jako závaží, když je potřeba, odskočíte své dítě nakojit či přebalit – vše je povoleno.
Pokud jste již někde cvičila dříve a chcete pokračovat, zkuste si domluvit individuální lekce s trenérem, kdy si můžete vzít prcka taktéž s sebou a cvičit můžete vaším tempem, jak dítě dovolí.
Sport a pohyb vám dodá dobrou náladu a velmi napomůže vaší dlouhodobé psychické pohodě (a taky pomůže shodit ona poporodní kila).
6. Seznamte se s jinými maminkami
Máte-li kolem sebe plno kamarádek na mateřské, s kterými trávíte čas a sdílíte pocity – perfektní! Můžete se však ocitnout i v situaci, kdy jako první z party přátel očekáváte miminko nebo naopak – vaše kamarádky mají děti již „odrostlé“. Vaše aktuální pocity, které se často točí hlavně kolem dítěte, chcete ovšem sdílet s někým, kdo vám porozumí na plné čáře. Neváhejte tedy získat přítelkyně nové. Mateřství je úžasná příležitost k seznamování.
K navázání nových kontaktů můžete využít některý z našich předchozích tipů (viz. plavání pro miminka či cvičení pro maminky s dětmi) nebo využít moderní doby a seznámit se přes internet. Můžete se zapojit do různých zájmových skupin na FB a internetových diskuzí. Zajímá vás kontaktní rodičovství? Bezplenková komunikační metoda? Montessori pedagogika? Na každé rodičovské téma najdete komunitu online – některé dokonce pořádají srazy, kde se můžete setkat i na živo. A to je perfektní příležitost seznámit se s rodiči, s kterými si vskutku zanotujete.
7. Vzdělávejte se
Pokud plánujete na mateřské trénovat mozek a udržet se v kondici (třeba pro nástup do zaměstnání), vaše možnosti se neomezují pouze na studium jazyka. Můžete číst knihy, poslouchat podcasty nebo si zaplatit jakýkoliv online kurz, který můžete studovat ve volných chvilkách. Ať už si chcete zdokonalovat vaše profesní dovednosti nebo si spíše chcete odpočinout u nenáročného románu, možností máte spousty.
Online kurzem se můžete vzdělávat i přímo v oblasti výchovy dětí nebo se naučit naprosto novou věc z úplně nového odvětví, než jste se doposud pohybovaly. Je libo kreslení pravou hemisférou nebo tvoření z pryskyřice? V dnešní době se lze téměř vše učit online! Doporučujeme prohlédnout si online kurzy na KurzyProRadost.cz, kde máte po registraci možnost získat hned několik placených kurzů zdarma. V nabídce najdete jak kurzy s tématikou rodičovství, tak spoustu dalších zajímavých témat.
Co se týká podcastů, máme pro vás pár doporučení, která by vás na mateřské dovolené mohla zajímat.
Tipy na podcasty (nejen) pro rodiče:
- Mama on air
- O rodičovství
- Rodičovská posilovna
- Pidilidi
- Nastav (d)uši
- Cukrfree
- 13 hříchů rodičovství
- Nevýchova
8. Úklid domácnosti delegujte
Perfektní pořádek v počátcích mateřství rozhodně není prioritou. Určitá údržba domácnosti je potřeba, ale nezapomeňte, že na ni nejste samy! Ulehčit život si můžete mnoha způsoby – tou základní je vaše drahá polovička. Pokud s otcem dítěte sdílíte domácnost, využijte toho, že jste na veškeré domácí povinnosti a péči o dítě dva. Rozdělte si úkoly a nenechte na sebe samotnou padnout všechny domácí zodpovědnosti. A když to u vás vypadá jak po výbuchu, partner je v práci a vám svět padá na hlavu, dovolte si se na ten úklid jednou za čas vykašlat. Ve volném čase jděte raději spát.
Úklid můžete delegovat se vším všudy a investovat do služeb uklízecí firmy. Jedná se o službu, která se v posledních letech stává čím dál více populární i v běžných rodinných domácnostech. Paní na úklid už dávno není jen výsadou bohatých lidí a cenové relace, ve kterých se uklízecí služby pohybují, jsou dnes dosažitelné více lidem. S firmou si můžete domluvit jeden pravidelný velký úklid měsíčně a vy se v mezičase postaráte jen o lehkou každenní udržbu. Ať už si frekvenci úklidové služby nastavíte jakkoliv, jistě se vám tím uvolní alespoň nějaký čas, který můžete využít jinde.
Pokud již nemáte, za zvážení stojí i výbava domácnosti chytrými spotřebiči. Pokud rozpočet dovolí, pořiďte si myčku a robotický vysavač s mopem. Ušetříte si tak spoustu času i při každodenní domácí údržbě.
9. Nezapomínejte na své koníčky
Ať už je vaším koníčkem zmíněný sport nebo cokoliv jiného, neodkládejte je po porodu úplně stranou. Vyhraďte si v týdnu čas, který budete věnovat hře na hudební nástroj, pečení nebo třeba počítačové hře. Cokoliv vás bavilo a naplňovalo před dítětem, vás zajisté bude bavit i s ním a stane se skvělým způsobem, jak se při mateřské odreagovat.
Pokud se váš koníček nedá provádět z domu, zapojte hlídání či otce dítěte a vyjeďte si sama na kole nebo se vypravte do obchoďáku na nákupy oblečení. Cokoliv vás udělá šťastnější a spokojenější, udělá ve výsledku spokojenější i vaše dítě.
10. Miminko žije s vámi, ve vy s miminkem
Víme, že je to někdy těžké, ale snažte se ze svého miminka nedělat středobod vesmíru na kterém vše stojí a padá. Možná to zní trochu přehnaně – vždyť přece miminko je to nejdůležitější oč na mateřské běží, ale pravdou je, že v popřední by měl zůstat i váš partnerský vztah a pak především vztah vás samých se sebou.
Vaše každodenní náplň dne nemusí být postavena na tom, co vše je potřeba s miminkem dělat. Tu si s ním musíte hrát a tu jej potřebujete zabavit, tu zas něco nového naučit. Dítě se ale nejvíce učí napodobováním a baví se objevováním všedních aspektů života. Chcete si zacvičit? Cvičte! To, že máma předvádí různé jógové pozice na podložce, je pro dítě hned nový vjem a hra – možnost vás napodobovat. Potřebujete uvařit? Směle do toho. Větší děti vám mohou „pomáhat“, menší ochutnávat ingredience a objevovat předměty, které u toho používáte (mimo nože a ostré předměty samozřejmě). Koneckonců, sám život je ta nejlepší hra.
11. Začněte podnikat
Uf, podnikat? Že nemáte čas ani na to, si pořádně umýt vlasy? Samozřejmě chápeme, že extra času na mateřské není nikdy dost, ale pokud již delší dobu nosíte v hlavě podnikatelský nápad nebo snad máte chuť začít něco svého, mateřská dovolená je tím nejvýhodnějším obdobím kdy začít. A stačí začít úplně zlehka, připravit si půdu a pořádně se do práce ponořit třeba až když dítě půjde do školky.
Z účetního hlediska je mateřská dovolená ideální čas pro založení živnosti (v případě, že pobíráte mateřskou ze zaměstnání). Stanete-li se OSVČ na mateřské, plynou z toho pro vás jisté finanční výhody při odvádění sociálního a zdravotního pojištění (více informací o podnikání na mateřské dovolené se můžete dozvědět např. na webu pruvodcepodnikanim.cz).
Že podnikat na mateřské není nemožné, dokazuje spousta úspěšných žen, podnikatelek, které svůj byznys rozjely právě po narození miminka. Některé dokonce přišly na svůj podnikatelský nápad právě díky mateřství, kdy zjistily, že produkt který by nutně potřebovaly, na trhu zkrátka není. Krásným příkladem vám může být třeba krásný projekt Mams Champi. Produkt dvou maminek, kterým na trhu chyběl zdravý sekt pro děti (ale i dospělé) bez cukru, alkoholu a přidaných chemických látek. Díky nim si dnes můžete vychutnat přírodní šumivé nápoje bez výčitek.
Pokud nemáte v šuplíku žádný nápad, který byste teď mohly jednoduše vytáhnout a pustit se do práce, zkuste alespoň přemýšlet, co vám v běžném životě chybí. Třeba vás ten správný podnikatelský nápad trnkne rovnou do nosu mezi přebalováním plen a vařením příkrmů.
Navíc nemusíte hned zakládat firmu. Můžete se začít živit jako freelance živnostník a začít nabízet své služby v oborech jako copywriting, grafický design nebo překladatelství. Krásným příkladem, jak se stát živnostníkem na mateřské dovolené, je i naše redaktorka Pavla, která si právě po narození syna udělala několik rekvalifikačních kurzů laktačního poradenství a nyní jejich poradenských služeb využívá spousta čerstvých maminek.
TIP: Užitečné tipy najdete i v článku Jak vydělávat na internetu.
12. Buďte na sebe hodné
Za nejdůležitější bod článku považujeme právě tento – buďte na sebe hodné.
Každá máma má nějakou představu o tom, jak chce vychovávat své dítě. Možná čtete knihy o výchově, možná se jen nechcete chovat jistým způsobem, jakým se k vám v dětství chovali vaši rodiče a nebo si zakládáte na tom, abyste za žádných okolností nezanedbávaly partnera… Ne vždy však vaše vlastní nároky splníte. Budete unavené, nebudete stíhat věci, které jste si naplánovaly, jediné na co myslíte je spánek a v tom zakřičíte na dítě, jste nepříjemná na partnera, prohodíte frázi, kterou všechny ty knihy o výchově zakazují. Ale nebojte, stalo se to snad každé z nás!
Důležité je se za to dlouho nebičovat, uvědomit si chybu, poučit se a jít dál. Omluvte se svému dítěti, pokud jste se k němu zachovala neférově a vysvětlete mu, proč se to stalo. Děti jsou neskutečně vnímavé a i když vám možná ze začátku narozumí, časem pochopí, že chybovat je lidské a naučí se od vás vlastní chybu uznat.
Uvědomte si kolik toho zvládáte, jak úžasné je vaše tělo, které přivedlo na svět nový život. Matky jsou zkrátka super hrdinky všedního života a tak byste k sobě měly přistupovat – uvědomovat si své mateřské super schopnosti a umět se za ně pochválit. Když přijdou emoce, nechte proudit. Ve volném čase se hýčkejte, dopřejte si přesně to, na co máte chuť.
Vaše dítě bude za pár let samostatná (nebo alespoň samostatnější) jednotka a dříve než se nadějete, budete s láskou vzpomínat na chvíle, kdy bez vás váš malý bouček nedal ani ránu.