darek ke krtinam

Dárek ke křtinám

11 tipů na vhodný dárek ke křtinám

Pokud se chystáte na křtiny, bylo by vhodné vybrat dárek, který miminku dáte. Vybírat dárek ke křtinám ale není právě jednoduché. Zapomeňte na hračky a podobné záležitosti, které nosíte „do kouta“, když se jdete poprvé na miminko podívat. Křtiny jsou velmi vzácná událost, která si žádá speciální dárek. A protože mnoho z nás vůbec netuší, co se dává ke křtinám, zaměřili jsme se tentokrát s našimi tipy právě na dárky vhodné pro tuto událost.

Věříme, že vás naše tipy na dárky ke křtinám inspirují. Pokud byste ale měli pocit, že nic z toho není to pravé pro miminko, které se chystáte obdarovat, máme pro vás na závěr ještě pár rad, co se ke křtinám dává, na co se zaměřit a jak takový dárek vlastně vybírat.

11 tipů na dárek ke křtinám

Knížka pro zaznamenání prvního roku miminka

1. Deník našeho miminka

Jedním z nejčastějších a nejkrásnějších dárků, které můžete miminku ke křtu darovat, je deníková kniha, kam mu mohou rodiče zapisovat, jak se narodil, rostl, kdy se objevil první zoubek, kdy udělal první krůček apod. Do takového deníku mohou vlepovat i různé fotografie nebo upomínkové předměty, např. první ustřižená kadeř atd. Deníky pro miminko najdete různé. Některé jsou nachystány předem tak, aby se do nich vešel první rok života, jiné se dají dovést až do tří let a další mohou rodiče zaznamenávat až do osmnácti let života dítěte – např. kniha Jak rostu.

TIP: Přečtěte si náš článek s tipy na nejkrásnější deníky miminek.

Do obchodu

Vzpomínka na křest v podobě šperku

2. Řetízek s andělíčkem

Jako kmotra si můžete dovolit i dražší dárek ke křtu, jakým je např. řetízek s přívěškem andělíčka nebo malého křížku. Vyvarujte se však příliš jemného řetízku, který by se mohl snadno přetrhnout. Do takového dárku je potřeba investovat více peněz. Pokud jej rodiče dítěti schovají na dobu, „až bude mít rozum“, nemusíme se bát žádné nehody. Pokud mu jej ale dají už jako miminku či batoleti, musíme myslet nejen na to, aby se řetízek nepřetrhl a dítě jej neztratilo, ale především na to, aby byl bezpečný. Andělíček nebo křížek by neměl mít příliš ostré hrany a na očku by měl držet opravdu pevně. Může se stát, že jej dítě bude strkat do pusy a pokud by se z očka přívěšek utrhl, neštěstí může být na světě.

Nádherné šperky ke křtinám najdete např. v e-shopu Olivie.cz nebo Klenota.cz.

Do obchodu

Set tří malých knížek

3. Památka na křest

Památka na křest je nádherný dárek, který můžete miminku jako památku ke křtu darovat. Autorkou je Sally Ann Wrighová a jedná se o set tří malých knížeček, které se vážou ke křtu a víře. Celý soubor je zabalen v dárkovém boxu a obsahuje knížky – Moje první modlitby, Moje malá Bible a Památka na můj křest. V knížkách dítě najde – a rodiče mu je mohou číst od nejútlejšího věku – plno krásných a jednoduchých modlitbiček, biblických příběhů převyprávěných vhodnou formou pro nejmenší atd. Tento dárek je vhodný zejména ve chvíli, kdy jdete přímo za kmotru/kmotra, nebo jej může darovat i babička a dědeček.

Do obchodu

Řekněte to potiskem

4. Body s hezkým potiskem

Jako skvělý dárek na křtiny může posloužit i tematické body (nebo dupačky) s potiskem. U nás na e-shopu máme potisky Moje kmotra říká, že jsem ten nejlepší dáreček nebo Můj kmotr říká, že jsem ten nejlepší dáreček. Kojenecké oblečení je vhodné spíše jako doplňkový dárek k dalšímu daru. Není úplně běžné kupovat dítěti výbavičku v podobě setu nového oblečení, ponožek a čepičky, tak jako je zvykem dávat třeba k narození dítěte. Myslete také na to, že křtěné děti už nejsou úplně nejmenší (novorozená) miminka, tak ať nekoupíte příliš malou velikost. Velikosti oblečení pro miminka se naštěstí rozdělují podle věku, takže se můžete řídit převážně podle toho. U dětí také plátí pravidlo, větší je rozhodně lepší, než menší – do většího dorostou.

Do obchodu

Talířky nebo lžičky s dětským motivem

5. Jídelní souprava

Pokud jdete na křest jako běžní hosté, jste teta, strýc, či přátelé rodiny, můžete vzít méně formální dárek, který potěší a zároveň bude i praktický. V dnešní době se dá sehnat plno krásných jídelních sad pro děti, ať už jsou to misky, talíře a hrnky, nebo sada dětského příboru. Když budete hodně kreativní, na místo levných a snadno dostupných motivů s pohádkovými postavičkami najdete krásné designové dětské nádobí, nebo příbory se jménem dítěte. Krásné dětské jídelní sety se dají pořídit např. na Bonami.cz.

Do obchodu

Útulné světlo pro malé poklady

6. Designové světlo do pokojíčku

Jedním z nejkrásnějších dárků pro hosty křtu je také dětská lampička nebo světlo do pokojíčku. Můžete vybrat světlo pro holčičku nebo chlapečka, nebo světlo, které se hodí do pokojíčku dítěte jakéhokoliv pohlaví. Na trhu dnes najdete plno krásných lampiček, které mohou měnit barvy, házet na stěny obrázky – např. hvězdičky, ale také můžete nechat vyrobit personalizovanou lampičku se jménem dítěte, datem narození nebo datem křtu, jako památku na tento významný den.

Nádherné lampičky najdete např. na Bonami.cz. Personalizované lampičky pak můžete nechat dítku vyrobit na míru na Hooray.cz.

Do obchodu

Vsaďte na osvědčenou klasiku

7. Pohádková knížka s biblickým námětem i bez něj

Skvělý dárek ke křtinám od babičky nebo od hosta, který není příbuzensky s miminkem spjatý, je pohádková knížka. Těch je na trhu obrovské množství. Vybírat můžete klasiku – např. Pejsek a kočička nebo Dášeňka, čili život štěněte, kterou budou rodiče dítěti číst, až trochu povyroste. Můžete ale zvolit i knížku podle věku dítěte, tak, aby ho co nejvíce zaujala. Na trhu se dá najít plno krásných dětských knížek o zvířátkách, s pohádkovými příběhy, nebo obrázkových montessori knížek.

Druhou variantou je pak sáhnout po dětské knížce s biblickým námětem. Když zapátráte, jistě najdete Dětskou Bibli, Starý a Nový zákon v dětském převyprávění s krásnými ilustracemi apod.

TIP: O dětských knížkách jsme sepsali samostatný článek Pohádky pro malé děti, kde najdete plno zajímavých tipů i rady, jak dětskou knížku správně vybrat.

Do obchodu

Dárek pro malou princeznu

8. Náušničky pro holčičku

Vhodný dárek ke křtinám pro holčičku mohou být náušničky. Je dobré se však předem rodičů zeptat, zda už náušničky má, zda má vůbec propíchnutá ouška, popř. jestli budou chtít děťátku ouška píchat. Dětské náušničky by měly být vždy z kvalitního materiálu, ideálně ze zlata, s dětským motivem. Pokud se jedná o dárek ke křtinám, můžete vybrat i náušničky ve tvaru andělíčka. Krásné dětské šperky ke křtinám najdete na Olivie.cz.

Do obchodu

Ekonomická a přitom skvělá památka

9. Personalizovaná tabulka s daty a údaji miminka

Pokud hledáte levný dárek ke křtinám, který potěší a bude skvělou památkou a zároveň vám nezruinuje účet, nebo patříte zkrátka mezi běžné hosty, kteří nejsou kmotry ani nejsou s miminkem příbuzní, je skvělou volbou obrázek nebo tabulka se jménem miminka a jeho daty. Může na ní být datum narození, datum křtu, míry při narození atd. Tabulka může být s fotkou nebo bez ní, nebo s pěkným dětským obrázkem. Takovou tabulku či obrázek můžete nechat vyrobit – na internetu najdete hned řadu zajímavých možností a výrobců, kteří vám s dárkem pomohou, nebo – kreativnější duše – ji mohou vyrobit samy.

Krásné personalizované tabulky vhodné jako dárek ke křtinám pro chlapečka i holčičku najdete např. na Inspio.cz.

Do obchodu

Osobní památka do každého pokojíčku

10. Personalizovaná dekorace se jménem a údaji miminka

Když už jsme zmínili personalizovanou tabulku se jménem a daty miminka, musíme zmínit i další možnost, tentokrát už o něco dražší. Krásný dárek ke křtinám může být totiž i dekorace se jménem dítěte, ať už se jedná o dřevěné vyřezávané zvířátko, domeček, balonek a podobně, nebo rovnou o podsvícenou dekoraci, která má kromě ozdoby a vzpomínky i funkci praktickou – vydává příjemné tlumené světlo. Nádherné dřevěné vyřezávané dekorace se jménem dítěte, s funkcí lampičky, najdete opět na Hooray.cz. Koupit tak můžete jak lampičku na stůl, tak světlo závěsné, nebo jen ozdobu na zeď či komodu do dětského pokoje.

Do obchodu

Vsaďte na fotografie miminka a zaznamenávání jeho růstu

11. Rámeček nebo stylové fotoalbum

Zmínit musíme ještě poslední tip, a tím je dárek ke křtinám pro všechny, kdo chtějí darovat krásný a praktický dar, který bude zároveň krásnou vzpomínkou. Tím je sada rámečků nebo multirámeček na fotografie – např. pro fotky pořízené během prvního roku dítěte, nebo stylové fotoalbum. Fotorámeček – pokud se budete snažit a hledat, se dá pořídit i se zajímavým nápisem, nebo personalizovaný – se jménem dítěte. Stejně tak u fotoalba doporučuji nenakupovat v běžných fotolabech a knihkupectvích, ale zaměřit se na ruční výrobu a designové záležitosti.

Já jsem např takto pořídila dceři nádherné fotoalbum ručně dělané, přímo pro ni na míru, na Fler.cz. Hledat můžete ale i jinde. Krásná dřevěná alba (i na míru) lze pořídi i na Hooray.cz. Nebo stačí zadat do vyhledávače termín „ručně vyrobené fotoalbum pro miminko“ a nápadů je hned plno. Krásné fotorámečky najdete např. na e-shopu Nejlepší-dárečky.cz.

Do obchodu

Co se dává ke křtinám

Jak už jsme zmínili, křest je velmi významná událost v životě dítěte, obzvlášť, když rodiče nechtějí křest jen proto, že jsou sami pokřtění, ale skutečně chodí pravidelně do kostela. Podle toho je také potřeba přemýšlet nad tím, jaký dárek ke křtinám dítěti přinesete. Obvykle se volí dárky s křesťanskými či biblickými motivy, ale také dárky s velkou hodnotou duchovní i finanční, nejen v současnou chvíli, ale i v budoucnosti.

Mezi nejoblíbenější a nejčastější dárky ke křtinám patří vedle modlitebních knížek a dětské Bible šperky – řetízky s křížkem či andělíčkem, náušničky pro holčičku, či náramek se jménem a datem narození či křtu pro chlapečky.

Mezi oblíbené dárky ale patří i investiční mince, nebo investiční zlato, které se dnes dá pořídit v různém objemu, podle toho, kolik dárce chce do daru investovat.

Mezi další oblíbené dárky patří fotoalba, knihy s možností zaznamenávat první roky dítěte, tzv. deníky miminka, ale také milníkové kartičky nebo vzpomínkové krabičky, které mohou být krásně ozdobené a nést i jméno a data miminka.

Pro hosty křtu, kteří nejsou s dítětem příbuzensky spjatí, nebo nejsou kmotry, a tudíž mohou přinést méně formální dar, jsou vhodné dětské knížky, dekorativní předměty do pokojíčku – ideálně se jménem dítěte, různé personalizované tabulky apod.

Dárkem ke křtinám není dětské oblečení, běžné hračky apod. Ty můžete dítěti přinést k narozeninám, svátku, Vánocům apod. Ale u křtu by se objevovat neměly. Sice mezi naším výčtem tipů uvádíme body s potiskem, ale jedná se o body s tematikou křtin a doporučujeme jej spíše jak doplňkový dárek. Ke křtinám se však nehodí sady oblečení, ponožek a čepiček, tak jako se dává třeba k narození miminka.

Zajímavým tipem na dárek ke křtinám, i když poněkud finančně nákladnějším, je pak rodokmen. Sestavením rodokmenu se dnes zabývá několik společností složených z historiků, archivářů a lidí z oboru. Dokážou vytvořit kvalitní rodokmen nejen v elektronické podobě, ale často i v krásné grafické podobě nebo přímo jako dekoraci – např. na zeď. Počítejte však s tím, že takový dar je investice několika tisíc, často i několika desítek tisíc. Záleží na tom, jak moc podrobný rodokmen budete chtít vypracovat.