Hra Hmatej a najdi – RECENZE

Testovali jsme hru značky Vilac - Hmatej a najdi

hmatej a najdi recenze

V dnešní recenzi si vezmeme do parády společenskou hru pro ty úplně nejmenší děti – Hmatej a najdi od značky Vilac. Mezi rodiči teď tato hra nabývá obliby, proto jsme si ji museli pořídit a otestovat i my. Veškeré naše dojmy jsme sepsali právě v této recenzi. A pokud s touto hrou máte vlastní zkušenost, určitě budeme rádi, když se podělíte o vaše dojmy dole po článkem.

Testování a recenze

Hru nás v redakci testovalo více jak se svými dětmi, tak s dětmi z příbuzenstva nebo či okruhu kamarádek. Hmatej a najdi jsme nejvíce hráli s 3 letým chlapečkem, ale také se staršími sestrami 5 a 9 let.

Provedení a materiál

Firma Vilac vyrábí krásné dřevěné hračky s důrazem na detail. Jak možná už víte, my jsme velcí fanoušci hraček z přírodních materiálů a tak jsme vždy rádi, když vznikne nějaká zábavná hra, která se líbí dětem, baví děti a líbí se i nám rodičům! Hrací kusy jsou vyrobeny z vysoce kvalitního dřeva, které je odolné vůči opotřebení a zároveň příjemné na dotek. Barvy jsou živé a upoutají dětskou pozornost, ale zároveň neobsahují toxické látky, takže jsou pro děti bezpečné.

Samotnou hru (hrací kusy) najdete v látkovém obalu v neprůhledné tubě (to je vnější obal hry, který vidíte na fotkách). Uvnitř najdete dřevěné figurky (najdete tam třeba kravičku, autíčko, citron, atd…), které už slouží k samotné hře a hrací destičky pro hru binga (pro starší děti).

Určitě zde chceme vyzdvihnout to, jak krásně jsou hrací kusy zpracované a namalované.

Hra a zábava

Hra se hraje následovně. S těmi nejmenšími dětmi doporučujeme základní variantu, kdy jeden vkládá ruku do neprůhledného pytlíku, hmatem si vybírá hrací kus a podle hmatnu zkouší poznat, co má právě v ruce. Popisuje, co právě nahmatává a snaží se uhodnout, o jaký předmět se jedná. Takto se hráči střídají. Tato forma hry malým dětem bohatě vystačí. Skvěle si rozvíjí nejen motoriku ruky, ale také slovní zásobu, při popisu jednotlivých tvarů. Kreativitě se meze nekladou a naše děti figurky rády využívají i pro samostatnou hru dle jejich režie. Hrají si se zvířátky v balení, staví farmu v kombinaci s jinými hračkami, apod.

V této variantě hry můžete zavést i klasickou soutěž a tedy přičítat bod za každou správně uhodnutou figurku.

Pro starší děti je pak zajímavější zařadit i hru ve formě loto nebo bingo. V balení jsou destičky (každý hráč si vylosuje 4), na kterých sjou vyobrazeny jednotlivé hrací kusy. Cílem hráče je tedy ulovit po hmatu z balíčku přesně tyto tvary. Hráči se střídají a vyhrává ten, který bsahí všechny své obrázky na destičkách odpovídajícími dřevěnými kusy.

Tím, že jsme nevjíce hráli hru s holkama ve věku 5 a 9 let, hráli sjem nejčastěji právě verzi s bingem a bavilo to i nás dospělé. Ač se může zdát, že najít odpovídající tvar po hmatu je pro nás dospělé hračka. opak je pravdou a někdy jsme se docela zapotili.

Naopak nejmladší (3 letý) člen rodiny si nejraději hrál s dřevěnými kostkami po svém. Hmatat a popisovat předměty ho však s námi také bavilo.

Cena a alternativy

Cena hračky se může zdát na první pohled vyšší, nám přijde adekvátní, vzhledem k tomu, že je hra vyrobena z kvalitního dřeva. Pokud hledáte na trhu alternativy za nižší cenu, můžete kouknout i na podobnou hru pod stejným názvem od značky EliNeli. Se značkou EliNeli máme taktéž skvělou zkušenost, jen konkrétně jejich hru Hmatej a najdi jsme nezkoušeli.

Mimo klasickou verzi hry Hmatej a najdi od Vilac jsou k dostupné i speciální verze, které mají všechny hrací kostky na konkrétní téma. Aktuálně je dostupné třeba Hmatej a najdi Farma nebo Iceland. Tyto verze můžete kupovat jak zvlášť jako samostatnou hru, tak jako rozšíření ke hře základní a kombinovat tak více hracích kusů dohromady.

Zjistit aktuální cenu

Shrnutí recenze a závěr

Hru doporučujeme všem rodičům, kteří chtějí svým dětem představit koncept společenských her již v raném věku. Děti kostičky zpravidla baví, ať už si s nimi hrajeme podle pravidel nebo podle kreativní dětské fantazie. Hru Hmatej a najdi tedy určitě doporučujeme a nemáme jí v podstatě co vytknout.

  • Nádherná hra pro děti ze dřeva
  • Krásně zpracované a namalované hrací kusy
  • Perfektní první společenská hra pro ty nejmenší děti
  • Verze hry pro menší i větší děti
  • Zabaví i dospělé
  • Pokud hrajete s menšími dětmi, hru je potřeba přizpůsobit tomu, jak oni chtějí hru hrát (což všichni rodiče jistě znají). V takovém případě hra pro dospělé zábavou být úplně nemusí.
  • Cena může být pro někoho příliš vysoká
Provedení a materiál
Hra a zábava
Cena
4.7