Bezpečnost dítěte je na prvním místě pro každého rodiče. Při jízdě v autě nikdy nevíte, co se může stát. Můžete být pozorní a jezdit bezpečně, ale nejste na silnicích sami. Stačí riskující řidič proti vám, srna, jež vyběhne z lesa nebo chvilička vaší nepozornosti, kdy stočíte zrak do zadní části vozu k dětem a nehoda je na světě. V tu chvíli je více než kdy jindy důležité, aby bylo vaše dítě usazeno v kvalitní autosedačce s dostatečně pevným systémem, který ji udrží na místě a zvýší bezpečnost pro vaše dítě. Tímto systémem je isofix.
Dnes si vysvětlíme, co to isofix vůbec je, proč je v autě tak důležitý a jak poznat, že vaše auto isofix podporuje. Na závěr si také ukážeme autosedačky s isofixem a bez něj, abyste věděli, po jaké sáhnout.
Co je to isofix?
Isofix je speciální bezpečnostní systém, do kterého se zacvakne dětská autosedačka, pro tento účel vyrobená. Autosedačka je díky isofixu s vozem pevně spojená, tudíž se nepohne ani při nárazu. Pokud máte sedačku bez isofixu, jistě víte, že se připevní jen váhou dítěte a bezpečnostním pásem, který se přetáhne dítěti přes hrudník a bříško, zachytí pod madla, popř. další bezpečnostní prvky k autosedačce. Samotná sedačka však nijak ve voze upevněná není. Při nárazu tak může dojít k jejímu posunutí, čímž se může bezpečnost dítěte ohrozit.
Isofix funguje jednoduše. Vozy, které jsou na isofix připravené, mají mezi sedací částí a opěradlem sedačky bezpečnostní – kotevní body, do kterých se dětská autosedačka s isofixem jednoduše zacvakne. Je přitom jedno, zda se jedná o zadní sedadla, nebo o sedadlo spolujezdce. Autosedačka je s vozem pevně spojená a při nárazu se nepohne.
Isofix může fungovat jedině ve chvíli, kdy máte tímto bezpečnostním systémem vybavenou nejen dětskou autosedačku, ale také své auto. První vůz, který měl isofix zabudovaný, byl Volkswagen Golf čtvrté generace. Právě tato automobilka se v roce 1997 spojila s výrobcem dětských autosedaček Britax Römer a vytvořila první vůz s isofixem, který fungoval právě s bezpečnostními prvky dětských autosedaček Britax Römer, jenž měly isofix rovněž zabudovaný.
Jak poznat, že má auto isofix?
Isofix má většina vozů, které byly vyrobeny po roce 2002. Pokud máte vůz starší, budete mít kotevní body pro isofix nejspíš jen výjimečně. Nemáte-li isofix v autě zabudovaný, je zbytečné kupovat dětskou autosedačku s isofixem, která může být výrazně dražší než ta bez něj. Isofix do auta nejde nechat přidělat dodatečně.
Pokud chcete zjistit, zda má váš vůz isofix, zaměřte se na otvory – kotevní body, které najdete mezi sedací částí a zádovou opěrkou na sedadlech vozu. Do těchto bodů (kovových ok) se jednoduše zasune a zacvakne speciální systém na dětské autosedačce a spojí ji tak napevno s karoserií vozu. Nemusíte se přitom bát, že byste měli starší typ isofixu na sedačce nebo v autě a dohromady by nefungovaly. Isofix je totiž standardizovaný systém ukotvení dětské autosedačky, který se řídí mezinárodní normou ISO 13216.
Novější auta mají na zadních sedadlech označení, že jsou vybavena isofixem. Starší vozy mohou mít toto označení viditelné hůře, bývá schováno v sedačce. Pokud si nejste jisti a nemůžete označení najít, stačí vsunout ruku za sedací část a nahmatat dvě kovová oka, do nichž se isofix na dětské autosedačce zacvakne.
Jak poznat, že má autosedačka isofix?
Autosedačku s isofixem můžete poznat na první pohled – má v zadní části umístěny dva kovové pojezdy – na každé straně jeden, které se vysunou a zacvaknou do kovových úchytů v autě. Autosedačka s isofixem je také dražší a o dost těžší než autosedačka bez isofixu.
Jak isofix funguje?
Jak už jsme zmínili, isofix funguje jednoduchým způsobem. Na dětské sedačce vysunete dva kovové pojezdy, které následně zacvaknete do kotevních bodů umístěných ve voze. Tyto body jsou pevně spojené s karosérií automobilu a zacvaknutím s ní propojí i dětskou autosedačku. Ta se tak nepohne ani při prudkém nárazu. Při zatáčení navíc nehrozí, že se sedačka nahne na stranu.
Složitější variantu isofixu představuje základna s vysouvací nohou, která se využívá pro dětské autosedačky pro novorozence a děti do cca 1 roku. Jedná se o tzv. vajíčko, které musí mít ještě podpůrný systém – základnu s nohou.
Co je to báze (základna)?
Isofixová báze neboli základna, je plastová část – platforma, která se napevno uchytí do auta. V zadní části má tato základna vysouvací isofix, který zacvaknete do kotevních bodů ve voze, jako u autosedačky pro větší děti. Na protější straně pak má ještě vysouvací nohu, kterou základnu upevníte a vyrovnáte. Vajíčko pak na tuto základnu jednoduše zacvaknete. Isofix vás tak nijak nezdržuje při ukotvení vajíčka do auta a jeho následném vyndání.
Zatímco autosedačky s isofixem mají již kovové výztuhy pro zacvaknutí do kotevních bodů zabudované, základna s isofixem se musí kupovat zvlášť. Vajíčko totiž pořizujete bez ní.
Co je to Top Tether?
Aby byla dětská autosedačka pro větší děti (pokračovací autosedačka) dokonale upevněna, používá se vedle isofixu v dolní části sedačky ještě tzv. třetí kotevní bod – Top Tether. Tento bod – otvor s úchytem, najdete vždy na zadní části sedadel ve voze. Dostanete se k němu z kufru auta. Do něj uchytíte pás, který tak zabrání přetočení sedačky v případě nehody. Top Tether bývá ve vozech označen jako kotva.
Výhody autosedačky s isofixem
- Rozhodně větší bezpečnost pro děti než autosedačky bez isofixu
- Rychleji sedačku upevníte
- Sedačka se nepohne ani při prudším zabrzdění či nárazu
- Sedačka se nenaklání do stran
Nevýhody autosedačky s isofixem
- Pořizovací cena je vyšší než u autosedaček bez isofixu
- Autosedačky s isofixem jsou těžší
- K vajíčku je vždy potřeba dokoupit základnu
Autosedačka s isofixem je dražší a pro spoustu rodičů proto méně dostupná. Myslete však na to, že s isofixem je vaše dítě v autě ve větším bezpečí. Z tohoto důvodu vždy isofix doporučujeme využít, máte-li vůz, který jej podporuje.
Produkty na trhu
Zajímá vás, jaké dětské autosedačky mají isofix? Nachystali jsme pro vás ukázku několika bezpečných autosedaček s isofixem i bez něj, abychom vám usnadnili případný výběr té vaší (pro vaše dítě).
Příklady autosedaček, které mají isofix
Cybex Solution S i-Fix
Mezi nejlepší dětské autosedačky s isofixem patří jednoznačně kombinovaná Cybex Solution S i-Fix, která je určena dětem od 3 do 12 let. Vedle isofixu má k dispozici i opěrku hlavy se systémem LSP, který tlumí boční náraz hlavy, skořápku absorbující energii a splňuje bezpečnostní normu ECE R129/03. Tato autosedačka se umísťuje po směru jízdy, dá se u ní nastavit 12 úrovní výšky a má zabudovaný ventilační systém, takže se v ní vaše dítě nezpotí.
Kinderkraft Safety-Fix Isofix
Také tato autosedačka od značky Kinderkraft patří mezi vysoce bezpečné, díky systému isofix a technologii Top Tether. Má pětibodové bezpečnostní pásy a opěrku hlavy můžete polohovat do 10 různých pozic. Opěrka zad má plynulý sklon a chrániče ramenních pásů disponují protiskluzovou úpravou, takže se dítěti z ramen nesesmeknou. Sedačka prošla nárazovým testem a má certifikát ECE R44/04. Určena je dětem od 9 do 36 kg a upevňuje se pomocí isofixu po směru jízdy.
Petite&Mars Prime II Isofix
Také autosedačka Petite&Mars Prime II Isofix patří mezi ty nejlepší, které můžete pořídit. Má sice starší certifikaci – R44/04, ale k dispozici je isofix, pětibodový bezpečností pás a přidržovač pásů pro snadnější usazení a vyjmutí dítěte ze sedačky. Nechybí samozřejmě systém boční ochrany, 9 výškových úrovní pro nastavení opěrky hlavy, a navíc se dá opěrka zad polohovat v pěti různých úrovních.
Cybex Aton 5
Hledáte-li autosedačku s isofixem pro děti od narození, doporučíme Cybex Aton 5, která je vhodná pro děti od narození přibližně do 18 měsíců. Jedná se o vajíčko s isofixem, které se připevňuje proti směru jízdy. Má lineární ochranu proti bočnímu nárazu, nastavitelnou opěrku hlavy do osmi různých pozic a nechybí integrované vedení pásů. Tato autosedačka se dá nastavit tak, že tělo dítěte je dokonale zarovnané a nehrozí, že by dítěti přepadla hlavička dopředu a udusilo se. Vajíčko se dá připnout do sedadla vozu pouze bezpečnostními pásy, ale dá se k němu dokoupit základna s isofixem, která bezpečnost jízdy pro vaše dítě výrazně zvýší.
Příklady autosedaček, které nemají isofix
Britax Römer King II
Vysokou bezpečnost při jízdě i při absenci isofixu představuje dětská autosedačka Britax Römer King II. Jedná se o autosedačku pro děti od 9 do 18 kg, s polohovatelnou opěrkou hlavy. Tato autosedačka chrání dítě při bočním nárazu a má unikátní patentovaný systém napínání pásu při nárazu, který vaše dítě udrží v sedačce. Do vozu se připíná pomocí bezpečnostních pásů.
Kinderkraft Comfort Up
Pokud hledáte autosedačku bez isofixu, doporučujeme Kinderkraft Comfort Up. Má boční ochranu hlavy a ramen, které lépe tlumí boční náraz, chrániče ramenních popruhů, které zabrání při nárazu zaříznutí do těla dítěte a k tomu má tříbodový bezpečnostní pás. Nechybí ani polohování opěrky hlavy, které lze nastavit na sedm různých výšek. Tato autosedačka má certifikát R44/04 a je určena dětem od 9 kg do 36 kg. Kinderkraft Comfort Up se dá koupit za rozumnou cenu i s isofixem.