Máte pocit, že vašim dětem nestačí klasická školní výuka angličtiny? Buďto v předmětu tzv. plavou a nebo si myslíte, že do života potřebují víc, než je jim škola schopna nabídnout? Chcete se učit anglicky už s dítětem v předškolním věku? Zajímá vás jak učit děti anglicky doma? Přinášíme vám 15 tipů, které můžete doma praktikovat, a které viditelně pomohou vašemu dítěti v ovládnutí anglického jazyka.
Angličtina dnes totiž není jen užitečný předmět, který se člověku v budoucnosti může hodit a nemusí. Znalost anglického jazyka je v dnešní době základním požadavkem většiny zaměstnavatelů a otevírá nám možnosti při cestování nebo podnikání na mezinárodním trhu. Pokud se člověk jazyk nenaučí v dětství, je mnohem náročnější to v dospělosti dohánět a to je pádný důvod proto, abychom angličtinu v dětství nepodcenili.
15 tipů jak učit děti anglicky doma
- Angličtina musí být zábava. Nedopusťte, aby se dítě při učení nudilo nebo bylo dokonce otrávené. Pokud se tak stane, přestaňte a zkuste to znovu jindy.
- Zvolte raději krátké intervaly učení několikrát do týdne, než vše dohánět zdlouhavě jeden den o víkendu. 10 minut 4x do týdne udělá více, než 2 hodiny za jeden den.
- Vyzkoušejte některý z online kurzů angličtiny pro děti. Např. onlinejazyky.cz má hned několik skvělých kurzů přímo pro děti a můžete je vyzkoušet na 14 dní zdarma. Kurz pak můžete procházet buď spolu s dítětem a nebo nechat dítě samo s počítačem (což obzvlášť děti v pubertě ocení).
- Dívejte se společně na anglické seriály nebo filmy. Nejlepší způsob, jak se učit jazyk mimoděk, je kombinace anglického zvuku spolu s anglickými titulkami. Zvolíte-li české titulky, porozumíte sice lépe dění, ale mnohem méně se toho naučíte. Proto raději zvolte seriál, který dítě dobře zná a kombinace anglického zvuku a titulků nebude problém. Zprvu se sice může zdát, že nerozumíte vůbec, ale mozek časem začne chápat kontext určitých slovíček a tímto způsobem se je naučí úplně nejlépe. Takto můžete k výuce jazyka využít třeba oblíbený Netflix.
- Využijte samolepící lístky, napište na ně anglické názvy věcí a naaranžujte je po bytě. Na lampičku dítěte v pokojíčku přilepte nápis „a lamp“, na postel „a bed“ atd. Slovíčka přizpůsobte úrovni angličtiny, kterou vaše dítě ovládá. Pro začátečníky použijete slovíčko „a plant“, pro pokročilejší děti můžete zvolit popisek jako „an orchid in an orange pot“. Dítě takto bude mít slovíčka denně na očích a spojí si je s předměty, které denně reálně používá.
- Hrajte deskové hry v angličtině. Ideální je třeba klasická slovní hra Scrabble. Hrát však můžete jakoukoliv jinou deskovou či karetní hru, která je v angličtině a kde využijete nějaká slovíčka. Vyzjoušet můžete třeba naše anglické pexeso k vytisknutí, které u nás na webu máte k dispozici zdarma.
- Nechte dítě hrát na počítači, pokud ve hře používá angličtinu. Víte, že spousty lidí se anglicky naučilo v dětství díky nějaké počítačové hře? Někteří kluci hrají hry online na mezinárodních serverech, kde v týmových hrách komunikují s jinými hráči přes mikrofon. Aby mohli hrát, musí zvládat angličtinu. V jiných hrách je zase potřeba porozumět různým nápisům a nebo si hledat video tutoriály, které jsou většinou pouze v angličtině. Strávit celý den za počítačem rozhodně není zdravé, ale podporovat dítě v hraní her může být i přínosem.
- Zaveďte si doma anglické konverzační hodinky. Domluvte se, že nějaký den budete u vás doma hodinu mluvit jenom anglicky. Angličtinu si tak procvičí celá rodina. Začněte třeba u společné večeře a povídejte si o tom, co jste během dne dělali, vše jako normálně, akorát v angličtině. Jak často takovou hodinku zařadíte je na vás. Bohatě bude stačit 1x do týdne, ale pokud vás to jako rodinu chytne, můžete si takhle povídat každý den.
- Cestujte do zahraničí a podporujte dítě v komunikaci s ostatními cizinci. Nechte ho objednat v restauraci, pošlete ho vyřídit něco na recepci, kdykoliv bude příležitost, využijte ji. Seznamujte se s ostatními, ať vás váš potomek slyší konverzovat a třeba si z vás vezme příklad. Pokud narazíte v destinaci na jeho vrstevníky je možnost, že se sám bude socializovat a to je nejlepší cesta k získání konverzačních dovedností.
- Máte-li mezi svými přáteli anglického rodilého mluvčího, zvěte ho k vám na kávičku častěji. Ideálně pokud má váš kamarád bilingvní děti, které by se mohly kamarádit s těmi vašimi. Tuhle možnost samozřejmě nemá každý, ale pokud ji máte, určitě jí využijte.
- Vyzdobte angličtinou pokojíček. Existuje plno krásných designových doplňků do dětského pokojíčku, které zároveň edukují. Můžete si např. pořídit fototapetu s mapou světa s anglickými popisky nebo pořídit anglické edukativní nástěnky a pověsit je na zeď.
- Pořiďte dítěti knihu v angličtině. Existuje více možností, mezi kterými můžete vybírat. Pro úplné začátečníky je nejlepší jednoduchý komiks v angličtině. Pro pokročilejší na různých úrovních pak existují buďto dvojjazyčné knihy (kde je každá stránka napsána jak v angličtině tak v češtině) nebo knihy psané zjednodušenou angličtinou (kde se vezme originální příběh v angličtině a přepíše se tak, aby psané angličtině rozumněl i začátečník).
- Hrajte výukové online hry. Širokou nabídku takových her najdete např. na umimeanglicky.cz.
- Nebojte se začít už od brzkých dětských let. Nemusíte čekat, až dítě nastoupí do školy. Když jsou děti malé, můžete jim např. pouštět jednoduché anglické písničky nebo pohádky.
- Jděte příkladem. Pokud máte pocit, že i na vaší angličtině je co zlepšovat, nemusíte fungovat jako učitel, ale jako parťák. Anglicky se můžete učit společně. Např. pokud dítěti pořídítě kurz na onlinejazyky.cz, můžete pro sebe pořídit kurz z nabídky pro dospělé ve vaší dosažené úrovni, případně můžete oba procházet stejným kurzem. Vzájemně se tak budete motivovat a ti soutěživí z vás třeba předhánět.
Ať už se rozhodnete využít kterýkoliv z tipů, nezapomínejte vždy aplikovat tip číslo jedna. Angličtina má být zábava. Pokud dítě nemá rádo angličtinu ve škole (což může být klidně způsobeno učitelem, stylem výuky nebo nezdravým kolektivem), nemusíte mu ji zprotivit ještě více doma. Zkuste na to jít jinou cestou než ve škole a nelamte nad dítětem hůl, pokud mu to zprvu nejde. Každé dtíě má na jazyky jiné vlohy, ale s dostatkem trpělivosti a motivace se anglicky naučí každý.