Před nějakým časem jsme pro vás připravili výběr redakce – Montessori knihy, které můžete využívat při výchově svých dětí. Byl zaměřen především na Montessori knihy, které jsou určeny dětem samotným. Nyní pro vás máme další TOP výběr publikací, které se věnují Montessori pedagogice. Jsou určeny tentokrát vám, rodičům (a případně i pedagogům), kteří s dětmi „pracujete“ a vedete je v jejich rozvoji.
Tyto knihy o Montessori pedagogice využijete s dětmi od narození až do školních let a zjistíte, jak s porozuměním a respektem vést děti k základním návykům – oblékání, hygieně, ale i jak rozvíjet jejich dovednosti, motoriku, logické uvažování atd.
6 tipů na knihy o Montessori pedagogice
1. Maria Montessori – Tajuplné dětství
Maria Montessori je italská pedagožka, vědkyně a odbornice na dětskou výchovu. Právě její jméno nese celá výchovná metoda – Montessori a její knihy jsou základem, pokud se chcete naučit nejen vést děti tímto krásným způsobem a pomáhat jim objevovat samy sebe. Zároveň díky těmto knihám pochopíte celou filozofii Montessori pedagogiky. Kniha Tajuplné dětství je jednou z nich. Dá vám základy Montessori pedagogiky a zaměří se na ranný vývoj dítěte. Díky ní i dospělí uvidí, jak se sami mohou učit a dělat to, co děti přirozeně dokážou. Zároveň zjistí, jak je na jejich cestě podporovat a pomáhat jim.
Mezi další knihy o Montessori pedagogice, které doporučujeme a které jsou přímo z pera Marie Montessori, patří Objevování dítěte, Absorbující mysl a další. Všechny její knihy vychází v češtině u různých nakladatelů opakovaně, a tak není problém se k nim dostat.
2. Éve Herrmann – 100 vzdělávacích Montessori aktivit
Tato autorka vydává knížky založené na Montessori pedagogice, které obsahují řadu jednoduchých praktických úkolů, které děti vedou k osvojování vlastních dovedností. My jsme do našeho TOP výběru zvolili knížku, která se zaměřuje na děti o 18 měsíců, ale najdete i první díl, který vám pomůže s rozvojem batolat. Díky této knize zjistíte, jak jednoduše děti naučit oblékat se, hygienické návyky, ale třeba i jednoduché úkony v domácnosti, které jim pomohou připadat si důležití – protože pomáhají mamince v domácnosti, ale zároveň tím rozvíjí svou motoriku, logické myšlení a mnoho dalšího. Já mám tyto Montessori knihy osobně vyzkoušené a byly mi při výchově a rozvoji mých dětí velkým pomocníkem. Vše je napsáno jednoduše, stručně, ale výstižně, a doplněno názornými obrázky a fotografiemi.
3. Nathalie Petit – Montessori doma
Také publikace od Nathalie Petit – Montessori doma, je praktickou příručkou, jak pochopit naše děti a vést je po vzoru Montessori pedagogiky k vlastním prožitkům, osvojení si různých návyků a zapojit je do světa dospělých tak, abychom zároveň respektovali jejich dětskou osobnost. Tato publikace je tenká, takže ji pročtete během chvilky, ale pomůže vám opravdu hodně. Najdete tituly zaměřené na rozvoj dětí od 0 do 3 let, od 3 do 6, od 6 do 9 ale i od věku 9 a více, a to v oblasti fyzické, motorické i emocionální. Najdete v ní tipy na jednoduché aktivity, které někdy děláme automaticky a jindy by nás ani nenapadlo je s dětmi vyzkoušet. Dá se říci, že vám tato kniha o Montessori pedagogice v mnohém otevře oči a naučí vás lépe a efektivněji vést děti v jejich celkovém rozvoji.
4. Chiara Piroddiová – Montessori Dětské emoce
Zvládat dětské emoce je mnohdy pro nás, pro rodiče, velmi náročné. Jak se zachovat, když se dítě náhle uzavře do sebe a nekomunikuje? Co když pláče a nevíme proč? A co je nejlepší udělat, když se začne vztekat a nechce se zklidnit? A co když to udělá na veřejnosti? Já osobně jsem v této oblasti byla obvykle bezbranná. Už z toho důvodu doporučuji knížku Chiary Pirrodiové – Montessori Dětské emoce, která nám pomůže dětské emoce rozpoznat a pojmenovat, a hlavně nám ukáže, jakou cestou pak s nimi pracovat. Není totiž cílem dětskou emoci (např. hněv, pláč, vztek) utlumit, ale naučit dítě pochopit, co se s ním v tu chvíli děje a naučit ho své emoce zpracovat. Ostatně tato kniha může být v rámci zpracování emocí pomocníkem i mnohým dospělým.
Také tato autorka napsala titulů více a vy si tak můžete spolu s Dětskými emocemi pořídit třeba knihu Montessori dílna.
5. Gilles Delphine Cotteová – Montessori na doma
A ještě jednu Montessori knihu, která pomůže rodičům s rozvojem jejich dětí, ale také s vymýšlením různých zábavných a tvořivých aktivit, musím zmínit. Jedná se o publikaci Gilles Delphine Cotteové – Montessori na doma, která obsahuje 80 různých her, které vaše děti budou bavit a zároveň je rozvíjet na základě Montessori pedagogiky. Dozvíte se, jak vytvořit Montessori koutek přímo v dětském pokojíčku nebo zkrátka u vás doma, jak využít snadno dostupné materiály a jak s nimi pracovat. A pokud byste náhodou vyzkoušeli už všech 80 tipů, najdete tu rady i jak v podobném hraní pokračovat, až knížku dočtete.
6. Simone Davies – Montessori miminko
O rozvoji miminek jsme sem zatím moc knih o Montessori pedagogice nepřidali, tak zmíním tuto. Jedná se o jednu z nejlepších knih, která vám popíše, jak Montessori přístup aplikovat už na ty nejmenší, abyste je vedli v jejich rozvoji přirozeným způsobem a nehnali zbytečně vpřed jejich dovednosti. Ne vždy je to totiž v pořádku. Ideální je podporovat dítě tak, aby se vyvíjelo přirozeně, podle svých skutečných schopností. Jedná se o obsáhlou vázanou publikaci, která vám vysvětlí Montessori principy, takže nejen že víte, jak své dítě vést s pochopením a respektem k němu samému, ale také se dozvíte plno důležitých informací o této pedagogice a o důležitosti celého přístupu. A pokud vám bude publikace vyhovovat, můžete si pořídit i pokračování – Montessori batole.
TIP: Pokud nepatříte mezi knihomoly a montessori pedagogika vás zajímá, doporučujeme naš článek s tipy na Montessori online kurzy.
Nyní už víte, na jaké knihy o Montessori pedagogice se při svém výběru zaměřit. Věříme, že vám s výchovou, rozvojem, ale i zabavením vašich dětí pomůžou, tak, jako pomáhaly mně s mými ratolestmi. Dodnes se k nim občas obracím a připomínám si Montessori principy a způsob vedení dětí tímto směrem, i když už jsou školáčci. Věřím proto, že tyto Montessori knihy pomohou i vám.