nejvetsi lego stavebnice

Největší LEGO stavebnice

10 LEGO stavebnicí s nejvyšším počtem dílků

Proslulé stavebnice LEGO jsou oblíbené jak mezi malými dětmi, které teprve objevují krásy dokonale do sebe zapadajících kostiček, tak dospěláky a rodiči, kteří jsou schopni stavěním složitých staveb trávit hodiny a hodiny. Dnes se zaměříme na ty největší LEGO stavebnice, které jsou na trhu aktuálně dostupné (největším počtem dílků, ale tím pádem i rozlohou).

LEGO stavebnice, které vám dnes doporučíme, určitě nejsou nejvhodnější pro ty nejmenší děti (na to tu máme jiné články jako např. LEGO Duplo pro holčičky), ale spíše pro teenagery a dospělé jedince. LEGO takových rozměrů je velmi často považováno především za sběratelský kousek, ale o zábavu se vám také spolehlivě postará. Za nás vřele doporučujeme na dlouhé zimní večery, když děti spí. Jen pozor, uchovejte rozestavěnou stavebnici na bezpečném místě, tak aby malé děti omylem nespolkly jeden z tisíců malých dílků, a o něco větší děti, aby vám zase rozestavěné dílo nepřestavěli k obrazu svému.

Největší LEGO – srovnání

NáhledEdicePočet dílkůRozměry (cm)
Mapa světaMapa svetaArt1169565 x 104Porovnat ceny
TitanicTitanicCreator Expert9090135 x 44 x 16Porovnat ceny
ColosseumcollosseumClassic903652 x 27 x 59Porovnat ceny
Millennium Falconfalcon Star Wars754184 × 56 × 21Porovnat ceny
AT-ATatatStar Wars678562 x 24 x 69Porovnat ceny
Bradavický hradbradaviceHarry Potter602043 x 58 x 69Porovnat ceny
Taj Mahaltajmahal Creator Expert592351 x 43 x 51Porovnat ceny
City GardensgardensNinjago5686
29 x 13 x 18Porovnat ceny
Příčná ulicepricna uliceHarry Potter554429 x 102 x 13Porovnat ceny
Camp Nou - FC Barcelonapricna uliceIcons550920 x 49 x 46Porovnat ceny

Největší LEGO stavebnice v roce 2024

LEGO s nejvíce dílky vůbec

1. LEGO Art Mapa světa

Ač je to možná nečekané, LEGO s největším počtem dílků vůbec, není žádná komplexně zpracovaná stavebnice, replika reálné stavby, ani prostředí ze známého filmu – je to mapa světa! Ano, cestovatelé zbystřete, protože tahle originální mapa může zdobit zdi vašeho obýváku a vy v ní dokonce můžete značit místa, která jste navštívili a kam se teprve chystáte. Rodičové, vy můžete mapu využít pro vzdělávací účely svých dětí, taktéž se pochlubit, kde všude jste byli a pak hlavně pro zábavu ze skládání mapy podle svého gusta (to, který kontinent umístíte doprostřed a jak si vybarvíte oceány, je čistě na vás).

Nejlepší na této největší stavebnici je, že není zdaleka tak drahá, jako komplexnější stavebnice s podobným počtem dílků. Naprosto s přehledem ji můžete pořídit jako sofistikovanější dárek pro cestovatele.

 • 11695 dílků
 • 65 x 104 cm
 • 0 LEGO panáčků
 • z roku 2021

Zjistit aktuální cenu

Největší LEGO stavebnice na světě

2. LEGO Titanic

Ačkoliv je LEGO Titanic není největším co do počtu dílků v krabici, rozhodně mu nemůžeme odepřít prvenství v rozloze hotové stavebnice. Hotová loď má na délku neskutečných 135 cm, což u žádné jiné stavebnice zatím nenajdeme.

Model Titanicu je vyhotoven v měřítku 1:200, což je stejné měřítko, jako např. oblíbený model LEGO Socha Svobody. Finální stavebnice Titanicu je složena ze 3 částí, které svým průřezem odhalí i kajuty, kotelny a legendární velké schodiště s hodinami. Na lodi najedete i spoustu jiných autentických prvků, jako záchranné čluny nebo nákladní jeřáb.

 • 9090 dílků
 • 135 x 44 x 16 cm
 • 0 LEGO panáčků
 • z roku 2021

Zjistit aktuální cenu

Jeden ze sedmi divů světa v krabici

3. LEGO Colosseum

Dalším enormním kouskem z LEGO repertoáru je římské Koloseum – jeden ze sedmi divů světa. V roce 2020, kdy bylo uvedené na trh, se jednalo o největší LEGO stavebnici doposud. Necelý rok si tedy i tato stavebnice užívala absolutní prvenství v této kategorii.

Model Kolosea je ideální pro fanoušky LEGO architektury. Pokud již máte ve sbírce Empire State Building nebo Sochu Svobodu a stavění jste si užili, Koloseum je sázka na jistotu.

 • 9036 dílků
 • 52 x 27 x 59 cm
 • 0 LEGO panáčků
 • z roku 2020

Zjistit aktuální cenu

Největší ze Star Wars edice

4. LEGO Star Wars Millennium Falcon

Fanoušky Star Wars jistě potěší, že i stavebnice Millennium Falcon, patří do žebříčku největších stavebnic z LEGA. První verze LEGO Star Wars Millennium Falcon byla představena již v roce 2000 v 663 dílkové podobě. Během let se Star Wars stavebnice postupně vyvíjela a vycházela v nových, větších i menších, podobách. Až v roce 2017 se posunula do aktuální, 7541 dílkové, podoby. Rozměry však zůstaly stejné, jako u verze z roku 2007, kterou si dnes můžete pořídit za výrazně nižší cenu. Záleží tedy, zda preferujete především velký počet dílků nebo vám jde spíš o finální velikost stavby.

Millennium Falcon je akutálně největší LEGO stavebnicí, jejíž součástí jsou i LEGO panáčci. Fanoušci Star Wars tak nepřijdou ani o své oblíbené postavy v LEGO podobě.

 • 7541 dílků
 • 84 × 56 × 21 cm
 • 9 LEGO panáčků: Han Solo (mladší i starší), Chewbaca, Finn, Rey, C-3PO, princezna Leia, 2x porg
 • z roku 2017

Zjistit aktuální cenu

Novinka ze Star Wars edice

5. LEGO Star Wars AT-AT

Každoročně můžeme v očekávat v LEGO rodince nové členy a každoročně mezi těmi největšími nacházíme právě stavebnice z edice Star Wars. V roce 2022 vyšla nová verze AT-AT, která se zařadila hned jako druhá největší Star Wars LEGO stavebnice vůbec. S radostí si ji mžůete postavit i vy – zabere vám to asi 4 – 5 hodiny. V krabici najdete i 9 mini figurek, díky kterým může být stavebnice o něco zajímavější i pro vaše děti – pokud ji tedy striktně nestřežíte jen jako sběratelský výstavní kus (což vzhledem k ceně vlastně docela doporučujeme).

 • 6785 dílků
 • 62 x 24 x 69 cm
 • 9 LEGO panáčků: generál Veers, Luke Skywalker, velitel snowtrooperů, 4 snowtroopeři a 2 řidiči AT-AT
 • z roku 2022

Zjistit aktuální cenu

Největší z Harry Potter edice

6. LEGO Harry Potter Bradavický hrad

Od fanoušků Star Wars se přesouváme k fanouškům Harryho Pottera. Obecně se jedná o dvě velmi oblíbená témata pro LEGO stavebnice, a níže v našem žebříčku se k oběma dostaneme ještě alespoň jednou. Teď už ale zaměříme pozornost za největší stavebnicí z rodiny Harryho Pottera – je jí LEGO Bradavický hrad, který čítá 6020 dílků. Nabízí nejen spoustu hodin zábavy při stavění hradu, ale může zabavit vaše děti i hrou s hotovou stavbou a LEGO figurkami.

Hrad nabízí důmyslně navržené a propracované komnaty, učebny a dokonce velmi autentické pohyblivé schodiště. Za zmínku stojí i prvky mimo hrad, jako např. vrba mlátička nebo Hagridova chýše. Bradavický hrad je navíc kompatibilní se všemi ostatními stavebnicemi v edici Harryho Pottera a můžete je tak vesele kombinovat mezi sebou. Hrad si tak můžete doplnit např. o Hodinovou věž, Spěšný vlak do Bradavic a nebo níže zmíněnou Příčnou ulici.

 • 6020 dílků
 • 43 x 58 x 69 cm
 • 35 LEGO panáčků: 4 standardní panáčci – představitelé kolejí Havraspár, Nebelvír, Mrzimor, Zmijozel, 27 malých figurek, 3 mozkomorové, drak – Maďarský trnoocasý drak
 • z roku 2018

Zjistit aktuální cenu

Další se sedmi divů světa

7. LEGO Creator Taj Mahal

Koloseum není jediným sedmým divem světa, které LEGO stvárnilo. Komu se zdá stavba římského Kolosea příliš monotónní a nehledá nutně tu nejvíce-dílkovou stavbu, Taj Mahal je ideální z možností. Uchvátí vás zdobené detaily a dlaždičkové obložení základní desky.

Nejedná se však o jedinou stavebnici Taj Mahalu z LEGA. Kdo dává přednost menším stavbám (za nižší cenu), může nejdříve pořídit verzi z roku 2008, která má 2022 dílků. Skalním fanouškům LEGA samozřejmě nesmí nejnovější a největší verze Taj Mahalu ve sbírce chybět.

 • 5923 dílků
 • 51 x 43 x 51 cm
 • 0 LEGO panáčků
 • z roku 2017

Zjistit aktuální cenu

Největší z edice Ninjago

8. LEGO Ninjago City Gardens

Novinkou z roku 2021 je stavebnice LEGO Ninjago City Gardens, která vyšla k 10. výročí této edice. Přeskočila svého tehdejšího Ninjago předchůdce City a mezi Ninjago je nyní největší LEGO stavebnicí. Ninjago City Gardens je perfektní kombinací zábavy pro děti i dospělé. Pro dospělé je největší zábava zahrnuta už během stavění, děti nadchne, že krabice totiž obsahuje spoustu figurek a interaktivních prvků (např. herní automat).

Stavebnice je plně kompatibilní s předchozími modely s edice Ninjago. Pokud již vlastníte starší stavebnice Ninjago, City Gardens jej skvěle doplní.

 • 5686 dílků
 • 29 x 13 x 18 cm
 • 19 LEGO panáčků: Young Lloyd, Kai, Zane, Urban Cole, Urban Jay, Urban Nya, Wu Legacy, Misako, Ronin, Hai, Cece, Mei a Tito
 • z roku 2021

Zjistit aktuální cenu

Modulární domy z Příčné ulice

9. LEGO Harry Potter Příčná ulice

Jedním z prvních kouzelných prostředí, kde se Harry Potter na cestě do Bradavic ocitá, je Příčná ulice. A na ní také můžete zavítat, právě díky stejnojmenné stavebnici LEGO. Zamilujete si zde především propracované interiéry budov, které skrývají obchod s hůlkami u Ollivandera nebo knihkupectví Krucánky a Kaňoury.

Budovy Příčné ulice lze stavět hned několika způsoby. Poskládáte-li budovy jako uličku s řadovými domky, získá vaše stavba rozměr více než celého metru. Všechny budovy jsou modulární a můžete je kombinovat s jinými modulárními LEGO stavebnicemi – klidně si tak můžete nakombinovat Příčnou ulici s restaurací uprostřed Paříže. Tato stavebnice poslouží skvěle na hraní i v hotové podobě a (dostatečně staré) děti ji mohou využít ke hrám se 14 různými figurkami. S těmi si LEGO doopravdy vyhrálo – většina z nich má na výběr ze dvou různých obličejů. Harry Potter tak může nasadit klasický úsměv nebo od popela zašpiněný obličej, který zobrazuje jeho nezdárný přílet do Příčné ulice.

 • 5544 dílků
 • 29 x 102 x 13 cm
 • 14 LEGO panáčků: Hagrid, Ron, Fred, George, Molly a Ginny Weasley, Hermiona, Harry, Draco a Lucius Malfoy, Zlatoslav Lockhart, Garrick Ollivander, Florean Fortescue, fotograf z novin
 • z roku 2020

Zjistit aktuální cenu

Speciálně pro fanoušky FC Barcelona

10. LEGO Idols Camp Nou – FC Barcelona

Tento model lega bude zajímat především fanoušky fotbalu a to konkrétně fanoušky FC Barcelona. Pokud milujete fotbal a zároveň sběratelské kousky LEGO, pak je stavebnice Camp Nou jasná volba. Stadion je výstavní kousek, který zdobí mnohé detaily jako světelná tabule ukazující skóre nebo miniatura týmovho autobusu – Barça Bus. Jak už to u stavebnic LEGO bývá, stavba je autentická a v mnoha prvích odpovídá skutečné realitě. Tato stavebnice neobsahuje žádné LEGO figurky.

 • 5509 dílků
 • 20 x 49 x 46 cm
 • 0 LEGO panáčků
 • z roku 2021

Zjistit aktuální cenu

Další velké LEGO stavebnice

A protože tento článek každoročně aktualizujeme a v LEGO rodince stále přibývají další a další nové stavebnice, některá lega jsou z žebříčku těch největších jednoduše „vyšoupnuta“. My je ale z článku nemažeme a vy si můžete projít i produkty, které historicky patřily mezi největší LEGO stavebnice, ale nyní už se do TOP 10 nevlezou.

LEGO, které vybízí ke hraní

LEGO Ninjago City

Tento model LEGO je inspirovaný stejnojmenným filmem LEGO Ninjago. Z kostek si postavíte 3 patrovou budovu (každé patro však můžete postavit zvlášť pro snadnější přístup při hraní) s připojeným posuvným výtahem. Hotový model disponuje rybím trhem, módním obchodem, obchodem s komiksy, krabí restaurací, bankomat na peníze, střední sushi bar s pohyblivým pásem a nakonec i apartmánem Lloyda Garmadona a Misako.

Tento set vyloženě vybízí ke hraní. V krabici také naleznete 17 lego panáčků (počítáme-li i robota Sweepa) a spoustu zábavných prvků. Umístěte syrového kraba do trouby, otočte ovladačem, otevřete troubu a tadá – vyndejte kraba uvařeného. Stiskněte rukojeť za bankomatem a dostanete „bankovky“. Otočte ovladačem a aktivujte pás na sushi. S touto LEGO stavebnicí se zkrátka nudit nebudete.

 • 4867 dílků
 • 63 × 42 × 31cm
 • 17 LEGO panáčků: Jay, Kai a Lloyd Garmadon, oblek Zeleného nindži, Misako, vesničan Jamanakai, Sally, Ivy Walker, Konrad, Severin Black, Tommy, Guy, Juno, matka Doomsday, střelec ze žraločí armády a důstojník Noonan a úklidový robot Sweep
 • z roku 2017

Zjistit aktuální cenu

Druhé největší LEGO Star Wars

LEGO Star Wars Imperiální hvězdný destruktor

Za zmínku stojí model Imperiální hvězdný destruktorLEGO Star Wars. Model vesmírné lodi je zachycen autenticky přesně tak, jak se objevil v úvodní scéně filmu Star Wars: Nová naděje. Zaujmou vás především detaily jako otočné zbraně, naklápěcí radar a obří výfuky. V balení najdete i zmenšenou verzi povstanecké lodi Tantive IV, kterou si můžete taktéž sestavit.

Z přiložených fotografií se může zdát, že jde o malý model lodi – díky celošedé barvě, možná na první pohled ani tolik nezaujme. Opak je však pravdou. Na živo je celá stavba epesní, propracovaná a především, se svou délkou přes jeden metr, je vskutku obrovská.

 • 4784 dílků
 • 66 x 44 x 109 cm
 • 2 LEGO panáčci: imperiální důstojník a imperiální člen posádky
 • z roku 2019

Zjistit aktuální cenu

Zábavná hasičská stanice

LEGO Hasičská základna Ghostbusters

K největším LEGO stavebnicím stále patří (i když ne v TOP 10) i model požární stanice z kultovního filmu Krotitelé duchů. Stanice ukrývá i laboratoř, obytné prostory, skladovací jednotku a spoustu dalších zábavných prvků. Dveře hasičské stanice je možné otevřít a vjet do nich s autem z LEGO modelu Ghostbusters Ecto-1. Tyto dvě LEGO stavebnice můžete takto zábavně nakombinovat

Stavebnice se skládá z 4634 kostek, což je stále úchvatné číslo, které vám nabídne spoustu hodin hry a stavění. Vzhledem k tomu, že se společnost LEGO neustále předhání v tom, kolik dílků má jejich největší stavebnice, i letos můžeme očekávat nové modely, které Požární stanici pravděpodobně vyšoupnou z žebříčku. Milovníky filmu Krotitelé duchů však jistě ani to neodradí.

 • 4634 dílků
 • 4784
 • 9 LEGO panáčků: Peter Venkman, Raymond Stantze, Egon Spengler, Winston Zeddemore, Janine Melnitz, Dana Barrett, Louis Tully, Zombie řidič a Duch z knihovny.
 • z roku 2016

Zjistit aktuální cenu

Jak vybrat velkou LEGO stavebnici?

Hledáte-li LEGO stavebnici, která vás zabaví i na několik večerů a po jejím složení, budete cítit ten kýžený pocit zadostiučinění, nemusíte ihned sáhnout po těch úplně největších na trhu. Je možné, že nejste fanoušky Star Wars, Harryho Pottera ani Krotitelů duchů a repliky reálných budov, které jsou aktuálně v žebříčku, nejsou ty, které byste si chtěli doma vystavit – vůbec nevadí. LEGO totiž vydalo spoustu obrovských stavebnic, jak do počtu dílků, tak rozměrově a je možné, že ty, které se umístili níže jak na 10, místě, vás zkrátka tématikou zaujmou více.

Počet dílků

Hlavním ukazatelem toho, jak dlouhou dobu se stavebnicí strávíte, je především počet dílků. Za velkou LEGO stavebnici můžete považovat každou stavebnici s počtem dílků vyšším než 1000. Padnout do oka vám tak může např. model auta Lego Technic Lamborghini Sian FKP 37 (3696 dílků) nebo replika bytů z oblíbeného seriálu Přátelé (2048 dílků).

Velikost stavebnice

Počet dílků a rozměry hotové stavby, nejsou vždy ruku v ruce. Jak jste si mohli všimnout, nejdelší LEGO stavba v našem žebříčku (tedy Titanic) je až druhou počtem dílků. Rozměr si předem kontrolujte především, pokud plánujete hotovou stavebnici vystavit na konkrétní místo. Změřte si raději velikost poličky a porovnejte ji s rozměry, které jsou uvedeny na internetu. Obzvlášť u těch největších LEGO staveb, vás výsledný rozměr může vskutku překvapit. Podívejte se např. na video ze skládání Imperiálního hvězdného destruktoru, aby jste získali představu, jak obrovský může model ve výsledku být.

Věkové určení

Každé LEGO má na krabici napsáno věkovou hranici. Usnadní vám rozhodování např. u výběru dárku. Určitě nezakoupíte krabici s označením 16+ pro batole – to by bylo vzhledem k velikost dílků nebezpečné. Stejně tak, dost možná stavebnice s nálepkou 18+, nezaujme 10 leté dítě, pro její velkou složitost.

Většina největších LEGO stavebnic nese právě označení 16+ nebo 18+, to však neznamená, že by 15 letého fanouška Harryho Pottera ze všeho nejvíce nenadchnul Bradavický hrad. Označení 18+ je informací, že se jedná o LEGO pro dospělé, velmi často se sběratelskou hodnotou – zároveň i zde můžete najít potenicál pro hru. I stavebnice 18+ mohou mít zakomponované zábavné interaktivní prvky. Pokud zakoupíte stavebnici 18+ pro mladšího teenagera, nemusí se nutně jednat o nevhodný dárek, jen počítejte s tím, že mu se stavbou budete muset případně pomoci.

Doufáme, že vám náš žebříček pomohl při výběru té správné stavebnice pro vaše další LEGO dobrodružství. Článek budeme průběžně aktualizovat, protože největší LEGO, bývá každým rokem nové a nové.