prvni narozeniny

První narozeniny

Jak oslavit první narozeniny? Tipy & inspirace

První narozeniny vašeho dítěte jsou významnou událostí! Z vašeho kojence se oficiálně stává zvídavé batole. Ačkoliv si své první narozeniny pravděpodobně nebude pamatovat, stojí za to se nad organizací této události zamyslet. Krásná první oslava narozenin může být pro dítě zdrojem mnoha nových vjemů a pro rodiče a jejich blízké skvělý důvod k setkání. Oslavenec pak bude mít v budoucnu možnost na událost zavzpomínat skrze fotky a videa.

Výzdoba na první narozeniny

Chcete-li oslavu udělat pro malého oslavence vjemově zajímavou, určitě se hodí místnost barevně vyzdobit a udělat z ní slavnostní prostor (obzvlášť pokud se oslava koná doma, v jeho běžném prostředí). Určitě však není potřeba do výzdoby investovat spousty peněz a snažit se dekorace ladit do posledního detailu – to malý oslavenec neocení. Jistě však můžete dekoracemi udělat dojem na své hosty a připravit hezký zážitek jak pro prcka, tak pro dospělé. Některé rodiče výzdoba a plánování oslavy narozenin do posledního detailu vyloženě baví a v tom případě se kreativitě meze nekladou – jen nezapomínejte na to, aby dekorace byly „bezpečné“ a neměly ostré tvrdé hrany a nezavazely oslavenci v pohybu.

Téma oslavy

Zábavným prvkem narozeninových oslav může být nějaké téma, které bude různé dekorativní prvky (ale třeba i dort a pozvánku) sjednocovat. Pro malé holčičky a chlapečky existuje plno oblíbených témat. Inspirovat se můžete následujícími náměty.

Inspirace #1

Jednorožčí oslava

Jednorožec je vděčné narozeninové téma dětských (a především tedy dívčích) oslav. Můžete nakoupit plno jednorožčích dekorací (talířky, kelímky, svíčky), vyzdobit pokoj nafukovacím nebo pořídit (třeba jako dárek) roztomilého houpacího jednorožce. Téma jednorožce je skvělé pro oslavu prvních narozenin především proto, že jednorožce zbožňují jak děti, tak dospělí a my si užíváme nejvíce tvorbu duhových cupcaků.

Ukázat jednorožčí dekorace

Inspirace #2

Dino oslava

Dinosaur je to stejné v „bledě modrém“ pro mužskou část populace. Ať už jej hltají v dětských animovaných seriálech nebo v dobrodružných sci-fi filmech, dinosauři budí zájem u všech věkových kategorií. Veselé dino postavičky se hodí jak na dort, tak na malé cupcaky. Můžete jimi vyzdobit celou místnost nebo jen pořídit fóliový balónek ve tvaru dinosaura a přivázat jej za židličku oslavence. Tématicky pak můžete své ratolesti pořídit plyšového dinosaura jako dárek.

Ukázat dino dekorace

Inspirace #3

Oslava pro prince/princeznu

Nebo si můžete zahrát na královskou rodinku. Středem pozornosti bude samozřejmě vaše malá princezna nebo princátko. Ty můžete slavnostně navléct do miminkovských šatiček nebo slavnostního oblečku s motýlkem. Všichni ostatní hosté si také zaslouží nosit party korunku. Korunky pak mohou být hlavním motivem i pro ostatní dekorace.

Ukázat princeznovské dekorace

Inspirace #4

Safari oslava

A co takhle oslava plná zvířátek? Může to být tématika safari a nebo s jakýmkoliv jiným zvířátkem, které vaše rodina zbožňuje. Žirafy, pandy a zebry jsou však rozhodně veselým elementem, který vám narozeninový dekor zpestří a oživí. Zlatý nafukovací balónek ve tvaru „jedničky“ můžete doplnit nafukovacím balónkem s veselou opičkou, z papírků můžete vytvořit hada přes celou místnost a celkově se na dekoracích vyřádit.

Ukázat safari dekorace

Oblečení na první narozeniny

Samozřejmě, že by bylo neskutečně roztomilé, pokud by malý oslavenec ladil s celým tématem oslavy nebo měl alespoň slavnostní oblečení. Ze všeho nejdůležitější ale je, aby se cítil pohodlně. První rok určitě není vhodný věk na to, aby člověk obětoval pohodlí módě. Proto věřte, že v jednoduchosti je krása a pořiďte dítěti např. jednoduché tričko s dinosaurem (zvolíte-li si dino tématiku) nebo jednoduché růžové šatičky (na princeznovskou oslavu). Na našem e-shopu máme dětská body perfektně padnoucí pro příležitost oslavy prvních narozenin – a to konkrétně s tématikou dino, safari i jednorožců.

TIP: Podívejte se i na další dětská body s potiskem na našem e-shopu.

Se svým malým oslavencem se můžete i sladit, třeba právě v dinosauřích outfitech.

Pozvánka na první narozeniny

Pokud jste si zvolili téma narozenin, určitě se hodí mít pozvánku sladěnou s hlavním motivem oslavy. Pokud však chystáte narozeniny pouze v kruhu nejbližších přátel a rodiny, pozvánka rozhodně není důležitým elementem, protože většinu pozvání „předáte“ osobně. Pozvánka ale určitě potěší a může sloužit i jako vzpomínka na první oslavu dítěte v životě.

Pozvánku můžete koupit již hotovou a nebo vyrobit vlastní. Na internetu najdete plno kreativních návodů na ruční tvorbu krásných originálních pozvánek. Pozvánku si také můžete jednoduše vytisknout. Pro tvorbu můžete využít některý z grafických programů (doporučujeme velmi jednoduchý a intuitivní online nástroj zdarma – Canva) nebo si stáhnout již hotové pozvánky k tisku. V redakci rodičovo.cz jsme pro vás vytovřili 4 náměty, které si můžete vytisknout a použít. Klikněte na pozvánku, která se vám líbí nejvíce, a ukáže se vám v plném rozlišení.

Pozvánky ke stažení zdarma

Dort na první narozeniny

Výběr dortu záleží hodně na vaší konkrétní situaci. Pokud už váš drobeček jí vše a běžně mu dáváte i oslazené dobroty, jistě si na klasickém dortu pochutná s vámi (nebo jej alespoň ochutná). Pokud jste se však teprve nedávno pustili do příkrmů nebo jednoduše nechcete své dítě hned od malička učit na sladké, nabízí se spousta alternativ, které ocení jak dospělí, tak oslavenec.

Můžete přichystat speciální zdravý dortík pouze z ovoce a tvarohu bez přidaného cukru. Nám se moc líbí recept blogující maminky Madame Coquette, která pro svou dceru k prvním narozeninám připravila dort pouze z potravin, na které byla její dcera zvyklá.

dort prvni narozeniny
Fotografie od Madame Coquette

Pokud očekáváte mlsné dospělé hosty, kterým se zdravým dortem nezavděčíte, můžete vytvořit/objednat dvě verze dortu. Jednu nezdravou pro dospělé a zdravou bez cukru pro batole. V takovém případě je výhodné udělat pro malého oslavence třeba jen malý zdravý cupcake, protože celý dort stejně sám nespořádá.

I na přípravě cupcaků se můžete kreativně vyřádit. Na trhu existuje spousta dekorativních košíčků a ozdob na cupcaky a tak jednoduše sladíte i ten nejmenší cupcake s celým tématem oslavy.

Čas oslavy

Čas oslavy by se měl řídit striktně režimem oslavence. Naplánujte oslavu tak, aby bylo dítě dobře vyspané a tím pádem si společnost lidí užilo. Zároveň mějte na paměti, že oslava má být pro malého oslavence odměnou. Pokud uvidíte, že mu množství lidí a pozornost nedělají dobře, nebojte se událost odpískat dříve – hosté to jistě pochopí.

Pravidlo jednoho dárku

Slyšeli jste o pravidle jednoho dárku? Je to pomůcka, která vás ochrání před přívalem hraček a zbytečností, které s sebou zpravidla každá narozeninová oslava nese. Hosté to samozřejmě myslí dobře a chtějí oslavence zahrnout tím nejlepším. Obzvlášť pak babičky a dědečci mají ve zvyku nakoupit hromadu dárků, aby ukázali, jak moc mají pro nového člena rodiny lásky. Jenže kam to pak dávat? Kdo to má uklízet? A především – velké množství hraček nemá dobrý dopad ani na vývoj dítěte. Děti, které vlastní velké množství hraček, nejsou zpravidla schopné udržet u jedné hračky pozornost, nudí se a mají v hračkách chaos1ČLÁNEK: Příliš mnoho hraček.

pravidlo jednoho darku

Poproste tedy hosty, aby každý donesl pouze jeden smysluplný dárek. Nemusí se vždy ani jednat o hračku. Může to být kus oblečení, kniha pro malé děti nebo pokud chtějí být prarodiče štědří, mohou se s vámi poradit a koupit něco opravdu praktického, co byste i vy rodiče ocenili – např. dětskou židličku nebo zásobu plen. Tohle pravidlo je skoro nutnost, pokud plánujete větší oslavu s velkým počtem hostů.

Hledáte-li inspiraci, co pořídit jako dárek pro svého potomka, podívejte se na náš článek Dárek pro roční dítě.

Foťte a natáčejte

Nezapomeňte vše dokumentovat. Za pár let se můžete společně podívat na všechny fotky a videa z oslavy – oslavenec zpětně určitě ocení, jakou práci jste si dali s výzdobou nebo se speciálním dortem. Celkově je hezkým zvykem dokumentovat důležité chvíle napříč životem vašeho dítěte, aby mělo na co vzpomínat a vy abyste pak měli co ukazovat jejich budoucím partnerům.

Závěr

Především si společné chvíle užijte. Nezáleží tolik na dekoracích ani na dárcích, jako na tom, že máte zdravé jedno roční dítě a blízké, kteří tyto události mohou prožívat s vámi. Dekorace si po skončení oslavy uschovejte, protože dětskou narozeninovou oslavu teď na nějakou dobu budete řešit každý rok – taková narozeninová recyklace ušetří jak planetu, tak vaši peněženku.