darek pro rocni dite

Dárek pro roční dítě

11 tipů na dárek k prvním narozeninám

Jste pozváni na narozeninovou oslavu, nebo bude vaše vlastní dítě slavit první narozeniny a vy uvažujete, jaký dárek mu pořídit? Nebo snad hledáte dárek k Vánocům pro roční dítě? Možná se to nezdá jako velká komplikace, hraček je přece na trhu spousta. Jenže ne každá je vhodným dárkem pro roční dítě a spousta z nich je pouze předraženým kusem plastu. Navíc, dárek k prvním narozeninám byl měl být zkrátka TOP.

Proto jsme pro vás nachystali seznam osvědčených tipů na dárek pro roční dítě, díky kterému nešlápnete vedle a váš oslavenec si s ním dlouho vyhraje.

11 tipů na dárek pro roční dítě

#1 Symbol prvních narozenin

Odrážedlo

Mnoho rodičů považuje za takový typický dárek k prvním narozeninám, a zároveň za jejich symbol, odrážedlo. Těch je na trhu spousty, pro větší i menší děti. Dárek pro roční dítě by měl ale být přiměřený k jeho věku. Proto volte odrážedlo dostatečně stabilní – nejlépe se třemi kolečky – tříkolku. Dítě se na něm naučí držet balanc, bude se moci samo pohybovat po bytě či venku (samozřejmě vždy pod dohledem dospělého) a užije si plno zábavy. Mezi naše favority patří dřevěná odrážedla od firmy Janod.

Do obchodu

#2 Pejsek, co bude zpívat, vyprávět i učit

Interaktivní hračka

Snad nejoblíbenější hračkou, kterou jsme otestovali na vlastních dětech je interaktivní mluvící pejsek od značky Fisher-Price. Je plyšový a na těle má několik tlačítek, které vydávají zvuky, povídají básničky nebo hrají – zpívají písničky. Dítě se s tímto pejskem učí barvy, slova, části těla – ruka, noha atd. Tlačítka najdete na tlapkách pejska, na bříšku a na uchu. Jedním z nich (většinou noha) si přepínáte (vy, nebo dítě samo), zda pejsek učí barvy, slova, vypráví nebo zpívá. Jedinou nevýhodou této hračky je, že se nedá vyprat. Ručíme však za to, že z něj bude mít vaše roční dítě radost ještě i ve školce.

Zjistit aktuální cenu

#3 Naučte své dítě jíst samo od prvních lžiček

Jídelní sada

Učit malé děti různým návykům je potřeba co nejdříve. Proč tedy nevybrat jako dárek pro roční dítě jídelní sadu, která bude jen jeho vlastní. Bude se moci najíst z vlastní misky či talířku, svou vlastní lžičkou, a naučí se pít z vlastního hrnečku. Dětské jídelní sady seženete v různých variantách, někdy bez příboru, jindy i s ním, v plastu, keramice či porcelánu. Ze zkušenosti doporučujeme nerozbitný materiál, který vydrží, i když dítě nádobu shodí ze stolečku na zem. Mezi naše favority patří jídelní sady od Canapol Babies, k dostání v různých barvách a provedeních.

Do obchodu

#4 Zdravé chodítko plné her a zábavy

Aktivní chodítko

Dalším dárkem, který je typický pro první narozeniny, je chodítko. Zapomeňte však na chodítka, do kterých své dítě posadíte. Chcete-li přispět k jeho zdravému vývoji, kupte tzv. zdravé chodítko, o které se bude při chůzi jen opírat. My opět preferujeme pevná a stabilní chodítka dřevěná, která mohou mít i další prvky na hraní a pro zábavu, jako jsou vkládačky, dřevěné kostky, počítadlo apod. Řadu takových chodítek najdete např. na e-shopu Agátin svět, např. dřevěné chodítko Sweet Cocoon. Která považujeme za ty nejlepší se můžete dozvědět v našme dřívějším článku – Nejlepší chodítka pro děti.

Do obchodu

#5 Pro malé indiány a indiánky

Dětské teepee

Které dítě by nebavilo hrát si v domečku, bunkru nebo v teepee? Právě poslední jmenované je v posledních letech hitem. A není divu. Teepee poskytne dítěti klid, může se v něm schovat před světem, hrát si v něm, nebo jen tak odpočívat. Může v něm ale zažívat i různá dobrodružství při svých hrách. Námi ozkoušeným a velmi oblíbeným produktem je teepee od Elis Design. Jejich teepee jsou stabilní, kvalitně ušitá, mají podlážku a na výběr i různé polštářky, kterými prostor zútulníte.

Do obchodu

#6 Testování gravitace

Kuličková dráha

Populární hračka mezi těmi nejmenšími je i veselá kuličková dráha. Je to skvělá interaktivní hračka, která děti baví a zároveň je učí o fungování gravitace, zlepšuje motorické dovednosti a schopnost soustředění. A hlavně, pouštění barevných kuliček je zkrátka zábava, někdy dokonce i pro dospělé. V redakci máme pozitivní zkušenost s kuličkovou dráhou české hračkárny Trihorse, která je vyrobena z kvalitního bukového dřeva a něco zkátka vydrží. Kuličky putující po dráze navíc můžete doplnit o různé jiné zajímavé předměty jako vláčky, auta nebo kašpárka s rolničkami, který při jízdě dolů vydává zvuky. Podobnou kuličkovou dráhu naleznete téměř v každém hračkářství, takže je při výběru jen na vás, která se vám svým provedením zalíbí nejvíce.

Do obchodu

#7 Základní sada pro zábavu i kreativitu

Lego Duplo

Neomezenou zábavu, rozvoj motoriky, logiky a kreativity přináší Lego. Pro nejmenší je vhodné Lego Duplo, kterého najdete na trhu mnoho a mnoho (inspirovat se můžete třeba i v našem článku LEGO Duplo pro holčičky). Můžete zvolit některou z menších sad, ale ze zkušenosti doporučujeme jako dárek pro roční dítě pořídit základní stavebnici v praktickém boxu, ke kterému můžete postupně další sady přikupovat. Lego Duplo je zábava, která vaše děti chytne a jen tak nepustí, a to nejen v roce, ale ještě i dlouho ve školkovém věku.

Zjistit aktuální cenu

#8 Podpořte u dětí hudební talent

Hudební hračka

Každé dítě miluje hudbu, obzvlášť, když může samo na nějakém nástroji vyluzovat zvuky. Ať už to vaše má pro hudbu talent či nikoli, sada hudebních nástrojů je dokonalý dárek pro roční dítě. My opět vsadili na kvalitu francouzské značky Janod a vybrali jsme sadu hudebních nástrojů Confetti, ve které najdete flétničku, tamburínu, xylofon s paličkami a dvě kastaněty. Zkuste si s dětmi zpívat písničky za doprovodu rytmického cinkání kastanět a hned bude zábava o level lepší.

Do obchodu

#9 Houpání je radost

Hojdavak

Jedním z dárků, který se nám osvědčil u malých i větších dětí, je jednoznačně Hojdavak. Jedná se o českou textilní houpačku pro děti, která se dá zavěsit ke stropu, na trám, nebo jednoduše mezi futra. Vyrábí se ve dvou provedeních – pro úplná miminka a pak pro větší děti. Jako dárek pro roční dítě doporučujeme zvolit už verzi pro větší děti, protože pak vydrží delší dobu a děti se v ní budou rády houpat ještě ve čtyřech i pěti letech. V Hojdavaku můžete dítě uspávat, nebo ho jen tak houpat pro zábavu. Až povyroste, bude se chodit houpat samo, nebo si v něm jen tak v klidu odpočívat. Sami uvidíte, že Hojdavak je investice k nezaplacení.

Zjistit aktuální cenu

#10 Dokonalá hračka pro malé kovboje i princezny

Houpací koník

Které dítě by se nezabavilo houpáním na dřevěném koníkovi? Milují to všechny děti, a to vaše bude jistě také. Houpací koník je další z hraček, které symbolizují první narozeniny. Vybírejte takového, aby byl určen dětem od 12 měsíců, byl dostatečně bytelný a stabilní. A samozřejmě nemusí jít pouze o koně. K houpání dítěti můžete pořídit klidně jednorože nebo motorku, záleží, jaké motivy právě vašemu dítku dělají radost. Ať už zvolíte jakékoliv houpátko, vaše děti s nimi zažijí plno zábavy, a ještě se naučí udržovat rovnováhu.

Do obchodu

#11 Stoleček pro hraní i učení

Hrací/interaktivní stoleček

Roční dítě začíná objevovat svět, chodit, zkoumat různé materiály, tvary a barvy. Také už se je učí rozpoznávat a baví ho trénovat si motoriku. To všechno umožní procvičovat hrací, nebo chcete-li interaktivní stoleček. Hledejte takové, které jsou stabilní, aby se o ně dítě mohlo ve stoje opřít a které mají hodně hracích variant, aby ho bavilo objevovat a zkoušet. Ty nejlepší hrací stolky jsme zmínili v samostatném článku (Nejlepší hrací stolečky pro děti), kde se můžete podívat na naše tipy. A pokud se vám nechce hledat, doporučujeme hrací stolek s aktivitami od značky Janod, který si vaše děti zamilují. Zajímat by vás mohla také naše recenze interaktivního stolečku SKIP HOP, který jsme nedávno testovali.

Do obchodu

Na co dát pozor při výběru dárku pro roční dítě?

Říkáte si, že vybrat dárek pro roční dítě není žádná věda? Možná máte pravdu, přesto se již mnohokrát stalo, že děti dostaly hračky, které nebyly vhodné k jejich věku, nebyly bezpečné nebo nevyhovovaly jejich rodičům. Pojďme se podívat na úskalí výběru takového dárku, a hlavně na to, čeho se při výběru dárku pro roční dítě vyvarovat.

Pozor na malé kousky

Dárek pro roční dítě by měl být vybírán nejen s ohledem na zábavu, kterou dítěti poskytne, ale i na jeho bezpečí. Pokud tedy kupujete nějakou hračku, dejte pozor, aby splňovala normy pro bezpečnost, neobsahovala nebezpečné plasty nebo barvy a také, aby u ní – nebo na ní – nebyly malé kousky, které by dítě mohlo strčit do úst a spolknout, nebo se s nimi zadusit. Určitě nejsou vhodné stavebnice s malými kousky, korálky, puzzle nebo klasické malé Lego.

Zdravý vývoj dítěte

Pokud hodláte kupovat větší dárek, jako je třeba chodítko, zeptejte se nejprve raději rodičů, jaké preferují. Na trhu je řada krásných chodítek, do kterých dítě usadíte, samo se může pohybovat po bytě, je v bezpečí a nevypadne. Jenže bezpečí je pouze zdánlivé. Tato chodítka rozhodně nejsou vhodná pro roční děti, protože jim mohou způsobit komplikace s páteří a celkově se zdravým vývojem těla. Stejně tak se vyvarujte různých závěsných hopsadel apod. Pokud už něco takového chcete koupit, dbejte na to, aby byl výrobek ergonomický.

Pozor na kočárky!

Skvělý dárek pro roční dítě může být samozřejmě i dětský kočárek. Tady opět dejte pozor, aby byl bezpečný. Počítejte s tím, že se roční dítě bude o kočárek opírat, neboť jeho chůze ještě není dostatečně stabilní – možná ještě samo ani nechodí. Kočárek se může zvrhnout, levnější kusy dokonce prasknou. Zlomené tyčky od kočárku jsou pak nebezpečné samy o sobě. Pokud už chcete kupovat roční holčičce (nebo chlapečkovi) kočárek, podívejte se na výběr dětských zdravých chodítek. V nabídce najdete i chodítka ve tvaru kočárku, čímž splníte svůj požadavek a zároveň pomůžete dítěti s jeho vývojem.

Dárek vhodný k věku

Kupujete dárek pro roční miminko a hledáte mezi různými hrazdičkami, chrastítky apod.? Dejte pozor, abyste nevybrali hračku příliš jednoduchou, určenou pro mnohem menší děti. V jednom roce se sice stále ještě jedná o miminko, ale jeho vývoj už je dále než třeba u půlročního kojence. Plyšáci se zrcátky a chrastítky, nebo hrazdičky už by pro něj opravdu vhodné nebyly.

Už víte, na co se zaměřit, při výběru dárku pro roční dítě? Nebo jste se nechali inspirovat naším výběrem a už přesně víte, co koupíte? Věříme, že s naším článkem nešlápnete vedle, ať už kupujete dárek k prvním narozeninám svému potomkovi, nebo jste pozváni na oslavu k přátelům.