3. tyden tehotenstvi

3. týden těhotenství

Co se děje ve třetím týdnu těhotenství?

3. týden těhotenství je zpravidla obdobím, kdy dojde k oplodnění vajíčka. Ve skutečnosti je to tedy váš první týden, ve kterém vaše těhotenství doopravdy začíná (1. a 2. TT se pak dopočítává zpětně od prvního dne vaší poslední menstruace), a dokonce vám již může vyjít pozitivní těhotenský test.

Tento článek je součástí sekce Těhotenství týden po týdnu.

Co se děje ve 3. týdnu těhotenství?

3 tyden tehotenstvi
  • 3. týden těhotenství je týden, kdy dochází k oplodnění vajíčka
  • Začínají se množit buňky, které dají brzy za vznik plodu a placentě
  • Blastocysta (zárodek plodu) je velká cca 1 mm – můžete si představit jako zrnko máku
  • Výsledek těhotenského testu již může být pozitivní

Uvnitř vaší dělohy již doopravdy začíná růst zárodek miminka. Je to zatím jen malá kulička (říká se jí blastocysta) o velikosti několika stovek buněk, které se neustále množí a zavrtávají do sliznice dělohy. Buňky nejblíže středu v budoucnu utvoří embryo a vnější buňky zase placentu. Placenta je pro miminko velmi důležitá, protože mu zprostředkovává kyslík a důležité živiny.

Buňky, které dají za vznik placentě touto dobou začínají produkovat hormon zvaný hCG. Ten svou přítomností dává tělu na vědomí, že není potřeba produkce dalších vajíček a naopak je potřeba produkovat dále progesteron, který zajistí, že nedojde k menstruaci.

Uvnitř dělohy se také začíná tvořit plodová voda. Tato tekutina miminku zajišťuje „pohodlnou“ vystýlku a je to přesně ta tekutina, o které už jste jistě slyšeli v kontextu, když se řekne: „Praskla mi voda!“

Začátek těhotenství

Jak jsme popsali již v článku o 1. týdnu těhotenství, den početí a 1. týden těhotenství jsou dva rozdílné pojmy. Den početí nastane během ovulace, kdy doopravdy dojde k oplodnění vajíčka a odstartuje proces těhotenství. 1. týden těhotenství se dopočítává zpětně od prvního dne vašeho posledního cyklu, potažmo menstruace. Pokud jste právě zjistila, že jste těhotná, jste těsně po ovulaci, jste pravděpodobně již ve svém 3. týdnu těhotenství.

Pokud již tušíte, že jste těhotná, můžete využít naši těhotenskou kalkulačku a spočítat si odhadovaný datum početí a termín porodu.

Příznaky těhotenství ve 3. týdnu

Už ve 3. týdnu těhotenství můžete pozorovat, že se s vámi něco děje. Jedná se však o velmi mírné nuance. Některé ženy je vnímají, jiné vůbec a u některých se mohou naopak příznaky objevit, aniž by byly doopravdy těhotné (jedná se o tzv. pseudograviditu1WIKIPEDIA: False pregnancy, kdy se u ženy objevují všechny příznaky těhotenství, aniž by těhotná doopravdy byla). Tyto příznaky proto nejsou vůbec určující, ale pokud se o miminko snažíte, je dobré o nich vědět. Většina žen však žádné příznaky necítí ani v 5. týdnu těhotenství2ČLÁNEK: 3 weeks pregnant.

Příznaky raného těhotenství:

  • Tlak/křeče v podbřišku
  • Nadýmání
  • Špinění
  • Citlivost prsou
  • Zvýšená citlivost čichu

Těhotenský test

Koncem 3. týdne těhotenství už je šance, že vám těhotenský test vyjde pozitivně. V této rané fázi se však nejedná o spolehlivý výsledek – doporučuje se s testováním počkat až blíže k termínu očekávané menstruace.

Těhotenské testy fungují na základě detekování hormonu hCG v moči nebo v krvi. Od početí se tento hormon začíná vyplavovat postupně čím dál ve větší míře a v momentě, kdy jsou testy schopny zvýšenou hladinu zachytit, vyjde vám pozitivní výsledek. Z krve jsou hodnoty hCG naměřitelné dříve, proto doporučujeme v tomto období volit spíše krevní těhotenské testy.

tehotensky test

Hladina hCG se může u každé ženy lišit a tak vám může test vyjít pozitivně mnohem dříve nebo naopak i později, než uvádí doporučení. Děláte-li si těhotenský test ve 3. týdnu těhotenství, může vám vyjít falešně negativní nebo nejasný výsledek.

Návštěva gynekologa

Návštěva gynekologa pro potvrzení těhotenství nemá ještě ve 3. týdnu smysl. Gynekologická prohlídka a první ultrazvuk se doporučuje až kolem 6. týdne těhotenství.

Chlapeček nebo holčička?

Už nyní je rozhodnuto, zda se ve vaší děloze začne vyvíjet chlapeček nebo holčička. Pohlaví dítěte totiž ovlivňuje spermie, která se k vajíčku úspěšně dostala jako první. Vajíčko vždy nese chromozom X, spermie se od sebe však liší a mohou nést jak chromozom X tak Y. Podle toho, jaký chromozom „vítězná“ spermie nese, se váš plod bude vyvíjet jako holčička (chromozom X) a nebo chlapeček (chromozom Y). Pohlaví však v tento moment nedokáže nikdo určit ani odhadnout.

Momentem oplodnění je dána veškerá genetická výbava vašeho dítěte (barva vlasů, očí, temperament i náchylnost k určitým nemocem).

Důležité živiny a vitamíny

Během těhotenství hrají některé vitamíny a minerály důležitější roli, než mimo těhotenství. Je dobré o nich vědět a zajistit si jejich dostatečný příjem – rozhodně neuškodí začít řešit jejich dostatek již v prvních týdnech těhotenství.

Mezi důležité vitamíny v těhotenství patří:

Vitamin B9
Vitamin skupiny B, zvaný také kyselina listová, je vhodný suplementovat jak během těhotenství, tak v případě, že se snažíte o početí. Přispívá správnému dělení buněk a tím podporuje zdravý růst plodu. Je také nezbytný pro krvetvorbu a rozvoj červených krvinek. Jejich nedostatek se mimojiné může projevovat únavou a nevolností. V období před početím zase napomáhá ke správnému vývoji spermií a vajíček

Železo
Množství železa, které tělo potřebuje pro správné fungování, v těhotenství výrazně narůstá. Železo napomáhá distribuovat kyslík do buněk celého těla a je zodpovědné za zdravý růst a vývoj plodu 3ČLÁNEK: Supplements During Pregnancy .

Vitamin D
Vitamin D je důležitý pro fungování imunitního systému nejen u těhotných žen. Nedostatek vitaminu D je však u těhotných žen spojen s vyšším rizikem císařského řezu, předčasného porodu nebo vznikem těhotenské cukrovky4ČLÁNEK: Supplements During Pregnancy. Hlavním zdrojem vitaminu D je sluneční záření, proto je doporučené tento vitamin suplementovat především v zimě, kdy je naše pokožka vystavena nižší míře slunečních paprsků.

Vitamin C
Vitamin C je jedním z hlavních vitaminů zodpovědných za správnou funkci imunitního systému. Jeho spotřeba v lidském organismu je závislá na aktuální míře stresu, množství pohybu, a psychickém stavu. Čím více je tělo ve stresu, pohybu nebo je-li nemocné, tím více vitaminu C tělo potřebuje. Těhotenství je pro tělo náročným obdobím, proto je suplementace vitaminu C na místě. Každé tělo však nakládá s vitaminem odlišně, proto je vhodné si aktuální hladinu vitaminu C změřit z moči pomocí testovacích proužků. Pokud zjistíte nedostatek, suplementace je více než doporučena.

Vápník
Vápník napomáhá se správným vývojem zubů a kostí miminka, ale je důležutý také pro správné fungování kostí maminky. Během těhotenství tělo prioritizuje využití vápníku pro rostoucí plod. Pokud máte vápníků nedostatek, vaše tělo využije veškeré zásoby pro vývoj miminka a tím mohou být oslabeny kosti maminky5ČLÁNEK: Calcium. Z toho důvodu je vhodné pohlídat si taktéž dostatečný příjem vápníku, ať už ve stravě či vitamínech pro těhotné.

Hořčík
Hořčík je zodpovědný za stovky procesů v lidském těle. Hraje zásadní roli pro imunitní systém, nervovou soustavu a svalstvo. Nedostatek hořčíku během těhotenství může způsobit předčasný porod a zvýšený krevní tlak6ČLÁNEK: Supplements During Pregnancy.

Omega-3
Omega-3 je nenasycená mastná kyselina, která hraje zásadní roli při vývoji dětského mozku, očí a nervového systému. Stěžejní je však i pro správnou funkci dospělého organismu. Tělo si omega-3 není schopné vytvářet samo, proto je nutné jej přijímat dostatek stravou či suplementy.

Cholin
Cholin hraje zásadní roli pro vývoj dětského mozku a může zabránit neurologickým vývojovým abnormalitám7ČLÁNEK: Supplements During Pregnancy. Ne všechny těhotenské vitamíny obsahují cholin, proto si buďto pečlivě vyberte takové vitamíny pro těhotné, které jej obsahují nebo si dejte záležet na dostatečném příjmu cholinu ze stravy (skvělým zdrojem cholinu jsou např. vajíčka).

Co ne/dělat ve 3. týdnu těhotenství?

Máte-li jen tušení, že byste mohla být těhotná, stojí za to chovat se tak, jako byste byla (i pokud to nemáte potvrzené). A co tedy začít a nebo přestat dělat ve 3. týdnu těhotenství?

  • Nepřehřívat se – sauna, pára nebo příliš horké vířivky se v rané fázi těhotenství nedoporučují8ČLÁNEK: Is it safe to use a sauna or jacuzzi if I'm pregnant?.
  • Zajistit dostatečný příjem živin – především ze stravy, ale můžete jej podpořit i suplementy pro těhotné.
  • Omezit kofein – během těhotenství je vhodné omezit nebo úplně vyřadit kofein, kávu můžete nahradit různými alternativami kávy.
  • Přestat kouřit, pít alkohol či užívat jiné drogy – případně vyhledejte odbornou pomoc, která vám přestat pomůže. Alkohol ani kouření se důrazně nedoporučuje v žádné fázi těhotenství.
  • Vyhnout se přílišné fyzické zátěži – přiměřená fyzická aktivita je v pořádku, ale raději si odpusťte extrémní sporty, nošení těžkých věcí a fyzickou aktivitu, na kterou nejste zvyklá.

Další užitečné články ve 3. týdnu těhotenství

Na našem webu najdete spoustu článků na téma těhotenství a plodnost. Ty které se hodí přečíst v už ve třetím týdnu těhotenství a ty které se zatím neobjevily v článku, najdete zde:

Doufáme, že vám náš článek pomohl najít informace, které jste hledali. Další užitečné informace najdete v našich dalších článcích, které pojednávají o jednotlivých týdnech těhotenství.