4. tyden tehotenstvi

4. týden těhotenství

Co se děje ve 4. týdnu těhotenství

4. týden těhotenství je obdobím, kdy se začíná zvyšovat hladina progesteronu a hCG hormonu a vy již máte větší šanci potvrdit si těhotenství pomocí těhotenského testu. V předchozích týdnech se vaše tělo na nošení miminka spíše připravovalo, nyní už se začínají tvořit jeho první orgány.

Tento článek je součástí sekce Těhotenství týden po týdnu.

Co se děje ve 4. týdnu těhotenství?

4 tyden tehotenstvi
  • V 4. týdnu těhotenství se již začínají utvářet orgány miminka
  • Formovat se začíná také placenta, která se usídluje v děloze
  • Embryo je velké cca 1 mm – můžete si představit jako malé zrnko obilí
  • Výsledek těhotenského testu již může být prokazatelně pozitivní

Buňky embrya se 4. týdnem těhotenství začínají dělit čím dál rychleji. Embryo se teď skládá ze dvou vrstev (hypoblast a epiblast), ze kterých se v následujících týdnech budou vyvíjet všechny orgány dítěte. Z toho důvodu je nastávající období nejzranitelnějším pro vývoj plodu a budoucího miminka. Od 4. týdne už je důležité vyhnout se všem toxickým látkám (alkohol, nikotin, atd.), aby vývoj miminka nebyl ohrožen. Ze stejného důvodu stojí za to zvážit i stravu, kterou konzumujete a také kosmetiku a přípravky, které používáte – vyhnout se těm, které obsahují škodlivé chemikálie.

Kolem embrya je tzv. plodový vak s plodovou vodou, který jej udržuje v bezpečí před nárazy a vnějšími vlivy.

Z blastocysty (o které se dozvíte více v článku 3. týden těhotenství) se začíná se formovat také placenta, která se dostává do výstelky dělohy, kde vytváří prostory, do kterých bude moci proudit vaše krev. Tím bude poskytovat živiny a kyslík rostoucímu dítěti.

Příznaky těhotenství ve 4. týdnu

K příznakům ze 3. týdne se mohou přidat některé další, jako únava nebo nevolnosti. Většina žen však ve 4. týdnu necítí příznaky žádné a stejně tak ani v následujícím 5. týdnu těhotenství1ČLÁNEK: 3 weeks pregnant. Je to však velmi individuální a pokud jste ve 4. týdnu těhotenství a dělají vám starosti některé z následujících příznaků, vězte, že je to naprosto v pořádku.

Příznaky raného těhotenství:

  • Tlak/křeče v podbřišku
  • Nadýmání
  • Špinění
  • Citlivost prsou
  • Zvýšená citlivost čichu
  • Únava
  • Nevolnost (zvracení či pocit na zvracení)
  • Změny nálad

Tehotenský test a ultrazvuk

V 4. týdnu vám již může vyjít pozitivní výsledek těhotenského testu – jeho výsledek je spolehlivější než v předchozím týdnu, stále však některým ženám může vyjít falešně negativní. Také na ultrazvuku je již možné v některých případech plod rozpoznat a potvrdit tak těhotenství. Ne u všech žen je to však ve 4. týdnu možné, proto se první gynekologická prohlídka v těhotenství doporučuje spíše až po 6. týdnu těhotenství. Pokud vám však vyšel pozitivní výsledek testu, určitě svému gynekologovi zavolejte a domluvte se na termínu vaší prohlídky v následujících týdnech.

Chlapeček nebo holčička?

Momentem oplodnění je dána veškerá genetická výbava vašeho dítěte – barva vlasů, očí, temperament a hlavně pohlaví. V prvních týdnech a dokonce ani měsících těhotenství však ještě není možné pohlaví vašeho miminka určit.

Vitamíny v těhotenství

Právě začíná důležité období těhotenství, kdy je plod v bříšku nejnáchylnější na různé vlivy. Podpořit jeho správný vývoj můžete i příjmem potřebných živin a vitamínů – preferovaně skrze stravu, ale pomoc vám mohou i doplňky stravy (speciální vitamíny pro těhotné na míru).

Mezi důležité vitamíny v těhotenství patří:

Vitamin B9
Vitamin skupiny B, zvaný také kyselina listová, je vhodný suplementovat jak během těhotenství, tak v případě, že se snažíte o početí. Přispívá správnému dělení buněk a tím podporuje zdravý růst plodu. Je také nezbytný pro krvetvorbu a rozvoj červených krvinek. Jejich nedostatek se mimojiné může projevovat únavou a nevolností. V období před početím zase napomáhá ke správnému vývoji spermií a vajíček

Železo
Množství železa, které tělo potřebuje pro správné fungování, v těhotenství výrazně narůstá. Železo napomáhá distribuovat kyslík do buněk celého těla a je zodpovědné za zdravý růst a vývoj plodu 2ČLÁNEK: Supplements During Pregnancy .

Vitamin D
Vitamin D je důležitý pro fungování imunitního systému nejen u těhotných žen. Nedostatek vitaminu D je však u těhotných žen spojen s vyšším rizikem císařského řezu, předčasného porodu nebo vznikem těhotenské cukrovky3ČLÁNEK: Supplements During Pregnancy. Hlavním zdrojem vitaminu D je sluneční záření, proto je doporučené tento vitamin suplementovat především v zimě, kdy je naše pokožka vystavena nižší míře slunečních paprsků.

Vitamin C
Vitamin C je jedním z hlavních vitaminů zodpovědných za správnou funkci imunitního systému. Jeho spotřeba v lidském organismu je závislá na aktuální míře stresu, množství pohybu, a psychickém stavu. Čím více je tělo ve stresu, pohybu nebo je-li nemocné, tím více vitaminu C tělo potřebuje. Těhotenství je pro tělo náročným obdobím, proto je suplementace vitaminu C na místě. Každé tělo však nakládá s vitaminem odlišně, proto je vhodné si aktuální hladinu vitaminu C změřit z moči pomocí testovacích proužků. Pokud zjistíte nedostatek, suplementace je více než doporučena.

Vápník
Vápník napomáhá se správným vývojem zubů a kostí miminka, ale je důležutý také pro správné fungování kostí maminky. Během těhotenství tělo prioritizuje využití vápníku pro rostoucí plod. Pokud máte vápníků nedostatek, vaše tělo využije veškeré zásoby pro vývoj miminka a tím mohou být oslabeny kosti maminky4ČLÁNEK: Calcium. Z toho důvodu je vhodné pohlídat si taktéž dostatečný příjem vápníku, ať už ve stravě či vitamínech pro těhotné.

Hořčík
Hořčík je zodpovědný za stovky procesů v lidském těle. Hraje zásadní roli pro imunitní systém, nervovou soustavu a svalstvo. Nedostatek hořčíku během těhotenství může způsobit předčasný porod a zvýšený krevní tlak5ČLÁNEK: Supplements During Pregnancy.

Omega-3
Omega-3 je nenasycená mastná kyselina, která hraje zásadní roli při vývoji dětského mozku, očí a nervového systému. Stěžejní je však i pro správnou funkci dospělého organismu. Tělo si omega-3 není schopné vytvářet samo, proto je nutné jej přijímat dostatek stravou či suplementy.

Cholin
Cholin hraje zásadní roli pro vývoj dětského mozku a může zabránit neurologickým vývojovým abnormalitám6ČLÁNEK: Supplements During Pregnancy. Ne všechny těhotenské vitamíny obsahují cholin, proto si buďto pečlivě vyberte takové vitamíny pro těhotné, které jej obsahují nebo si dejte záležet na dostatečném příjmu cholinu ze stravy (skvělým zdrojem cholinu jsou např. vajíčka).

Non-toxic domácnost a kosmetika

Začátkem těhotenství je také vhodné zamyslet se nad kosmetickými a čistícími produkty, které používáte. V konvenční kosmetice je obsažena spousta chemikálií, které sice neškodí člověku ihned, ale mohou škodit kumulativně. V období těhotenství se vyplatí dávat na tyto chemikálie pozor dvakrát tolik. Těhotná žena může být také přecitlivělá na různé syntetické parfemace produktů a je mnohem lepší se jim jednoduše vyhnout.

Vybíráte-li kosmetiku nebo čistící přípravky a chcete, aby měli co nejčistší složení? Nechcete-li tématiku non-toxic kosmetiky studovat do hloubky (a že to není jednoduchá problematika), pak doporučujeme nákup v některém ze specializovaných obchodů, které se na non-toxic kosmetiku zaměřují. Velmi užitečným nástrojem na výběr čistých produktů jsou stránky eshopu Biooo.cz. U každého produktu najdete indikátor, který vám ukazuje jako moc škodlivá/neškodlivá je každá látka, která je v něm obsažena.

biooo slozeni

K tématu non-toxic kosmetiky doporučujeme následující podcasty:

Co ne/dělat ve 4. týdnu těhotenství?

Pokud vám vyšel pozitivní těhotenský test, je na čase pečovat o sebe jako nikdy předtím. Co dalšího doporučujeme dělat (či nedělat) začátkem 4. týdne?

  • Objednat se na gynekologickou prohlídku – lékař/ka vám pravděpodobně doporučí termín za několik týdnů
  • Vyřadit potenciálně rizikové produkty – léky nevhodné pro těhotné, nevhodná kosmetika, doplňky stravy…
  • Nepřehřívat se – sauna, pára nebo příliš horké vířivky se v rané fázi těhotenství nedoporučují7ČLÁNEK: Is it safe to use a sauna or jacuzzi if I'm pregnant?.
  • Zajistit dostatečný příjem živin
  • Omezit kofein – během těhotenství je vhodné omezit nebo úplně vyřadit kofein, kávu můžete nahradit různými alternativami kávy.
  • Přestat kouřit, pít alkohol či užívat jiné drogy – případně vyhledejte odbornou pomoc, která vám přestat pomůže. Alkohol ani kouření se důrazně nedoporučuje v žádné fázi těhotenství.
  • Vyhnout se přílišné fyzické zátěži – přiměřená fyzická aktivita je v pořádku, ale raději si odpusťte extrémní sporty, nošení těžkých věcí a fyzickou aktivitu, na kterou nejste zvyklá.

DALŠÍ UŽITEČNÉ ČLÁNKY VE 4. TÝDNU TĚHOTENSTVÍ

Na našem webu najdete spoustu článků na téma těhotenství a mateřství. Ty které se hodí přečíst během čtvrtého týdne těhotenství a ty které se doposud neobjevily v článku, najdete zde:

Doufáme, že vám náš přehled pomohl najít informace, které jste hledali. Další užitečné informace najdete v našich dalších článcích, které pojednávají o jednotlivých týdnech těhotenství.