5. tyden tehotenstvi

5. týden těhotenství

Co se děje ve 5. týdnu těhotenství?

Stejně tak jako ve 4. týdnu těhotenství, i v 5. týdnu tělo zvyšuje produkci progesteronu a hormonu hCG. Těhotenský test by vám již touto dobou měl dát spolehlivý výsledek. V 5. týdnu těhotenství na sobě již můžete pozorovat příznaky a napovědět vám může i meškaná menstruace.

Tento článek je součástí sekce Těhotenství týden po týdnu.

Co se děje ve 5. týdnu těhotenství?

5. tyden tehotenstvi
 • V 5. týdnu vám těhotenství potvrdí meškaná menstruace
 • Buňky embrya se začínají rychle dělit a embryo se začíná zvětšovat
 • Embryo je velké cca 7 mm – můžete si představit jako zrnko granátového jablka
 • Výsledek těhotenského testu je již spolehlivý a embryo je možné vidět už i na ultrazvuku

Přesto, že některé maminky o svém jiném stavu v 5. týdnu těhotenství stále nevědí, v děloze už se embryo vyvíjí značnou rychlostí. Buňky embrya tvoří 3 vrstvy (ektoderm, entoderm a mezoderm), které později utvoří všechny důležité orgány a tkáně.

Vrstva ektodermu dá za vznik mozku, míše a centrálnímu nervovému systému. Později se z ní vyvine také kůže, vlasy, nehty a dokonce prsní a potní žlázy.

Ze střední vrstvy, mezodermu, se zase v následujících týdnech vyvine srdce a oběhový systém. Dále pak svaly, kosti a chrupavka budoucího človíčka.

Střeva, plíce, močová soustava, štítná žláza, slinivka a játra – to vše má na svědomí třetí vrstva embrya – entoderm.

Placenta a pupeční šňůra již začínají plnit svou hlavní funkci – zásobují plod kyslíkem a živinami.

Příznaky těhotenství ve 5. týdnu

Touto dobou už pravděpodobně očekáváte menstruaci, která se ne a ne dostavit. Gratulujeme! Můžete sice pozorovat špinění a dokonce cítit křeče v podbřišku – podobné těm menstruačním, ty jsou však způsobené uhnizďováním vajíčka v děloze.

V 5. týdnu těhotenství se k příznakům může přidat i častá potřeba močení, která vás bude pravděpodobně provázet po zbytkem těhotenství. Je však naprosto běžné, že se zatím mimo „meškanou“ menstruaci žádné jiné příznaky nedostaví. Většina žen v 5. týdnu ještě žádné příznaky nepociťuje1ČLÁNEK: 3 weeks pregnant[/mfn]. To kdy první těhotenské příznaky pocítíte, je velmi individuální.

Příznaky raného těhotenství:

 • Častá potřeba močení
 • Nevolnost
 • Změny nálad
 • Únava
 • Tlak/křeče v podbřišku
 • Nadýmání
 • Špinění
 • Citlivost prsou
 • Zvýšená citlivost čichu

Těhotenský test a ultrazvuk

5. týdnem těhotenství začíná být těhotenský test spolehlivým indikátorem těhotenství. Hodnoty hormonu hCG v moči jsou již dostatečně vysoké, aby je běžný test zaznamenal.

Pokud jste tak zatím neudělala, zavolejte svému gynekologovi a domluvte si termín první těhotenské prohlídky. Na ultrazvuku už je zpravidla možné vidět embryo a potvrdit tak těhotenství.

Chlapeček nebo holčička?

Momentem oplodnění je dána veškerá genetická výbava vašeho dítěte včetně pohlaví. V 5. týdnu těhotenství však pohlaví ještě není možné na ultrazvuku určit.

Těhotenské bříško

V 5. týdnu těhotenství jen těžko vizuálně spatříte, že jste těhotná. Některé ženy však už v 5. týdnu pozorují mírné změny – bříško může vypadat, jako byste snědla větší oběd (a nebo také úplně normálně a stejně, jako před těhotenstvím).

Vitamíny v těhotenství

Pokud jste tak ještě neudělala, je nejvyšší čas začít se o sebe starat a dopřát si dostatek potřebných živin. V těhotenství hrají hlavní roli především následující vitamíny a minerály:

Mezi důležité vitamíny v těhotenství patří:

Vitamin B9
Vitamin skupiny B, zvaný také kyselina listová, je vhodný suplementovat jak během těhotenství, tak v případě, že se snažíte o početí. Přispívá správnému dělení buněk a tím podporuje zdravý růst plodu. Je také nezbytný pro krvetvorbu a rozvoj červených krvinek. Jejich nedostatek se mimojiné může projevovat únavou a nevolností. V období před početím zase napomáhá ke správnému vývoji spermií a vajíček

Železo
Množství železa, které tělo potřebuje pro správné fungování, v těhotenství výrazně narůstá. Železo napomáhá distribuovat kyslík do buněk celého těla a je zodpovědné za zdravý růst a vývoj plodu 2ČLÁNEK: Supplements During Pregnancy .

Vitamin D
Vitamin D je důležitý pro fungování imunitního systému nejen u těhotných žen. Nedostatek vitaminu D je však u těhotných žen spojen s vyšším rizikem císařského řezu, předčasného porodu nebo vznikem těhotenské cukrovky3ČLÁNEK: Supplements During Pregnancy. Hlavním zdrojem vitaminu D je sluneční záření, proto je doporučené tento vitamin suplementovat především v zimě, kdy je naše pokožka vystavena nižší míře slunečních paprsků.

Vitamin C
Vitamin C je jedním z hlavních vitaminů zodpovědných za správnou funkci imunitního systému. Jeho spotřeba v lidském organismu je závislá na aktuální míře stresu, množství pohybu, a psychickém stavu. Čím více je tělo ve stresu, pohybu nebo je-li nemocné, tím více vitaminu C tělo potřebuje. Těhotenství je pro tělo náročným obdobím, proto je suplementace vitaminu C na místě. Každé tělo však nakládá s vitaminem odlišně, proto je vhodné si aktuální hladinu vitaminu C změřit z moči pomocí testovacích proužků. Pokud zjistíte nedostatek, suplementace je více než doporučena.

Vápník
Vápník napomáhá se správným vývojem zubů a kostí miminka, ale je důležutý také pro správné fungování kostí maminky. Během těhotenství tělo prioritizuje využití vápníku pro rostoucí plod. Pokud máte vápníků nedostatek, vaše tělo využije veškeré zásoby pro vývoj miminka a tím mohou být oslabeny kosti maminky4ČLÁNEK: Calcium. Z toho důvodu je vhodné pohlídat si taktéž dostatečný příjem vápníku, ať už ve stravě či vitamínech pro těhotné.

Hořčík
Hořčík je zodpovědný za stovky procesů v lidském těle. Hraje zásadní roli pro imunitní systém, nervovou soustavu a svalstvo. Nedostatek hořčíku během těhotenství může způsobit předčasný porod a zvýšený krevní tlak5ČLÁNEK: Supplements During Pregnancy.

Omega-3
Omega-3 je nenasycená mastná kyselina, která hraje zásadní roli při vývoji dětského mozku, očí a nervového systému. Stěžejní je však i pro správnou funkci dospělého organismu. Tělo si omega-3 není schopné vytvářet samo, proto je nutné jej přijímat dostatek stravou či suplementy.

Cholin
Cholin hraje zásadní roli pro vývoj dětského mozku a může zabránit neurologickým vývojovým abnormalitám6ČLÁNEK: Supplements During Pregnancy. Ne všechny těhotenské vitamíny obsahují cholin, proto si buďto pečlivě vyberte takové vitamíny pro těhotné, které jej obsahují nebo si dejte záležet na dostatečném příjmu cholinu ze stravy (skvělým zdrojem cholinu jsou např. vajíčka).

Dula nebo porodní asistentka

Pokud chcete mít u porodu (nebo i po ruce před porodem a po něm) vlastní porodní asistentku nebo dulu, je vhodné ji oslovit spíše dříve než později. Ze začátku se vyplatí věnovat čas výběru takové asistentky nebo duly, která vám sedne jak po profesionální, tak osobní stránce.

Co ne/dělat ve 5. týdnu těhotenství?

S 5. týdnem těhotenství už můžete podniknout praktické kroky (ačkoliv máte pořád relativně čas). Určitě však zavolejte svému gynekologovi a pokud máte zájem, můžete se začít poohlížet po své porodní asistentce, dule, ale i porodnici. Co dalšího doporučujeme dělat (či nedělat) začátkem 5. týdne?

 • Objednat se na gynekologickou prohlídku – lékař/ka vás objedná na termín, dle jeho/jejího úsudku (někdy to může být až klidně v 8. týdnu), nebojte se však poprosit si o dřívější termín, pokud např. potřebujete potvrdit těhotenství z pracovních důvodů co nejdříve
 • Začít vybírat porodnici, dulu, porodní asistentku – začněte hledat zjišťovat jaká porodnice (asistentka, dula) je vám svým přístupem sympatická. Výběr porodnice je zatím jen informační, protože oficiálně se můžete zapsat k porodu až po ukončeném 12. týdnu
 • Neužívat toxické a jinak nevhodné látky – stejně tak jako v předchozích týdnech, vyhněte se jakémukoliv alkoholu, nikotinu, kofeinu, ale i lékům a doplňkům stravy nevhodných pro těhotné
 • Zajistit dostatečný příjem živin – pomoci mohou i speciálně sestavené vitamíny pro těhotné, důležitá je však především strava

DALŠÍ UŽITEČNÉ ČLÁNKY VE 5. TÝDNU TĚHOTENSTVÍ

Na našem webu najdete spoustu článků na téma těhotenství a mateřství. Ty které se hodí přečíst během pátého týdne těhotenství a ty které se doposud neobjevily v textu, najdete níže:

Doufáme, že vám náš přehled Těhotenství týden po týdnu pomohl najít informace, které jste hledali. Další užitečné informace najdete v našich dalších článcích, které pojednávají o jednotlivých týdnech těhotenství.