7 tyden tehotenstvi

7. týden těhotenství

Jste v 7. týdnu těhotenství? Embryo je nyní 10 000x větší než vajíčko, z kterého před několika týdny začalo růst. Pořád je však poměrně malinké a svou velikostí jej můžeme přirovnat např. k borůvce. Pojďme se podívat blíže na to, co všechno se děje během 7. týdne těhotenství.

Tento článek je součástí sekce Těhotenství týden po týdnu.

Co se děje ve 7. týdnu těhotenství?

7 tyden tehotenstvi
  • K těhotenským příznakům se může přidat zácpa nebo pálení žáhy
  • Embryo je velké cca 15 mm – můžete si představit jako borůvku
  • Začíná vývoj očí, nosu, uší a úst
  • Na ultrazvuku už je možné slyšet tlukot srdce

Tento týden se vašemu budoucímu miminku začíná více rozvíjet zrak (sítnice, rohovka, duhovka, zornice) a bude pokračovat i v následujících pár týdnech, kdy se téměř plně vyvine do funkčního zrakového systému. Formují se tedy oči, ale také nos, uši a ústa miminka. Embryo tak začíná postupně vypadat více lidsky i na ultrazvukových snímcích.

Vyvíjí se také trávící systém a mozek. Mozek roste až neuvěřitelnou rychlostí – průměrně 250 000 nových buněk za minutu1ČLÁNEK: 7 weeks pregnant.

Příznaky těhotenství v 7. týdnu

Škála těhotenských příznaků, které můžete zažívat, je velká a každá žena má průběh prvního trimestru rozlišný. Těžko v obecnosti radit, zda je příznak, který prožíváte normální nebo spíše signálem, že je něco v nepořádku. Pokud máte obavy, raději vždy vyhledejte lékařskou pomoc. Následující výčet příznaků vám dá alespoň představu, jaké symptomy jsou během 7. týdne těhotenství běžné a které zažívá větší množství žen.

Příznaky, které se u vás mohou nově objevit právě v 7. týdnu těhotenství (ale samozřejmě u někoho dřív nebo později) je pálení žáhy a hromadění slin v ústech. Tyto příznaky jsou pravděpodobně způsobené hormonálními změnami, pálením žáhy a potřebou méně polykat při nevolnostech.

Až polovina všech těhotných žen má zácpu2ČLÁNEK: 7 weeks pregnant, která se může objevit právě kolem 7. týdne těhotenství.

Příznaky těhotenství:

  • Nevolnost (zvracení či pocit na zvracení)
  • Averze na konkrétní jídla
  • Častá potřeba močení
  • Změny nálad
  • Změna chuti a čichu (můžete v ústech cítit kovovou chuť)
  • Pálení žáhy
  • Hromadění slin v ústech
  • Zácpa

Ultrazvuk

Kolem 7. týdne těhotenství vás pravděpodobně čeká i první ultrazvukové vyšetření na gynekologii. Lékař na ultrazvuku již může vidět malé embryo a jeho bijící srdíčko.

Chlapeček nebo holčička?

Momentem oplodnění je dána veškerá genetická výbava vašeho dítěte – barva vlasů, očí, temperament a pohlaví. V prvních týdnech a dokonce ani měsících těhotenství však ještě není možné pohlaví vašeho miminka určit. S odhalením pohlaví miminka si budete muset počkat na 16. týden těhotenství.

Těhotenské bříško

V 7. týdnu těhotenství prakticky ani nepoznáte. Alespoň tedy co se týká těhotenského bříška. Vaše prsa se naopak mohou již měnit a být viditelně větší.

To kdy začne být bříško vidět, záleží především na pozici embrya v děloze, na počtu embryí (dvojčata jdou poznat dříve), na tom jak je žena vysoká (u žen s kratším trupem nemá miminko takovou možnost růstu do výšky a tak dříve využije prostor okolo), ale také na tom, o kolikáté těhotenství se u ženy jedná (u prvorodiček jde bříško vidět později).

Nevolnost v těhotenství

Jak se vypořádat s jedním z nejnepříjemnějších projevů těhotenství jakým jsou právě těhotenské nevolnosti?

Každá žena má nevolnosti různě intenzivní, některé ženy je dokonce vůbec nepocítí, ale v jisté míře je zažívá v prvním trimestru 50 – 70 % všech těhotných žen3ČLÁNEK: 10 tipů jak zmírnit ranní nevolnosti a předejít jim. Co tedy dělat, když na vás nevolnosti zrovna přijdou? Dají se nějak potlačit? Dá se jim předejít?

Jak na nevolnosti v těhotenství?

  1. Vyhýbejte se pachům, o kterých víte, že vám nedělají dobře.
  2. Jezte více malých porcí denně, spíše než-li méně větších porcí.
  3. Nádech a výdech – když to přijde, pomalu dýchejte, soustřeďte se na nádech nosem a výdech ústy a snažte se vizualizovat něco hezkého.
  4. Využijte led – zchlaďte se kousky ledu, které můžete cumlat, nebo si chladivý obklad přiložit na šíji.
  5. Pomozte si aromaterapií – správně zvolený esenciální olej vám může výrazně ulevit (o správných esenciálních olejích se poraďte s aromaterapeutem. Ne všechny esenciální oleje jsou v těhotenství vhodné).
  6. Pijte bylinkové čaje určené na zmírnění nevolností. Pozor! Ne všechny bylinky jsou v těhotenství doporučované ke konzumaci. Existují však speciální těhotenské čaje na zmírnění nevolností.
  7. Zkuste náramek proti nevolnosti. Tyto náramky fungují na principu stimulace akupresurního bodu P6 (na základě čínské medicíny). Dají se využít jak na nevolnosti při cestování, tak v těhotenství.
  8. Vyzkoušejte zázvor – ale opatrně! Během těhotenství se nedoporučuje konzumovat velké množství zázvoru4RODIČOVO: Bylinky v těhotenství. Rozumné množství však může pomoci během nevolností. Z toho důvodu jsou na trhu i zázvorová lízátka proti nevolnosti a zázvorvé bonbony.
  9. V situacích, kdy vám dělá špatně čištění zubů, zkuste využít ústní vodu. Snažte se však vybrat takovou, která neobsahuje alkohol a jiné nevhodné látky (např. od značky Biomed).
  10. Dodržujte pitný režim. I pokud je vám špatně, snažte se průběžně po malých douškách konzumovat dostatek vody (nebo bylinného čaje).

Vitamíny v těhotenství

Během celého těhotenství je důležité dbát a životosprávu a příjem potřebných živin. I přes přítomné nevolnosti se snažte přijímat jejich dostatečné množství a také pít hodně vody.

Jaké vitamíny jsou v těhotenství ty nejdůležitější? Můžete si pomoci i speciálními multivitamíny pro těhotné.

Mezi důležité vitamíny v těhotenství patří:

Vitamin B9
Vitamin skupiny B, zvaný také kyselina listová, je vhodný suplementovat jak během těhotenství, tak v případě, že se snažíte o početí. Přispívá správnému dělení buněk a tím podporuje zdravý růst plodu. Je také nezbytný pro krvetvorbu a rozvoj červených krvinek. Jejich nedostatek se mimojiné může projevovat únavou a nevolností. V období před početím zase napomáhá ke správnému vývoji spermií a vajíček

Železo
Množství železa, které tělo potřebuje pro správné fungování, v těhotenství výrazně narůstá. Železo napomáhá distribuovat kyslík do buněk celého těla a je zodpovědné za zdravý růst a vývoj plodu 5ČLÁNEK: Supplements During Pregnancy .

Vitamin D
Vitamin D je důležitý pro fungování imunitního systému nejen u těhotných žen. Nedostatek vitaminu D je však u těhotných žen spojen s vyšším rizikem císařského řezu, předčasného porodu nebo vznikem těhotenské cukrovky6ČLÁNEK: Supplements During Pregnancy. Hlavním zdrojem vitaminu D je sluneční záření, proto je doporučené tento vitamin suplementovat především v zimě, kdy je naše pokožka vystavena nižší míře slunečních paprsků.

Vitamin C
Vitamin C je jedním z hlavních vitaminů zodpovědných za správnou funkci imunitního systému. Jeho spotřeba v lidském organismu je závislá na aktuální míře stresu, množství pohybu, a psychickém stavu. Čím více je tělo ve stresu, pohybu nebo je-li nemocné, tím více vitaminu C tělo potřebuje. Těhotenství je pro tělo náročným obdobím, proto je suplementace vitaminu C na místě. Každé tělo však nakládá s vitaminem odlišně, proto je vhodné si aktuální hladinu vitaminu C změřit z moči pomocí testovacích proužků. Pokud zjistíte nedostatek, suplementace je více než doporučena.

Vápník
Vápník napomáhá se správným vývojem zubů a kostí miminka, ale je důležutý také pro správné fungování kostí maminky. Během těhotenství tělo prioritizuje využití vápníku pro rostoucí plod. Pokud máte vápníků nedostatek, vaše tělo využije veškeré zásoby pro vývoj miminka a tím mohou být oslabeny kosti maminky7ČLÁNEK: Calcium. Z toho důvodu je vhodné pohlídat si taktéž dostatečný příjem vápníku, ať už ve stravě či vitamínech pro těhotné.

Hořčík
Hořčík je zodpovědný za stovky procesů v lidském těle. Hraje zásadní roli pro imunitní systém, nervovou soustavu a svalstvo. Nedostatek hořčíku během těhotenství může způsobit předčasný porod a zvýšený krevní tlak8ČLÁNEK: Supplements During Pregnancy.

Omega-3
Omega-3 je nenasycená mastná kyselina, která hraje zásadní roli při vývoji dětského mozku, očí a nervového systému. Stěžejní je však i pro správnou funkci dospělého organismu. Tělo si omega-3 není schopné vytvářet samo, proto je nutné jej přijímat dostatek stravou či suplementy.

Cholin
Cholin hraje zásadní roli pro vývoj dětského mozku a může zabránit neurologickým vývojovým abnormalitám9ČLÁNEK: Supplements During Pregnancy. Ne všechny těhotenské vitamíny obsahují cholin, proto si buďto pečlivě vyberte takové vitamíny pro těhotné, které jej obsahují nebo si dejte záležet na dostatečném příjmu cholinu ze stravy (skvělým zdrojem cholinu jsou např. vajíčka).

Co ne/dělat ve 7. týdnu těhotenství?

Co dalšího doporučujeme dělat (či nedělat) začátkem 7. týdne těhotenství?

  • Začít s výběrem porodnice, duly, porodní asistentky – začněte zjišťovat, jaká porodnice (asistentka, dula) je vám svým přístupem sympatická. Výběr porodnice je zatím jen informační, protože oficiálně se můžete zapsat k porodu až po ukončeném 12. týdnu
  • Neužívat toxické a jinak nevhodné látky – stejně tak jako v předchozích týdnech, vyhněte se jakémukoliv alkoholu, nikotinu, kofeinu, ale i lékům a doplňkům stravy nevhodných pro těhotné
  • Zajistit dostatečný příjem živin – pomoci mohou i speciálně sestavené vitamíny pro těhotné, důležitá je však především strava
  • Zvážit, kdy oznámíte těhotenství – je dobrým zvykem čekat s oznámením až po skončení prvního trimestru (14. týden těhotenství). V 2. trimestru se totiž výrazně snižuje riziko potratu. Není to však nutné pravidlo a pokud cítíte, že chcete radost sdílet, neváhejte těhotenství sdílet s nejbližším okolím. Oficiální ohlášení pro širší okolí nebo kolegy v práci ale přecijen zvažte (pokud situaci v práci nemusíte ohlásit ze zdravotních důvodů)

DALŠÍ UŽITEČNÉ ČLÁNKY V 7. TÝDNU TĚHOTENSTVÍ

Na našem webu najdete spoustu článků na téma těhotenství a mateřství. Ty které se hodí přečíst během sedmého týdne těhotenství a ty které se doposud neobjevily v textu, najdete níže:

Doufáme, že vám náš přehled Těhotenství týden po týdnu pomohl najít informace, které jste hledali. Další užitečné informace najdete v našich dalších článcích, které pojednávají o jednotlivých týdnech těhotenství.