Jste v 7. týdnu těhotenství? Embryo je nyní 10 000x větší než vajíčko, z kterého před několika týdny začalo růst. Pořád je však poměrně malinké a svou velikostí jej můžeme přirovnat např. k borůvce. Pojďme se podívat blíže na to, co všechno se děje během 7. týdne těhotenství.
Tento článek je součástí sekce Těhotenství týden po týdnu.
Co se děje ve 7. týdnu těhotenství?
- K těhotenským příznakům se může přidat zácpa nebo pálení žáhy
- Embryo je velké cca 15 mm – můžete si představit jako borůvku
- Začíná vývoj očí, nosu, uší a úst
- Na ultrazvuku už je možné slyšet tlukot srdce
Tento týden se vašemu budoucímu miminku začíná více rozvíjet zrak (sítnice, rohovka, duhovka, zornice) a bude pokračovat i v následujících pár týdnech, kdy se téměř plně vyvine do funkčního zrakového systému. Formují se tedy oči, ale také nos, uši a ústa miminka. Embryo tak začíná postupně vypadat více lidsky i na ultrazvukových snímcích.
Vyvíjí se také trávící systém a mozek. Mozek roste až neuvěřitelnou rychlostí – průměrně 250 000 nových buněk za minutu1ČLÁNEK: 7 weeks pregnant.
Příznaky těhotenství v 7. týdnu
Škála těhotenských příznaků, které můžete zažívat, je velká a každá žena má průběh prvního trimestru rozlišný. Těžko v obecnosti radit, zda je příznak, který prožíváte normální nebo spíše signálem, že je něco v nepořádku. Pokud máte obavy, raději vždy vyhledejte lékařskou pomoc. Následující výčet příznaků vám dá alespoň představu, jaké symptomy jsou během 7. týdne těhotenství běžné a které zažívá větší množství žen.
Příznaky, které se u vás mohou nově objevit právě v 7. týdnu těhotenství (ale samozřejmě u někoho dřív nebo později) je pálení žáhy a hromadění slin v ústech. Tyto příznaky jsou pravděpodobně způsobené hormonálními změnami, pálením žáhy a potřebou méně polykat při nevolnostech.
Až polovina všech těhotných žen má zácpu2ČLÁNEK: 7 weeks pregnant, která se může objevit právě kolem 7. týdne těhotenství.
Příznaky těhotenství:
- Nevolnost (zvracení či pocit na zvracení)
- Averze na konkrétní jídla
- Častá potřeba močení
- Změny nálad
- Změna chuti a čichu (můžete v ústech cítit kovovou chuť)
- Pálení žáhy
- Hromadění slin v ústech
- Zácpa
Ultrazvuk
Kolem 7. týdne těhotenství vás pravděpodobně čeká i první ultrazvukové vyšetření na gynekologii. Lékař na ultrazvuku již může vidět malé embryo a jeho bijící srdíčko.
Chlapeček nebo holčička?
Momentem oplodnění je dána veškerá genetická výbava vašeho dítěte – barva vlasů, očí, temperament a pohlaví. V prvních týdnech a dokonce ani měsících těhotenství však ještě není možné pohlaví vašeho miminka určit. S odhalením pohlaví miminka si budete muset počkat na 16. týden těhotenství.
Těhotenské bříško
V 7. týdnu těhotenství prakticky ani nepoznáte. Alespoň tedy co se týká těhotenského bříška. Vaše prsa se naopak mohou již měnit a být viditelně větší.
To kdy začne být bříško vidět, záleží především na pozici embrya v děloze, na počtu embryí (dvojčata jdou poznat dříve), na tom jak je žena vysoká (u žen s kratším trupem nemá miminko takovou možnost růstu do výšky a tak dříve využije prostor okolo), ale také na tom, o kolikáté těhotenství se u ženy jedná (u prvorodiček jde bříško vidět později).
Nevolnost v těhotenství
Jak se vypořádat s jedním z nejnepříjemnějších projevů těhotenství jakým jsou právě těhotenské nevolnosti?
Každá žena má nevolnosti různě intenzivní, některé ženy je dokonce vůbec nepocítí, ale v jisté míře je zažívá v prvním trimestru 50 – 70 % všech těhotných žen3ČLÁNEK: 10 tipů jak zmírnit ranní nevolnosti a předejít jim. Co tedy dělat, když na vás nevolnosti zrovna přijdou? Dají se nějak potlačit? Dá se jim předejít?
Jak na nevolnosti v těhotenství?
- Vyhýbejte se pachům, o kterých víte, že vám nedělají dobře.
- Jezte více malých porcí denně, spíše než-li méně větších porcí.
- Nádech a výdech – když to přijde, pomalu dýchejte, soustřeďte se na nádech nosem a výdech ústy a snažte se vizualizovat něco hezkého.
- Využijte led – zchlaďte se kousky ledu, které můžete cumlat, nebo si chladivý obklad přiložit na šíji.
- Pomozte si aromaterapií – správně zvolený esenciální olej vám může výrazně ulevit (o správných esenciálních olejích se poraďte s aromaterapeutem. Ne všechny esenciální oleje jsou v těhotenství vhodné).
- Pijte bylinkové čaje určené na zmírnění nevolností. Pozor! Ne všechny bylinky jsou v těhotenství doporučované ke konzumaci. Existují však speciální těhotenské čaje na zmírnění nevolností.
- Zkuste náramek proti nevolnosti. Tyto náramky fungují na principu stimulace akupresurního bodu P6 (na základě čínské medicíny). Dají se využít jak na nevolnosti při cestování, tak v těhotenství.
- Vyzkoušejte zázvor – ale opatrně! Během těhotenství se nedoporučuje konzumovat velké množství zázvoru4RODIČOVO: Bylinky v těhotenství. Rozumné množství však může pomoci během nevolností. Z toho důvodu jsou na trhu i zázvorová lízátka proti nevolnosti a zázvorvé bonbony.
- V situacích, kdy vám dělá špatně čištění zubů, zkuste využít ústní vodu. Snažte se však vybrat takovou, která neobsahuje alkohol a jiné nevhodné látky (např. od značky Biomed).
- Dodržujte pitný režim. I pokud je vám špatně, snažte se průběžně po malých douškách konzumovat dostatek vody (nebo bylinného čaje).
Vitamíny v těhotenství
Během celého těhotenství je důležité dbát a životosprávu a příjem potřebných živin. I přes přítomné nevolnosti se snažte přijímat jejich dostatečné množství a také pít hodně vody.
Jaké vitamíny jsou v těhotenství ty nejdůležitější? Můžete si pomoci i speciálními multivitamíny pro těhotné.
Mezi důležité vitamíny v těhotenství patří:
Co ne/dělat ve 7. týdnu těhotenství?
Co dalšího doporučujeme dělat (či nedělat) začátkem 7. týdne těhotenství?
- Začít s výběrem porodnice, duly, porodní asistentky – začněte zjišťovat, jaká porodnice (asistentka, dula) je vám svým přístupem sympatická. Výběr porodnice je zatím jen informační, protože oficiálně se můžete zapsat k porodu až po ukončeném 12. týdnu
- Neužívat toxické a jinak nevhodné látky – stejně tak jako v předchozích týdnech, vyhněte se jakémukoliv alkoholu, nikotinu, kofeinu, ale i lékům a doplňkům stravy nevhodných pro těhotné
- Zajistit dostatečný příjem živin – pomoci mohou i speciálně sestavené vitamíny pro těhotné, důležitá je však především strava
- Zvážit, kdy oznámíte těhotenství – je dobrým zvykem čekat s oznámením až po skončení prvního trimestru (14. týden těhotenství). V 2. trimestru se totiž výrazně snižuje riziko potratu. Není to však nutné pravidlo a pokud cítíte, že chcete radost sdílet, neváhejte těhotenství sdílet s nejbližším okolím. Oficiální ohlášení pro širší okolí nebo kolegy v práci ale přecijen zvažte (pokud situaci v práci nemusíte ohlásit ze zdravotních důvodů)
DALŠÍ UŽITEČNÉ ČLÁNKY V 7. TÝDNU TĚHOTENSTVÍ
Na našem webu najdete spoustu článků na téma těhotenství a mateřství. Ty které se hodí přečíst během sedmého týdne těhotenství a ty které se doposud neobjevily v textu, najdete níže:
Doufáme, že vám náš přehled Těhotenství týden po týdnu pomohl najít informace, které jste hledali. Další užitečné informace najdete v našich dalších článcích, které pojednávají o jednotlivých týdnech těhotenství.