baby shower

Baby shower

Inspirace na dekorace, dárky a hry na baby shower oslavu

Ačkoliv baby shower není typickou českou zvyklostí, spousta těhotných žen u nás s radostí převzala tuto americkou tradici. Žádný důvod totiž není špatný, pokud je to důvod k oslavě a přátelskému setkání. Jak taková baby shower probíhá? Jaký dárek nastávající mamince pořídit? A kdo má tuto oslavu organizovat? To vše se dozvíte v našem článku doplněném také o inspirace na výzdobu a dekorace.

Dekorace na baby shower

Výzdoba místnosti, kde se baby shower koná, je základ. Je to způsob, jak místu dodat slavnostního ducha. Obzvlášť pokud se oslava koná v domácím prostředí – slavnostní dekorace tak ozvláštní jinak všední prostředí a promění ho ve veselou party místnost.

Pokud je již známo pohlaví miminka, často je baby shower laděna do barev právě na základě toho – pro holčičku do růžova a pro chlapečka do modra. Určitě se však nemusíte držet stereotypů a oslavu můžete udělat klidně v pestrobarevných duhových barvách.

Jste-li právě vy osobou, která oslavu organizuje, pak spadá i obstarání výzdoby pod vaše křídla. V takovém případě se vám mohou hodit následující dekorace.

Dekorace vhodné na baby shower

Inspirace na výzdobu

Inspirace #1

Balónky v hlavní roli

Nafukovací balónky jsou hravé, veselé a perfektní dekorací pro jakoukoliv oslavu týkající se dětí. Ať už zvolíte komplexní a promyšlenou balónkovou dekoraci, s kterou si pohrajete do posledního detailu nebo jednoduše jen pár ozdobných balónků umístíte do rohu, slavnostní atmosféra je zdela zaručena. Na velkých baby shower oslavách můžete vidět např. „horkovzdušný balón“ vytvořený z různě velikých balónků, s velkým plyšákem v koši. Pro menší domácí oslavičku jsou trendy balónky s písmen (můžete jimi napsat libovolný nápis) anebo průhledné balónky s konfetami uvnitř.

Do obchodu

Inspirace #2

Hlavní chod: cupcaky

Co na žádné baby shower nesmí chybět jsou cupcaky! Samozřejmě můžete jako hlavní pochoutku zvolit i jinou sladkost dle preferencí maminky, ale něco dobrého na zub by na oslavě zkrátka chybět nemělo. A když už sladkosti, tak se vší parádou. Využijte hlavního jídla oslavy a vytvořte z něj zároveň dekoraci, která bude zdobit stůl a ladit s barvou a tématikou oslavy. V obchodech můžete zakoupit různá zdobítka, zapichovátka a košíčky, ale kreativitě se meze nekladou ani v případě, že cupcaky upečete a pohrajete si s ozdobami z fondánu či marcipánu.

Do obchodu

Inspirace #3

Dekorace z dětských bodyček

Chytrým způsobem, jak můžete proměnit praktické věci v baby shower dekoraci, je využití přímo dárků pro nastávající maminku. Nakupte bodyčka a různé sladěné oblečení pro miminka a vyzdobte s nimi místnost. Výroba této unikátní dekorace je naprosto jednoduchá. Oblečení zavěsíte kolíčkami na šňůrku spolu s dalšími dekorativními atributy nebo např. fotkami z ultrazvuku. Jak oslava skončí, maminka si oblečky odnese jako součást daru.

Do obchodu

Inspirace #4

Baby shower z lesa a kapradí

Chcete-li jít proti stereotypům a nedělat žádnou křiklavě růžovou ani světle modrou párty – dle pohlaví dítěte, můžete zvolit příjemnou přírodní tématiku lesa, která ladí barvy do jemné zelené. Ta je poslední dobou velmi populární, jak pro baby shower oslavy, tak třeba na svatby. Do výzdoby můžete zahrnout kus přírody v podobě květin a různých ozdobných rákosů a kapradin. Zelenou perfektně doladí i doplňky ze dřeva a nádoby ze skla. Pokud máte tu možnost, nemusíte příliš mnoho dekorací ani kupovat, stačí jedna návštěva louky či lesa. Zbytek lze doladit různými dřevěnými nápisy nebo např. stylovou návštěvní knihou, kde můžete mamince na památku zanechat pár milých slov.

Do obchodu

Inspirace #5

Dort z plenek

I z dortu můžete udělat jeden velký praktický dárek – a to tak, že za hlavní ingredienci zvolíte místo krému a čokolády pleny. Pokud si na výrobu plenkového dortu netroufáte, je možné zakoupit již hotový dort. Pokud však rádi zapojíte kreativního ducha, můžete za pomoci plen, dekorací a dětského oblečení vytvořit dokonalý plenkový drot na míru. Podomácku vytvořený plenkový dort se hodí obzvlášť, pokud víte, že nastávající máma preferuje např. pouze ekologické pleny nebo pleny konkrétní značky.

Do obchodu

Hry na baby shower

Průběh programu každé oslavy (nejen baby shower) záleží i na složení hostů. Skupinka nejlepších kamarádek v mnoha případech nejvíce ocení volnou zábavu, kdy mohou probrat všechny novinky a strasti života a čas jednoduše rychle uplyne i bez předem vymyšlené organizované zábavy.

Často se však na baby shower sejde skupina žen z různých okruhů maminčiného života a v takovém případě se hodí mít přichystáno v rukávu pár her a seznamovacích aktivit. Ty samozřejmě dle situace můžete použít a nemusíte. Často taková tématická hra oživí i zábavný sedánek nejlepších kamarádek. My jsme pro vás připravili 3 nápady na tématický program.

Hádej kdo?

Budete potřebovat:

  • fotku každé účastnice jako malé dítě
  • dostatek tužek a papíru
  • dáreček pro výherkyni

Pro uskutečnění této hry musíte již s pozvánkou účastnicím sdělit, ať si přichystají svou fotku s dětství – ideálně jako malého miminka. Fotky od účastnic ideálně vyberte už předem, abyste fotografie mohli naaranžovat v místě oslavy a přiřadit k nim čísla. Jakmile oslava začne, necháte účastnice včetně nastávající maminky tipovat, jaké jméno patří k jaké fotografii a každá z nich své tipy zapíše na lísteček. Vyhrává, kdo správně přiřadí nejvíce jmen k fotkám. Výherkyni můžete obdarovat malým dárečkem.

Přáníčka pro miminko

Budete potřebovat:

  • místo pro zapsání přáníček (ozdobné papírky či něco originálnějšího)
  • dostatek tužek

Nejdříve vymyslete, na co se přáníčka budou zapisovat. Může to být již výše zmíněná puzzlíková kniha hostů (každá účastnice napíše přání na jeden dílek) nebo ozdobné papírky, které můžete zavěsit na šňůrky do rámečku. Důležité je, aby se výsledné dílo dalo předat rodičům, jako památný předmět.

Rozdejte papírky (puzzlíky či jiné originální předměty) mezi účastníky a poproste je, ať na papírek napíší přání pro miminko. Může to být vtipné, může to být sentimentální, je na každém, jaké přání miminku vyšle. Mohou napsat: „Rodiče na tebe budou hrdí, protože budeš na nejchytřejší holčička ve třídě“ nebo „Pokud zdědíš oči po tátovi a vlasy po mamince, bude z tebe ta nejkrásnější princezna.“ Papírky (či puzzlíky) se pak poskládají do rámečku a rodiče za pár let mohou dítěti ukázat, co mu do vínku přáli lidé z nejbližšího okolí.

Která máma jsem?

  • prázdné jmenovky či samolepící papírky
  • předpřipravené známé mateřské postavy

Na jmenovky či samolepící lístečky předem nachystejte jména známých mateřských postav a osobností. Můžete si vymyslet i téma jako např. „fiktivní postavy“ nebo „matky české historie“. Tyto jména pak napíšete na jmenovky. Až budou hosté připraveni na hru, připevníte jim jmenovku na záda (nebo samolepku na čelo) tak, aby ji daný host neviděl. Cílem je přijít na to, jakou samolepku má každý na zádech (na čele). První v pořadí se ptá ostatních na otázky, na které mohou odpovídat ANO nebo NE. Všichni ostatní vidí, co je tázající se hráč za postavu a všichni mohou odpovídat. Pokud je odpověď na otázku ANO, první hráč pokračuje s druhou otázkou. Jakmile je odpověď NE, začíná se ptát další hráč v pořadí, a tak dále. Hra končí, jakmile všichni hosté uhodnou, jakou mateřskou postavou jsou.

Naše tipy na ikonické matky z filmů a seriálů: Tracy Mosby (Jak jsem poznal vaši matku), Lorelai Gilmore (Gilmorova děvčata), Marge Simpson (Simpsonovi), Paní Gumpová (Forrest Gump), Morticia Addams (Addamsova rodina), Evelyn Harper (Dva a půl chlapa), Molly Weasley (Harry Potter), Kate Foster (Working moms), Beth Smith (Rick and Morty)…

Dárek na baby shower

Na baby shower jsou dárky pro miminko vítány. Ať už praktické či roztomilé, rodičům zkrátka přijde vhod mít věci pro miminko zařízené ještě před narozením. Spoustu si toho sice rodiče nakoupí sami, ale položek, které je nutné pro miminko pořídit je spousta, a tak se nemusíte bát, že nebude co pořizovat. Můžete se inspirovat i v našem článku Dárek k narození dítěte, jelikož k narození miminka se hodí věnovat velmi podobné dárky jako na baby shower – s pouhým rozdílem, že po narození miminka byste se svým dárkem měli myslet i na maminku, kdežto na baby shower se přímo očekává, že dárky budou vskutku pouze pro novorozeně.

baby shower

Praktickým řešením dárků na baby shower, je vytvoření seznamu dárků. Na seznamu budou všechny věci, které budoucí máma potřebuje. Zamezí se tak tomů, že nakoupíte mamince dvojmo to, co již pořídila. Zároveň je vhodné ze seznamu odškrávat a domlouvat se mezi hosty, aby nedošlo k tomu, že všichni hosté donesou ten stejný dárek.

Díky tomu, že na baby shower oslavách bývá pouze ženské osazenstvo, nemusíte se bát věnovat ani praktické pomůcky ke kojení (jako např. odsávačku mléka) či intimní předměty, které přijdou vhod po porodu.

Často kladené dotazy k baby shower

Co to je baby shower?

Baby shower je oslava na počest očekávaného miminka a těhotné ženy. Oslavy se často účastní pouze přátelé a rodina ženského pohlaví (ale není to pravidlem). Na oslavě je nastávající maminka obdarovávána dárky do výbavičky miminka.

Kdo organizuje baby shower?

Babys hower zpravidla pořádá a organizuje blízká kamarádka, sestra či máma nastávající maminky. Oslavu většinou neorganizuje sama oslavenkyně, aby nepůsobila dojmem, že chce prioritně získat co nejvíce položek do výbavičky miminka zdarma. Dalším důvodem, proč je vhodné, aby baby shower neorganizovala sama oslavenkyně, je právě její pokročilejší těhotenství, kdy by pro ni řešení záležitostí kolem oslavy mohlo být náročné či stresující.

Kdy uspořádat baby shower?

Baby shower oslava se zpravidla pořádá 6 – 4 týdny před porodem. Později ne, jelikož 9. měsíc těhotenství už může být pro maminku náročnější a je možné, že mnohem více ocení soukromí a klid. Baby shower je oslava, která se pořádá spíše v odpoledních, než-li večerních hodinách – ale čas vždy záleží především na možnostech a preferencích nastávající maminky.

Ať už naplánujete honosnou baby shower oslavu s bohatou výzdobou a programem nebo spíše klidnější posezení s kamarádkami u čaje a kávy, nezapomeňte, že jde hlavně o nastávající maminku. Snažte se oslavu uspořádat tak, aby si ji co nejvíce užila především ona. Koneckonců, i to nejskromnější setkání nejbližšího okruhu kamarádek maminku jistě potěší.