motoricke hracky pro deti od1 roku

Motorické hračky od 1 roku

TOP 10: Nejlepší motorické hračky pro malé děti

Hledáte pro své děti hračky na rozvoj motoriky a tápete, které budou nejlepší? Záleží samozřejmě na věku dítěte. My jsme se tentokrát zaměřili na nejlepší motorické hračky pro děti od 1 roku. Vybírali jsme především z těch, které jsme se svými dětmi ozkoušeli a které se nám osvědčily. Všechny níže uvedené motorické hračky od 1 roku byly v našem dětském pokoji TOP a bylo s nimi plno zábavy. Zároveň mé děti pomáhaly hravou formou rozvíjet v mnoha oblastech, motoriku nevyjímaje.

10 tipů na nejlepší motorické hračky pro děti od 1 roku

Montessori kostka

1. Activity Board BusyKids

Jedinečná motorická hračka pro děti od 1 roku, to je Montessori kostka Activity Board BusyKids. Je malá – má rozměry 11 x 11 x 11 cm, takže si s ní dítě může hrát doma, v autě i na dovolené. Obsahuje plno zajímavých aktivit, při kterých si děti procvičí jemnou motoriku i logické dovednosti. Mohou točit ozubenými kolečky, vyzkoušet si otevírání a zavírání petlice, posouvat kostičky atd. Kostka je vyrobená od ELIS Design, který se pyšní certifikací Eco Friendly a má certifikaci pro děti od 1 roku. Vyrobena je ze dřeva z ekologicky vedených lesů.

Do obchodu

Základní vkládačka

2. Dřevěná vkládačka – tvary

Kdo nemá pro své malé dítko dřevěnou vkládačku, jako by neměl základní hračku, s níž si děti trénují motoriku a logické uvažování. My máme otestovanou tuto vkládačku od značky Djeco. Je vyrobena ze dřeva a je zaměřena na různé tvary, které děti musí vložit do správného otvoru. Otvor mohou určit také podle barvy jednotlivých kostiček, takže si s vaší pomocí začnou trénovat i barvičky. Pod značkou Djeco však najdete různé variace vkládaček – věříme, že si vyberete. Vkládačky se nám u dětí osvědčily jako skvělá zábava, která dítkům vydrží i celé hodiny. Navíc je opravdu užitečná a pomáhá dětem v jejich rozvoji.

Do obchodu

Skládání a nasouvání

3. Stohovací hra – čtyři věže

Také stohovací hry a hračky patří mezi klasiku, která by neměla chybět v žádném pokojíčku jednoročního dítěte. Najít můžete stohovačky s jednou tyčkou, na kterou se vkládají kolečka či různé tvary s otvorem uprostřed, vyrobené z plastu i ze dřeva. Nám se osvědčila stohovací hra – čtyři věže, která má tyčky na vkládání rovnou čtyři a kolečka ve čtyřech různých barvách. Je to pro dítě zábavnější, déle u toho vydrží a procvičí si jemnou motoriku, koordinaci oko-ruka a může se přitom učit různé barvy, rozpoznávat stejnou a odlišnou barvu apod. Tato motorická hračka je určena dětem od 1 roku a splňuje principy montessori a waldorfské školy. Je vyrobena ze dřeva a je maximálně bezpečná a kvalitní. Dřevěná kolečka děti mohou strčit do úst, ale nic jim to neudělá, zatímco u plastových se mi stávalo, že je prokously, požvýkaly atd.

Do obchodu

Pletení pro prcky

4. Montessori proplétací hračka

Co nás doslova nadchlo, jsou dřevěné proplétací hračky ve tvarech různých zvířátek. Vybrat můžete malé, s několika otvory i větší, kde je již otvorů více. Podle toho, jak zdatné či jak staré máte dítko. Ty nejjednodušší jsou vhodné už pro děti od 1 roku. Cílem je strkat tkaničku do otvorů, vytahovat a zkrátka ji proplétat podle umu či fantazie. Pro děti od 1 roku je to výborná varianta na koordinaci pohybu a rozvoj jemné motoriky. Zároveň je to výborná alternativa ke korálkům, které by mohly být ještě pro tyto děti nebezpečné – malé kousky, ústa, vdechnutí atd. Proplétací hračky jsou vyrobeny ze dřeva a šňůrka může mít různé barvy.

Do obchodu

Zatloukání kolíčků

5. Little Dutch – zatloukačka

Také tato krásná zatloukací hračka je zábavná a pomáhá dítko zabavit i rozvíjet jeho motoriku a koordinaci. Dítko se musí naučit vložit dřevěný špalíček do otvoru a dřevěným kladívkem pak do něj klepe, dokud se nedostane na druhou stranu. Je skvělé pozorovat, jak se děti rozvíjí. Na začátku mají problém se do špalíčku vůbec trefit a po nějakém čase už jsou z nich téměř „profíci“.

Do obchodu

Jednoduchá rozvojová hračka

6. YOOKIDOO – Ozubené tvary

Také hra Ozubené tvary od YOOKIDOO patří mezi nejlepší motorické hračky do 1 roku. Skládá se ze základny, která je flexibilní a dá se tvarovat. Na ni děti umisťují různé tvary v různých barvách a na ně ještě ozubená kolečka, která do sebe zapadají. Je to ideální hračka pro rozvoj jemné motoriky, koordinace, zvyšuje kreativitu i kognitivní dovednosti. Podporuje také učení STEM – tedy rozpoznávání barev, počítání a přiřazování. Dítě si navíc může jednotlivé dílky osahávat a rozvíjet tak hmatový senzorický vývoj.

Do obchodu

Montessori kostka podruhé

7. LITLLE DUTCH – Aktivní kostka

I když už tady jednu Montessori aktivní kostku máme, rozhodli jsme se zařadit i tuto. Spojuje v sobě totiž řadu herních a rozvojových prvků, které mají některé námi výše uvedené hračky, ale zde je vše v jednom. Značka Litlle Dutch vyrábí aktivní kostky v různých barevných variantách. Nechybí v nich vkládání tvarů, posouvání korálků a dřevěných kostek, otáčení ozubených koleček apod. Tato kostka je vhodná k postavení na zem nebo na stoleček a dítě si na ní rozvíjí jemnou motoriku a koordinaci, učí se tvary i barvy, rozvíjí hmatové schopnosti, a především si s ní užije plno zábavy.

Do obchodu

Navlékání originálních korálků

8. Navlékací korálky – Zahrádka

Skvělou formou rozvoje motoriky je navlékání korálků. U malých dětí však musíme dbát na jejich velikost, aby si korálek nestrčily do úst a nevdechly. Proto nás nadchla tato hračka – Navlékací korálky – Zahrádka od značky Vilac. Jsou dřevěné a dostatečně velké, aby se s nimi dítě nezadusilo. Navlékání na šňůrku je bude bavit – jsou totiž vyřezané a nabarvené do tvaru zeleniny a všeho, co potřebujeme k práci na zahrádce. Hra je nejen zábavná, ale také pomáhá rozvíjet fantazii a jemnou motoriku.

Do obchodu

Zábava s kuličkami i autíčky

9. Kuličková dráha

Další evergreen, který patří mezi nejlepší motorické hračky od 1 roku jsou kuličkové dráhy. My můžeme doporučit za prvé tu od značky ELIS DESIGN – je krásná na pohled, má jemné pastelové barvy a obsahuje hned 7 zábavných prvků. Hračka je vyrobena z tvrdého dřeva, dokonale opracovaného, takže je bezpečná. Kromě velké kuličky si děti po dráze mohou posunovat i autobus, autíčko apod. Další náš tip je určitě dráha od Trihorse – o ní si azse můžete přečíst více v naší recenzi této dráhy. Záleží na tom, jaký typ kuličkové dráhy si vyberete. Tato skvělá hra rozvíjí dětskou motoriku, koordinaci oko-ruka a učí děti trpělivosti. V našem případě hračka, která se u dětí 100 % osvědčila.

Do obchodu

Spojovačka pro děti od 1 roku

10. Animal Links

Skvěle se u mých dětí osvědčila i spojovací hra Animal Links od značky Quercetti. Jedná se o sadu plastových tvarů – většinou zvířátek – které se do sebe zají zaháknout, zapojit a dá se tak vytvářet řetěz a další tvary. Každé zvířátko má jinou barvu, takže lze také hledat konkrétní barvy nebo skládat do sebe stejné barvy apod. Kromě barev si děti procvičují koordinaci, jemnou motoriku, fantazii i trpělivost, protože zpočátku je pro ně spojování celkem oříšek.

Do obchodu

Jak vybírat motorické hračky pro malé děti?

Vybírat motorické hračky pro děti od 1 roku nemusí být zrovna snadné. Na trhu jich je mnoho, a i když se některé z nich tváří jako hračky, které budou našemu dítěti pomáhat v rozvoji, nemusí to být pravda. Na co se tedy zaměřit, aby byly hračky dostatečně kvalitní, poskytly spoustu zábavy a zároveň pomohly rozvíjet motoriku vašeho dítěte?

Věk je důležitý

Při výběru motorické hračky opravdu dbejte na věk dítěte. V každém věku vnímá hračky jinak a pokud zvolíte hračky pro děti do 1 roku, nemusely by ty starší bavit. Naopak když zvolíte hračku pro starší, rovněž je nebude bavit, protože mu skládání a další činnosti nepůjdou, bude ho to mrzet a demotivovat. Motivace je u dětí nesmírně důležitá, ať jsou v jakémkoliv věku. A pokud se dítěti jeho dílo daří, podněcuje ho to k dalšímu hraní i zkoušení nových dovedností. Proto vždy vybírejte skutečně jen motorické hračky od 1 roku.

Zábava na prvním místě

I když my dospělí dbáme na to, aby hračky naše děti především rozvíjely, neměly bychom zapomínat na zábavu. Čím více se bude dítěti hračka líbit, tím zábavnější pro něj bude a tím raději si s ní bude hrát. Proto vybírejte hračky barevné, kde jsou různá zvířátka, ovoce, zelenina a jiné tvary. Čím pestřejší hra, tím větší zábava.

Materiál a zpracování

U nejlepších motorických hraček do 1 roku chceme také vysokou bezpečnost a kvalitní zpracování. Vždy sledujte, zda má hračka patřičný certifikát a je určena pro děti konkrétního věku. V 1 roce ještě mají děti chuť strkat vše do úst a otestovat si hračku se vším všudy. Proto nesmí být zdravotně závadné, musí mít barvy, které nepouští a neobsahují nebezpečné chemikálie. To platí jak u dřevěných hraček barvených, tak u hraček plastových.

Hračky by samozřejmě neměly mít ostré hrany, být špičaté a u dřevěných hraček předpokládáme dokonalé zpracování, hladký povrch, který se neštěpí a hračka se nezlomí. Pozor dávejte také na příliš malé části. Např. některé korálky na navlékání se mohou zdát jako skvělá kreativní a motorická hračka, ale mohou být příliš malé. Ideální jsou korálky dřevěné a dostatečně velké, aby je dítě nevdechlo.

Věříme, že motorické hračky do 1 roku, které jsme vám uvedli v našem výčtu, budou vaše děti bavit stejně, jako ty naše. Alespoň já a mé děti s nimi máme bohaté zkušenosti a užili jsme si s nimi plno krásných společných chvil a u některých děti vydržely i samotné.