V 6. týdnu těhotenství už je už běžné pociťovat příznaky těhotenství. Mohou se objevit tzv. ranní nevolnosti (které rozhodně nepřichází jen ráno) a vaše nálada se pravděpodobně mění jak na horské dráze. 6. týdnem těhotenství zároveň vstupujete do svého druhého měsíce těhotenství.
Tento článek je součástí sekce Těhotenství týden po týdnu.
Co se děje ve 6. týdnu těhotenství?
- Většina žen již pociťuje nějaké těhotenské příznaky
- Embryo je velké cca 10 mm – můžete si představit jako malý hrášek
- Vaše těhotenství vám již potvrdí gynekolog
- Na ultrazvuku už je možné slyšet tlukot srdce
Embryo v děloze roste neuvěřitelnou rychlostí – má nyní velikost hrášku. Podstoupíte-li v 6. týdnu ultrazvuk, budete již moci slyšet tlukot srdce miminka, který se pohybuje mezi 160 až 180 údery za minutu. Bije tedy téměř dvakrát rychleji, než srdce dospělého člověka. Chcete-li tlukot srdíčka budoucího miminka poslouchat (či kontrolovat) doma za pomoci zařízení jako je např. AngelSounds, je potřeba počkat alespoň do 12. týdne těhotenství. Tlukot je zatím zachytitelný pouze ultrazvukem u lékaře.
V místech, kde bude mít miminko oči a nosní dírky již můžeme pozorovat malé černé tečky. Utvářet se začínají taktéž uši, jazyk a hlasivky. Můžete si všimnou i vyvíjejících se končetin, které zatím vypadají jako malé ploutvičky.
Příznaky těhotenství ve 6. týdnu
V 6. týdnu těhotenství už je naprosto běžné pociťovat na svém těle (ale i náladě) projevy těhotenství. V tomto období můžete očekávat především nevolnosti (které se v těhotenském slangu označují jako ranní nevolnosti, my si však dovolíme označení „ranní“ vynechat, vzhledem k tomu, že se mohou objevit kdykoliv během dne) a rychlé změny nálad.
Za změny nálad mohou hormonální změny v těhotenství v kombinaci s únavou a potenciálním stresem z přicházející velké zodpovědnosti. Je dobré si uvědomovat, co se ve vašem těle odehrává, obzvlášť v situacích, kdy na vás jdou smutné myšlenky – je to naprosto přirozené a pravděpodobně za chvíli odezní (intenzivní změny nálad jsou výrazné především mezi 6. – 10. týdnem těhotenství). Jste-li v jednu chvíli nejšťastnější žena na této planetě a za pár minut se vám boří celý svět, můžete se uklidňovat tím, že je to jen fáze těhotenství. Pokud u vás však přetrvávají neustálé negativní pocity a nestřídají se s těmi pozitivními, zvažte vyhledání psychoterapeutické pomoci.
Hormony ovlivňují úplně vše ve vašem těle. Není tedy divu, že se během těhotenství spousta věcí mění. Během prvního trimestru můžete díky zvýšenému estrogenu pociťovat také kovovou chuť v ústech.
Příznaky těhotenství:
- Nevolnost (zvracení či pocit na zvracení)
- Častá potřeba močení
- Změny nálad
- Špinění
- Změna chuti a čichu (můžete v ústech cítit kovovou chuť)
- Bolesti hlavy
- Únava
- Citlivá prsa
Tehotenský test a ultrazvuk
V 6. týdnu těhotenství je už výsledek těhotenského testu prokazatelný a těhotenství vám potvrdí i gynekolog na ultrazvuku. Jak jsme již výše zmínili, ultrazvukem je možné zaznamenat i tlukot srdce miminka.
Chlapeček nebo holčička?
Momentem oplodnění je dána veškerá genetická výbava vašeho dítěte – barva vlasů, očí, temperament a pohlaví. V prvních týdnech a dokonce ani měsících těhotenství však ještě není možné pohlaví vašeho miminka určit. S odhalením pohlaví miminka si budete muset počkat na 16. týden těhotenství.
Těhotenské bříško
To jestli je v 6. týdnu těhotenství možné vidět těhotenské bříško, záleží na mnoha faktorech. V první řadě, v 6. týdnu je stále poměrně brzy a pokud už se přecijen rýsují náznaky miminka v bříšku, poznáte je spíše sama, protože své tělo znáte nejlépe – okolí na vás těhotenství nemá šanci poznat.
Kdy začne být bříško vidět záleží především na pozici embrya v děloze, na počtu embryí (dvojčata jdou poznat dříve), na tom jak je žena vysoká (u žen s kratším trupem nemá miminko takovou možnost růstu do výšky a tak dříve využije prostor okolo), ale také na tom, o kolikáté těhotenství se u ženy jedná (u prvorodiček jde bříško vidět později).
Nevolnost v těhotenství
Jak se vypořádat s jedním z nejnepříjemnějších projevů těhotenství? V období, kdy vás postihnou těhotenské nevolnosti dost možná nezvládnete plně fungovat a dokonce možná budete nucena vzít pár dní volna v práci. I když se vám udělá lépe, kdykoliv ucítíte nějaký podezřelý pach, třeba i parfém, který jste před otěhotněním milovala, obrátí se vám žaludek vzhůru nohama. To je v 6. týdnu těhotenství naprosto běžné.
Každá žena má nevolnosti různě intenzivní, některé ženy je dokonce vůbec nepocítí, ale v jisté míře je zažívá v prvním trimestru 50 – 70 % všech těhotných žen1ČLÁNEK: 10 tipů jak zmírnit ranní nevolnosti a předejít jim. Co tedy dělat, když na vás nevolnosti zrovna přijdou? Dají se nějak potlačit? Dá se jim předejít?
Jak na nevolnosti v těhotenství?
- Vyhýbejte se pachům, o kterých víte, že vám nedělají dobře.
- Jezte více malých porcí denně, spíše než-li méně větších porcí.
- Nádech a výdech – když to přijde, pomalu dýchejte, soustřeďte se na nádech nosem a výdech ústy a snažte se vizualizovat něco hezkého.
- Využijte led – zchlaďte se kousky ledu, které můžete cumlat, nebo si chladivý obklad přiložit na šíji.
- Pomozte si aromaterapií – správně zvolený esenciální olej vám může výrazně ulevit (o správných esenciálních olejích se poraďte s aromaterapeutem. Ne všechny esenciální oleje jsou v těhotenství vhodné).
- Pijte bylinkové čaje určené na zmírnění nevolností. Pozor! Ne všechny bylinky jsou v těhotenství doporučované ke konzumaci. Existují však speciální těhotenské čaje na zmírnění nevolností.
- Zkuste náramek proti nevolnosti. Tyto náramky fungují na principu stimulace akupresurního bodu P6 (na základě čínské medicíny). Dají se využít jak na nevolnosti při cestování, tak v těhotenství.
- Vyzkoušejte zázvor – ale opatrně! Během těhotenství se nedoporučuje konzumovat velké množství zázvoru2RODIČOVO: Bylinky v těhotenství. Rozumné množství však může pomoci během nevolností. Z toho důvodu jsou na trhu i zázvorová lízátka proti nevolnosti a zázvorvé bonbony.
- V situacích, kdy vám dělá špatně čištění zubů, zkuste využít ústní vodu. Snažte se však vybrat takovou, která neobsahuje alkohol a jiné nevhodné látky (např. od značky Biomed).
- Dodržujte pitný režim. I pokud je vám špatně, snažte se průběžně po malých douškách konzumovat dostatek vody (nebo bylinného čaje).
Vitamíny v těhotenství
I přes přítomné nevolnosti se snažte přijímat dostatečné množství všech důležitých živin. A jaké to v těhotnství jsou? Pomoci vám mohou speciální vitamíny pro těhotné.
Mezi důležité vitamíny v těhotenství patří:
Dula, porodní asistentka a porodnice
Stejně jako v 5. týdnu těhotenství, i v tom 6. máte poměrně dost času na výběr porodní asistentky (případně duly). Pokud vám však na výběru té správné profesionálky záleží, nikdy není příliš brzy začít s kontaktováním vámi preferovaných. Není totiž zaručené, že vámi zvolená asistentka již nebude mít plno, a je tedy možné, že budete muset obepsat více kandidátek. Z toho důvodu radíme podniknout tento výběr spíše dříve, než-li později.
Je také vhodné přemýšlet nad tím, v jaké porodnici byste chtěla porodit. Jste-li z většího města, máte na výběr pravděpodobně více možností. Každá porodnice může mít mírně jiné zvyky a postupy (co se týká bondigu, podpory kojení, možnosti mít s sebou dulu, apod.). Využijte tento čas těhotenství a informujte se o všech blízkých porodnicích. Zeptejte se kamarádek na zkušenosti, vyhledejte recenze na internetu nebo směřujete svůj dotaz přímo na konkrétní porodnici. Na samotný zápis do porodnice však máte ještě čas, ten je možný provést až po 12. týdnu těhotenství.
Co ne/dělat ve 6. týdnu těhotenství?
Co dalšího doporučujeme dělat (či nedělat) začátkem 6. týdne těhotenství?
- Připravte se na první těhotenskou prohlídku – pravděpodobně vás brzy čeká první těhotenská prohlídka u gynekologa. Připravte se, že budete probírat váš celkový zdravotní stav, rodinnou anamnézu a podstoupíte vyšetření moči a krve.
- Zajistěte si bezpečné pracovní prostředí – ženy, jejichž práce by mohla být roziková pro vývoj plodu by si touto dobou měli zajistit buďto přesun na jiné oddělení, případně neschopenku.
- Začít vybírat porodnici, dulu, porodní asistentku – začněte hledat zjišťovat jaká porodnice (asistentka, dula) je vám svým přístupem sympatická. Výběr porodnice je zatím jen informační, protože oficiálně se můžete zapsat k porodu až po ukončeném 12. týdnu
- Neužívat toxické a jinak nevhodné látky – stejně tak jako v předchozích týdnech, vyhněte se jakémukoliv alkoholu, nikotinu, kofeinu, ale i lékům a doplňkům stravy nevhodných pro těhotné
- Zajistit dostatečný příjem živin – pomoci mohou i speciálně sestavené vitamíny pro těhotné, důležitá je však především strava
DALŠÍ UŽITEČNÉ ČLÁNKY V 6. TÝDNU TĚHOTENSTVÍ
Na našem webu najdete spoustu článků na téma těhotenství a mateřství. Ty které se hodí přečíst během šestého týdne těhotenství a ty které se doposud neobjevily v textu, najdete níže:
Doufáme, že vám náš přehled Těhotenství týden po týdnu pomohl najít informace, které jste hledali. Další užitečné informace najdete v našich dalších článcích, které pojednávají o jednotlivých týdnech těhotenství.