darky pro deti ktere nejsou hracky

Dárky pro děti, které nejsou hračky

10 tipů na praktické dárky pro děti

Chystáte se na dětskou oslavu a nejste si jisti, co přinést malému oslavenci? Máte pocit, že hraček dostane dost a raději byste donesli něco praktického, co bude přímo pro něj a udělá mu radost, stejně jako hračka?

Dárky pro děti, které nejsou hračky, je sice trochu obtížnější vymýšlet, ale vybrat se dají. A to takové, ze kterých budou mít radost nejen větší děti, které už tak na hračkách nebazírují, tak i malé děti, které se zatím s jinými dárky, než hračkami, nesetkaly. V našem článku jsme dali dohromady deset tipů na dárky pro děti, které nejsou hračky (tedy smysluplné ši praktické dárky), a přece se u dětí (u našich i u dětí našich kamarádů) hojně osvědčily. Ke každému tipu přikládáme i odkaz na námi ověřený obchod (či obchody), kde lze požadovaný dárek pořídit.

10 tipů na dárky pro děti, které nejsou hračky

1. Darujte zážitek

I když jsou zážitkové dárky vhodné spíše pro starší děti – od cca 10 let výše, dají se vybrat i takové, z nichž budou mít radost i mrňata. Neocení sice obálku s poukazem na zážitek, ale když už budou v místě, kde se zážitek koná, patřičně si to užijí. Takovýto dárek, který není hračkou, dávejte především jejich rodičům.

Pro nejmenší jsou skvělé různé dárkové poukazy na koupání v aquaparcích nebo možnost vyřádit se v některých zábavních parcích, jako např. Mirakulum nebo Resort Březová. V České republice jich najdete víc než dost. My doporučujeme především pobyt v hotelu Babylon s neomezenou zábavou, kterou si užijí děti starší, stejně jako ti nejmenší. Pro milovníky her pak může být zajímavá úniková hra. I těch najdete v nabídkách zážitkových kanceláří dostatek. Podívat se můžete např. na Adrop.cz.

Zážitky na Adrop.cz

2. Batoh

Skvělými dárky pro děti, které nejsou hračky, mohou být i různá cestovní vybavení, ideálně pak batohy, batůžky a tašky či kufry. Především batohy jsou vděčným dárkem, který dítě využije asi nejvíce, ať je v jakémkoliv věku. Batoh můžete zvolit v různé velikosti. Menší batůžky mohou nosit do školky nebo na hřiště, větší pak využije dítě na výlety nebo na víkendový pobyt u babičky. Batohy vybírejte vždy kvalitní, se zpevněnou zádovou částí a polstrovanými nastavitelnými popruhy. I když se jedná o menší batůžek, je důležité, aby dítěti nedeformoval záda. Naším oblíbeným je batoh Bunny od značky Boll nebo roztomilý Affenzahn batůžek ztvárňující vždy nějaké zvířátko. Pokud chcete tipy na více dětských batohů, podívejte se na náš článek o výběru dětské aktovky, kde se tomuto tématu věnujeme podrobně. Také se můžete podívat na výběr nejlepších dětských batohů na webu bagbag.cz.

Batohy na Bagalio.cz

3. Hodinky

Vhodným dárkem pro větší děti mohou být hodinky. Využije je klidně už i předškolák – alespoň má motivaci učit se hodiny a porozumět tomu, co ukazují. Větší děti se pak budou moci orientovat v čase. Hodinky můžete vybrat podle věku s dětskými motivy, nebo spíše sportovní – pro větší děti. Zvolit také můžete chytré hodinky, které jsou digitální, dá se do nich vložit simka a rodiče mohou díky ní sledovat, kde se jejich dítě nachází. Budou tak více v klidu, když dítě půjde samo do školy, na kroužek, nebo s kamarády na hřiště.

Hodinky na Alza.cz

4. Ručníky a osušky

Možná budete překvapeni, ale od svých dětí – i v tom nejnižším věku, máme osvědčené, že mají obrovskou radost z různých ručníků a osušek – především, jsou-li na nich motivy oblíbených pohádkových hrdinů. Máme už doma celou sbírku, podle toho, jaké pohádky jsou u nich zrovna v kurzu. Pokud tedy jdete na dětskou oslavu a chcete oslavenci donést dárek, který ho potěší, a přesto nebude hračkou, zjistěte, jaké má oblíbené hrdiny a objednejte mu osušku, do které se zamiluje na první pohled. Mezi nejoblíbenější patří osušky s Tlapkovou patrolou a dalšími hrdiny z oblíbených seriálů – v současné době stále vede i Ledové království a McQueen. Starší děti milují doplňky s motivy z Harryho Poterra. A pokud si nejste jisti, vsaďte jednoduše na zvířátka – k sehnání jsou osušky s kočkami, pejsky, koňmi nebo dinosaury.

Osušky na Detskyeshop.cz

5. Vybavení do pokojíčku

Smysluplné dárky mohou být i různé doplňky a vybavení do dětského pokojíčku. Nábytek si většinou rodiče vybírají sami, když dětem pokojíček zařizují. Ovšem takové bedny, krabice nebo koše na hračky mohou být skvělým dárkem, potěší děti – obzvlášť, pokud jsou na nich různé pohádkové obrázky a motivy, ale také rodiče, protože úložných boxů na hračky není nikdy dost a pomáhají udržet pokojíček uklizený. Mezi naše oblíbené úložné koše patří např. ten od Bloomingville Mini, který je roztomilý, ale zároveň designově neutrální, takže krásně ladí k čemukoliv, hodí do dívčího i chlapeckého pokoje a rodiče se nemusí děsit žádného příliš křiklavého narušení interiéru. Pokud hledáte něco víc s barvičkama, mrkněte na boxy od Djeco a velmi praktický je také velký koš na hračky Luma, do kterého se toho vejde opravdu hodně.

Úložné boxy na Bonami.cz

6. Lampička k posteli

Nejlepší dárky pro děti svítí, hrají nebo vydávají zvuky. Tak to je, ať se nám to jako rodičům líbí nebo nelíbí. Pokud chcete udělat dětem radost, dát jim smysluplný dárek a potěšit i rodiče, vyberte nějakou krásnou lampičku k posteli. Podle věku dítěte můžete zvolit buď jen svítící hračku – např. oblíbenou želvu, jejíž krunýř po zapnutí vykouzlí na stropě a zdech hvězdnou oblohu, nebo vyberte přímo lampičku, která bude dětem pomáhat usnout, aniž by se bály ve tmě. Nádherná je dětská lampička ve tvaru zvířátka od ELIS DESIGN, kde je možné nastavit barvu světla – na spánek ideálně červenou, aby nenarušovala zdravý spánek dítěte. Větší děti pak může potěšit i klasická lampička jak k posteli, tak k pracovnímu stolu.

Lampičky na Elisdesign.cz

7. Povlečení do postele, polštářky a deky

Mezi smysluplné dárky pro děti, které nejsou hračky, patří i povlečení do dětské postele, různé deky nebo polštářky. Záleží na tom, na kolik obdarované dítě znáte, víte, co má rádo a také na tom, kolik chcete investovat. Krásná povlečení do postele s dětskými motivy, nebo s motivy oblíbených pohádkových hrdinů, popř. u starších dětí s Avengers, se pohybují od 600 Kč do 1200 Kč – podle kvality. Deka už se dá pořídit za nižší cenu a polštářky s pohádkovými nebo zvířecími motivy seženete i kolem 200 Kč.

Povlečení na Detskyeshop.cz

8. Knížek není nikdy dost

Knížky jsou dárky, které se dají řadit mezi hračky, ale spíše ne. Přináší radost i poznání a pomohou se vzděláním i zkrácením dlouhého času. Knížky můžete nakupovat podle věku a pohlaví dítěte i podle jejich zájmů. Pro ty nejmenší doporučujeme krásné Montessori knížky, o kterých jsme psali samostatný článek.

Starší děti – především prvňáci a druháci zase ocení knížky označované jako „první čtení“. Pokud si nejste jisti, co dané dítě baví a zajímá, můžete sáhnout po nějaké dětské encyklopedii, což je vděčný dárek, v němž si může prohlížet hned, ale většinou se k němu děti postupně vrací ve školních letech.

Dětské knihy na Knihydobrovsky.cz

9. Teepee pro malé indiány

Teepee už dnes není jen pro zmíněné malé indiány. Je to dokonalý dárek pro děti, který není hračkou, a přece si v něm vyhrají. Většina moderních teepee pro děti má příjemné přírodní, neutrální nebo i pestré barvy. Teepee jsou vhodná pro děti od dvou let i více. Mají většinou polstrovanou měkkou podlážku, okénko a nějaké polštářky nebo látkové hračky jako doplněk. Jsou krásným doplňkem do dětských pokojíčků a děti je milují. My jsme se na dětská teepee zaměřili rovněž v samostatném článku, kde o nich zjistíte více.

Teepee na Elisdesign.cz

10. Spacák

Máte doma malého dobrodruha, nebo jdete na návštěvu ke známým, kteří mají doma děti milující výlety, stanování a cestování? Pak může být skvělým dárkem dětský spacák. Pokud skutečně vybíráte spacák do stanu nebo do chatky, je potřeba vybírat pečlivě, aby v něm dětem nebyla zima. Existují ale i spacáky pro malé děti, které mohou využívat doma a zachumlat se do nich, když si potřebují odpočinout, když jim maminka čte nebo když se dívají na pohádku v televizi. Takové spacáky mají tvar zvířátek a důraz je kladen na design, nikoliv na jejich funkčnost a udržení teploty. Funkční spacáky pro děti doporučujeme nakupovat např. v obchodech jako je 4camping.cz, se zvířecím motivem se nám líbí ty od značky Highlander.

Spacáky na 4camping.cz

Jak vybírat smysluplné dárky pro děti?

Vybírat pratkické dárky pro děti, které nejsou hračky, ale mohou být smysluplné, a přece udělat radost, není jednoduché. Pokud se ale zamyslíte nad tím, co má dítě rádo, co ho baví, na co se rádo dívá, jestli má oblíbené pohádkové hrdiny apod., pak se dá i takový dárek vymyslet celkem snadno. My jsme v našich tipech uvedli některé, které se nám jako dárky pro naše děti osvědčily na jedničku, udělaly radost a mnohé z nich slouží stále velmi dobře, i když děti rostou. Pojďme se tedy podívat, jak takové smysluplné dárky pro děti vybírat.

Podle věku

Prvním krokem při výběru by měl být věk dítěte. Pro miminko vymyslíme jiné dárky, než pro děti chodící do školky a úplně jiné pak pro děti školou povinné. U miminek se můžeme řídit spíše tím, co upřednostňují rodiče. Pokud nechcete vyloženě hračky, snadno lze sáhnout po doplňku do pokojíčku – dekách, polštářích, lampičce s pohádkovým motivem nebo úložnými boxy, které potěší a ještě jsou praktické.

U dětí chodících do školky už se můžeme řídit tím, co je baví – hrají fotbal, hrají na nějaký hudební nástroj, rádi malují nebo prohlíží knížky? Pak je snadné vybrat některou z velkého množství krásných dětských knížek. Sáhnout můžete i po dětském koberci, který si mohou sami vymalovat a pak se jednoduše vypere a můžou malovat dál. Osvědčily se nám ale i osušky s motivy oblíbených hrdinů – L.O.L., Spiderman, povlečení s hrdiny LEGO a LEGO Friends, s dinosaury atd.

U dětí, které chodí do školy, je vybírání dárků, které nejsou hračky, asi nejjednodušší. Zde můžeme stejně jako u školkových dětí sáhnout po osuškách, povlečení, ale i po hodinkách nebo spacáku – tentokrát už i po takovém, který využijí na tábor či školu v přírodě. Výborné dárky pro starší děti jsou pak zážitky. Pokud si nejste jisti, který zážitek zvolit, vyberte jen poukaz tak, aby si dítě zážitek mohlo po poradě s rodiči vybrat samo. Možná budete překvapení, do čeho se pustí.

Podle zálib dítěte

Záliby nám mohou pomoci vybrat dárky pro děti, které nejsou hračky. Pokud je baví příroda a její prozkoumávání, budou rádi za kvalitní batoh, spacák, kompas, nebo třeba dalekohled. Ocení ale i foťák. Malí sportovci zase dají přednost sportovnímu vybavení, osuškám nebo kvalitním lahvím na vodu. Pokud víte, že jdete navštívit malého knihomola, doporučujeme zjistit předem, jaké knížky se mu líbí a také jaké už má doma, aby se mu nesešlo více stejných knížek. Když si nejste jisti, můžete mu rovnou darovat poukázku na nákup do knihkupectví, aby si knížku vybralo samo.

Podle oblíbených pohádkových hrdinů

Pohádky a pohádkoví hrdinové jsou oblíbení v každém věku. Zatímco ti nejmenší dají přednost nejspíš králíčku Bingovi, větší děti milují Tlapkovou patrolu, Mašinku Tomáš, LEGO hrdiny, různé postavy z Disney filmů a ti nejstarší zase Harryho Pottera, Avengers atd. Podle toho můžete vybírat mnoho zajímavých dárků, od povlečení a zmíněných osušek po lahve na vodu, boxy na svačinu atd. Nápadům se meze nekladou a vy jistě sami rychle zjistíte, že jakmile budete znát oblíbené hrdiny dítěte, bude dárků na výběr opravdu plno.

Když si nejste jistí

Pokud skutečně nevíte, jaké má dítě záliby, nebo si nejste jisti správností svého výběru, vždy existuje možnost, jak udělat dětem radost, obdarovat je a přitom je nechat, ať si vyberou sami. Už jsme výše zmínili možnost poukázek k nákupu – ty mohou být do knihkupectví, do různých obchodů se sportovním vybavením nebo i na nákup zmíněných zážitků. Jen dejte pozor, aby dítě nebylo zklamané, že místo hmotného dárku dostane jen obálku s poukazem. Starší děti už obálky dostávají rády, především, jsou-li v nich peníze, které mohou sami utratit. Ty menší by však ještě mohly být obálkou zklamané.