dovolena v turecku s detmi

Dovolená v Turecku s dětmi

Kam s dětmi na dovolenou v Turecku?

Chystáte se na dovolenou v Turecku s dětmi a hledáte vhodnou destinaci a hotel, kde bude vše přizpůsobeno nejen dospělým, ale i těm nejmenším? Pak pro vás máme pět tipů na úžasné destinace v Turecku, kde najdete vše, co si pod ideální dovolenou s dětmi představujete – písečné pláže s pozvolným klesáním, čisté a teplé moře, zábavu pro děti, vodní sporty, ale také restaurace plné vynikajícího jídla, historické památky i úchvatné přírodní parky, vodopády a další místa, jež stojí za návštěvu.

Níže opět připojujeme pár tipů, jak dovolenou v Turecku s dětmi vybrat, na co se připravit a na co dávat pozor.

5 tipů na nejlepší dovolenou v Turecku s dětmi

Klidné a tiché místo pro rodiny s dětmi

1. Belek 

Mezi jedno z nejznámějších míst v Turecku patří Belek nacházející se v Antalyi. Jeho zajímavostí je, že v roce 2008 byl vyhlášen jako nejlepší Evropská golfová destinace. Pro nás je však důležité, že se jedná o velmi klidné a tiché místo vhodné pro rodiny s dětmi, které nabízí řadu vodních sportů, ale také nádhernou přírodu a plno zajímavých historických zajímavostí. Ze sportu si tady můžete užít kanoistiku, vodní lyžování, plachtění nebo parasailing. To je samozřejmě vhodné spíše pro větší děti a pro dospělé.

Pokud dáváte přednost procházkám do přírody nebo po památkách, zaujmou vás jistě národní park Köprülü Canyon s Údolím moudrosti a Bügrümským mostem. Úžasný je také vodopád Kursunlu.

Z historických míst doporučujeme Aspendos, kde se nachází nejen antické město, ale také stejnojmenné divadlo, a také starověké město Perge.

V Beleku vás uchvátí nejen krásná příroda, teplé a čisté moře, pláže s pozvolným klesáním vhodné pro hry dětí i cachtání těch nejmenších, ale také nákupní místa, obchody se suvenýry nebo restaurace a bary, jak v městě, tak u pláží. Pokud si chcete užít něco hodně zajímavého, navštivte určitě veřejný trh s místními specialitami. 

 • Jedním z nejúžasnějších hotelových resortů v Beleku, které s dětmi oceníte, je Magic Life Belek s neskutečnými tobogány.
 • Bazény s vodními atrakcemi najdete i v resortu Limak Arcadia Sport Resort, které je uzpůsobeno rodinám s dětmi.
 • Papillon Belvil vám umožní nejen koupání v hotelových bazénech, ale také v moři. Nachází se totiž přímo na pláži, takže to s dětmi k moři nebudete mít daleko.

Nabídka zájezdů

Teplé moře a pozvolný vstup do vody

2. Fethiye

Další úžasnou destinací, která je vhodná pro rodiny s dětmi, je Fethiye, jedna z oblastí Mugly. Zde doporučíme především letovisko Ölüdeniz. Najdete zde pláž Belcekiz, která patří k těm nejoblíbenějším ve Fethyie, a zároveň je označována jako jedna z nejkrásnějších pláží ve středomoří. Užijete si tady čistý písek, teplé moře, slunce a pozvolný vstup do vody, která je dlouho mělká, a je tak vhodná i pro malé děti.

Mezi další pláže, které byste měli navštívit, patří Gemili, Akvaryum Cove nebo Kidrak Cove. Pro rodiny s dětmi je úžasná také pláž Kumburnu, která má mělkou vodu, a pláž Calis. Ta se nachází v centru města, takže vám tady nebude chybět vůbec nic. Kolem pláže najdete obchody, restaurace, bary a vše, co potřebujete pro pohodovou dovolenou s dětmi.

Pokud byste snad chtěli zažít netradiční zážitky a výlety, projděte se do okolní přírody a navštivte Údolí motýlů nebo záliv Cennet Bay, který má přímo neskutečné výhledy. A pro milovníky historie ať, už mezi dětmi nebo dospělými, je vhodné starobylé město Pinara nebo zříceniny Letoon, Tlos, a vesnice Kayaköy. 

 • Jedním z nejúžasnějších hotelů pro rodiny s dětmi, který se nachází přímo na pláži Egejského moře, je Club Tuana. V hotelu se nachází také bazény, včetně dětského, s řadou vodních atrakcí a skluzavek.
 • Také Club a Hotel Letoonia vám poskytne zábavu hned vedle pláže, včetně bazénů, dětského bazénu a tobogánů. I tento hotel je vhodný pro rodiny s dětmi a je skvěle hodnocený.
 • Pro rodiny s dětmi je přizpůsobený i hotelový resort Liberty Fabay, nacházející se opět přímo u pláže a poskytující řadu dalších vodních atrakcí včetně dětského bazénu přímo v hotelu.

Nabídka zájezdů

Mělké moře a zlatavý písek

3. Didim 

Další úžasnou oblastí, která je vhodná nejen pro dospělé, ale především pro rodiny s dětmi, je turistická destinace Didim. Ta se nachází v provincii Aydin. Úžasné chvíle si užijete především na pláži Altinkum, která je pojmenovaná podle svého zlatavého písku. Pro děti je vhodná především mělkou vodou a pláží s pozvolným klesáním. Je ideální i pro ty nejmenší.

Úchvatnou přírodu, čerstvý vzduch a dokonalou kombinaci zelené a modré barvy najdete v zátoce Akbük.

Didim je vhodný i pro řadu výletů spojených se starověkými památkami. V této oblasti můžete navštívit Apollonův chrám, který stojí pouhé 2 km od centra Didimu a je jednou z nejlépe dochovaných antických památek. Najdete zde také Miletské divadlo. A pokud byste se rádi podívali na okolní ostrovy, doporučujeme ostrov Sapli, přírodní park Tavsan Burnu, kde je zároveň ptačí rezervace, nebo jezero Bafa.

 • Jedním z nejlepších hotelů pro rodiny s dětmi v Didimu je Didim Beach Resort a Elegance, který nabízí úchvatné vodní atrakce přímo v hotelu.
 • Anadolu Hotels Didim Club představuje netradiční hotelový resort ve stylu prázdninové vesničky nacházející se přímo na pláži. I tady samozřejmě najdete bazény s vodními atrakcemi. Jedná se navíc o dokonale klidné místo, které je pro děti jako dělané.
 • Jako rodinu s dětmi různého věku vás okouzlí i Hotel Lucas Didim Resort, opět stojící hned u pláže a nabízející nejen prostředí vhodné pro děti, včetně stravy, ale i krásné bazény s tobogány.

Nabídka zájezdů

Pláže v blízkosti města

4. Marmaris 

Dalším úžasným místem vhodným pro dovolenou v Turecku s dětmi je Marmaris. Okouzlí vás především božskými plážemi s pozvolným klesáním do moře, teplou a čistou vodou, ale také plážemi, které se nachází blízko města, a jsou tak vhodné pro velké i malé plavce. Zároveň kolem nich najdete vše potřebné, od restaurací a barů, až po obchody či suvenýry. Marmaris patří k nejlepším destinacím pro rodiny s dětmi v Turecku také díky působivé přírodě a výborné kuchyni. Na některých plážích najdete i možnost užít si řadu vodních sportů. Jednou z nich je například pláž Icmeler.

Pro milovníky rybích specialit doporučujeme navštívit pláž Kumlubük, která je velice krásná, kolem ní je bujná příroda, ale také několik rybích restaurací, v nichž si vychutnáte dokonalé rybí lahůdky. Perfektní pro děti je pak i nedaleká Jesus beach – ta je proslulá tím, že je velmi plýtká a máte tako pocit, že celou dobu chodíte po vodě (jako Ježíš).

Pokud chcete dětem dopřát netradiční zážitky a seznámit je také s místní historií, pak rozhodně zamiřte na hrad Marmaris, kde je i archeologické muzeum. Okouzlí vás také úzké uličky i malé kamenné domky, které jsou součástí hradu, a byly postavené za Sulejmana Nádherného.

Pro milovníky přírody je zase ideální zastávkou Národní park Günnücek. Navštívit byste také měli ostrov Sedir, vodopád Turgut, a uchvátí vás jistě i jeskyně Fosforla. 

Pro rodiny s dětmi je vhodné i samotné městečko, kde je řada restaurací, barů, bazarů, trhů, ale také obyvatelé, kteří jsou ke všem velmi přátelští. 

 • Green Nature Resort a Spa je hotelový resort, kde si skvělou dovolenou užijí děti i dospělí. Děti se vyřádí v moři i v bazénech se skluzavkami, dospělí zde mohou relaxovat ve wellness.
 • Skvělý je i Elegance hotel, který poskytuje pro děti nejen vhodnou stravu a koupání, ale také bohaté animační programy.
 • Dalším hotelem, který si rodiny s dětmi chválí a hodnotí velmi vysoko, je Blue Grand Azur. I tento hotel se nachází přímo na pláži, a kromě moře umožňuje koupání i v hotelových bazénech.

Nabídka zájezdů

Pláže oceněné modrou vlajkou

5. Datca

Poslední destinací, kterou bychom doporučili pro dovolenou v Turecku s dětmi, je Datca. Najdete tady dokonalý klid, čisté a teplé moře, krásné pláže s pozvolným klesáním a pískem vhodným pro stavění hradů, ale také skvělé jídlo v restauracích a barech, a to jak ve městě, tak kolem pláží. Pláže na v této destinaci jsou opravdu překrásné. Ne nadarmo dostaly ocenění – modrou vlajku. Jmenujme například pláž Kumluk, kterou najdete nedaleko centra města, nebo o něco vzdálenější pláž Taslik. Tuto pláž tvoří nejen písek, ale také kameny, jež mohou představovat další zábavu pro vaše nejmenší. Voda je tady však trochu hlubší než na pláži Kumluk. Proto dejte při koupání těch nejmenších dětí větší pozor.

Chcete-li si dopřát trochu léčivé koupání, vyzkoušejte sirnou vodu v rybníku Ilica. 

Ani v Datce nepřijdete o přírodní nebo historické památky. V této oblasti stojí za návštěvu rozhodně starověké město Knidos, které se nachází mezi Egejským a Středozemním mořem, a patří mezi nejvýznamnější města západní Anatolie. Z přírodních krás jmenujme park Gebekum, jež vás okouzlí dokonalou přírodou, čistým vzduchem a klidným prostředím.

 • Doporučujeme Marphe Hotel, jen 5 minut od centra Datca, a také od přístavu. Je vhodný pro rodiny s dětmi, nabízí bazény včetně dětského, vířivku a ubytování ve středomořském stylu.
 • Datca Masal Gibi Plaj a Restaurant nabízí rodinné pokoje, stravu vhodnou i pro děti, a především luxusní ubytování přímo na pláži, ve velmi klidné lokalitě.

Nabídka zájezdů

Jak vybrat dovolenou v Turecku vhodnou pro děti?

Turecko s dětmi je v poslední době velký hit. Své možná udělaly i ceny, které hrají v našich životech stále větší roli. Zatímco oblíbené Chorvatsko se pro rodiny s dětmi zdá stále méně dostupné, Turecko se dostává do popředí zájmu. A tak jsme pro vás připravili tipy na nejkrásnější destinace a hotely, kde si dovolenou v Turecku s dětmi opravdu užijete. Máme pro vás ale i další tipy a rady, jak dovolenou v Turecku vybrat, ať už jedete s dětmi většími, nebo s miminky.

Vhodná destinace

Pokud nemáte tip od známých, že by měli nějakou oblast, pláž nebo dokonce hotel vyzkoušený, doporučujeme začít výběrem vhodné destinace. My jsme v našich tipech uvedli hned pět, které se pro Turecko s malými dětmi skvěle hodí. Než ale jednu vyberete, popřemýšlejte, jak vlastně chcete dovolenou strávit. Hledáte především relax na pláži, kde se děti budou cachtat a stavět hrady z písku? Nebo raději resort s bazény, tobogány a dalšími vodními atrakcemi, kde se děti vydovádí? Nebo snad chcete tu a tam vyrazit na výlet po okolí, podívat se na přírodní krásy nebo objevovat historické stavby a památky? Podle toho je dobré vybrat vhodnou destinaci, neboť každý nabízí trochu něco jiného. Jedna je vhodná pro nejmenší děti, jiná poskytne dostatek zážitků a dobrodružství i pro ty větší. 

Vzdálenost od moře

Obzvlášť s malými dětmi se zaměřte na hotel, který se nachází co nejblíže pláže. I když budou na pláži k dispozici lehátka a deštíky, potáhnete nejspíš osušky, hračky, zábavu do vody a možná i nějaké pití a jídlo pro ty nejmenší. Čím blíže to budete mít na pláž, tím lépe pro vás.

Strava vhodná pro děti

Ve všech destinacích, které jsme uvedli, najdete řadu restaurací a barů, které umožní vhodnou stravu pro dospělé i pro děti. Pokud však zvolíte hotel, který je stranou od města a ostatních stravovacích možností, ohlídejte si, že bude strava přizpůsobená dětem. S těmi nejmenšími se poptejte na možnosti na pokoji – mikrovlnka, varná konvice, abyste mohli případně připravit kaši, mléko apod.

Bazény a atrakce v hotelovém resortu

Jestliže nebudete mít hotel přímo u pláže, nebo to bude k moři o trochu dál, nabízí obvykle hotely i bazény. Tady dejte pozor, aby bazény byly vhodné i pro malé děti, případně aby těm větším nabízely dostatek zábavy. Dá se najít řada luxusních hotelů, které jsou vhodné přímo pro rodiny s dětmi a mají i bazény a vodní atrakce přizpůsobeny různým věkovým kategoriím.

Ubytování pro rodiny s dětmi

Jak už jsme zmínili, čím menší děti máte, tím více si pohlídejte, aby bylo ubytování vhodné i pro ně. Některé resorty umožňují ubytování v samostatných apartmánech, kde se snadno přizpůsobíte i miminkům, jiné nabízí rodinné pokoje, kde budete mít s dětmi různého věku vše potřebné po ruce, včetně dětských jídel apod. Rozhodně to při objednávání hotelu nepodceňujte.

Lékařské středisko v blízkosti hotelu

I když s sebou povezete léky, které by se „mohly hodit“, s dětmi je vždy dobré předem zjistit, zda je v blízkosti ubytování lékařské středisko, které vás v případě nutnosti ošetří. Nejde jen o zranění, ale i úžeh, úpal nebo střevní potíže. Obzvláště na ty poslední by vaše léky z Čech nemusely fungovat a je proto lepší vyhledat lékaře, který předepíše účinný lék, jež rychle zabere. Nechcete přece strávit dovolenou s dítětem zavřeným v hotelové koupelně.