dovolena s detmi u more

Dovolená s dětmi u moře

10 destinací na pohodovou dovolenou i s těmi nejmenšími dětmi

Chystáte se na dovolenou u moře se svými ratolestmi a hledáte, které přímořské destinace jsou nejlepší už pro ty nejmenší děti? Jste na správném místě! Připravili jsme si pro vás výčet těch nejlepších destinací, které vám nabídnou tu nejpohodovější rodinnou dovolenou. Věřte nám, dovolená s dětmi u moře může být i pohodová a dokonce odpočinková, pokud zvolíte tu správnou destinaci a tzv. family-friendly ubytování (=ubytování vhodné pro rodiny). U nás se dozvíte konkrétní tipy na destinace a níže v článku také rady, jak takovou dovolenou s dětmi u moře vybrat.

Nejlepší destinace na dovolenou s dětmi u moře

Přečtěte si našich 10 tipů na destinace na míru dětem a spousty tipů na konkrétní oblasti a města v daných zemích.

1. Chorvatsko

Náš tip číslo jedna musí být jendoznačně Chorvatsko. Je cenově i lokačně nejdostupnější a umožňuje vám tak jistou variabilitu v rozhodování, jakým stylem chcete dovolenou strávit. S velmi malými dětmi si můžete zvolit klasický all inclusive pobyt v hotelu, s trochu většími zas podniknout dobrodružnější dovolenou pod stan nebo v karavanu (a ušetřit). Můžete se dopravit letecky, autobusem, autem na vlastní pěst – a nebo dokonce vlakem (což nedoporučujeme s nejmenšími dětmi, ale pro zcestovalé rodiny s dětmi alespoň ve školkovém věku je to skvělý zážitek). Chorvatsko si zkrátka můžete užít na tisíc způsobů a to i s dětmi.

Nejlepší místa na dovolenou v Chorvatsku s dětmi:

TIP: Výhodně lze pobyty u moře v Chorvatsku sehnat i na Slevomatu. Konkrétní hotely a ubytování doporučujeme v článku Ubytování v Chorvatsku s dětmi a další lokace vhodné pro dovolenou s dětmi zase v článku Dovolená v Chrovatsku s dětmi.

Nabídka zájezdů v Chorvatsku

2. Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy jsou perfektní destinací pro rodinný pobyt u moře – především pokud chcete cestovat na delší dobu než je týden nebo pokud hledáte dovolenou u moře i v zimních měsících. Ubytujete-li se v hlavním městě ostrova Gran Canaria – Las Palmas, bude na vás čekat plno zábavných aktivit nejen pro děti, ale i dospělé. Ve městě se dá pohodlně pohybovat pěšky a to i s kočárkem. Podél moře vede pěší promenáda plná kaváren a restaurací a na dlouhé písečné pláži se nachází hřiště s prolézačkami pro děti. V pěší blízkosti promenády se nachází velké akvárium (Poema del Mar) nebo technické muzeum plné interaktivních hlavolamů a her (Museo Elder de la Ciencia y la Tecnología).

Jižní část ostrova Gran Canaria je pak více turistická, ale skvělá, pokud hledáte klasickou dovolenou na pláži v resortu. I jiné ostrovy v Kanárském souostroví jsou pro dovolenou s dětmi u moře velmi populární – např. Tenerife. Kanárské ostrovy jsou pro rodinné dovolené s malými dětmi vhodné také díky počasí, které díky větru není příliš horké, jako v jiných tropických destinacích (teplota se napříč celým rokem pohybuje mezi 17 – 28°C).

Nejlepší místa na dovolenou s dětmi na Kanárských ostrovech:

 • Las Palmas, Gran Canaria – písečná pláž, dětské hřiště, atrakce, klidné město, aktivity pro všechny generace, vhodné i na pobyt s prarodiči
 • El Medáno, Tenerife – malé městečko, písečná pláž, hřiště na náměstí, aktivity pro děti i rodiče
 • Maspalomas, Gran Canaria – hotelová tursitická oblast, písečné duny u pláže, díky dobré autobusové dopravě je možné dělat i výlety po ostrově

TIP: Podívejte se i na výhodné nabídky dovolené ve Španělsku na Slevomatu.

Nabídka zájezdů na Kanárech

3. Itálie

Itálie je další Čechy oblíbenou destinací. Dovolená s dětmi u moře se zde hledá jednoduše. Itálie je prakticky lemovaná písečnými plážemi s pozvolným přístupem do moře a jen těžko tu budete hledat divoké vlny. Itálie je navíc jedním z mála míst, kde si můžete jeden den vychutnávat opalování na pláži a další den čerstvý vzduch v alpských horách. A co teprve všudypřítomná zmrzlina a pizza?

A kde hledat místo pro tu nejlepší dovolenou v Itálii s dětmi? Oblíbené resorty, které se přímo zaměřují na rodinné dovolené (dětské koutky, animační program, brozdaliště, apod.) najdete např. v Bibione, Caorle nebo Palmové riviéře. Pro nejkrásnější pláže doporučujeme navštívit ostrov Sardinie, který nabízí jak hezké hotely, tak třeba i autokempy.

Nejlepší místa na dovolenou s dětmi v Itálii:

 • Caorle, Veneto – písečná pláž, pozvolný vstup do moře, lunapark, aquapark, spousta cukráren se zmrzlinou
 • Bibione, Veneto – celá oblast jak dělaná pro rodiny s dětmi, spousta aktivit (půjčovny kol a šlapadel), písečná pláž
 • Alba Adriatica, Palmová riviéra – klidné městečko, příjemné vnitrozemí, pláž vhodná pro děti a nádherná příroda v okolí
 • Santa Teresa Gallura, Sardinie – nádherné písečné pláže, pláž vhodná i pro malé děti (pozvolný vstup a čirá voda)

TIP: Dovolenou v Itálii za výhodnou cenu najdete také na Slevomatu. Přečtěte si více tipů na dovolenou s dětmi v Itálii.

Nabídka zájezdů v Itálii

4. Řecko

Řecko nabízí nespočet nádherných ostrovů s písčitými nebo oblázkovými plážemi a čistou vodou. Mimo to je také protkané řeckými mýty a pověstmi, které mohou zaujmout mladší i starší děti. Pokud se chcete vyhnout návalu turistů, doporučujeme vyzkoušet především menší letoviska mimo hlavní sezónu (např. v květnu nebo v září). Teplota v Řecku je na jaře a na podzim daleko příjemnější než během hlavních prázdnin a potěší vás také prázdnější pláže, a někde dokonce nižší ceny. V sezoně pak doporučujeme spíše méně známé destinace, jako je např. ostrov Kefalonie. V podstatě na každém turistickém ostrově v Řecku se dá užít příjemná dovolená s dětmi u moře.

Nejlepší místa na dovolenou s dětmi v Řecku:

 • Zakynthos – písečné pláže s velmi pozvolným vstupem do moře, směrem k letovisku Kalamaki jsou opravdu čisté, menší množství hotelů
 • Rhodos – krásný ostrov, dlouhá sezona, velké množství hotelů s all inclusive
 • Kos – písečné i oblázkové pláže, krásná příroda
 • Kefalonie – písečné pláže s mělkým dnem (Xi, Petani), méně turistů

TIP: Přečtěte si více tipů na dovolenou s dětmi v Řecku.

Nabídka zájezdů v Řecku

5. Egypt

Egypt je destinací hotelů a resortů. Pokud se vydáte na dovolenou s dětmi do Egypta, určitě nečekejte poznávání tamní kultury nebo výlety po okolí (pouze po turistických atrakcích v rámci letoviska). Na druhou stranu však v rámci těchto letovisek najdete úplne všechno, co si na odpočinkové dovolené s dětmi u moře můžete přát. Spousta hotelů je přímo vybavena nekonečným množstvím zábavy pro děti, případně i hlídáním a dětským programem. Jako rodiče tak máte šanci vychutnat si válení na pláži či u bazénu v daleko větším klidu a pohodě. Dětské koutky v rámci restaurace jsou také běžnou záležitostí.

Oproti ostatním destinacím se v Egyptě můžete těšit na nižší ceny i za ty luxusnější hotely.

Letoviska vhodná pro dovolenou s dětmi v Egyptě:

Nabídka zájezdů v Egyptě

6. Španělsko

Ačkoliv Španělsko už jsme vám zde jednou doporučovali (jakožto Kanárské ostrovy, které ke Španělsku náleží), rádi bychom se k němu vrátili, protože spoustu zábavy pro rodinnou dovolenou vás čeká i na pevnině. Můžete si zde vychutnat klasickou all inclusive dovolenou v resortu nebo se ubytovat v některém z přímořským městeček, třeba v rodinném apartmánu. Díky prodloužené letní sezoně si zde můžete vychutnat i jarní nebo podzimní dovolenou s dětmi.

Nejlepší místa na dovolenou s dětmi ve Španělsku:

TIP: Přečtěte více tipů na dovolenou s dětmi ve Španělsku.

Nabídka zájezdů ve Španělsku

7. Bulharsko

Příjemnou rodinnou dovolenou si užijete i na pobřeží Černého moře v Bulharsku. Podmínky pro pobyt s dětmi jsou zde ideální a cena za dovolenou více než rozumná. Oproti západním evropským destinacím vás potěší i nižší ceny v místních restauracích a kavárnách (samozřejmě čím více rušnější a turističtější ulice, tím více si pak za jídlo připlatíte). V přímořských oblastech Bulharska nyní přibývají aquaparky a atrakce, které potěší jak váš, tak především vaše děti.

Nejlepší místa na dovolenou s dětmi v Bulharsku:

 • Slunečné pobřeží – 7 km dlouhá pláž s pozvolným vstupem do vody, action aquapark s klouzačkami
 • Sozopol – městečko vhodné na pěší procházky, písčitá pláž, do města a na pláž sváží z hotelů vláček
 • Primorsko – široké písčité pláže, aquaparky v okolí

TIP: I Bulharskou dovolenou mžůete sehnat levněji na Slevomatu.

Nabídka zájezdů v Bulharsku

8. Turecko

V našem výběru by rozhodně nemělo chybět Turecko. Na jeho pobřeží totiž najdete plno krásných letovisek, které jsou přímo navržené pro pohodovou rodinnou dovolenou. Jižní pobřeží nabízí nádherné pláže – spousta pláží v Turecké Riviéře je dokonce oceněna Modrou vlajkou. Výhodou jsou i aquaparky, které jsou běžně přímo v areálu hotelů. Výlety je však možné dělat i po okolí.

Nejlepší místa na dovolenou s dětmi v Turecku:

 • Antalya – doporučujeme spíše okrajové oblasti, které jsou klidnější, krásné pláže, delfinarium, aquapark
 • Alanya – široká nabídka aktivit pro děti všech věkových kategorií, krásná pláž, výhodné pro výlety po okolí

Nabídka zájezdů v Turecku

9. Polsko

Polsko pravděpodobně není první destinace, která vás ve spojení s dovolenou s dětmi u moře napadne. Připomínáme však, že Polsko vskutku má moře – a dokonce krásné písčité pláže. Pokud vás, jako rodiče, příliš nelákají hodinové válečky na pláži, dovolenková letoviska a už vůbec ne tropické teploty, Polsko je varianta, která stojí za zvážení. Pokud vás navíc baví przkoumávat architektonicky zajímavá města, pobřeží Baltského trojměstí (Gdynia, Sopot a Gdańsk) bude dovolená právě pro vás. Moře je sice studenější, ale to dětem obvykle tolik nevadí. Je dobré však vyjet v letní sezoně, aby jste chytili co nejvíce sluníčka.

Z České republiky se navíc k Polským plážím můžete pohodlně dopravit autem a za celou dovolenou u Baltského moře razantně ušetřit.

Nejlepší místa na dovolenou s dětmi v Polsku:

 • Dolny Sopot – nejhezčí pláž na Polském pobřeží – velká, písčitá, dětské hřiště na pláži, lesy v okolí
 • Gdynia – městská písčitá pláž, můžete být ubytovaní ve městě v apartmánu a na pláž docházet pěšky
 • Gdańsk – nádherné polské město, dojíždění městskou hromadnou dopravou na pláž

TIP: Prohlédněte si také výhodné nabídky pobytů u moře v Polsku.

Nabídka zájezdů v Polsku

10. Portugalsko

Dlouhá letní sezona na vás čeká také v Portugalsku – letní dovolenou u moře si zde můžete užít klidně i v říjnu a vyhnete se tak hlavní turistické sezoně. I v prázdninových letních měsících ale Portugalsko stojí za to. Je možné ubytovat se v soukromém apartmánu ale i all inclusive hotelu (záleží jen na vašich preferencích). Portugalsko se zpravidla neřadí mezi top destinace pro rodiče s dětmi – to ej však škoda. Určitě za zmínku stojí alespoň oblast Algarve.

Nejlepší místa na dovolenou s dětmi v Portugalsku:

 • Algarve – nejkrásnější pláže Evropy, jemný písek, teplé moře, dlouhá letní sezona

Nabídka zájezdů v Portugalsku

Jak vybírat dovolenou s dětmi u moře?

Podle čeho takovou rodinnou dovolenou s dětmi vybírat? Je možné, že hledáte dovolenou mimo oblasti, které jsme v článku doporučili. Máte svou vysněnou destinaci a chcete ji navštívit i s vaším nejmenším rodinným osazenstvem? Není problém. Je však dobré vědět, jak takovou dovolenou s dítětem vybrat a především, jaké vybrat ubytování. Obzvlášť pokud cestujete s dítětem poprvé, budou se vám hodit naše tipy. Podle jakých kritérií dovolenou s dítětem u moře vybrat?

Cestovní kancelář nebo na vlastní pěst

Rodiny s těmi nejmenšími dětmi častěji volí dovolenou v hotelu (s rodinnými pokoji) zorganizovanou cestovní kanceláří. Je to výhodné, protože péče o malé dítě už dá sama o sobě zabrat a pokud cestování s prckem podnikáte poprvé, delegování organizace cesty vám ušetří mnoho stresu. Zkušenější cestovatelé si cestu a ubytování mohou zařizovat sami (a ušetří tak nějaké peníze), přesto však spousta cestovatelů dobrodruhů volí pro svou první cestu s dítětem bezpečnější a komfortnější možnost.

Zvažte sami, jak zběhlí jste cestovatelé. Zda máte již bohatou zkušenost s kupováním letenek, pohybem na letišti a hledáním ubytování rezervovaného přes internet. Může to pro vás být totiž pohodička a pak to pravděpodobně hravě zvládnete i s dítětem. Pokud ale vstupujete do neobjevených vod a nemáte s cestováním tolik zkušeností, doporučujeme cestovku.

TIP: Nejlepší cestovní kanceláře pro vás porovnával portál BagBag.cz v jejich srovnání.

Věk dítěte

Hlavním kritériem výběru by měl být rozhodně věk dítěte. Určitě vybíráte trochu jinou dovolenou pro pobyt se školákem, než pro pobyt s kojencem. U malého miminka budete řešit více dopravu a zázemí hotelu. Po starší a aktivní děti pak především atrakce v okolí a zábavu na ubytování.

Doprava

Pokud cestujete s malým miminkem, zvažte na jak dlouhou cestu si troufnete. Každé miminko je jiné, spousta maminek ale podniká dlouhé lety i s těmi nejmenšími. Pokud vaše miminko zvládá pohodově delší cesty autem, je to dobrý předpoklad pro zvládnutí delšího letu. Nemusíte se tak omezovat jen na evropské destinace. Let i pobyt na neznámém místě vám navíc může značně usnadnit kojení. Kojená miminka zpravidla zvládají cestovní situace lépe.

Na druhou stranu, pokud vám na konkrétní destinaci nezáleží, jen si chcete užít dovolenou s dětmi u moře, doporučujeme volit spíše méně vzdálené země. V rámci Evropy můžete být letecky na těch nejnádhernějších plážích během pár hodin. A pokud se bojíte letu, můžete se pohodově dopravit autem do Chorvatska, Itálie nebo Polska. Cesta autem přináší tu výhodu, že můžete téměř kdykoliv udělat přestávku (na kojení, nakrmení, nebo zkrátka jen procházku na čerstvém vzduchu).

Větší děti už mají daleko lepší předpoklad pro zvládnutí jakékoliv cesty. Pro školáky může být zajímavým dobrodružstvím třeba cesta do Chorvatska vlakem.

Zázemí hotelu/ubytování

Zázemí hotelu (či jiného ubytování) je pro cestování s malým miminkem důležité. Pravděpodobně si nezvolíte kemp s přespáváním ve stanu nebo hostel se sdílenými pokoji. Naopak vám záleží, aby jste v hotelu měli co nejpodobnější zázemí tomu, co máte doma. K tomu účelu perfektně slouží rodinné pokoje pro vícečlenné rodiny, kde se pohodlně ubytujete jak s miminkem, tak jeho starším sourozencem. Vyhovovat vám mohou také samostatné apartmány nebo apartmány v malých penzionech.

V hotelu, obzvlášť máte-li pobyt all inclusive, se o vás postarají po všech stránkách, a tak většinou nemusíte řešit ani stravování nebo úklid pokoje (což jednou za čas ocení každý rodič). Ve family-friendly hotelech je často dětský koutek přímo v restauraci, takže je naprosto reálné, že se počas dovolené v klidu najíte. Spousta hotelů pro děti má ve svém zázemí i aquapark s tobogány, brouzdaliště a animační program.

Soukromé apartmány vám zase mohou poskytnout soukromou dovolenou, často s vlastní zahrádkou nebo terasou, případně bazénem. Perfektní pokud se chcete vyhnout ruchu turistiky.

Se staršími dětmi můžete cestování pojmout dobrodružněji, procestovat např. větší část země a ubytovávat se po kempech. V dnešní době dokonce ani nemusíte pod stan, protože kempy často nabízí poměrně luxusní ubytování v karavanech, chatkách či mobilních domech. V areálu kempu pak často máte všechny potřebné služby, jako obchody, kavárny, restaurace, ale i třeba bazén či animační program.

Atrakce a výlety po okolí

A pokud cestujete s aktivními dětmi, které jen tak ležet na pláži nebo sedět na hotelu neudržíte, pak je pro váš výběr poměrně důležité i okolí ubytování. Hledejte lokace, které nabízí plno výletů a vyžití pro děti. Mohou to být aquaparky, zábavní parky, akvária, tematické parky pro děti, zajímavá městečka, jezera, vodopády nebo i pěší túry v přírodě.

Hodně záleží i na zvoleném ubytování, protože některé hotely se ve svém areálu postarají o veškerou zábavu pro děti klidně na měsíc. Pokud volíte soukromý apartmán nebo hotel bez většího zázemí, okolí je o to důležitější.

Doufáme, že vám náš článek pomohl s výběrem vaší letošní dovolené. Přejeme vám šťastnou cestu a hezky strávený čas s rodinou.