Přemýšlíte, jak zařídit dětský pokoj, abyste svým dětem vytvořili dětské království, kde si budou rády hrát, bude se jim dobře spát a odpočívat a zároveň se jim zde bude dobře učit? Každý věk vyžaduje zařídit dětský pokojíček trochu jinak, ale určitá pravidla a triky jsou stále stejné. Pojďme se společně podívat, jak na to, aby vaše děti ve svém pokoji pobývaly opravdu rády.
9 tipů, jak zařídit dětský pokoj
1. Dostatek prostoru pro hraní
Každé dítě si chce hrát, ať už se jedná o batole, předškoláka, dítě školou povinné nebo o puberťáka, který se tváří, že hračky už ho nezajímají. I ten však potřebuje svůj prostor. Začněme však těmi dětmi, které si zatím opravdu chtějí „jen“ hrát.
Je potřeba, aby byl pokojíček praktický, pěkný a dítě v něm mělo vše, co potřebuje, jako je postel, šatní skříň nebo police na knížky a hračky. Nezapomínejte však, že by mělo mít také dostatek prostoru ke hrám, ideálně na zemi. Pokud v pokojíčku nemáte klasický koberec, je skvělé vymezit jim místo na hraní malým dětským kobercem – pro ty nejmenší s dětským motivem, pro ty větší může být kobereček barevný, bez zvířátek a dětských motivů. Z osobní zkušenosti doporučujeme – hlavně pro kluky, ale i pro některá děvčata, hrací koberec se silnicemi, parkovišti a domečky, který přímo vybízí ke hře.
- Krásný je např. nádherný dětský hrací koberec Green Small Town, který ocení i holčičky, nebo pak Hanse Home Play Race Track, což je dokonalý koberec pro malé motoristy.
- Pro kluky i holky může být báječný i dětský koberec Safari, který vybízí ke hře na zoologickou zahradu.
2. Bezpečnost na prvním místě
Při vymýšlení, jak vybavit dětský pokoj, myslete především na bezpečnost dětí. Je fajn pořídit palandu, pokud máte více dětí, protože šetří místo. Jenže u hyperaktivních dětí, příliš malých dětí nebo dětí, které v posteli při spaní „cestují“, nemusí být palanda bezpečná. Stejně tak se vyvarujte nábytku s ostrými hranami a rohy, a u vysokých knihoven, skříní a polic dbejte na to, aby byly pevně připojené ke zdi. Děti totiž rády šplhají. A pokud je napadne, že si z knihovny udělají horolezeckou stěnu a začnou na ní lézt, snadno se na ně převrátí. Také předměty, s nimiž si hrají, by měly mít ve svém dosahu. Pokud budou z vysoké komody stahovat bedny s kostkami, snadno si ji na sebe převrátí – ať už bednu nebo přímo celou komodu.
3. Zařízení dětského pokoje podle věku
U plánování, jak zařídit dětský pokoj, bychom měli dbát na věk dítěte. Jinak bude vypadat pokoj pro miminko, kde je potřeba mít prostor pro dětskou postýlku a pak – na větší posteli nebo na zemi mít místo na deku s hrazdičkou a dalšími hračkami. Pokud chcete vybavit pokoj podle Montessori principů a nevíte, na co se zaměřit, mrkněte na náš další článek, kde jsme se tím zabývali.
U batolat a předškoláků už by mělo být více místa pro hraní na zemi – na dece či koberci, a také dostatek prostoru pro hračky, které mohou být umístěny např. kolem zdí a děti na ně snadno dosáhnou a při hře se samy obslouží. Také by ale měly mít zázemí pro relaxaci a odpočinek.
U puberťáků už to nebude tak složité. Nejspíš jim bude stačit psací stůl, kde se budou učit a dělat úkoly, popř. na něm budou mít PC, a pak postel, kam si zalezou pro odpočinek. I oni však mohou mít místo pro relaxaci jinde než zrovna v posteli. Jak na to, se podíváme ještě níže.
4. Pohodlná a útulná postel
Postel je sice královna ložnice, ale u dětského pokoje to tak úplně neplatí. Přesto bychom neměli její význam podceňovat. Některé děti jsou doslova „hajánci“ a usnou kdekoliv a klidně i v sedě. Jiné děti naopak do postele jen tak nedostanete a její útulnost a pohodlí jsou pak ještě více důležité, protože může jejich usínání a spánek ovlivnit.
Pokud máte více dětí, nabízí se samozřejmě zmíněné palandy. V dnešní době už to nemusí být jen dvě postele na sobě. Na trhu najdete plno nádherných variant, kde jsou k palandám zároveň přidány šuplíky na oblečení, police na hračky a knížky nebo jsou vespod psací stoly, kde se děti mohou učit. Tak ušetříte místo na další nábytek a na zbylém prostoru v pokoji si děti mohou hrát.
- I pro jedináčka můžete zvolit patrovou postel, např. Vipack Freya, pod kterou je prostor pro uložení hraček, ale i pro vytvoření místa na hraní a relaxační zóny.
- Dalším krásným příkladem, jak šetřit prostorem v místnosti díky patrové posteli, je také řešení Pino od stejné značky, kde ve spodním patře najdete pracovní prostor a posezení.
Oblíbené jsou v poslední době i minimalistické dětské postele ze dřeva v nordickém stylu, které mají vršek vytvořený ve tvaru domečku. Taková postel je krásná sama o sobě. Můžete ji ale ještě vylepšit, když na ni dáte moskytiéru, závěs, barevné svítící koule, u kterých se dětem bude dobře usínat a nebudou se bát atd.
- Mrkněte např. na Domečkovou dětskou postel z borovicového dřeva, kterou seženete na Bonami.
- Krásné dětské postele ve tvaru domečků seženete i na ELIS DESIGN.
Při výběru postele nezapomínejte ani na kvalitní matrace. Obchody obvykle nabízí k postelím rovnou i rošt a obyčejnou molitanovou matraci. To je sice levné, ale nepohodlné a ani příliš zdravé. Investujte raději do nové, kvalitní matrace s ergonomickými zónami, která se přizpůsobí věku dítěte – dítě by mělo mít matraci tvrdší. Můžete vybrat i matraci z hypoalergenního materiálu a pro menší děti, které mají v noci ještě občas „nehodu“, nezapomeňte na chránič matrace, který se snadno sundá a vypere.
5. Relaxační koutek pro odpočinek
U plánů, jak vybavit dětský pokoj, nezapomeňte na místo pro relaxaci. Nemusí to být přímo relaxační zóna oddělená od ostatních částí pokoje, i když, pokud máte dostatek prostoru, není to vůbec špatné řešení. V běžných dětských pokojích však plně postačí třeba místečko v rohu, kam umístíte křesílko nebo dětský sedací pytel, na která si dítě sedne, schoulí se v něm, bude si prohlížet knížku nebo poslouchat, jak mu čtete pohádku.
- Krásné a pohodné je např. křesílko s oušky od ELIS DESIGN, které má i postranní kapsu na nejoblíbenější knížky.
- Pokud dáváte přednost sedacímu vaku, záleží jen na vás, zda vyberete jednobarevný, ladící s interiérem pokojíčku, nebo sáhnete po nějakém s dětskými motivy. Děti rozhodně okouzlí sedací vak Folkifreckles Panda.
- Zábavné pro děti může být i malinké houpací křeslo (např. Kave Home Joey křesílko)
Pro malé děti je skvělou volbou i dětské tee-pee, kam si zalezou a mohou si v něm hrát, nebo v něm odpočívat. Tee-pee vybavte měkkou podlážkou, dekou apod., aby se v něm pohodlně sedělo a nezapomeňte na polštářky a klidně i nějaké plyšáky. Zkrátka měkké hračky, které budou vybízet k odpočinku.
- Na dětská tee-pee jsme sepsali celý článek, kde se můžete inspirovat spousta tipy, jaké tee-pee vybrat, z jakého materiálu i která jsou ta nejoblíbenější. Nádherný je např. dětský stan Flower Power od značky Moi Mili.
6. Psací stůl s polohovatelnou židlí
Jak vybavit dětský pokoj pro děti školou povinné? V dětském pokoji bychom neměli zapomínat na psací stůl s pohodlnou a ergonomickou židlí, nebo s takovou, která se dá dobře nastavit podle výšky dítěte. Na trhu najdete i výškově přizpůsobitelné psací stoly, které můžete používat už pro předškoláky. Jednoduše nastavíte výšku podle jejich velikosti. Některé stoly mají i polohovatelnou desku, která se dá naklonit.
U židle můžete zvolit kancelářskou židli, kde se dá nastavit výška, my však doporučujeme nastavitelné židle pro děti, které mají nejen výškově měnitelné sedátko, ale také opěrku pro nohy. Tak dosáhnete toho, že se nebudou na židli nezdravě hrbit, ale udrží si správný posed a tím se jim bude i snadněji učit psaní, držení tužky atd.
- Polohovatelné židle můžete sehnat např. na Bonami, kde se dají koupit takové, jež použijete od nejnižšího věku. Např. Jídelní židlička Sit Up Fun má i pultík na jídlo, ale později jej odejmete a nastavíte židli tak, aby na ní dítě mohlo správně sedět i u psacího stolu.
- Skvělá rostoucí židle k pracovnímu stolu je 3DE Duorest Milky.
- A pokud hledáte spíše dětské stoly a židličky pro hraní, mrkněte na ELIS DESIGN, kde je dětský nábytek doslova TOP.
7. Zábavné doplňky
Jak zařídit dětský pokoj bez dekorací a zábavných doplňků? To je téměř nemožné. Faktem je, že hračky mohou být dekorací samy o sobě. Pokud ale chcete vytvořit v dětském pokoji osobitou atmosféru a vyladit jej do určitého stylu, bez doplňků to nepůjde.
Doplňky mohou být i boxy a koše na hračky, popř. knihovna nebo kapsáře, kam se také hračky pohodlně uloží. My doporučujeme dětský pokojíček ještě vyšperkovat, např. krásnými obrázky s dětskými motivy na stěnách – můžete zvolit přímo samolepky na zeď do dětského pokoje, nebo nakoupit plakáty s dětskými motivy v rámech. Stojí to pár korun a dětský pokoj krásně oživí.
Skvělým doplňkem, který je zároveň praktický, jsou i různé lampičky a světýlka. Ta se dají sehnat v různých tvarech a barvách, např. sova, medvídek apod., a to jako stojací lampa na komodu, nebo i jako závěsná varianta. U těchto lampiček se někdy dá i regulovat světlo, takže pokud chcete dětem u lampy číst, rozsvítíte více a pokud chcete, aby u ní usínalo, světlo ztlumíte. Pro usínání je nejvhodnější světlo červené, nebo alespoň tlumené světlo žluté.
- Překrásné stylové a originální dětské lampičky najdete např. na e-shopu ELIS DESIGN, kde lze vybírat z různých tvarů a barev. Jsou dokonale přizpůsobeny dětským potřebám a jako rodiče to rozhodně oceníte.
8. Záclony a závěsy – jsou nutné či nikoliv?
Mezi doplňky a zároveň praktickou záležitost by se daly zadařit i záclony nebo závěsy. Jsou však v dětském pokoji opravdu nutné? Dříve byly záclony v každém pokoji. V současné době moderní trend určuje mít okno spíše bez záclon, popř. zvolit nějaké stylové závěsy. My doporučujeme do dětského pokoje volit raději jen závěsy, které mohou i nemusí mít dětské motivy – někdy stačí jen zvolit barvu, která bude ladit do pokojíčku. Pokud chcete, aby závěsy zároveň plnily funkci tlumiče světla zvenku, zvolte zatemňovací materiál, pokud je chcete opravdu jen pro dekoraci, sáhněte raději po lehkých. Pozor na délku závěsů a záclon. Malé děti se na ně mohou pověsit a snadno je strhnou – někdy i s garnýží, která jim může ublížit. Proto jsou vhodnější závěsy jen do výše okenního parapetu. A pokud potřebujete zatemnit okna, popřemýšlejte, jestli nebude vhodnější variantou roleta nebo žaluzie.
9. Chytře uklizené hračky – boxy a koše
Snad každý rodič, pokud tedy vyloženě nedbá na přísný minimalismus i u hraček pro děti, bojuje v pokojíčku s úložnými prostory a místem na hračky. Ideálním řešením mohou být různé knihovny i závěsné police, kam se hračky poskládají. Doporučujeme však hračky uklízet tak, aby se k nim děti snadno samy bez vaší asistence dostaly. Proto je nedávejte zbytečně vysoko. Nám se osvědčilo ukládat hračky do různých košů a plastových i papírových beden, které se snadno poskládají na zemi na sebe. Dítě se k nim dostane, kdykoliv potřebuje, a navíc se mu do krabic a košů hračky dobře uklízejí. Můžete tak děti naučit, jak si po sobě hračky uklidí samy.
- Překrásné a praktické koše a boxy na hračky vyrobené z textilie najdete na ELIS DESIGN. Naše děti např. okouzlily koše ve tvaru medvídků. Možností tam ale najdete více, v různých barvách, tvarech a velikostech.
- Velmi praktický je i úložný koš z vodního hyacintu, který se snadno otře vlhkým hadříkem a je vyčištěno, nemusí se prát.
- A zapomenout nesmíme ani na milovníky LEGA, pro které jsou jako dělané úložné boxy ve tvaru kostičky LEGA – jsou k sehnání v různých barvách a velikostech a ukládat do nich můžete různé hračky, nejen LEGO.
A pokud zařizujete pokoj konkrétně pro dva sourozence, doporučujeme přečíst náš další článek s tipy pro zařizování pokojíčku pro dva nebo také článek plný inspirace do dětského interiéru.