kdy miminko uchopi hracku

Kdy miminko uchopí hračku?

Psychomotorický vývoj dítěte - uchopení hraček a jiných předmětů

Zajímá vás, kdy miminko uchopí hračku, potažmo i jiné předměty? V první řadě je potřeba říci, že každé miminko se vyvíjí jinak rychle a pokud právě to vaše neodpovídá tabulkám nebo je mírně pomalejší, než děti ve vašem okolí, není potřeba si hned dělat starosti. Některé děti si zkrátka dávají na čas a rozhodně to neznamená, že budou potřebovat více času na všechny nové dovednosti v životě.

V momentě, kdy miminko uchopí poprvé hračku, se vám otevírá celý nový svět her a zkoumání. Průměrně děti začnou uchopovat hračky mezi 5. – 6. měsícem života. Jaký vývoj lze v průběhu od narození očekávat?

kdy miminko uchopi hracku

Motorika a uchopování v prvních týdnech života

V prvních dnech a týdnech života bude nejpravděpodobněji vaše miminko držet ručičky semknuté v pěst – s palečkem dovnitř. Je to naprosto normální a přirozené. Pokud miminku nabídnete váš prst, pevně jej stiskne svou malou ručičkou. Rodiče mnohdy překvapí, nakolik pevně je miminko schopné se prstu držet. Jedná se zatím jen o přirozený reflex, ale není schopné uchopovat předměty a manipulovat s nimi.

Uchopování ve 2. měsící života

Ke 2. měsící života má již miminko dlaně většinu času otevřené. Ještě není schopné uchopovat předměty, ale může se po různých hračkách natahovat a spíše náhodně se jich dotýkat.

Uchopování ve 4. měsíci života

Touto dobou už si miminko začíná být vědomo svých rukou, a někdy už i nohou. Zajímá jej okolní prostředí a pomalu se začíná měnit v malého objevitele. Často, bohužel pro rodiče, objevitelské období miminka začne taháním vlasů maminky nebo sundáváním vlastních ponožek. Pro miminko je to jednoduše motorický trénink. Miminko předměty kolem sebe vyhledává zrakem a snaží se jich dotknout, nejedná se však ještě o plnohodnotné uchopování předmětů.

Uchopování v 6. měsící života

Většina miminek již udrží hračku v rukách a často si je také bude vkládat do úst – jak ruce, tak hračky, které drží. Proto je nutné dávat pozor na to, jak velké předměty (a jejich součásti) se díteti dostanou do rukou. U hraček dbejte na to, aby byly vhodné pro věkovou kategorii miminka, případně se snažte posoudit selským rozumem, jaká hračka by mohla být vhodná/nevhodná.

Uchopování mezi 8. měsícem a 1. rokem života

Dítě už nejen že umí uchopovat hračky, ale umí s nimi také např. házet. To může být nepříjemné především, pokud se nejedná o hračku, ale o porcelánovou dekoraci na návštěvě u přátel. Snažte se proto podobně křehké předměty držet z dosahu dítěte a raději jej zásobujte měkkými balónky a gumovými nerozbitnými hračkami.

U dítěte je již zdokonalený úchop mezi palcem a ukazováčkem. To lze krásně využít i při (samo)krmení dítěte, resp. BLW (Baby Lead Weaning), kdy si dítě samo osahává potraviny a vkládá si je do úst.

Dítě tedy může začít uchopovat hračky a předměty už kolem 4. měsíce, až k 6. měsíci se však úchop zdokonalí natolik, aby si dítě bylo schopné s hračkami plnohodnotně hrát a podávat z ruky do ruky. Úchop mezi palcem a ukazovákem se zodkonaluje až k prvnímu roku života.

Jak jsme uvedli i na začatku článku, to že vaše dítě neopovídá těmto poučkám, neznamená, že je něco špatně. Každé dítě je individuální a vyvíjí se po své vlastní časové ose. Na odborníka se obraťte až v situaci, kdy máte pocit, že je vaše dítě značně pozadu (a ani tak nemusí jít o vážný problém).