kocarek do terenu

Kočárek do terénu

5 nejlepších kočárků, které zvládnou jakýkoli terén

Pokud rádi sportujete, běháte, jezdíte na in-linech, nebo milujete výšlapy do hor, lesů a do špatně schůdných terénů, měli byste na to myslet i při výběru kočárku pro své dítě. Ne každý kočár je totiž vhodný na polní nebo lesní cesty, a už vůbec ne pro běhání nebo pobyt v horách. Pokud si ale dobře vyberete, není nutné se kvůli mateřství jakkoli omezovat. Abyste vybrali dobře, hledali jsme nejlepší kočárek do terénu – zaměřili jsme se na pět kočárků, díky kterým vás nezaskočí kameny, bahno ani hluboký sníh.

5 tipů na kočárek do terénu

#1 Kočárek na běhání i do náročného terénu

THULE Glide2

Pokud se chystáte se svým dítkem běhat a hledáte vhodný kočárek, který projede i náročný terén a postačí vašemu tempu – jinými slovy nebude vás brzdit ani jinak omezovat, vsaďte na značku THULE. Jejich kočárky patří mezi největší špičky a vybrat si můžete z řady kočárků na běhání, na kolo, terénních kočárků a mnoha dalších. My jsme vybrali THULE Glide2, protože je to jak kočárek do terénu, tak do města.

Jeho předností jsou extra velká kola, která usnadní běh a zároveň poskytnou dostatek místa pro vaše kolena. Velká kola jsou navíc velice elegantní a zaujmete s nimi i ty nejmodernější maminky ve městě. Kočárek má odlehčenou konstrukci a aerodynamický tvar pro lepší rozrážení vzduchu. Ergonomickou rukojeť si nastavíte podle vlastních potřeb. Sedátko pro dítě je velmi bezpečné (pětibodový systém) a má integrované větrání. Okénko s magnetickým zavíráním vám umožní za jízdy dítě kontrolovat, aniž byste museli zastavit. Kočárek se skládá jednoduše – jednou rukou a odejmout jdou velmi snadno i všechna kola. S uskladněním v autě si tak nemusíte dělat starosti

Zjistit aktuální cenu

#2 Odolný společník do města i do lesa

X-LANDER X-Cite

X-LANDER je značkou, která si mezi maminkami turistkami získala své stálé místo. Vyrábí kočárky odolné a lehké zároveň, takové, které jsou vhodné do města, ale i do lesa, na pole a celkově na složité terény. Sportovní kočárek X-Cite patří mezi ty, které jsou primárně určeny do města, ale poradí si velmi hravě i kamenitou cestou, hrboly, brázdami a dalšími překážkami, na které můžete při procházce narazit. X-Cite patří mezi nejlehčí a nejkompaktnější kombinované kočárky. I když se totiž díváte na sportovní verzi kočárku, není problém k němu dokoupit i hlubokou korbu. To, co vám usnadní cestu terénem je odolná, a přitom lehká hliníková konstrukce, čtyři kola – zadní větší, pro projetí i velkých terénních rozdílů, a přední kola s aretací.

Tento kočárek do terénu má integrované i LED světlomety, díky kterým budete viditelné i ve tmě nebo v mlze. Sportovní nástavbu můžete nasadit po i proti směru jízdy, což oceníte především ve chvíli, kdy dítěti svítí slunce do očí. Kočárek se nejen rychle skládá, ale snadno sejmete i kola. To oceníte hlavně při skládání kočárku do kufru menšího auta.

Zjistit aktuální cenu

#3 Rodinný offroader s velkými koly

HAUCK Rapid 3R

Pokud hledáte pevný, subtilní, a přitom elegantně vyhlížející sportovní kočárek do terénu, nemůžete vybrat lépe než Rapid 3R od značky Hauck. Tento terénní kočárek má velká All-Terrain kolečka, díky kterým si poradí s jakýmkoli povrchem. Snadno se ovládá díky pohodlné rukojeti i přednímu kolu s aretací. Sedačka pro dítě je velmi pohodlná a široká a polohovat se dá až téměř do polohy v leže. Je tak vhodná i pro půlroční děti, které už se nevejdou do korby hlubokého kočárku. Nastavitelná je i opěrka nohou. Na bezpečnost vašeho dítěte dohlíží pětibodový polstrovaný pás. Tento kočárek do terénu se dá snadno složit do kufru auta, ale i přenášet po schodech nebo do městské hromadné dopravy, pomocí smyčky. Na rozdíl od jiných kočárků má Hauck Rapid 3R nosnost až 25 kg, takže je vhodný pro děti do pěti let. Pokud se s ním rozhodnete sportovat a běhat, už vás nic nezastaví. Zmínit musíme i luxusní design a kvalitní tkaniny, které přitahují pozornost a díky kterým se stanete hvězdou na Sněžce i uprostřed Václaváku.

Zjistit aktuální cenu

#4 Kola jako na sportovní vůz

Kočárek Nuno Riko

Také sportovní kočárek Nuno Riko patří mezi nejlepší a nejoblíbenější terénní kočárky, jaké můžete na trhu objevit. Hravě si poradí s jakýmkoli terénem, ať jsou to kočičí hlavy, štěrk, polní a lesní cesta, nebo zasněžená horská stezka. Jeho polyuretanová kola jsou totiž vyvinuta výrobci automobilových kol. Vaše dítě může na procházce spát jako v bavlnce a nezaznamená změnu terénu žádným nepříjemným drncáním a poskakováním. O jeho bezpečnost se postará pětibodový bezpečností systém s polstrovanými pásy a bariéra proti vypadnutí, o kterou se může opřít při sledování okolí. Podpěrka nohou je nastavitelná, stejně jako polohovatelná opěrka zad. Sezení bude velmi pohodlné díky kvalitnímu polstrování. Tomuto kočárku do terénu nechybí nastavitelná rukojeť, praktická taška ani držátko na lahvičku nebo nánožník. Do auta jej složíte jednoduše i jednou rukou a stejně tak rychle ho rozložíte.

Zjistit aktuální cenu

#5 Skvělý společník pro váš běh

TFK Joggster Sport 2

Pokud to s během nebo turistikou myslíte opravdu vážně, nenajdete vhodnější kočár, než Joggster Sport 2. Jeho konstrukce je velice pevná, ale odlehčená, takže se s ním nenadřete, ani když jej budete tlačit do kopce. Průjezd jakýmkoli terénem vám umožní velká nafukovací kola. Nemusíte mít obavy ani z velké rychlosti. Kočár pohodlně zabrzdíte kotoučovými brzdami s ovládáním na rukojeti. Tu si můžete nastavit podle svých potřeb. I když je kočár odlehčený, unese opravdu hodně. Má nosnost až 34 kg. Je velmi pohodlný a prostorný. Má pětibodový bezpečnostní systém a plynulé polohování opěrky. Díky odpružení nebude vaše dítě v kočáru poskakovat, ale bude spát, jako v bavlnce. Součástí tohoto kočárku do terénu je adaptér, díky kterému na něj upevníte i hlubokou korbu. Využívat ho tedy můžete od narození dítěte. Připevnit k němu lze i přídavné stupátko nebo přídavný skateboard. Tento vychytaný kočárek je skvělý na sport, běhání, jízdu na in-linech i pro procházky náročným terénem.

Zjistit aktuální cenu

Jak vybrat kočárek do terénu

Abyste vybrali ten nejlepší kočárek do terénu, nestačí jen projít tipy a přehledy TOP sportovních a terénních kočárků. Je totiž vždycky dobré vědět, na co se při výběru zaměřit. Pojďme si tedy ukázat parametry, které je dobré při pořizování takového kočárku nepřehlížet.

Velká kola

Jako první se zaměřte u terénního kočárku na kola. Abyste projeli i ten nejnáročnější terén, bude to chtít kola opravdu velká. Dříve se říkalo, že nejlepší jsou kola nafukovací. Dnes už existují i kola s pěnovou výplní, která jsou stejně kvalitní a pevná, jako ta nafukovací. Navíc se vám u nich nestane, že byste píchli a museli kolo měnit nebo s sebou tahat pumpičku.

Dostatečné odpružení

Pokud se chystáte na skutečně nerovné terény, chtějte kočár s dobrým odpružením. Kvalitní pružná kola nestačí. Když má kočárek do terénu špatné odpružení, dítě v něm při jízdě nadskakuje a lítá ze strany na stranu. A nepomůže ani to nejlepší polstrování sedací části, ani kvalitní bezpečnostní pásy.

kocarek do terenu

Pevné klouby

U kočárku do terénu chtějte minimum kloubů, nebo alespoň klouby z kovu či velmi pevného plastu. Čím více nekvalitních kloubů kočárek má, tím rychleji se na nerovném terénu opotřebí. Pak hrozí, že klouby prasknou, nebo bude kočárek nepříjemně vrzat.

Kvalitní bezpečnostní pásy

U kočárku do terénu požadujte i kvalitní bezpečnostní pásy. Ideální je pětibodový systém s nastavitelnými pásy a polstrovanými polštářky. Pokud má kočárek i nastavitelnou – pěnou obalenou přední zábranu, je to ideální. V náročném terénu, a navíc i při vysoké rychlosti (když s kočárkem běháte, nebo jezdíte na in-linech), může dojít k nehodě velmi snadno. Neposedné dítě se vrtí, vyklání, větší děti dokonce zvládnou jednodušší bezpečnostní popruhy rozepnout. Vybírejte proto velmi pečlivě.

kocarek do terenu

Polstrování a polohování

I když budete mít kočárek dostatečně odpružený, polstrovaná sedací/lehací část je vždycky pohodlnější. Některé kočárky přitom mají jen tvrdou desku potaženou tenkou látkou. Do těch je pak nutné koupit polstrovanou výplň. Pokud počítáte s tím, že vaše dítě bude při procházkách často spát, dbejte na to, aby se zadní opěrka dala polohovat – pokud možno plynule. U dětí od věku šesti měsíců chtějte polohování opěrky nejlépe až do lehu.

Nosnost

I když hledáte kočárek do terénu s lehkou konstrukcí, který bude pohodlný při běhu, ale třeba i při přenášení (do schodů, do městské hromadné dopravy apod.), pečlivě si zjistěte jeho nosnost. I extra lehké kočárky mohou unést velkou váhu. Při běhání oceníte kočárek i pro čtyř a pětileté dítě. Pokud má nosnost až 25 nebo dokonce 34 kg jako některé námi vybrané terénní kočárky, pak je to naprosto ideální.

Dobrá skladnost

Poslední důležitý parametr, který se vyplatí sledovat, je skladnost kočárku do terénu. Počítejte s tím, že budete s kočárkem cestovat, a tak bude potřeba složit ho do kufru auta. Pro malé kufry je fajn, když jdou rychle sundat z konstrukce kočárku i kolečka – obzvlášť ta velká. A pokud cestujete autobusem a potřebujete kočárek rychle složit či rozložit, je skvělé, když se dá vše ovládnout jednou rukou. V té druhé budete nejspíš držet své dítě.

Proč si (ne)pořídit kočárek do terénu

Kočárek do terénu je skvělý i do města – projede totiž i bláto nebo sněhové závěje

Je lehký, takže se s ním snadno manipuluje

Je skladný a vejde se i do malého kufru auta

Je dobře odpružený, takže v něm vaše dítě nebude nadskakovat

Je rychlý, takže jej využijete při běhu, jízdě na kolečkových bruslích, i když jen chvátáte na autobus

Pořizovací cena takového kočárku může být vyšší, než u běžných sportovních kočárků

Už máte vybraný ten nejlepší kočárek pro své sportovní aktivity? Věříme, že ano. A přejeme vám, ať se vám i s dítkem sportuje dobře a procházky po lese, v horách i ve městě si užíváte na maximum.