Kočárky na běhání

5 nejlepších kočárků vhodných na běh i jiné sporty

Těšíte se na běhání s kočárkem a hledáte takový, aby byl nejen bezpečný a pohodlný pro dítě, ale aby vám poskytl dostatečný komfort pro sportovní aktivity? Pro běh s kočárkem nemusí být vhodný každý, který je označován jako sportovní. Takový kočárek by měl mít detaily, které zajistí pohodlí běžci a bezpečnost dítěti, a to každý sportovní kočárek nemá. My jsme kočárky na běhání prověřili, a vybrali 5 nejlepších. Pod jejich výčtem pak najdete tipy, jak kočárek na běhání vybrat a na co se zaměřit.

5 tipů na nejlepší kočárky na běhání

#1 Kočárek na běhání a jízdu na kole

Cybex Zeno Sports All

Pokud patříte k aktivně založeným rodičům, kteří běhají, jezdí na kolečkových bruslích nebo jezdí na kole a chcete kočárek, který se vám dokonale přizpůsobí, a přitom maximálně ochrání vaše dítě, doporučujeme Cybex Zeno Sports All. Jedná se o speciální kočárek – vozík, který má super lehký hliníkový rám a multifunkční sportovní adaptér. Jeho kola jsou nafukovací a odpružená, takže dokonale tlumí nárazy i na nerovném povrchu. Můžete jej mít otevřený pro běžné procházky, nebo dítě dovnitř zcela uzavřít pro větší ochranu před větrem a deštěm. Je dokonale odvětrávaný a nechybí mu reflexní prvky ani nastavitelné držadlo. Navíc je tak kompaktní, že i s velkými koly ho snadno složíte do menšího kufru auta.

 • Nejlepší kočárek na běhání a jízdu na kole
 • Extra velká přizpůsobitelná kola
 • Měkké sedadlo s 5-tibodovým polstrovaným bezpečnostním pásem
 • Brzda zabudovaná v držadle umožní brzdit i za běhu
 • Lze připevnit i za kolo
 • Při běhu lze kočárek tlačit před sebou – dostatek prostoru pro kolena, ale také jej táhnout za sebou
 • Nastavitelná rukojeť

Do obchodu

#2 Kočárek, jež dokonale tlumí otřesy

Thule Spring Stroller

Thule Spring Stroller je nejnovějším modelem této značky a je to ideální kočárek na běhání – což napovídá už jeho název. Vyvinut byl speciálně pro pohyb po městě, ale zvládne pohodlně jakýkoliv terén. Je velmi lehký a kompaktní, má otočné přední kolo, díky kterému se snadno řídí a manipuluje jak v úzkých uličkách a na úzkých stezkách, tak i v obchodě mezi regály. Kola jsou pěnová (nemusíte se bát, že píchnete) a samostatně zavěšená, což zvyšuje pohodlí pro dítě – tlumí otřesy. Vaše dítě ocení dobrý rozhled po okolí, stejně jako pohodlnou polohovatelnou sedačku a opěrku pod nohy, když si bude chtít zdřímnout.

 • Brzda v rukojeti – ideální při běhu
 • Dostatek prostoru pro kolena při běhání
 • Rukojeť je výškově nastavitelná
 • 5-ti bodový bezpečnostní pás
 • Snadno se složí jednou rukou – kompaktní velikost
 • Nastavitelná stříška s integrovaným prodloužením

Do obchodu

#3 Zavěšená sedačka tlumící otřesy

X-Lander X-Run

Mezi nejlepší kočárky na běhání patří bezesporu i X-Lander X-run, který je určený primárně pro tento sport. Napovídají tomu nejen název, ale i velká a dostatečně odpružená kola, která skvěle tlumí nárazy a otřesy i při jízdě v náročnějším terénu. Dostatek místa pro nohy běžce poskytnou nejen zmíněná velká kola, ale i výškově nastavitelné a polohovatelné madlo se zabudovanou brzdou. Samozřejmostí je polstrovaná a dostatečně polohovatelná zádová opěrka a 5-ti bodové bezpečnostní pásy též s polstrováním. Polohovat se dá i opěrka na nožičky, takže se vaše dítě může cítit dokonale pohodlně a bezpečně.

 • Velká nafukovací kola s dobrým odpružením
 • Polohovatelné madlo se zabudovanou ruční brzdou
 • Sedačka je zavěšena jako houpačka, takže se otřesy ještě minimalizují
 • Plynulá jízda kočárku díky velkým kolům a přednímu kolu bez aretace
 • Kola jsou nakloněná, což zlepšuje stabilitu kočárku – nenakloní se na nerovném povrchu
 • Řada certifikátů pro sportovní kočárek a bezpečnost dítěte
 • Příznivá cena

Do obchodu

#4 Komfort pro dítě i běžce

TFK Mono Stroller

Tento kočárek na běhání od značky TFK – Trends for Kids byl vytvořen tak, aby spojoval dokonalé bezpečí a pohodlí pro dítě a zároveň umožnil rodičům sportovat podle jejich preferencí. Kočárek TFK Mono Stroller byl testován a schválen speciálně pro sportovní využití. Splňuje nejvyšší certifikáty jak v oblasti výroby a funkčnosti, tak ohledně použitých materiálů. Kočárek má kvalitní velká kola, která bezpečně projedou i náročnější terén. Běhat s ním můžete v parku i v přírodě. Přední kolo je s aretací, která se dá vypnout. Kotoučová brzda má ovládání v rukojeti kočárku, takže snadno zabrzdíte, i když jste rozběhnutí.

 • Ergonomická, výškově nastavitelná rukojeť
 • Velká nafukovací kola
 • Kotoučové brzdy s ovládáním v rukojeti
 • 5-ti bodové bezpečnostní pásy
 • Polohovatelná zadní opěrka
 • Nastavitelné přední madlo
 • Konstrukce je odpružená

Do obchodu

#5 Přijatelná cena za kvalitu a pohodlí

Elodie Details Mondo

Jako kočárek na běhání byl speciálně vyvinut i Elodie Details Mondo, který je ultra lehký a složit se dá do velikosti zavazadla, takže s ním můžete popojet autem do parku nebo do přírody, kde chcete běhat. Vhodný je pro děti od 6-ti měsíců až do tří let a váhy 22 kg, a je velice odolný. Má velmi pohodlnou a polohovatelnou zádovou opěrku, která se dá položit až do spící pozice. Speciálně prodloužená stříška pak děti ochrání před sluncem i větrem. Bezpečí pak zajistí 5-ti bodový polstrovaný pás. Kočár má čtyři pevná kola, vpředu blíže u sebe s aretací, díky kterým se kočárek dobře řídí a je stabilní. Brzdit můžete brzdou zabudovanou v madle.

 • Stříška i sedadlo jsou vyrobeny z recyklované textilie
 • Testován a schválen normou EN1888-2 2018
 • Má prostorný košík i batoh, který při běhu hodíte na záda
 • Polstrovaný bezpečnostní pás
 • Krásný design
 • Cena přijatelná i pro rodiče s menším rozpočtem

Do obchodu

Jak vybrat kočárek na běhání?

Než se pustíte do nákupu kočárku na běhání a další sportovní aktivity, měli byste vědět, jaké by měl mít přednosti. Nejlepší kočárky na běhání kladou důraz na prostor pro nohy běžce, mají dostatečně velká kola a nezbytností je brzda umístěná nikoli u koleček na sešlápnutí, ale na madle kočárku. Parametrů, které by měly mít kočárky na běhání je však více. Pojďme se na ně podívat.

Velká kola a dobré odpružení

Kočárek na běhání by měl mít velká kola – zpravidla nafukovací. Není to však vždy nutností. Existují i kočárky určené speciálně na běhání, která mají kola malá. Důležité však je, aby měl běžec dostatek prostoru na kolena a nekopal tak dítě do zádové opěrky. Další důležitá věc je odpružení koleček. Některá mají speciální pružiny, jiná dokonce závěsný systém. Je celkem jedno, jaký systém váš kočárek má, podstatné je, aby dostatečně tlumil otřesy i na nerovném povrchu. Pokud však budete běhat po polních cestách a v lese, raději volte velká kola, která si s takovým terénem lépe poradí. Menší kolečka jsou zase ideální při běhání v městském parku.

Kočárky na běhání mají obvykle tři kola – vzadu dvě a jedno vepředu, které má aretaci s možností vypínání. Lépe se tak s nimi manipuluje. Můžete narazit ale i na kočárek se čtyřmi koly. Ta přední ale bývají více u sebe, opět aby byla snazší manipulace s kočárkem.

Nastavitelné madlo

Madlo kočárku by mělo být nastavitelné nejen výškově, ale také polohou. Je to důležité jednak proto, že si jej nastavíte podle své velikosti, ale také vám to umožní být dále od kočárku a získat tak více prostoru pro nohy a kolena při běhu. Některé speciální kočárky na běhání nebo vozíky na běhání a kolo umožňují nejen nastavit madlo dle potřeby, ale také se můžete rozhodnout, zda kočárek potlačíte před sebou, nebo jej potáhnete při běhu za sebou.

kocarky na behani

Brzda na madle kočárku

Nejlepší kočárky na běhání mají brzdu umístěnou na madle kočárku. Je to z toho důvodu, že můžete rukou kdykoliv kočár zastavit ještě v běhu. V opačném případě je nutné zastavit a pak kočárek zabrzdit na místě nohou. U běhání až tak nutná ruční brzda není, ale pokud si ke kočárku vezmete kolečkové brusle, je taková brzda nezbytná. Zastavit na bruslích zároveň s rozjetým kočárkem může být velmi komplikované.

Pevná a lehká konstrukce

Konstrukce kočárku na běhání obvykle bývá robustnější – musí dobře sedět na zemi a nesmí se převrátit ani v náročnějším terénu, ale zároveň je dobré, když je lehká. Nejčastěji se dělá z hliníku. Takový kočárek je pak sice lehoučký a snadněji se s ním manipuluje, díky pevné a robustní konstrukci je ale zároveň dostatečně bezpečný.

Polohování sedačky pro pohodlí dítěte

Kočárek by měl být pro dítě především bezpečný a pohodlný. Kvůli větru se doporučuje, aby zádová opěrka nebyla zcela vzpřímená, ale mírně zakloněná. Dítě tak bude napůl sedět a napůl ležet. Je to důležité i pro jeho bezpečnost. Kvůli větší míře otřesů je dobré, když má sedačka polstrování, aby byla jízda pro dítě dostatečně pohodlná, a také aby mělo nožní opěrku, kde se může nohama zapřít a cítit se stabilněji.

Stříška, jež ochrání před sluncem a větrem

Kvůli slunci a větru se doporučuje při běhání s kočárkem větší a prodloužená stříška, která lépe zabrání, aby do kočárku nefoukalo, ani když běžíte opravdu rychle nebo jedete na kolečkových bruslích. Pokud chcete své dítě ochránit před větrem co nejlépe, vsaďte na kočárky určené na běh a kolo. Ty mají boudu, která se dá buď odepnout, nebo celá zapnout. Dítěti do ní nefouká, je však dostatečně prodyšná a oceníte ji i v horším počasí, dešti nebo mrholení.

Kvalitní bezpečnostní pásy

Nezbytností jsou bezpečnostní pásy, které by měly být 5-ti bodové, s bezpečnostní sponou, kterou šikovné dítě jen tak neotevře, aby vám z kočárku nevypadlo. Lepší je jistit dítě ještě madlem vpředu, které se dá odepínat pro pohodlnější nastupování. Pokud jsou pásy zároveň polstrované, bude to pro dítě pohodlnější.

Reflexní prvky, velký koš a další vychytávky

Stejně jako jiné sportovní kočárky i kočárky na běhání by měly mít reflexní prvky, bez kterých byste raději neměli ani vyjet z domu. Mohou mít ale i další vychytávky, jako velký a třeba i uzavíratelný koš, ze kterého vám nic nevypadne, na madle držátko na láhev s pitím apod. To už jsou ale doplňky, které nejsou tak důležité pro komfort při běhání a pro bezpečnost a pohodlí dítěte.

Už jste vybrali svůj kočárek na běhání? Věříme, že s našimi tipy si vyberete ten nejlepší, který vám i vašemu dítku dopřeje plno krásných chvil na čerstvém vzduchu. Pokud místo běhání raději chodíte na horské túry, podívejte se i na naše sportovní kočárky do terénu.