prirodni svicky

Přírodní svíčky

5 tipů na přírodní svíčky bez škodlivých látek

Patříte mezi milovníky malých ohníčků a rádi zapalujete svíčky, ať už v pošmourném počasí, o vánočním čase, nebo kdykoli večer? Svíčky vytvoří útulnou atmosféru v každém domově a když zvolíte ty správné, tak váš domov i krásně provoní. Málokdo však ví, že pálení svíček může mít na naše zdraví negativní vliv. Záleží totiž na tom, zda zvolíte klasické anebo různé přírodní svíčky.

Existují běžné, většinou parafínové svíčky, které jsou v podstatě vedlejšími produkty ropného průmyslu. Uvolňují látky, které jsou pro naše zdraví škodlivé. Našemu zdraví neprospívají ani jejich nevhodné vůně a barviva. Z parafínu se dokonce, i když v malém množství, uvolňují karcinogenní látky.

Proto jsme se zaměřili na výběr ekologických a bio svíček, které neobsahují parafín ani jiné zdraví škodlivé látky. Naopak jsou tvořeny čistě přírodními materiály, jako je sójový vosk, řepkový vosk, esenciální oleje a další přísady, které vykouzlí stejně, možná i více útulnou atmosféru, nádherně provoní domov, a navíc nám neškodí.

Vybrali jsme ty nejlepší, nejkvalitnější a nejkrásnější přírodní svíčky v bio kvalitě, abychom vám usnadnili výběr a ukázali, že je jich na trhu dostatek a za příjemné ceny. Níže jsme pak připojili podrobnější vysvětlení, jak je to se škodlivinami v parafínových svíčkách, na co si dát pozor a především – jak vybrat přírodní svíčky, které jsou kvalitní a neškodí našemu zdraví.

5 tipů na přírodní svíčky

Vybrat ty nejlepší přírodní svíčky, a navíc jen určitý počet, to je nesmírně těžký úkol. Na trhu jich je velké množství a spousta z nich stojí za pozornost. Upozorníte na jednu, do pozadí se dostane druhá, která si však zaslouží pozornost stejně, jako ta předchozí. Proto berte náš výčet skutečně jako tipy na přírodní a eko svíčky, které stojí za to kupovat.

#1 Nejekologičtější svíčky na světě

The Greatest Candle in the World

The Greatest Candle in the World patří mezi ty nejekologičtější přírodní svíčky, jaké si můžete dopřát. Spojují v sobě nádherné květinové vůně, které vám pomohou navodit nejen útulnou atmosféru, ale také pohodu a uvolnění. Tyto svíčky mají velmi specifický styl výroby. Výrobce shromažďuje v restauracích použité přírodní oleje, které pak recykluje a vytváří z nich právě svíčky Greatest Candle. Pomáhá tak zabránit kontaminaci vody a půdy oleji. Tyto svíčky vydrží hořet až 50 hodin, takže i když se vám jejich cena může zdát vyšší, dobou hoření levné parafínové svíčky zcela předčí. Greatest Candle můžete mít v keramických šálcích, v čirém i matném skle, ale i v plechových dózách s víčkem. Pro výrobce je podstatné, aby svíčka vypadala luxusně, ale zároveň byla kompletně vyrobená z udržitelných materiálů.

Do obchodu

#2 Přírodní svíčky z řepkového vosku

Kerzenfarm

Přírodní svíčky Kerzenfarm jsou vyrobeny z kvalitního řepkového vosku a esenciálních olejů, takže jsou vhodné i pro alergiky a astmatiky. Jejich svíčky jsou buď neparfemované, nebo ovoněné těmi nejkvalitnějšími esenciálními oleji, proto nedráždí dýchací cesty. Knot je vyroben z nebělené bavlny, takže zajišťuje přirozenou vůni olejů, a především jasný plamen, který minimálně kouří. Je však samozřejmě potřeba udržovat knot v patřičné délce. Svíčky Kerzenfarm jsou nejčastěji umístěny ve sklenici z elegantního mléčného, pískového nebo slonovinového skla a uzavřeny dřevěným víčkem. Vypadají proto skvěle na jídelním stole, na parapetu i konferenčním stolku. Koupit ale můžete i jejich čajové svíčky a k nim rovnou stylové svícínky. Milujeme jejich svíčku Lemongrass ve slonovinovém skle, nebo Vanilla-Patchoulli ve sklenici z mléčného skla.

Do obchodu

#3 Svíčky z řepkového oleje bez parfemace nebo s vůní

Mulieres

Přírodní svíčky Mulieres jsou tvořeny 100 % ručně z řepky, která je pěstována lokálně a šetrně. O vůni se starají esenciální oleje a vy si tak můžete až 35 hodin vychutnávat vůni čerstvě pečeného perníčku, nebo nechat jen tak plápolat plamínek a vychutnávat si romantickou atmosféru se svíčkou bez parfemace. Vhodné jsou i pro ty, kteří kupují zásadně udržitelné zboží a za své je jistě přijmou i vegani. Přírodní svíčky Mulieres jsou umístěny v tmavých elegantních skleničkách, které sice na první pohled neprozrazují, že jde o svíčky, jejich vůně však napoví. Mulieres je estonská značka, která vyrábí čistě přírodní produkty, jež pomohou vykouzlit zdravý domov pro děti i dospělé. Využívají ty nejkvalitnější suroviny a udržitelné materiály. Vedle svíček vyrábí i kapsle do myčky, prací gely a další prostředky. Doporučit můžeme především jejich svíčku s vůní čerstvě upečeného perníčku.

Do obchodu

#4 Veganská svíčka v kokosu

Tropikalia

Chcete-li skutečně netradiční svíčku, která už svým vzhledem demonstruje, že se jedná o čistě přírodní produkt, zvolte některou od značky Tropikalia. Jedná se o česko-brazilskou firmu, která vsází na přírodní vosky a esenciální oleje, miluje přírodu a rozhodně jí není lhostejný osud naší planety. Vyrábí přírodní svíčky, lžíce z kokosu, přírodní drátěnky, eko houbičky a další udržitelné zboží. Jejich svíčky jsou lité do skla nebo do misek vyráběných z kokosových skořápek, což působí nesmírně exoticky a lákavě. Po vyhoření takové svíčky vám navíc zůstane miska z kokosu k dalšímu využití. Knot svíček Tropikalia je dřevěný a při hoření praská jako oheň v krbu. Ještě tak zvyšuje příjemnou útulnou atmosféru, kterou navozuje plamen hořící svíčky i relaxační vůně. Mezi naše favority patří jednoznačně veganská svíčka v kokosu s vůní orange a tangerine, nebo Tropicandle ve skle s vůní vanilky a borůvek

Do obchodu

#5 Přírodní svíčky pro potěchu oka i těla

Stuwa

Přírodní svíčky od značky Stuwa jsou vyráběny z lokálně a šetrně pěstované řepky, resp. z řepkového vosku. Stuwa je německá manufaktura se stoletou tradicí a potrpí si na udržitelnost. Jejich produkty nejsou testovány na zvířatech a získaly certifikaci Vegan Society. Vybrat si u nich můžete ze svíček bez parfemace, ale i z těch, které mají příjemné čistě přírodní vůně, jako třeba jablko a verbena, pomerančový květ a santal, levandule, vanilka atd. Jejich svíčky jsou umístěny ve skleněných dózách nebo v plechovkách s víčkem. Vedle klasických svíček vyrábí i tzv. svíčky masážní. Mezi naše nejoblíbenější svíčky od firmy Stuwa patří luxusně vyhlížející svíčka vonící vanilkou, umístěna do skleněné hranaté dózy. Má dva knoty z nebělené bavlny a vydrží hořet až 20 hodin. Za pozornost ale stojí i Masážní svíčka v plechové dóze s nálevkou BIO s vůní přírody.

Do obchodu

Proč dát přednost přírodním svíčkám před klasickými?

Jak už jsme naznačili na začátku našeho článku, přírodní svíčky jsou rozhodně vhodnější pro naše zdraví než klasické parafínové, které při hoření uvolňují zdraví škodlivé látky. Ty mohou dráždit naše dýchací cesty a sliznice a vyvolávat dýchací komplikace a alergie. Vzhledem k tomu, že parafínové svíčky jsou vyráběny z ropy, uvolňují dokonce karcinogenní látky, které mohou vyvolat rakovinu.

Pojďme si nyní shrnout, jaké výhody mají přírodní svíčky a proč byste měli chtít právě je. Je jich totiž mnohem více než jen pozitivní vliv na naše zdraví.

 • Přírodní svíčky vydrží hořet déle (někdy až o 50 %)
 • Protože uvolňováním přírodních esencí voní mnohem více, než parafínové svíčky ovoněné chemií
 • Protože jsou vyráběny ekologicky a udržitelně
 • Protože jejich pálením chráníme sebe i přírodu

Jak vybírat svíčky bez škodlivých látek?

Pokud vás náš článek zaujal a rádi byste nyní nakupovali už jen přírodní svíčky bez škodlivých látek, ještě chvilku u čtení vydržte. Máme pro vás pár tipů, jak vybírat svíčky, aby neobsahovaly škodlivé látky, ať už je to parafín, nebo chemicky upravené vůně a barviva. Pokud si našich pár bodů zapamatujete, už nikdy při koupi svíčky nešlápnete vedle.

 • Vosky vybírejte vždy z přírodních zdrojů – řepkový, sójový (dávejte pozor, aby surovina nebyla geneticky upravená). Zvolit můžete i další varianty, jež zmiňujeme níže, dávejte však pozor, zda se pořád ještě jedná o udržitelné zdroje.
 • Knot by měl být z čisté, ideálně nebělené bavlny, bez olova, zinku nebo cínu.
 • Vhodný je i knot dřevěný, jehož hoření dodává svíčce speciální kouzlo.
 • Ideální je volit svíčky bez vůně. Pokud je pro vás svíčka bez vůně nepředstavitelná, sáhněte po takové, která obsahuje 100 % čisté esenciální oleje.
 • Svíčky by neměly být barvené – většinou jsou barvy chemické. Pokud je svíčka barvená, zjistěte si čím.

Nejlepší alternativy parafinového vosku

I když je parafínový vosk nejčastěji používanou surovinou při výrobě svíček, dostává se v poslední době do popředí velké množství vosků přírodního charakteru. Zatímco parafín je vyráběn z ropy a už jen to vědomí a představa, jaké škodlivé látky uvolňuje, nás odrazují, existují eko svíčky, svíčky sójové, řepkové, palmové a další. Přestože se jedná o čistě přírodní produkty, i ty někdy mají „své mouchy“. Např. palmový olej může pocházet z míst, kde se za průmyslovým účelem kácí palmy ve velkém a pokud budeme myslet ekologicky, tak tohle určitě podporovat nechceme. U svíček ze včelího vosku je skvělé, pokud vzniknou jako vedlejší produkt včelaře. Pokud ale kvůli jejich velkovýrobě trpí včelky, opět to není v pořádku.

prirodni svicky

Nyní si ukážeme alternativy parafínového vosku a vysvětlíme si, proč jsou lepší a co je na nich pozitivního a co naopak není úplně dobré.

Sójový vosk

 • Sójové svíčky při hoření nezvyšují obsah CO2 v atmosféře
 • Jejich doba hoření může být až o 50 % delší, než u parafínových svíček
 • Uvolňují více vůně
 • Sójový vosk není toxický a neuvolňuje benzen a toluen jako parafín

Řepkový vosk

 • Řepkový vosk se získává z řepkového oleje
 • Jde o lokální, a přitom zdravou variantu vosku
 • U svíček z řepkového oleje si pohlídejte, aby řepka nebyla geneticky modifikovaná
 • Řepkové svíčky vyrábí např. firma Stuwa

Palmový vosk

 • Je tvrdší než parafín a lépe drží tvar
 • Palmový vosk je spojován s kácením palem olejných a ničením přírody ve velkém. Proto při koupi svíček z palmového vosku sledujte, odkud pochází. Chtějte takové, které pochází z udržitelného a ekologicky šetrného zdroje – měly by mít certifikát RSPO.

Včelí vosk

 • Čistě přírodní a tuzemská náhrada parafínových svíček
 • Pozitivní účinky na zdraví – čistí vzduch
 • Neuvolňuje toxiny
 • Pozor – vosk je surovina důležitá pro včelky, a tak bychom je o něj neměli obírat. Při běžném hospodaření však včelař vždy nějaký včelí vosk získá. Z něj pak může svíčky vyrábět.

Zajímavost na závěr

Na závěr výčtu alternativních vosků pro vás máme ještě vynález portugalské firmy. Ta totiž přišla na to, že použitý rostlinný olej z restaurací – hlavně slunečnicový a olivový – se dá vyčistit a z něj se pak dá vytvořit přírodní svíčka. Tak vznikly úžasné svíčky Greatest Candle In The World (najdete ji i v našich tipech), které vypadají luxusně už na první pohled, mají nádherné vůně a doba hoření je mnohem delší než u běžných parafínových svíček.

Už víte, jak vybrat kvalitní a 100 % přírodní a zdraví neškodlivou svíčku? Vybrali jste si z našich tipů, nebo patří mezi vaše oblíbence ještě jiné značky? Ať už vyberete jakoukoli, věříme, že vám byl náš článek nápomocný.