spanek miminka

Jak miminku zajistit kvalitní a klidný spánek?

Správná rutina v hlavní roli

Miminka jsou na světě nováčky, kteří potřebují vše objevit a do všeho zasvětit, včetně spánku, kterému se v podstatě učí. Potřebují dostat správný rytmus a kdo jiný než maminka jim v tom může pomoci?

Že je kvalitní spánek pro správný vývoj děťátka nesmírně důležitý, vám jistě psát nemusíme. Zkusíme vám ale poradit, jak na to, aby se děťátku dobře usínalo a byly jste spokojeni oba dva.

Rutina, rutina, rutina

Opakující se, pravidelná a předvídatelná, protože to mají miminka ráda.

Stane se pro ně pevným bodem a získají jistotu a stabilitu v tom novém a velkém světě. Mezi tím vším novým je pro miminko velice důležité, aby vědělo, co se bude dít. Pravidelnost je tedy opravdu důležitá.

Co do rutiny zařadit? Cokoli, co vám a děťátku vyhovuje.

Příklad večerní rutiny

Nejběžnější a nepříjemnější částí rutiny bývá společná koupel. V teplém prostředí koupelny s příjemným osvětlením, na které si dejte pozor, protože může být rušivým elementem, kvůli kterému bude děťátko neklidné.

Mazání

Po koupeli následuje mazání, protože jemná dětské kůže se snadno vysušuje.

Miminko nemusíte jen v rychlosti namazat. Zkuste přidat jemnou masáž bříška, která pomáhá také proti kolikám. Váš jemný dotek a hlas, který masáž provází, ho krásně uklidní a naladí. Fyzický kontakt je velice důležitý.

spanek masaz miminka

Malý tip: Novorozence nezkoušejte koupat před kojením, většinou to nedopadne dobře. Ideální je miminko nakojit (případně dát umělé mléko), počkat 20 minut a poté začít s koupáním.

Prostředí ke spánku

Po koupeli, masáži a oblečení pyžámka, které je také pevným bodem rutiny, může následovat zatažení závěsů. Vřele doporučujeme zatemňovací, které oceníte hlavně při dlouhých večerech v létě.

Tip: Přes den nedoporučujeme zatemňovat novorozencům a kojencům, kteří ještě nemají osvojené odlišování dne a noci. Mohlo by vám to nadělat neplechu v rozložení spánku ve dne a v noci. Některé děti přítmí k dennímu spánku vůbec nepotřebují. Jiné naopak ocení, když na ně nejde příliš světla.

Bílý šum

Skvělou součástí rutiny může být také bílý šum, na trhu jsou různé typy, postačí i aplikace v telefonu. Napodobuje zvuky, které děťátko zná z dělohy. Divili byste se, jak hlasité je naše tělo uvnitř. Takové proudění krve tepnami zní jako šumění, proto šum. Známé zvuky miminko tedy uklidňují a působí relaxačně.

Mlíčko

Ke spánku nakonec miminko ukolébá mlíčko.

Kojení je zaručeným a naprosto přirozeným způsobem uspávání.

Kdy zavádět rutinu?

Rutinu doporučujeme zavádět postupně klidně již v šestinedělí, ale nemusíte si s tím zbytečně lámat hlavu a tlačit na ni. Můžete pár týdnů počkat, než se s miminkem více sžijete. Brzy ale uvidíte, že to jde úplně samo a přirozeně.

spanek miminka rutina pred spanim

Závěrem

Začátky jsou pro každou maminku těžké. Můžete být vyplašené z každého zakašlání nebo delšího pláče. Nemějte ale strach. Uvidíte, že se do své nové, a tak krásné role, brzy dostanete.

Tip na závěr: První týdny a měsíce jste společně zvládli, ale nejste si jisté, jak dále s nastavením režimu, obávanou spánkovou regresí nebo třeba přesunem miminka do vlastní postýlky? Zkuste detailně a skvěle zpracovaný e-book na téma spánku miminek mezi 3-5 měsícem.