vypadavani vlasu po porodu

Vypadávání vlasů po porodu

Proč vlasy po porodu vypadávají a jak vypadávání zastavit?

Vypadávání vlasů patří k velkým strašákům žen v očekávání. Některým ženám po porodu vypadá větší množství vlasů a celkově tak jejich účes ztratí na objemu, ale jsou ženy, které si úbytku vlasů ani nevšimnou. Čím to je? A jak případně zastavit vypadávání vlasů po porodu?

Co způsobuje vypadávání vlasů po porodu?

Nadměrné vypadávání vlasů po porodu je způsobeno hormonálními změnami. V těle dochází ke snižování hladiny estrogenu, která byla během těhotenství výrazně zvýšena. Každé tělo se s takto zásadními změnami vyrovnává jinak a některá z vás tak může po porodu zaznamenat větší množství vypadaných vlasů. Je to však dočasný a naprosto přirozený proces! Vlasy vám opět budou dorůstat, jakmile se tělo dostane do hormonální „normy“. Rozhodně nemusíte mít strach, že přijdete o všechny vlasy.

Pokud patříte mezi ženy, které padání vlasů po porodu trápí a chcete jej minimalizovat, doporučujeme vybrat nejen vhodnou péči a výživu, ale také dodržovat správné postupy při umývání a vysoušení pokožky hlavy. Je potřeba si uvědomit, že vaše poporodní vypadávání vlasů je zapříčiněné hormonálními změnami a proto jej nikdy úplně nezastavíte. Můžete však jít naproti zdravé pokožce hlavy na všech frontách (šampony, výživa, péče, doplňky stravy) a omezit tak jiné faktory, které by mohly k většímu vypadávání vlasů také přispívat. V mnohých případech se tak povede vypadávání vlasů alespoň částečně omezit. V každém případě nakonec můžete docílit krásných a na pohled ještě zdravějších vlasů, než jste měli před porodem – a to zní slibně!

Jak správně pečovat o pokožku hlavy?

Výběr vlasové kosmetiky

Vybírejte svou kosmetiku pečlivě. Ať už sáhnete po speciálním šamponu na podporu růstu vlasů nebo jiném např. hydratačním šamponu, zajímejte se o obsah v lahvičce. Vyhýbejte se vodou nerozpustným silikonům (ne všechny silikony jsou však špatné) či šamponům s velkým obsahem sulfátů.

Nejbezpečnější volbou bude sáhnout po profesionálních vlasových produktech, ideálně se poradit se svou kadeřnicí. Naopak nákup šamponů v drogerii by vám mohl spíše uškodit. Ačkoliv jsou na první pohled levnější, zdání klame. Často jsou ve velkém množství ředěné vodou a účinných látek je v lahvičce mnohem menší množství, než v profesionální péči. Proto vám tyto na první pohled dražší profesionální produkty vydrží déle a vy ve výsledku ušetříte. V běžných šamponech z drogerie je navíc velmi obvyklé použití nerozpustných silikonů, které vašim vlasům sice vykouzlí instantní lesk, ale dlouhodobě se na vlasech a vlasové pokožce usazují a nepropouští dovnitř jiné živiny a hydrataci. Chceme-li podpořit zdravý růst vlasů, musíme udržovat čistou a hydratovanou především pokožku hlavy.

Výživa

Vypadávání vlasů může zapříčinit i nedostatek některých živin a minerálů ve stravě. Pro zdravý růst vlasů je důležitý např. zinek, selen, vitamín B… Pokud tedy máte někde ve výživě mezery a do toho přichází poporodní hormonální změny, může být padání vlasů o to více viditelné. Zdravá a vyvážená strava je proto důležitá a pokud si chcete být jisti, že vašim vlasům žádné potřebné vitamíny nechybí. Podpořit je můžete právě některým z doplňků stravy na podporu růstu vlasů.

venira vitaminy a strava

Správný postup při umývání a vysoušení vlasů

Nezapomeňte však ale ani na správný postup při umývání a vysoušení vlasů. Víte, že fénování vlasů je v péči o vlasy důležitým krokem? Spousta žen se horkého vzduchu bojí jako čert kříže, ale nechat pokožku vlhkou delší dobu může doopravdy udělat více škody, než užitku.

Šampon aplikujte na pokožku a masírujte

Šampon je potřeba aplikovat na pokožku hlavy a tu prsty při šamponování promasírovat. Řádné promasírování a prokrvení pokožky je pro zdravý růst vlasů více než příznivé. Není tolik nutné šampon aplikovat do délek vlasů, stačí když šampon do délek rozdistribujete prsty od kořínků. Šampon poté z vlasů důkladně vymýváme.

Do délek vlasů aplikujte kondicionér

Kondicionér se aplikuje především do konečků a na délky vlasů. Šampon vlas vyčistí a otevře a kondicionér mu opět dodá hydrataci a uzavře jej. Tento krok je velmi důležitý, protože vlasy, které nejsou opětovně „uzavřeny“ se snáze zacuchávají a lámou.

Důkladně vysuště pokožku hlavy

Je pravda, že horko poškozuje vlasy, ale pokud použijeme správnou termální péči a zvolíme střední teplotu vysoušení, fén nám bude jen ku prospěchu. Vlhkost pokožce hlavy rozhodně nesvědčí! Nikdy nechoďte spát a mokrou nebo vlhkou hlavou, zaděláváte si na problém s lupy či jinými potvůrkami. Pokud si nechcete fénovat vlasy, protože máte sušší konečky nebo protože zkrátka vaše vlasy vypadají lépe, když volně uschnou – vysuště si fénem alespoň pokožku hlavy a vlasy u kořínků.

TIP: Doporučujeme prozkoumat i různá alternativní řešení. V poslední době se stává hitem terapie červeným světlem, která mimo jiné stimuluje i vlasový růst.