1 tyden tehotenstvi

1. – 2. týden těhotenství

Co se děje v prvním a druhém týdnu těhotenství?

První týden těhotenství začíná prvním dnem vašeho posledního menstruačního cyklu a za začátek těhotenství je považováno období ještě před oplodněním vajíčka v daném cyklu. O vašem prvním a druhém týdnu těhotenství se tedy zpravidla dozvíte až zpětně. Je tedy klidně možné, že se ve svém prvním týdnu těhotenství již nacházíte, dojde-li během blížící se ovulace k oplodnění.

Tento článek je součástí sekce Těhotenství týden po týdnu.

Co se děje v 1. a 2. týdnu těhotenství?

1-2-tyden tehotenstvi
  • V 1. a 2. týdnu těhotenství ve skutečnosti nejste těhotná
  • Velikost ani váha plodu nelze určit
  • Ideální čas plánovat početí
  • Vajíčko zraje a sestupuje do dělohy

Ve vašem těle dochází v rámci menstruačního cyklu ke zvýšení estrogenu a progesteronu. Tyto hormony mají vliv na děložní sliznici, která se zvětšuje a chystá se na uchycení potenciálně oplodněného vajíčka. Ve vaječnících zároveň dozrávají vajíčka, která začátkem ovulace sestupují vejcovodem do dělohy (ve většině případů pouze jedno vajíčko) a během této doby může dojít k oplodnění vajíčka spermií.

Spermií je v jednom ejakulátu přibližně 250 milionů. Asi 400 spermií přežije 10 hodinovou cestu k vajíčku, ale obvykle je to jen jedna, která uspěje a dostane se skrz vnější membránu k vajíčku. Spermie mohou vydržet v děloze i několik dní, z toho důvodu je možné snažit se o početí i dny před samotnou ovulací.

Začátek těhotenství

Jak je to tedy s tím začátkem těhotenství? Uděláte-li si ve vašem 1. či 2. týdnu těhotenství těhotenský test, nic kloudného se nedozvíte. Těhotná totiž zatím ve skutečnosti nejste. Pokud otěhotníte během blížící se ovulace, lékaři vaše těhotenství začnou počítat od začátku vaší poslední menstruace, tedy od teď. Informaci o začátku vašeho těhotenství v aktuálním týdnu se můžete dozvědět jen zpětně. Pokud plánujete miminko, je to období vhodné k plánování početí.

Plánování početí

Snažíte-li se otěhotnět, je potenciální 2. týden těhotenství ten nejlepší čas (ano, vnímáme ten paradox) na plánování početí. Blíží se totiž vaše ovulace, která zpravidla přichází cca. v druhém týdnu vašeho menstruačního cyklu. Každé tělo je však individuální, každý menstruační cyklus jinak dlouhý a proto je určení ovulace v druhém týdnu cyklu spíše odhad a průměr, něž-li údaj, na který se dá spoléhat.

Přesné datum ovulace

Chcete-li vaše šance na početí zvýšit, vyplatí se znát váš den ovulace a předcházející plodné dny. Den ovulace nejspolehlivěji zjistíte za pomoci ovulačního testu. Ke zjištění přibližného data vaší ovulace vám poslouží naše ovulační kalkulačka nebo článek Jak poznat ovulaci bez testu?

Dostatečný příjem vitamínů

Nepodceňujte dostatečný příjem živin a vitamínů ještě před samotným početím. Ačkoliv zdravá a pestrá strava je prospěšná v jakémkoliv stádiu života, snažíte-li se o miminko, můžete z ní profitovat dvakrát tolik (a to doslova). Vyhněte se užívání toxických látek jako je alkohol, nikotin, apod a vyhýbat se snažte také zbytečnému stresu. Zdravé a odpočaté tělo je ten nejlepší předpoklad pro začátek nového života. Určitě není na škodu, zaměří-li se i váš partner na příjem potřebných živin, které potřebuje pro tvorbu zdravých spermií.

Vhod vám přijdou dokonce už i vitamíny pro těhotné ženy, které jsou pro obsah kyseliny listové a dalších důležitých látek prospěšné i ženám, které se o miminko teprve snaží.

Pravidelný pohlavní styk

Pravděpodobně vám nemusíme vysvětlovat, co je pro úspěšné početí miminka potřeba udělat. Pokud se o miminko pokoušíte, pravděpodobně se již nějakou dobu s partnerem snažíte načasovat nechráněný pohlavní styk na den ovulace. Nezůstávejte jen u toho. Za plodné dny se považuje i několik dní před ovulací (která sama o sobě trvá pouze den) a jeden den po ní. V období kdy očekáváte ovulaci se pro zvýšení šancí vyplatí pracovat na miminku denně. Je vhodné se vyhnout i lubrikačním gelům, které mohou cestu k vajíčku spermiím znesnadnit.

Naproti tomu se však nestresujte, pokud vy a nebo váš partner nemáte na společné intimní chvíle každý den chuť. Nutit se do něčeho tak intimního, jako je milování, může být ve výsledku kontraproduktivní. Stres má totiž ohromný vliv i na vaše fyzické tělo a může být přímým důvodem toho, proč se vám počít doposud nepovedlo. V takovém případě se vyplatí spíše zvolnit.

Návštěva gynekologa

Dobrým nápadem může být i návštěva gynekologa. Samozřejmě se nejedná o nutnost, lze spolehlivě otěhotnět i bez konzultace s lékařem. Není od věci se objednat na preventivní prohlídku a ujistit se, že je vaše tělo v nejlepší možné formě pro početí dítěte. Můžete např. zjistit, zda byste měla přestat užívat nějaké léky či doplňky stravy, které aktuálně užíváte. Návštěva gynekologa je více než vhodná, pokud se o miminko snažíte již delší dobu (např. déle jak 2 roky) a nedaří se.

1-2-tyden-tehotenstvi

Další užitečné články v 1. a 2. týdnu těhotenství

Na našem webu najdete spoustu článků na téma těhotenství a plodnost. Ty které se hodí přečíst v už v prvním či druhém týdnu těhotenství a ty které se zatím neobjevily v článku, najdete zde:

Doufáme, že vám náš článek pomohl najít informace, které jste hledali. Další užitečné informace najdete v našich dalších článcích, které pojednávají o jednotlivých týdnech těhotenství.