darek pro 6 letou holku

Dárek pro 6 letou holku

10 tipů na dárek pro 6 letou holčičku (ale i chlapečka)

Hledáte dárek k narozeninám pro 6 letou holčičku? Nebo se snad blíží Vánoce a vy přemýšlíte nad dárkem pro vaši malou školačku? Pak vám určitě přijdou vhod naše tipy, od rodičů pro rodiče i nerodiče. Jaký dárek zaručeně potěší 6 letou holku?

V první řadě chceme doporučit, ať se při výběru dárku pro dítě příliš neomezujete na jeho pohlaví, ale spíše zaměřte pozornost na jeho/její zájmy a preference. Spousta chlapečků preferuje pro hru panenky a spousta holčiček miluje autodráhy.

Nyní už se ale pojďme podívat na našich 10 tipů na dárek pro 6 letou holku.

1. Roztomilá pokladnička

Pokud hledáte dárek, který potěší, ale zároveň v sobě nese i jakési skryté vzdělávací poselství, pak vsaďte na dětskou pokladničku. Ať už zvolíte klasické prastáko, barevného jednorožce nebo dětský bezpečnostní trezor, může se jednat o první krůček k finanční gramotnosti dítěte. Ať už si dítko minci odloží pro radost z každého finančního daru či kapesného nebo se rozhodne našetřit si vlastními silami na vysněnou hračku, je to skvělá cesta k tomu, naučit se spořit.

Pokud bychom vybírali pokladničku pro 6 letou holčičku, moc se nám líbí prasátko od značky Janod (zde je skvělé, že dívka může skrze průhledný plast pozorovat, jak jí mince v kasičce přibývají) nebo barevný keramický jednorožec s otvorem na mince, který zkrátka zaujme každé dítě, které zbožňuje tyto typicky dívčí motivy. Jako doplňkový dárek ke kasičce doporučujeme i nějaké ty mince, ať kasička nezůstane dlouho prázdná.

Prohlédnout pokladničky

2. Školní aktovka, penál, školní pomůcky

Perfektním dárekem pro 6 letou předškolačku, bude rozhodně školní aktovka. Taková aktovka by měla být kvalitní, ergonomická a především by se oslavenkyni měla líbit. Z toho důvodu doporučujeme koupi školní tašky, jakožto dárku, spíše rodičům dítěte. Ideálně pokud dárek nebude překvapením, ale necháte si vaši dceru vybrat design, který jí padne do oka – samozřejmě s vaším dohledem nad kvalitou samotné tašky. Určitě doporučujeme přečíst náš článek Jak vybrat aktovku pro prvňáčka.

Pokud nejste přímo rodičem oslavenkyně a nebo už holčička aktovku má, pak je skvělou volbou jakákoliv školní pomůcka. Např. školní penál, sada pastelek nebo třeba svačinový box. Cokoliv určené do první třídy, bude perfektně vhodným dárkem.

Prohlédnout školní pomůcky

3. Dětská kniha

Kniha s příběhy je v dnešní době skvělým kontrastem pro dětmi tolik oblíbené telefonní obrazovky. I když vaše díte zbožňuje sledování pohádek na YouTube, hezky ilustrovaná tištěná kniha, může na chvíli odlákat pozornost a vytvořit krásný návyk čtení pohádek před spaním. Určitě doporučujeme náš dřívější článek s tipy na pohádky pro malé děti, kde je jich spousta vhodných právě pro malé školáky či předškoláky.

Chcete-li spojit tenchnologie a tištěnou literaturu, případně obohatit nějakým vzdělávacím prvkem, pak rozhodně doporučujeme sérii Kouzelné čtení od Albi. Jedná se o rozsáhlou sérii knížek, které jsou za pomocí „kouzelné“ tužky interaktivní. Dítě tužkou ukazuje na obrázky v knize a tužka reaguje a mluví. Knihy jsou tématicky určené jak pro menší děti (poznávání tvarů, barviček, zvířátek), tak právě pro předškoláky a školáky, kdy se mohou s pomocí tužky učit angličtinu, první počty nebo číst pohádky (i pokud číst ještě neumějí).

Prohlédnout knihy

4. Stavebnice LEGO

Stavebnice LEGO je perfektním dárkem pro všechny chlapečky a holčičky. Je potřeba jen vybrat stavebnici, která je vhodná pro danou věkovou kategorii. Doporučená věková kategorie je naštěstí vždy uvedena výrobcem na krabici konkrétní stavebnice, případně v popisu produktu na eshopech. Nemusíte tak hádat, která stavebnice se hodí pro batole a která pro teenagera. Jednoduše vyberte takovou, která je přímo pro 6 leté děti.

Stavebnice LEGO umožňují tvořit a vymýšlet vlastní světy a tím pomáhá rozvíjet kreativitu, prostorovou představivost a motoriku.

Do obchodu

5. Dřevěná kuchyňka

Ačkoliv kuchyňka či různé kuchyňské potřeby ze dřeva jsou vhodným dárkem i pro menší děti, propracovaná kuchyňka může nadchnout i předškolačku. Dárek dívku potěší především, baví-li ji hra na kuchařku. S kuchyňkou však lze vymyslet plno různých her a nemusíte v ní jen „vařit“. Hrát si můžete na majitelku restaurace, hrát na kuchyňské náčinní jako na hudební nástroje nebo si zahrát na kuchařskou show, kterou třeba právě sledujete v televizi.

TIP: Nedávno jsme pro vás sepsali článek s tipy na nejlepší dětské kuchyňky. Inspirujte se.

Do obchodu

6. Společenská hra

Dobře vybraná společenská hra je skvěle padnoucím dárkem snad pro každé dítě. U šestého roku dítěte se láme i to, zda dítě umí číst a tedy přichází v úvahu mnohem větší škála společenských her. Pořád však doporučujeme přihlížet k věkovému doporučení na krabici konkrétní hry.

V dnešní době můžete vybírat mezi deskovými či karetními klasikami nebo i speciálními interaktivními hrami. Společenské hry jsou ideálním způsobem, jak rozvíjet spoustu dovedností dětí. Mohou to být dovednosti sociální (díky hře se dítě učí spolupracovat a komunikovat s ostatními hráči), strategické a také často zapracují na trénování paměti.

TIP: Stolní hru Activity Děti jsme v redakci testovali. Můžete si přečíst její celou recenzi: Recenze stolní hry Activity Děti.

Prohlédnout stolní hry

7. Zahradní hračky

Pokud má dívka přístup na zahradu, tedy žijete v domku se zahradou nebo má možnost jezdit na zahradu či chalupu k babičce apod., pak přichází v úvahu hračky, prolízačky a všelijaké bunkry na zahradu. Tento typ venkovního dárku považujeme se skvělý právě z toho důvodu, že podporuje fyzickou aktivitu dětí a jejich pobyt venku, v přírodě (narozdíl třeba od tabletu či mobilního telefonu).

Na zahradu lze koupit různý typ hraček. Od těch cenově dostupných až po dražší a propracovanější. Ekonomické mohou být např. dětské stany a zahradní domečky, více peněz pak můžete investovat třeba do celé prolízačky se skluzavkou nebo do větších zahradních domků ze dřeva. Typů různých zahradních her je však více a určitě vyberte hlavně podle preferencí svého dítěte (nebo dítěte, pro které dárek vybíráte).

Prohlédnout zahradní hračky

8. Kreativní sada

Kreativita a fantazie jsou základní dětské schopnosti, které by v dětech měly být podporovány od útlého věku. Pokud hledáte vhodný dárek pro šestiletou holčičku, kreativní sada může být skvělou volbou.

Můžete vybrat z různých sestav pro malování, modelování nebo i třeba tvoření z korálků nebo písku a třpytek. Tyto aktivity nejen podporují rozvoj motoriky a koordinace, ale také pomáhají dětem rozvíjet svou představivost a kreativní myšlení.

Prohlédnout sady

9. Profesní hračky

Říká vaše dcera, že chce být kosmonautkou, učitelkou nebo doktorkou? Co takhle koupit hračky v tomto duchu? Koupit hračku, která je ze světa daného povolání. Můžete pořídit třeba kostým kosmonauta, lékařskou sadu pro mladou doktroku nebo dětskou tabuli na fixy/křídy pro roli učitelky. A co když chce být vaše holčička princeznou? Nebo jiným „povoláním“, které patří spíše do světa pohádek? I to má v dětské fantazii své místo. Malé princezně můžete pořídit třeba krásné šaty a korunku.

Do obchodu

10. Kolo nebo koloběžka

Skvělým způsobem jak podpořit fyzickou aktivitu dítěte a pobyt venku, je zakoupení děstkého kola nebo koloběžky (nebo v podstatě jakéhokoliv vozítka). Děti kolem 6 roku už většinou jezdit na kole umí, některé se však teprve učí a pokud dítě kolo zatím nemá, je to perfektní dárek. V takovém případě však nezapomeňte pořídit i helmu.

Pokud už dítě kolo má, koloběžka je skvělou alternativou. Je to zas trochu jiný pohyb než na kole, ale je intuitivní a není tak těžké se jej naučit. Proto se na koloběžce vyřádí i děti, které kolo v oblibě nemají. Vhodnou volbou mohou být i elektrická autíčka, v kterých se mohou menší (ale někdy i větší) děti povozit. Ačkoliv tento dárek zní spíše jako dárek pro chlapečky, nenechte se zmást. Neviděli jsme zatím holčičku, která se v elektrickém autě nechtěla povozit, když měla tu možnost.

Do obchodu

Doufáme, že vám naše tipy pomohly s výběrem, případně vás alespoň inspirovaly. Pro další inspiraci na hračky a dárky, relevantní k dárku pro 6 letou holku, můžeme doporučit ještě naše následující články: dřevěné hračky, montessori hračky, nejprodávanější hračky pro děti nebo dárky na Vánoce pro děti.