darek pro 4 lete dite

Dárek pro 4 leté dítě

10 tipů na dárek pro 4 leté kluky i holky

Hledáte nejlepší dárek pro 4 leté dítě a lámete si hlavu, jaký vybrat? Máte zvolit hračku, doplněk do dětského pokoje nebo raději nějakou praktickou věc? A potěší praktická věc více dítě nebo jeho rodiče?

Na to jsme se zaměřili v dnešním výběru, kde pro vám máme tipy na dárek pro 4 leté dítě, ať už se jedná o vaše vlastní nebo o dítě přátel, kterému jdete popřát na narozeninovou oslavu. V našem výčtu proto najdete dárky za pár korun i dražší, které se stanou zábavnou součástí dětského pokoje. Najdete zde hračky kreativní, které pomáhají dětem v rozvoji, ale i čistě pro zábavu. A pokud přece jen ještě tápete, jak dárek pro 4 leté dítě vybrat, mrkněte na závěr článku, kde vám s tím poradíme.

10 tipů na dárek pro 4 leté dítě

Hra, která dlouho zabaví

1. Příšerky ze skříně

Tak tahle hra je pro nás jednoznačně TOP. Baví obě mé děti, a to už dobré dva roky. Je vhodná pro děti od tří let, ale já bych spíše volila od čtyř let. Založena je na kartičkách s příšerkami, kde má každá přiřazený obrázek nějaké hračky – míček, kačenka, kostky, fotbalový míč apod. Tyto obrázky jsou pak motivem dolů rozloženy kolem balíčku karet. A děti si musí zapamatovat, kde který motiv je. Kdo díky tomu nasbírá více kartiček s příšerkami, vítězí. Druhou možností je nehrát proti sobě, ale ukládat kartičky s příšerkami „do skříně“, která je vyrobena přímo z krabice hry. Hra zabere maximálně 30 minut, což je doba, po kterou se vydrží soustředit i menší děti. A pokud máte doma děti starší, počítejte s tím, že ji budete hrát několikrát dokola, jako my.

Do obchodu

Příroda na dlani

2. Terra Kids – Poznejte tajemství hmyzu

Pokud máte doma malé průzkumníky a milovníky přírody, kteří zkoumají v přírodě každého mravence, pavouka nebo brouka, potěšíte je tímto dárkem. Terra Kids je ideální dárek pro 4 leté dítě. Je to nádoba opatřená silnými lupami, pod které si děti mohou dát nejen brouky, ale i květiny, listy apod. A pozorovat je ve zvětšeném skle. Nádoba má praktická držátka i karabinu na připnutí k batohu. Snadno tak osvěžíte i běžnou procházku lesem nebo parkem. Navíc můžete děti motivovat k většímu zájmu o přírodu.

Do obchodu

Pohádky přímo do jednorožce

3. Pohádkový jednorožec Luna

Další z hraček, které se u nás osvědčily, je pohádkový jednorožec Luna, který vypráví pohádky. Původně byl pro dceru, ale oblíbil si ho i syn. Není tak nutné ho řadit do kategorie pouze „pro dívky“. Tento jednorožec je dokonalým plyšovým mazlíkem, který umí mrkat a má svítící roh. Navíc umí vyprávět pohádky, a to hned tři. Děti si tak mohou samy před spaním od jednorožce poslechnout Popelku, Na vlásku nebo Zlatovlásku a tři medvědy. Jednorožec luna je úžasným dárkem pro 4 leté děti a stane se jejich oblíbeným společníkem nejen pro usínání.

Do obchodu

Lego (už) pro větší děti

4. LEGO Friends/LEGO City

Dokonalým dárkem pro malé dítě je také LEGO. Při jeho koupi však dávejte pozor, pro jaký věk je označeno. Pro nejmenší je ideální LEDO Duplo, ale čtyřleťákům už můžete pořídit např. sady LEGO Friends či LEGO City, které je malé, kompatibilní se všemi ostatními řadami LEGO (kromě Duplo) a můžete tak sbírku kostek postupně rozšiřovat. My jsme vybrali na ukázku LEGO Friends Dům Paisley, který je určen dětem od 4 let, ale můžete samozřejmě vybrat i jinou sadu. Podstatné je, že i když už jsou kostičky malé a děti tak trénují jemnou motoriku, kreativitu a fantazii, sestavení podle návodu není zase tak složité a zruční jedinci to už v tomto věku zvládnou i zcela sami. Ostatním mohou pomoci rodiče.

Do obchodu

Edukativní hra od Djeco

5. Eduludo – Poznáváme délky

Pochopit délku, vzdálenost apod., to může být pro děti poměrně složité. A pro nás, pro rodiče, zase těžký úkol, jak jim to vysvětlit. Nám se doma osvědčila hra Eduludo – Poznáváme délky, založená na principu skládačky. K dispozici jsou různě dlouhé dřevěné tyčky a předtištěné obrázky. Děti mají za úkol tyto tyčky na obrázky pokládat tak, aby správně odhadly délku. V balení najdete různé obtížnosti obrázků, takže se děti mohou učit od toho nejjednoduššího. Zároveň je hra zabaví poměrně dlouho, protože je motivuje ke správnému odhadu u stále těžších a těžších obrázků.

Do obchodu

Dokonalá skrýš do pokojíčku

6. Dětský stan

Jestli se u nás nějaká hračka opravdu osvědčila, a to u všech dětí, pak to byl dětský stan. Měli jsme hned dva, jeden špičatý, co vypadá jako malé šapitó, druhý klasický, vypadající jako domeček. Na trhu najdete celou řadu dětských stanů a my jsme napsali i celý článek o stanech typu dětské teepee. Dnes bych ráda doporučila stan jako dárek stan od značky Fun2Give, který můžete sehnat v různých motivech, např. jako farmu. Tento stan se skládá z tyček a polyesterového přehozu, který snadno otřete vlhkým hadříkem. Nemusíte se tak bát nečistot. Složíte ho během pár minut a pokud děti přestane hraní v něm bavit, snadno ho složíte a uložíte do skříně. Až přijde ten správný čas, můžete ho dětem zase rozložit.

Do obchodu

Oceněná kreativní hračka

7. Zatloukačka – Dopravní prostředky

Pokud máte doma malé kutily, kteří hledají každou možnost, jak vám pomáhat při práci v garáži, na zahradě apod., bude pro ně ideálním dárkem hra Zatloukačka. Jedná se v podstatě o podobnou hru, jako jsou magnetické tabulky. Děti mají obrázky s předlohou dopravních prostředků a musí najít správné části a ty dát dohromady. Místo magnetické tabulky je zde korková destička, na kterou jednotlivé části přitloukají pomocí hřebíčků. Tahle hra rozvíjí fantazii, koordinaci pohybu a motoriku, pozornost, soustředění atd. A navíc podporuje malé kutily v tvořivosti a zručnosti. Není divu, že si vysloužila ocenění Správná hračka i Dobrá hračka a je oblíbená u spousty dětí i rodičů – nejen u nás doma.

Naše zkušenost: Recenze hraček Djeco (Zatloukačka – Dopravní prostředky)

Do obchodu

Prolízačky za každého počasí

8. Dětské interiérové hřiště

Máte doma malé neposedy, kteří nevydrží chvíli v klidu? Rádi chodí ven a hrají si na dětském hřišti? Jenže co dělat, když je venku zima nebo prší? Nám se osvědčilo jako nejlepší dárek pro 4 leté dítě interiérové hřiště Sailor od Elis Design. V nabídce mají hned několik hřišť, které jsou vhodné jak na zahradu či terasu, tak do dětského pokoje. Hřiště Seilor je multifunkční, vyrobené z přírodního dřeva a může se stát i součástí hracího koutku v dětském pokoji. Obsahuje lanovou síť a několik různých žebříků, na kterých si děti mohou trénovat svou zručnost, protahovat se a různě lézt. Ideální je pak na zem pod žebříky položit žíněnku na míru, která je součástí celé sestavy. Tohle dětské domácí hřiště se u nás okamžitě stalo nejoblíbenějším místem pro hraní.

Do obchodu

Jak funguje auto?

9. Discovery Car

Ať už máte doma kluka nebo holku zapálené do aut, s touto originální a vynalézavou stavebnicí je rozhodně překvapíte a potěšíte. Discovery car je skvělý dárek pro 4 leté dítě, které mu ukáže, jak auto doopravdy funguje. Děti si s ním vyzkouší všechny funkce v autě – dozví se, jak pracují válce, písty, kliková hřídel, naučí se jednotlivé díly rozeznávat, naučí se, jak funguje v autě řazení a mnoho dalšího. Tato kreativní hra pomáhá rozvíjet jemnou motoriku, logické myšlení, koordinaci atd. I když je tento dárek spíše pro kluky, najdou se určitě i holky milující auta a technické záležitosti.

Do obchodu

Výbava na výlet i do školky

10. Batoh

Pokud chodíte s dětmi často na procházky, jezdíte na výlety, nebo se zkrátka jen potřebují sbalit k babičce či do školky, jistě víte, že bez batohu se to neobejde. Podívat se můžete také na článek Nejlepší dětské batohy a najít v něm další vhodné tipy. Nyní vám doporučíme dětský batoh od značky Boll o objemu 6 litrů a od výšky dítěte 85 cm. Tento batůžek má anatomicky tvarovaná záda s prokrojením na krk, polstrované ramenní popruhy, řadu reflexních prvků a plno praktických kapes a přihrádek. Můžete tak dítku oddělit svačinu a pití od ostatních věcí. Batůžek můžeme označit jednoznačně jako nejlepší dárek pro 4leté děti, protože se s ním cítí „dospěle“ a důležitě a je rozhodně nezbytností v každém dětském pokoji.

Do obchodu

Jak vybírat dárky pro 4 leté děti?

Vybírat dárek pro 4 leté dítě může být zábavné, měli bychom však brát ohled na jeho vlastnosti. Ne každý dárek je vhodný. Nyní se zaměříme nejen na to, jak takový dárek pro čtyřleťáka vybrat, ale i na co si dát při výběru pozor, aby dítě opravdu potěšil a hlavně – aby jej dítě využilo.

Věk je/není jen číslo

Pokud hledáte dárek pro 4 leté dítě, dbejte na to, aby byla hračka či jakákoliv věc, kterou pořizujete, skutečně vhodná pro tento věk – tzn., ideální je řídit se označením věku na krabici, popř. na to, co doporučuje e-shop. Některé hračky jsou samozřejmě vhodné i pro starší děti, a tak si s nimi vaše děti vyhrají déle.

Ohled byste ale měli brát i na dítě samotné. Řídit se pouze tabulkami je nesmysl. Některé dítě zvládá některé věci ve svém věku jako mnohem starší, jiné naopak teprve hledá tu správnou cestu. Pokud tedy víte, že je vaše dítě od malička technický tip a hračka či stavebnice pro 4 leté dítě už ho nezabaví, nebojte se sáhnout po nějaké složitější. Zkrátka řiďte se doporučení výrobců, ale také vnímejte, co potřebují vaše děti.

Materiál

U hraček pro mladší děti obvykle doporučujeme jako hlavní a nejlepší materiál dřevo. V případě těch 4letých už tomu tak není. I v našem výběru najdete hračky nejen ze dřeva, ale i z kovu a výjimečně i z plastu. Plast považujeme za vhodný jen u hraček, které jinak vyrobit nejdou, nebo se v jiném materiálu nedají sehnat – např. dřevěné LEGO už by zkrátka nebylo LEGO. Naopak pokud chcete koupit např. set na hrají pro malé doktory, montéry, zvěrolékaře apod., najdete je jak v plastu, tak v mnohem kvalitnějším provedení ve dřevě. Opět tedy použijte zdravý selský rozum a vybírejte tak, aby před cenou dostávala přednost hlavně kvalita a provedení hračky.

Hračka nebo…?

Dárek pro 4 leté dítě nemusí být jen hračka. I když v našich tipech najdete převahu hraček, zařadili jsme i některé praktické dárky, jako např. interiérové hřiště/prolézačku nebo dětský batoh. Děti se dokážou radovat z dárku už jen díky tomu, že je krásně zabalený a je to pro ně překvapení. Potěšit ho tak může i pěkná mikina nebo boty. A nebojte se, i měkké dárky potěší (některé děti). Pokud však bude dárek praktický, jako např. batoh, lahev na pití, dětský jídelní set apod., potěší je rovněž, a navíc takový dárek využijí mnohem více než třeba hračku. Pokud máte zájem kupovat spíše praktický dárek, určitě náhlédněte do našeho článku Tipy na dárky, které nejsou hračky.

Na co si dát při výběru pozor

Už u materiálu jsme zmínili, že ne vždy jsou vhodné plastové hračky. Plast se může zlomit, prasknout a dítě se o něj poraní. Ale i dřevěné hračky, pokud nejsou kvalitní, mohou představovat nebezpečí. Např. tříska není nic příjemného. U všech hraček vždy zjišťujte, jestli je materiál i barvy vhodný pro děti. I když už u čtyřleťáků nehrozí, že budou hračky ocucávat, nevhodná barva se může z hračky uvolňovat a škodit i vzduchem a dýcháním, nebo vadit na pokožce dítěte.

Čtyřleté dítě už sice nemá potřebu strkat drobné kousky do úst, přesto je to stále malé dítě a pokud mu takovou hračku pořídíte, dejte na něj pozor. Není to jen o ústech. Taková malá kostička LEGA se totiž hrozně špatně vytahuje z nosu dítěte a ani v uchu není zrovna příjemná. A že děti dokážou vymyslet opravdu neuvěřitelné hlouposti, toho jsou ty naše dokonalým příkladem.

Další tipy na hračky

Na webu máme plno dalších článků s tipy na dárky na konkrétní příležitosti. Inspiraci doporučujeme hledat i pod následujícmi odkazy: